به گزارش پارس به نقل از فارس، رئیس جمهور در دیدار صمیمی با جمعی از خانواده شهدا که به مناسبت ۲۲ اسفند روز بزرگداشت شهید در وزارت سالن وزارت کشور برگزار شد با اشاره به جایگاه ایثار و شهادت در میان ملت ها گفت: بخشی از تاریخ یک ملت را دلاوری ها و جنگ های آن ملت تشکیل می دهد و حتی در مقاطعی از تاریخ که ملت ها اسطوره بزرگی نداشتند برای خود اسطوره می آفریدند.

*برخی ملت ها نیازی به اسطوره های تخیلی ندارند 

رئیس جمهور خلق اسطوره هایی نظیر رستم و سهراب و اسفندیار را برای ایجاد روحیه دلاوری، رزم و جهاد دانست و افزود: اما برخی ملت ها نیازی به اسطوره های تخیلی ندارند و آنقدر اسطوره های واقعی دارند که هر یک از آنها می تواند برای تاریخ امروز و فردای ما مثل آموز باشد.

وی به نقش تأثیرگذار شهدا و ایثارگران در قرن های گذشته در تاریخ کشورمان اشاره و افزود: در ماجرای مشروطه مقاومت تنگستان و قیام جنگل و هر مقطع بزرگ دیگری خون شهید و نقش شهدا پررنگ است.

رئیس جمهور اضافه کرد: نهضت اسلامی زمانی اوج گرفت که با خون شهیدان رنگین شد و ما می بینیم که پس از فروردین ۴۲ که ماجرای فیضیه رخ داد انقلاب با خون طلبه های شهید در مدرسه فیضیه اوج گرفت.

روحانی حوادثی نظیر ۱۵ خرداد، ۱۷ شهریور، ۲۱ و ۲۲ بهمن را نمونه های دیگری از تأثیرگذاری شهیدان در تاریخ انقلاب اسلامی خواند و اظهار داشت: در میان همه این حوادث دفاع مقدس حال و هوای دیگری داشت و با همه این مسائل متفاوت بود.

روحانی به شرایط دشوار انقلاب در ابتدای جنگ اشاره کرد و مظلومیت ملت ایران را یادآور شد و افزود: تجاوز به عراق و صدامیان در ماه حرام رخ داد و در شرایطی که تقریبا فرماندهان بزرگ ارتش ما در شروع انقلاب درجه سرگردی یا سروانی داشتند و در واقع افسران جوان فرماندهان ما بودند؛ سپاه نیز کار خود را تازه آغاز کرده بود و بیشتر فضای انتظامی و امنیتی داشت.

وی با اشاره به خاطره ای از ابتدای جنگ اظهار داشت: در سال ۵۹ من مسئول کمیته ای بودم که مسئولیت بازدید از زاغه های مهمات را داشت و زمانی که در بازدید از یکی از زاغه ها خمپاره ۶۰ کشف کردیم خوشحالی بی نظیری در میان فرماندهان ایجاد شد.

روحانی، شهید و ایثارگری را نقطه اوج در روحیه ملت ها خواند و افزود: تمام دنیا در پشت متجاوز قرار گرفتند و در هیچ کجا سراغ ندارید که در یک جنگ شرق و غرب پشت متجاوز بایستند.

رئیس جمهور در ادامه با اشاره به همراهی غرب و برخی از کشورهای منطقه در زمان جنگ با رژیم صدام ادامه داد: تمام تحرکات جبهه ما توسط هواپیماهای آواکس آمریکا در عربستان گرفته و به دشمن ارائه می شد. همچنین هواپیماهای عراقی که بندرعباس را بمباران می کردند پس از آن به امارات رفته، سوخت گیری می کردند و به عراق بازمی گشتند.

وی با بیان اینکه با در نظر گرفتن این مسائل عظمت جانبازان و آزادگان ما روشن تر می شود، تصریح کرد: با همه این مظلومیت ها ملت ما در برابر عراق و تمام دنیا ایستاد و خداوند این ملت مظلوم را پیروز کرد.

*تمام دنیا در برابر وحدت و انسجام ما هیچ است

رئیس جمهور، وحدت، ایمان، اطاعت از رهبری و ولایت فقیه، ایستادگی و روح بلند امام و اعتقاد مردم به نصرت الهی را از عوامل پیروزی ملت ایران در دفاع مقدس دانست و اظهار داشت: ما باید وحدت و انسجام خود را حفظ کنیم و در این صورت تمام دنیا در برابر ما هیچ خواهد بود.

*در بحث منافع ملی حزب و جناح معنا ندارد

روحانی با بیان اینکه اشکالی ندارد دو جناح در کشور با یکدیگر رقابت کنند و احزاب سیاسی وجود داشته باشد، افزود: ولی زمانی که بحث منافع ملی و ارزش های انقلاب به میان می آید حزب معنی ندارد و ما در این شرایط یک ملت و یک مشت واحد هستیم.

رئیس جمهور اضافه کرد: بحث و اختلاف جای خود دارد و اگر اختلاف موجب تضارب آرا برای پیشرفت شود مفید است ولی نباید به نزاع کشیده شود.

*شهید تعلق به هیچ حزب خاصی ندارد

وی با تأکید بر اینکه شهید تعلق به هیچ حزبی ندارد، اظهار داشت: خانواده شهدا و ایثارگران برای همه ملت ایران هستند و تمام مردم به شهدا افتخار می کنند و بوی شهید را حس می کنند؛ این شامه برای هیچ حزب خاصی نیست.

رئیس جمهور عظمت و ایثار خانواده شهدا و ایثارگران را یادآور شد و اظهار داشت: ایثار به معنی آن است که از منافع خود و خانواده برای دیگران بگذریم.

روحانی خطاب به حضار گفت:   این ملت خیلی مظلوم بود، رزمندگان شما خیلی مظلومانه جنگیدند، شهید، شهادت، ایثار و ایستادگی، همیشه نقطه اوج روحیه یک ملت است مخصوصا ملتی که اینقدر مظلوم هم بود.

وی تاکید کرد: تمام ملت ایران به شهیدان خود افتخار می کنند و  شهید متعلق به حزب خاصی نیست، تمام مردم در برابر خانواده های ایثارگر تواضع می کنند.

رئیس جمهور گفت: اگر می خواهیم روح شهدا و دل رهبر شادتر باشد و از همه مهمتر رضای خدا همراه ما با شد، امروز نیاز به ایثار داریم، باید ایثار و فداکار  کنیم و از خود و منافع خود برای آرمانهای خود بگذریم و در خط مقدمش شما خانواده های شهدا هستید.

*باید از منافع خود برای آرمان های بزرگ بگذریم

رئیس جمهور با بیان اینکه امروز نیز اگر می خواهیم بر مشکلات پیروز شویم و دل شهدا، ایثارگران و خانواده شهدا را شاد کنیم و رضای خداوند را داشته باشیم به ایثار نیاز داریم، اظهار داشت: باید از منافع خود برای آرمان های بزرگ بگذریم و خانواده شهدا در خط مقدم این موضوع قرار دارند.

رئیس جمهور ادامه داد: باید در برابر بداخلاقی ها ایثار کرده و گذشت داشته باشیم؛ ما هنوز بدخواهان و توطئه گران زیادی در دنیا داریم و اگر امروز قدرت ایثار را نشان دهیم می توانیم در جنگ پیروز شویم.

وی با تأکید بر اینکه اگر بدخواهان انسجام ما را ببینند نمی توانند کاری کنند، افزود: در جنگ سلاح پیروز نمی شود بلکه انسان ها پیروز می شوند و در واقع جنگ تقابل سلاح ها نیست بلکه تقابل اراده هاست.

روحانی اضافه کرد: باید در برابر انواع مسائل با مقدم داشتن منافع انقلاب، نظام و کشور پیش برویم و در این شرایط پیروز خواهیم شد.

*بدون اراده ما صلح و ثبات در منطقه پدید نمی آید

رئیس جمهور افزود: اگر روزی دشمن در ابتدای انقلاب فکر می کرد ایران کشوری ضعیف شده است و با حمله نظامی می توان آن را از بین برد امروز برای همه روشن است که ایران قوی ترین و مقتدرترین کشور در منطقه است.

روحانی ادامه داد: نه تنها ایران کشوری مقتدر است بلکه بیگانگان می دانند بدون اراده ایران صلح و ثبات در منطقه استقرار پیدا نمی کند و افتخار این مسئله برای شهدا، خانواده آنان و ایثارگران است.

*دولت خدمت رسانی به خانواده های شهدا را وظیفه خود می داند

وی در بخش پایانی اظهارات خود با تأکید بر اینکه دولت خدمت رسانی به خانواده شهدا و ایثارگران را وظیفه خود می داند، تصریح کرد: دولت هم اکنون مشکلات فراوانی دارد ولی تاکنون قدم هایی را در حد توان برداشته و در سال آینده نیز قدم هایی را برخواهیم داشت.

در ابتدای این مراسم حجت الاسلام شهیدی رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران ضمن ارائه گزارشی از فعالیت های بنیاد شهید حرکت به سمت خدمت رسانی پزشکی به خانواده شهدا و ایثارگران را از اهداف مهم این بنیاد اعلام کرد.

وی همچنین تلاش برای ایجاد اشتغال برای فرزندان شهدا را از مهمترین برنامه های در دستور کار بنیاد شهید خواند.

بنابراین گزارش در مراسم روز بزرگداشت شهدا از تمبر روز بزرگداشت شهید و کتاب اعلام شهدا توسط رئیس جمهور رونمایی شد.