به گزارش پارس به نقل از مهر، رادوسلاو شیکورسکی، وزیر امور خارجه لهستان که روز گذشته به تهران سفر کرده، ظهر امروز پس از دیدار و ملاقات با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در نشست خبری مشترک با وی با اشاره به اینکه بسیار خوشحالم که بعد از ۱۰ سال آقای ظریف را دوباره در تهران می بینم، اظهار داشت: ۱۰ سال پیش ما یکدیگر را به عنوان معاونین وزارت خارجه دیده بودیم.

وزیر امور خارجه لهستان ضمن قدردانی از میهمان نوازی وزیر امور خارجه در اصفهان بیان کرد: روابط دو کشور خوب است و بر پایه موافقتنامه منعقده ۱۹۲۳ به آن ادامه می دهیم. ایران برای ما کشور مهمی است و امیدواریم بتواند به صورت نهایی بین خود و اتحادیه اروپا در مورد برنامه هسته ای به توافق برسد.

شیکورسکی ادامه داد: موافقتنامه مقدماتی در این مورد توسط ایران رعایت می شود. می دانیم ایران راهی پیدا خواهد کرد که جوامع بین المللی را قانع کند که برنامه هسته ای فقط و فقط برای اهداف صلح آمیز است.

وی همچنین تصریح کرد: درباره فاجعه سوریه بحث کردیم و قصد داریم که اقداماتی انجام دهیم تا از هم پاشیدگی سوریه جلوگیری شود.

وزیر امور خارجه لهستان با اشاره به اینکه درباره وضعیت اوکراین صحبت کردیم، گفت: درباره وضعیت این کشور برای آقای وزیر توضیح دادم، بخاطر وقایع کریمه مجبور شدم سفرم را به ایران کوتاه کنم و به لهستان بازگردم امیدوارم رئیس جمهور ما را ببخشد و بداند که این وقایع برای ما مهم است.

شیکورسکی همچنین درباره وقایع سوریه تصریح کرد: لهستان در این باره که سوریه از سلاح های شیمیایی خود تا اندازه ای صرف نظر کند، نقش ایفا کرده، ما در کنفرانس ها در مورد سلاح ها سخت گیری می کنیم و همچنین ناظران خود را در اختیار اتحادیه اروپا گذاشته که به این روند نظارت داشته باشند.

وی اظهار داشت: دیروز در اصفهان می خواستیم صفحه اینترنتی یکی از مهمترین روزنامه های لهستان را ببینیم که متاسفانه فیلتر بود و موفق نشدیم و این برای ما شوک آور بود و به آقای وزیر گفتم که نیاز داریم درباره حقوق بشر گفتگو کنیم.

وزیر امور خارجه لهستان در پاسخ به سوال خبرنگاری در این باره که جمهوری اسلامی به تعهدات خود در توافق ژنو عمل کرده شما به عنوان عضو اتحادیه اروپا چه توصیه ای به همکاران و کشورهای غربی برای عمل متقابل دارید؟ ، گفت: من در مقدمات صحبت هایم گفتم که لهستان تا به حال متوجه شده آژانس در مرحله فعلی تایید کرده که ایران به وظایف عمل می کند، ولی هنوز به تایید نهایی نیاز داریم.

شیکورسکی همچنین درباره روابط اقتصادی ایران و لهستان تصریح کرد: همکاری های اقتصادی بین دو کشور در سطح پایین است و منعکس کننده امکانات در اقتصاد نیست البته لهستان تحریم ها را رعایت می کند. امیدوارم اگر ایران شرایط را فراهم سازد، زمینه همکاری های وسیع تری آماده شود ما هم می توانیم در زمینه پزشکی و مواد غذایی همکاری کنیم.

وی درباره وقایع اوکراین گفت: اوکراین را در تمام مدت دنبال می کنیم یگانه کشوری هستیم که در کریمه کنسولگری داریم و اعلام شده که نیروهای روس در اوکراین موجود هستند که نشان دهنده آن است که توافق شکسته می شود.

وزیر امور خارجه لهستان ادامه داد: در این مورد در سایت وزارت امور خارجه لهستان مطلبی منتشر شده که نشان می دهد اوضاع روبه وخامت است در این مورد با مقامات اوکراین صحبت کردم لهستان می خواهد که موافقتنامه هایی که در بوداپست امضا شده رعایت شود این موافقتنامه ها در این مورد بود که از اوکراین در مقابل صرفه نظر از خواسته های هسته ای صرف نظر شود. در این مورد می توانید منتظر اعلامیه های بعدی باشید.

شیکورسکی همچنین درباره مذاکرات در خصوص توافقنامه دانشگاهی گفت: تبادل دانشجویان فعلا خیلی محدود است امیدواریم پس از امضای قرارداد توسعه بیشتری پیدا کند.