به گزارش پارس به نقل از تسنیم، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور صبح امروز شنبه در جریان بازدید از آخرین دستادوردهای وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در جمع کارکنان این وزارتخانه با بیان اینکه امنیت به عنوان بزرگترین پایه برای آرامش و توسعه کشور است و بدون امنیت هیچ حرکت مهمی در یک جامعه تقریبا امکان پذیر نیست و اگر هم باشد با هزینه بسیار گزاف همراه خواهد بود، گفت: نیروهای مسلح ما برای دفاع از کشور در صف مقدم هستند.

وی افزود: یک ارگانی نیاز است که این قدرتی که در میدان نبرد دارد از کشور دفاع می کند را پشتیبانی کند. به معنایی، نیروهای مسلح بدون دغدغه خاطر، برای نیازمندی های ضروریشان، چه نیازمندی جنگ و چه نیازمندی زندگی دغدغه خاطر نداشته باشند. آن دستگاهی که میخواهد دغدغه خاطر نیروهای مسلح را بزداید، نامش وزارت دفاع است.

دفاع از اهداف و منافع ملی، به عهده یک ارگان و بخش از جامعه نیست

رئیس جمهور با بیان اینکه این وزارتخانه (وزارت دفاع) تامین انواع نیازهای نیروهای مسلح و ایجاد آرامش خاطر برای نیروهای مسلح جهت انجام وظیفه اصلی شان مدام در تلاش باشد، تصریح کرد: البته دفاع از اهداف و منافع ملی، به عهده یک ارگان و بخش از جامعه نیست. این تنها نیروهای مسلح نیستند که از کشور دفاع می کنند. همه باید دست به دست هم دهیم. دیپلماسی و وزارت خارجه ما و همه آنها که در روابط خارجی تلاش می کنند، سربازان مدافع از کشور و صیانت از ارزشهای ملی و دینی ما هستند.

روحانی اضافه کرد: تمام بخش های فرهنگی هم این وظیفه را برعهده دارند و حتی انگیزه لازم را به نیروهای مسلح می دهند. جامعه امروز همه به هم وصل است. اگر محیط فرهنگی جامعه ما محیط ناسالمی خدایی نکرده باشد روی نیروهای مسلح و خانواده و فرزندان آنها اثر می گذارد. این خانواده نیروی مسلح است که به وی روحیه داده و او را برای رفتن به میدان جنگ آماده می کند والا اگر سرباز به معنای عام، به سمت میدان جنگ برود، و ناله زنش که نرو، ما را تنها نگذار، در گوشش مرتب زمزمه کند و فرزند جوانش از دختر وپسر که دامنش را گرفته و بگوید نرو، این چطور می جنگد تا آن سربازی که در گوشش خانمش می گوید که برو، من هستم و بچه ها را نگه میدارم. تو وظیفه بزرگی بر دوش داری و امروز شرف و عزت ما در خطر است و فرزندش می گوید پدر تو برو نترس ما هستیم. تو برو به وظیفه ات عمل کند. این دو جور زمزمه بسیار متفاوت است.

دفاع به دوش همه ماست

وی با بیان اینکه اگر عالمان و اندیشمندان و فیلم سازان و هنرمندان ما خدایی نکرده بخواهند عکس آن را کار کرده و انگیزه لازم را برای دفاع ندهند، دفاع سخت تر می شود، افزود: اما اگر آنها وقتی انگیزه ایجاد کنند، چقدر آسان می شود. دفاع به دوش همه ماست اما اگر خدایی نکرده دشمن تهدیدش را عملی کند، صف مقدم نیروهای مسلح ما هستند.

رئیس جمهور در ادامه با طرح این سوال که آیا تنها هدف نیروهای مسلح این است که می خواهند خود را آماده کنند تا دشمن بیاید و او را دفاع کنند؟ گفت: خیر! یک قدم وظیفه بالاتر دارند. نیروهای مسلح باید بگونه ای عمل کنند که فکر دشمن، نقشه دشمن، کردار دشمن، رفتار دشمن را عوض کنند. آن مهم است. نام آن را بازدارندگی می گذاریم.

اشتباه محاسبه بددردی است

به گفته روحانی نیروهای مسلح ما و بخش دفاع کشور باید بازدارنده باشند، کاری کنند تهدید عملی نشود. البته ممکن است بر اثر اشتباه محاسباتی دشمن عملی شود. گفته شده در رانندگی دو کار باید کرد، اول اینک احتیاط کند و بعد اینکه حواسش به طرف مقابل باشد. در مواجهه با دشمن هم همینطور است، شاید اشتباه محاسباتی توسط دشمن پیش بیاید کما اینکه صدام دچار اشتباه محاسبه شد هم در تجاوز به ایران و هم در تجاوز به کویت و هم در مواجهه با مردم خود. اشتباه محاسبه بددردی است که انسان نتواند درست بیندیشد و تجزیه و تحلیل کند.

همه پهپادها رمی هستند

وی با بیان اینکه باید در قدم اول، بازدارندگی را به وجود آوریم، تجهیزات را از مهمتربن بخش های مولفه بازدارندگی عنوان و به آیه و اعدوا لهم ما استطعتم من قوه اشاره کرد و ادامه داد: از پیامبر سوال کردند قوه چیست؟ فرمود الرمی. رمی یعنی چیزی که شما پرتاب کنید. یک وقت با دشمن مواجه می شوید و به اصطلاح جنگ تن به تن می دهی، وقتی از دور چیزی پرتاب می کنی، آن می شود رمی. الان شده موشک. موشکهای هوا به زمین و زمین به زمین و سطح به سطح. حتی پدافند هوایی خودش نوعی رمی است. همه پهپادها و وسایلی که رویش سوار می شود همه اش رمی است.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح باید نیروهای مسلح را به بهترین شکل تجهیز کند، تصریح کرد: درست است می گویند دنیای امروز دنیای سخت افزار نیست ولی این نباید حواسمان را پرت کند. نرم افزار هم مهم است ولی به معنای کنار گذاشتن سخت افزار نیست. ترکیبش میشود قدرت هوشمند. به هرحال یک بخش تجهیزات است. در تجهیزات هم سرعت زمان و برد مهم است. شما یک هواپیما دارید و موشک رویش سوار است. موشک شما بردش ۴۰ کیلومتر است و موشک او ۶۰ کیلومتر. اینجا اگر پرواز کنی می زنندت. جنگ نیست انتحار است.

هرچه برد و زمان موشک را کم کنید، بهتر است

روحانی در بخش دیگری از سخنانش به دوران دفاع مقدس اشاره و با بیان اینکه ما در آغاز جنگ وقتی هواپیمای F۴ امان با موشک فونیکس پرواز می کرد، همه میگ ها فرار می کردند، افزود: این فرار به خاطر قدرت موشک هواپیماهای امان بود. هرچه برد و زمان موشک را کم کنید، بهتر است. برد و زمان و دقت تعیین کننده است.

شهید تهرانی مقدم دقیقترین حرف ها را می زد

" خدا رحمت کند شهید تهرانی مقدم را. همیشه من در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی ایشان را صدا می کردم. دقیقترین حرف را این مرد می زد. صاحب نظر بود و دقیق حرف میزد. خیلی مهم است که ما چگونه سلاحی تولید کنیم. این سلاح دارای چه برد و چه دقتی باشد و چه توانمندی برای دفاع از خودش باشد. این موشک باید در جنگال اول بتواند از خودش دفاع کند وگرنه سرنگون می شود. دقت و سرعت عمل و بردش که بخواند با آنچه دشمن در اختیار دارد، مهم است"

  وی ادامه داد: مهم تر از تجهیزات نیروی انسانی است. در جنگ تجهیزات پیروز نمی شود، نه اینکه تجهیزات نخواهیم، ولی آنچه ما را پیروز می کند نیروی انسانی است. البته انسانها به تجهیزات نیاز دارند. روحیه و آموزش بسیار مهم است.

به گفته رئیس جمهور روحیه بسیار مهم است و از اینها مهمتر انگیزه است. انگیزه چیست؟ انگیزه نام است؟ نان است؟ خدا نیاورد اگر انگیزه نام و نان شد، به درد نمی خورد. آن انگیزه ای که می تواند ما را پیروز کند و در برابر دشمن، هرچه قدرت داشته باشد، آن انگیزه" ایمان" است و اتکال به خدا و امید به حق و امید به خداوند. خیلی از این چهره ها را در هشت سال دفاع مقدس دیدیم. چه روحیه و انگیزه و اخلاص و ایمانی.

اول نیروی انسانی با روحیه سپس تجهیزات

روحانی با تاکید بر مسئله نیروی انسانی آموزش دیده در حوزه بازدارندگی گفت: ما باید نیاز و آنچه او احتیاج دارد برایش فراهم کنیم اما اوست که پیروز می شود. ما کمکش می کنیم. نیروهای ستادی هم پشتیبانی کننده هستند گرچه راهنمایی کننده هم هستند. آن چیزی که حریفان و رقیبان و دشمنان، حساب اصلی روی آن باز خواهند کرد اول نیروی انسانی است و سپس تجهیزات.

" در مساله بازدارندگی حضور مردم، پشتیبانی مردم، یکدلی، همدلی، همبستگی، اتحاد و انسجام، اصل سوم بسیار مهم در بازدارندگی است. اگر مردم از نیروی مسلح جدا باشند، آن نیروی مسلح، نیروی مسلح پیروز نیست. ما باید ملت واحد، امت واحده، همه باید در کنار هم باشیم. نیروی مسلح، باید تکیه گاه مردم باشد، مردم احساس کنند اگر روزی بر فرض خطری بخواهد پیش بیاید، اینها هستند. احساسشان، احساس تکیه گاه در روز خطر باشد. هرچقدر نیروهای مسلح ما مردمی تر باشد، و به نفع مردم باشد، مردم احساس کنند وقتی سیل و زلزله و حادثه پیش می آید و نیروهای مسلح به میدان می آیند، چقدر زیبا و قشنگ است و اینکه خواهید دید، نیروی مسلح کارها را بهتر از دیگران و ارزانتر انجام می دهند. "

نیروهای مسلح ما از همه توانشان در شرایط فعلی استفاده کنند

روحانی خاطرنشان کرد: نیروهای مسلح ما از همه توانشان در شرایطی که هستیم استفاده کنند. در این جا فرصت نیست من شرایط کشور را بگویم که در این ۶ ماه برای من مشخص شد که در چه شرایطی هستیم. البته به حول و قوه الهی از همه مشکلات عبور می کنیم و روزبروز مردم احساس آرامش بیشتری خواهند داشت. اگر همه در کنار هم باشیم، می شود. دولت به تنهایی قادر نیست. دولت خادمی است از خادمان ملت.

به گفته وی آن که دشمن را می هراساند، ملت یکپارچه و در کنار هم بودن مردم و نیروهای مسلح مقتدر است و پس از آن یک فرمانده مورد اعتماد جامعه و مردم و معنوی و عادل. مهم است که چه کسی فرماندهی می کند. در زمان هشت سال دفاع مقدس، آنچه که همه را دلگرم می کرد، دستور و فرمان امام بود. امام یک نظامی نبود اما امام یک شخصیت والایی بود مورد اعتماد همه. و البته خداوند همیشه کمکش می کرد. وقتی او گفت حصر آبادان باید شکسته شود. وقتی ایشان گفت چیز دیگری بود. امام که می گفت باورشان می شد. می دانستند اگر امام چیزی می گوید انگیزه مادی و شخصی و فردی ندارد. برای رضای خداست و انجام وظیفه. "

بعد از آنکه امام ارتحال فرمودند، خلف صالحی جای ایشان را گرفت

ریئس جمهور با بیان اینکه فرماندهی مقوله بسیار مهمی است، افزود: امروز خوشبختانه، بعد از آنکه امام ارتحال فرمودند، خلف صالحی جای او را گرفت که نیروهای مسلح و مردم ما امروز همین اعتماد را دارند و این خیلی ارزشمند و مهم است. اینکه چه کسی فرمان می دهد برو، بجنگ و بایست. یک وقت فرمانده عادی است و یک وقت یک فقیهی است و آن موقع دل آدم چقدر قرص می شود و اطمینان می یابد.

" امروز بحمدالله، همه ی اینها کنار هم قرار گرفته اند. نیروی انسانی خوب، مردم در صحنه، تجهیزاتی که روزبروز بهتر و بهتر و اماده تر می شود و فرماندهی نیروهای مسلح؛ اینها همه در کنار هم قرار گرفته و بازدارندگی به وجود آورده است. "

تهدید فقط موشک پرتاب کردن و رزمایش نیست

روحانی رفتار مناسب با دیگران را نکته بعدی در بازدارندگی دانست و ادامه داد: گاهی اوقات آدم قصدی هم ندارد و نمی خواهد بجنگد ولی جوری حرف می زند که انگار می خواهد بجنگد و این می شود تهدید. تهدید فقط موشک پرتاب کردن و رزمایش نیست. البته رزمایش در موقع خودش یک ضرورت است. تحریک بیخودی دشمن، خودش عامل تهدید است. خیلی مهم است اشتباه محاسباتی که می گویم در نوع سخن گفتن و حرف زدن.

عزت و استقلال و منافع ملی قابل معامله نیست و خط قرمزهای ماست

به گفته رئیس جمهور سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران سیاستی است بر مبنای تنش زدایی و اعتمادسازی با دنیا. این نه اینکه تاکتیکی و شعاری باشد. جمهوری اسلامی ایران خواهان تنش، ادامه تنش، افزایش تنش، با دیگران نیست. دنبال ساخت اعتماد با همه بویژه با همسایگان خود است. البته شرطش آن است که دنیا بداند، ما روی عزتمان و روی استقلالمان و روی منافع ملی مان و روی ارزشهایمان معامله نمی کنیم. اینها خط قرمزهای ماست. اگر رقیب و دشمن و دوست اینها را بداند، مساله ما فقط این است. حاضریم بنشینیم صحبت کنیم با احترام متقابل و برادرانه. خط قرمزهای ما همینهاست، زیاد هم نیست. عزت، منافع ملی، استقلال، حفظ ارزشها.

روحانی با بیان اینکه حاضریم با همه صحبت کرده و دوستی کنیم و این خود بازدارنده است، خطاب به کارکنان وزارت دفاع گفت: شما وقتی با کشورهای دیگر به گونه ای رفتار و عمل می کنید و اعمال سیاست و اقدام می کنید که او حس می کند شما قصد ضربه زدن با او را نداری و می خواهید همزیستی مسالمت آمیز داشته باشی، آرامش حاکم می شود.

اساس سیاست خارجی و رفتار و گفتار ما برادری و دوستی است

روحانی لزوم توجه به منافع مشترک را موضوع مهم کشورهای جهان دانست و گفت: منافع مشترک ما بخصوص با همسایگان زیاد است، حالا اگر گوشه ای مساله کوچکی هم باشد قابل ذکر نیست و قابل حل است. می توانیم با برادری و دوستی حل و فصل کنیم. اساس سیاست خارجی و رفتار و گفتار ما باید این باشد.

ما دنبال تهاجم به هیچ کشوری نیستیم

وی در ادامه با بیان اینکه در این فرصت می خواهم سه نکته را بگویم که به موضوع بازدارندگی کمک می کند، خاطرنشان کرد: ما در نیروهای مسلح و میدان رزم، چند خط قرمز داریم که به آن نزدیک نمی شویم و این را باید همه دنیا بدانند. ما دنبال تهاجم به هیچ کس نیستیم. اگر جمهوری اسلامی ایران در این سی و چند سال قصد تهاجم داشت، روزهای سختی برای همسایگان بوده که می توانست تهاجم کند.

" ما نه چشم طمعی به ثروت و نه سرزمین کسی داریم. البته اگر کسی بخواهد تجاوز کند قاطعانه می ایستیم و هر روزی لازم باشد این کار را می کنیم. ما یک ملت بزرگ، با سابقه تاریخی و فرهنگی، انقلابی و مسلمان و عاشق پیامبر و اهل بیت و تابع قرآن هستیم. این ملت زیر بار تحمیل و تجاوز نمی رود اما در عین حال قصد تجاوز به هیچکس نداریم. ما همیشه دنبال بازدارندگی و اگر نیاز بود دنبال دفاع هستیم نه تهاجم. "

دنیا باید لمس کند که ایران هرگز دنبال سلاح کشتار جمعی نیست

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه سلاح کشتار جمعی خط قرمز ما است نه به خاطراینکه فلان قطعنامه و کنوانسیون چه می گوید که اگر کنوانسیون ها هم نبود، اعتقاد و ایمان و فقه ما، اصول ما، به ما می گوید ما دنبال سلاح کشتار جمعی نباشیم، ادامه داد: اگر ایران دنبال سلاح کشتار جمعی بود، سلاح میکروبی و شیمیایی درست می کرد، ولی با وجود راحت تر بودن این مساله، چرا به دنبالش نرفتیم؟ حتی در جنگ هم که به ما شیمیایی زدند، نرفتیم پاسخ به مثل بدهیم. شرافتمندانه ایستادیم. فتوای مقام معظم رهبری درباره سلاح کشتار جمعی هم همین است که خط قرمز ماست. این خودش برای جهان بازدارنده است. دنیا باید لمس کند که ایران هرگز دنبال سلاح کشتار جمعی نیست.

روحانی اصول اخلاقی را دیگر خط قرمز جهوری اسلامی ایران عنوان کرد و ادامه داداین نه اینکه کنوانسیون ژنو به ما چه گفته است ما با احترام با اسیر برخورد می کنیم. دیدید که در جنگ تحمیلی اینکار را کردیم. برخورد ما حتی با متجاوزین شرافتمندانه بود. شهرهای ما را یکسال و دوسال زدند و جواب ندادیم. هرچه هم خدمت امام مطرح می شد امام می فرمود شما شهرهایشان را نزنید. استدلال کردند اگر ما نکنیم، آنها هر روز ادامه می دهند. تازه که امام اجازه داد، فرمود ۴۸ ساعت قبل باید در رادیو اعلام کنید و به مردم آن شهر بگویید. با وجود همه سختی این کار در اعلام، این کار را کردیم. خط قرمز ما اصول اخلاقی ماست که روی آن ایستاده ایم.

بازسازی و به روز سازی از وطایف مهم وزارت دفاع است

روحانی با بیان اینکه ما در مجموع می توانیم امروز در برابر همه آنهایی که خدایی ناکرده چشم طمع یا چشم خیانت به جمهوری اسلامی ایران دارند، با اقدامات بازدارنده مان بگوییم که باید فکر و نظرتان و رفتارتان را تغییر بدهید و در این راستا وزارت دفاع مسئولیت خاصی را بردوش دارد، گفت: در بحث بازسازی، بسیاری از چیزها داریم که باید خوب نگهداری و بازسازی کنیم. واقعا به خاطر تحریم و فشار و شرایطی که بوده، شاید نمونه باشیم که تجهیزاتی که مال ۴۰-۵۰-۶۰ سال پیش است به خوبی نگهداری و تغییر دادیم و هم اکنون از آن استفاده می کنیم. یعنی هم بازسازی و هم به روز سازی. اینکار جزو وظایف نیروهای مسلح و بخصوص وزارت دفاع است.

وی گفت: در تجهیزات و نوآوری ها بخصوص در عرصه دانش بنیان، اقدامات بسیار بزرگی انجام شده و من نمونه هایش را دیدم. نسبت به اول انقلاب، زمین تا آسمان شرایطمان فرق کرده است و این بسیار ارزشمند است. البته نکته ای را قبلا هم به آقای دکتر دهقان گفتم که ما در همه این مسائل، چه در تحقیقات و چه ساخت و… همیشه باید اولویت ها را مدنظر قرار دهیم چون امکانات ما نامحدود نیست. اولویت بسیار مهم است که امروز تمام توان و قوا و امکانات را صرف برخی کارها کنیم.

پادگان ها باید به خارج از شهر بروند

رئیس جمهور در ادامه به موضوع چگونگی خدمت به نیروهای مسلح با توجه به امکانات اشاره و خاطرنشان کرد: مساله دیگری که مهم است، این است که چگونه خدمت به نیروهای مسلح را در شرایط امکانات کشور بهتر بتوانیم انجام دهیم. این را یک بار با وزیر محترم دفاع صحبت کردیم. شما بدانید اگر این روند فعلی بخواهد ادامه یابد و برای آن فکر اساسی نکنیم، در همان مقطع چشم انداز ۲۰ ساله می رسیم به جایی که هرچه درمی آوریم باید حقوق کارکنان و بازنشستگان را بدهیم. باید این را حل کنیم. تبدیل به احسن کردن در نیروهای مسلح خیلی کار می برد.

" پادگان ها را اگر به بیرون شهر منتقل کنیم هم نوسازی می شود هم به شهر و مردم کمک کرد هایم و هم امکانات بهتری در بیرون شهر می توانیم داشته باشیم؛ قانون هم تصویب کرده که باید پادگان ها از شهر بروند. این باید عملیاتی شود هرچند سخت است. "

رئیس جمهور ادامه داد: وزارت دفاع باید به فکر صادرات محصولش باشد. در منطقه و دنیا این کار نه از لحاظ مادی، بلکه از لحاظ ارتباط مهم است. جایی که سلاح می خریم و می فروشیم یعنی روابط از سطح عادی بالاتر است. این خیلی مهم است از لحاظ سیاست خارجی. همکاری با بقیه صنعت و دانشگاه ها هم بسیار مهم است. امروز حتی برای آلودگی تهران، باید موتور سیکلت ها برقی شود، در این زمینه وزارت دفاع می تواند کمک زیادی کند.

روحانی در پایان با بیان اینکه وزارت دفاع در زمینه دیپلماسی دفاعی می تواند کمک کند، خاطرنشان کرد: وقتی ناوگان وابستگان نظامی از ناوگان شما بازدید می کنند، نوع گفتار و گفتمان با دنیا می تواند بسیار موثر، هم برای حراست از کشور و هم برای بازدارندگی و هم برای روابط بهتر با دنیا باشد.

" آرزوی من توفیق بیشتر برای همه شما کارکنان عزیز است بخصوص آنها که در زمینه صنایع دفاعی در حال تلاش هستند. و در کنار این تلاش ها، سرفرازی بیشتر برای ایران اسلامی و نظام عزیزمان. "