به گزارش پارس به نقل از خبرگزاری مهر، علاء الدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی که در رأس هیأتی از نمایندگان مجلس به منطقه سفر کرده است در دومین روز اقامت خود در لبنان با جبران باسیل وزیر خارجه لبنان ملاقات کرد.

در این ملاقات که غضنفر رکن آبادی سفیر جمهوری اسلامی ایران در لبنان نیز حضور داشت در خصوص روابط دوجانبه از جمله پیگیری مشترک پرونده امام موسی صدر و همراهانش و پرونده چهار دیپلمات ربوده شده کشورمان و همچنین تحولات منطقه گفتگو شد.

بروجردی در این ملاقات با محکوم کردن حمله هوایی رژیم غاصب صهیونیستی به خاک لبنان اظهار داشت: این اقدام رژیم صهیونیستی تلاشی است جهت تقویت روحیه از دست رفته گروه های تکفیری در سوریه و لبنان و عیادت نتانیاهو از مجروحین تروریست باعث شد تا افکار عمومی به نقش پنهان رژیم صهیونیستی در ناآرام ساختن سوریه و لبنان پی برده و ماهیت بحران سوریه را به خوبی درک کند.

وی با تأکید بر راه حل سیاسی به عنوان تنها راه حل بحران سوریه اظهار داشت: اکنون کشورهای منطقه ای و بین المللی به این حقیقت پی برده اند که بحران سوریه راه حلی جز راه حل سیاسی ندارد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اعلام حمایت قاطع جمهوری اسلامی ایران از مقاومت در سوریه و لبنان اظهار داشت: ارسال تسلیحات توسط آمریکا برای تروریست ها در سوریه باعث تشدید بحران در این منطقه شده و تروریسم را در منطقه و جهان گسترش داده است. آمریکایی ها باید در برابر افکار عمومی جهان پاسخگوی سیاست اشتباه خود باشند. تروریست های خارجی موجود در سوریه بدون شک پس از خاتمه بحران آن کشور با مراجعت به کشور خود خطری بزرگ برای کشورهای منطقه و اروپا خواهند بود.

بروجردی با تشکر از پیگیری های دولت لبنان در رابطه با پرونده چهار دیپلمات ربوده شده کشورمان بر ضرورت جدیت بیشتر در این خصوص تأکید کرد و اظهار داشت: در خصوص پرونده امام موسی صدر و دو همراهش نیز همکاری مشترکی میان دو کشور وجود دارد.

جبران باسیل وزیر خارجه لبنان نیز با تشکر از حمایت همه جانبه جمهوری اسلامی ایران از لبنان به ویژه در زمینه مبارزه با رژیم غاصب صهیونیستی اظهار داشت: ما هیچگاه کمک های جمهوری اسلامی ایران و ایستادگی شما در کنار دولت و ملت لبنان را فراموش نخواهیم کرد. در شرایط کنونی نیز شاهد تلاش جمهوری اسلامی ایران برای نزدیکی دیدگاه جریان های مختلف سیاسی لبنان به یکدگر در راستای حفظ و تقویت وحدت و انسجام با یکدیگر هستیم. جمهوری اسلامی ایران دارای جایگاهی عظیم در منطقه بوده و همکاری با این کشور به نفع همه کشورهای منطقه است.

وزیر خارجه لبنان با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری بر سه اصل عزت، حکمت و مصلحت در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: شکی نیست که جمهوری اسلامی ایران با اتکال به همین اصول مهم توانست به اهداف مهم خود در سیاست خارجی برسد و در برابر رژیم غاصب صهیونیستی بایستد.

جبران باسیل دستیابی به دانش صلح آمیز هسته ای را حق مسلم جمهوری اسلامی ایران دانست و اظهار داشت: مشکل دیگران با جمهوری اسلامی ایران در اصل دستیابی به دانش و فناوری است و گرنه به خوبی می دانند که جمهوری اسلامی ایران به دنبال بمب اتمی نیست. مشکل اصلی آنها در لبنان نیز وجود مقاومت در لبنان است که علاوه بر حفظ خاک و سرزمین لبنان در برابر زیاده خواهی های رژیم صهیونیستی، توانسته است از کرامت و عزت ملت لبنان دفاع کند.

ملاقات رئیس کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس شورای اسلامی با نخست وزیر لبنان

بروجردی رئیس کمیسیون سیاست خارجی وامنیت ملی مجلس شورای اسلامی که در رأس هیأتی از نمایندگان مجلس به لبنان سفر کرده است، روز جمعه با تمام سلام نخست وزیر لبنان دیدار وگفتگو کرد.

در این دیدار که غضنفر رکن آبادی سفیر جمهوری اسلامی ایران در لبنان نیز حضور داشت، رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تشکیل دولت لبنان و انتخاب تمام سلام به نخست وزیری لبنان را تبریک گفت و ابراز امیدواری کرد که دولت جدید بتواند مشکلات کشور بویژه در خصوص مسائل امنیتی را حل کند. وی از دستاوردهای اخیر مسئولین امنیتی لبنان و دستگیری عوامل تروریستی که برخی ازآنها در عملیات تروریستی علیه سفارت جمهوری اسلامی ایران ورایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران نقش داشتنه اند و به اقدام خود در این زمینه اعتراف کرده اند تشکر کرد وخواستار توجه ویژه به امنیت سفارت جمهوری اسلامی ایران در لبنان و سایر ارگانهای کشورمان در این کشور شد.

بروجردی در این ملاقات با محکوم کردن حمله هوایی رژیم غاصب صهیونیستی به خاک لبنان اظهار داشت: این اقدام رژیم صهیونیستی تلاشی جهت تقویت روحیه از دست رفته گروه های تکفیری در سوریه و لبنان می باشد و عیادت نتانیاهو از مجروحین تروریست باعث شد تا افکار عمومی به نقش پنهان رژیم صهیونیستی در ناآرام ساختن سوریه و لبنان پی برده و ماهیت بحران سوریه را به خوبی درک کند.

نخست وزیر لبنان نیز ضمن تشکر از پیام تبریک مسئولین محترم جمهوری اسلام ایران اظهار داشت: دولت جدید لبنان دولتی است که با تفاهم گروهها واحزاب داخل لبنان و بدون دخالت خارجی تشکیل شده وامیدوارم بتوانم در این مدت به تعهداتی که به مردم داده ام جامه عمل بپوشانم.

تمام سلام در این دیدار ضمن اشاره به توافق هسته ای اخیر جمهوری اسلامی ایران با دولتهای بزرگ، از نقش غیرقابل انکار کشورمان در منطقه تمجید نمود و خواستار کمک جمهوری اسلامی ایران به دولت وی و توسعه روابط فیمابین شد واظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران از جایگاه یک کشور مهم منطقه با غرب گفتگو می کند و تأثیرات این توافق بر صخنه سیاسی لبنان بسیار مقبت بوده است.

در این دیدار همچنین پیام تبریک کتبی دکترجهانگیری معاون اول رئیس جمهور تسلیم نخست وزیر لبنان شد.

نوذر شفیعی، مجتبی رحماندوست، میرقسمت موسوی اصل و عطاء اله سلطانی صبور از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، بروجردی را در این سفر همراهی می کنند.

ملاقات رئیس کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس شورای اسلامی با رئیس مجلس لبنان

علاء الدین بروجردی رئیس کمیسیون سیاست خارجی وامنیت ملی مجلس شورای اسلامی که رأس هیأتی از نمایندگان مجلس به لبنان سفر کرده است، با نبیه بری رئیس مجلس لبنان دیدار وگفتگو کرد.

در این دیدار که غضنفر رکن آبادی سفیر جمهوری اسلامی ایران در لبنان نیز حضور داشت، رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با تشریح سفر خود و هیأت همراه به سوریه و دیدار با مقامات سوری گفت: امروزمتاسفانه جهان اسلام شرایط سختی را طی می کند و در اغلب کشورهای اسلامی، مسلمانان کشته می شوند و فتنه بزرگی جهان اسلام را فراگرفته که تنها رژیم صهیونیستی از آن خوشحال است. بروجردی گفت: اگر درگذشته تردیدی وجود داشت که تروریست ها علیه مردم سوریه درحال جنگ و هم پیمان رژیم صهیونیستی هستند، امروز این شک بطورکامل برطرف شده است و عیادت « بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی از تروریست های مجروح در بیمارستان های این رژیم و حمله به خاک لبنان، برای روحیه دادن به تروریست ها صورت گرفته است. همه اینها دلایلی روشن هستند که درپشت سر بحران سوریه و انتقال آن به عراق و لبنان رژیم صهیونیستی با حمایت آمریکا قرار دارد.

بروجردی همچنین تشکیل دولت جدید لبنان را به رئیس مجلس لبنان ومردم این کشور تبریک گفت و حمله رژیم صهیونیستی به خاک لبنان را به شدت محکوم کرد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اعلام حمایت قاطع جمهوری اسلامی ایران از مقاومت در سوریه و لبنان اظهار داشت: ارسال تسلیحات توسط آمریکا برای تروریست ها در سوریه باعث تشدید بحران در این منطقه شده و تروریسم را در منطقه و جهان گسترش داده است. آمریکایی ها باید در برابر افکار عمومی جهان پاسخگوی سیاست اشتباه خود باشند. تروریست های خارجی موجود در سوریه بدون شک پس از خاتمه بحران آن کشور با مراجعت به کشور خود خطری بزرگ برای کشورهای منطقه و اروپا خواهند بود.

بروجردی با تشکر از پیگیری های دولت لبنان در ارتباط با پرونده چهار دیپلمات ربوده شده کشورمان بر ضرورت جدیت بیشتر در این خصوص تأکید کرد و اظهار داشت: در خصوص پرونده امام موسی صدر و دو همراهش نیز همکاری مشترک میان دو کشورباید ادامه یابد.

نبیه بری رئیس مجلس لبنان نیز در این دیدارضمن تشکر از میزبانی خوب مسئولین جمهوری اسلامی، از برگزاری کنفرانس بین المللی بین المجالس در تهران به خوبی یاد کرد وآن را اقدامی بسیار ارزشمند وموفق معرفی کرد.

رئیس مجلس لبنان افزود: مصلحت رژیم صهیونیستی ادامه بحران در سوریه است و در شرایط فعلی با ایجاد بحرانهای مصنوعی در منطقه به دنبال آن هستند که مسلمانان مسأله فلسطین را فراموش کنند و امروز می بینید که همزمان دو توطئه بزرگ علیه فلسطین درجریان است و آمریکاییها همزمان با پیگیری طرح ۱۰ماده ای خود درخصوص فلسطین، جهان اسلام را با چالش مواجه کرده اند واسرائیل در حال تخریب مسجد الاقصی است.

نبیه بری همچنین به موضوع بیانیه وزارتی دولت لبنان اشاره کرد وگفت: اشاره به مقاومت در این بیانیه یکی از خواسته های اصلی ماست وبه هیچ عنوان از آن کوتاه نخواهیم آمد.