به گزارش پارس به نقل از باشگاه خبرنگاران ، ظریف در شامگاه یکشنبه در هتل آدلون برلین با خبرنگار شبکه تلویزیونی" فونیکس" به گفت وگو پرداخت و به پرسش های وی پاسخ داد.

*** موضوع هسته ای ایران

وزیر امور خارجه ایران در این مصاحبه تلویزیونی تصریح کرد که در مناقشه هسته ای فرصتی نادر به دست آمده و از آن باید برای اعتمادسازی متقابل سود جست.

وی افزود که کشورهای غربی سالیان دراز، حتی از پیش از انقلاب، دریغ کردند از این که به ایران سوخت هسته ای مورد نیازش را برسانند. و امروز زمینه اعتماد متقابل فرارسیده است.

ظریف در پاسخ به این پرسش که ایران بیش از اندازه مورد نیاز دست به غنی سازی اورانیوم زده است، گفت، ممکن است گفته شود که ایران در گذشته صادقانه عمل نکرده و فعالیت هسته ای اش شفاف نبوده؛ و از سوی دیگر غنی سازی در این سطح برای ایران اقتصادی نبوده است، ولی این ها همه مربوط به گذشته است. از نظر وی، اگر بخواهیم گذشته را بسنجیم، باید رویکردهای هر دو طرف را در نظر داشته باشیم.

وی تأکید کرد که ایران با قدمت تاریخی هزاران ساله اش دشوار می تواند بپذیرد که دستورالعمل هایی از خارج به آن دیکته شوند.

خبرنگار فونیکس پرسید، ایران چه نیازی به ۲۰۰کیلوگرم اورانیوم ۲۰درصد غنی شده دارد؟
وزیر امور خارجه ایران در پاسخ گفت که این واکنشی بوده است به تحریم های گسترده علیه ایران تا مبنای و موقعیت بهتری برای مذاکره برای رفع تحریم ها داشته باشد. وی افزود که ایران پیش از برقراری تحریم ها فقط ۲۰۰ فقره سانتریفوژ داشته و شمار آن ها امروز پس از تحریم های متعدد به ۹هزار رسیده است.

وی تأکید کرد که ایران برای نیازهای علمی و پزشکی به غنی سازی نیاز دارد و حالا زمینه های اعتمادسازی متقابل فراهم آمده که بتوان راه حلی برای آن یافت.

وزیر امور خارجه ایران افزود که مذاکرات برای رسیدن به یک توافق درازمدت در ۱۸ فوریه در وین ادامه خواهد یافت و توافق کنونی امری موقتی است.

وی در پاسخ به ایران پرسش که آیا ایران شمار سانتریفوژها را به سطح ۴هزار دستگاه تقلیل خواهد داد، گفت که او در واقع طرف مذاکره نیست. ظریف گفت که باید امکانات و نظرات مختلف را همه جانبه مورد بررسی قرار داد.

وی تصریح کرد، در صورتی که طرفین به توافق نرسند، ایران سطح غنی سازی را به سطح بالای ۲۰درصد خواهد رساند، ولی باید تلاش کرد که چنین نشود.

***  " تحریم به فساد دامن می زند"


محمد جواد ظریف درباره تأثیر تحریم ها گفت که ایران کشور توانمندی است که توانسته تا حدودی از تأثیر تحریم ها بر جامعه ایران بکاهد و آن ها را دور بزند.

وی در عین حال تصریح کرد که تحریم به طور کلی به فساد مالی در سطح جامعه دامن می زند و به همین دلیل مسئولان ایران می کوشند مسئله تحریم را ریشه ای حل کنند.

***  " حقوق فلسطینی ها ۶۰ سال است نقض شده"
وزیر امور خارجه ایران تأکید کرد که منافع ایران در این است که با جامعه بین المللی همکاری سازنده بر پایه اعتماد داشته باشد و اکنون فرصت این همکاری در بسیاری زمینه ها، از جمله مسائل منطقه وجود دارد.

وی در رابطه با اسرائیل گفت که این کشور حقوق فلسطینی ها را مدت ۶۰ سال تمام نادیده گرفته و آشکارا نقض کرده؛ و این که اسرائیل قطعنامه های سازمان ملل در این رابطه را نادیده گرفته است.

ظریف در پاسخ به این پرسش که ایران و اسرائیل می گویند از سوی یکدیگر مورد تهدید قرار گرفته اند و محمود احمدی نژاد چنین تهدیدی کرده بود، گفت که ایران احساس تهدید نمی کند و احمدی نژاد هم هیچ وقت چنین تهدیدی نکرده است. ولی این اسرائیل است که می خواهد فضا را به ابهام آلوده کند.


***  " ایران در سوریه سرباز ندارد"


ظریف در رابطه با سوریه گفت که طرفین مناقشه باید نظرات تاکنونی خود را کنار بگذارند و بدون پیش شرط وارد مذاکره شوند. وی گفت برخلاف آنچه دیگران ادعا می کنند ایران در سوریه سرباز ندارد.

وزیر امور خارجه ایران گفت که به وضعیت خونین در سوریه باید پایان داد، زیرا در آنجا حتی سنی ها علیه سنی ها در جنگ هستند و باید برای این فاجعه راه حل داشت و تعادل نیروها را در آنجا برقرار کرد تا از کشته ها وآواره های بیشتر جلوگیری کرد.

وی افزود که ایران به کنفرانس سوریه دعوت نشد ولی جمهوری اسلامی آماده است تحت شرایطی در جهت برقراری صلح در این کشور تلاش کند.

***  " باید به دنبال رهیافت های جدید برای حل مسائل جهانی بود"


وزیر امور خارجه ایران در پایان، در برابر پرسش خبرنگار، به همکاری های پرسابقه و ایران و آلمان اشاره کرد و گفت که این دو کشور شرکای قدیمی هستند.

وی در رابطه با حل مسائل جهانی و نقش آلمان در این میان گفت که برای حل مسائل جهانی در عصر جهانی شدن، از جمله مسئله امنیت جهانی، نیاز به رهیافت های جدید است و رهیافت های قدیمی دیگر کارساز نیستند. از این رو آلمان می تواند در این میان نقش پراهمیتی ایفا کند.

محمد جواد ظریف در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ روز یکشنبه ملاقاتی جداگانه با جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا نیز داشت.
 
وزیر امور خارجه ایران گفت" فاجعه آمیز" خواهد بود اگر ایران و کشورهای غربی نتوانند بر سر مناقشه هسته ای به توافق برسند.