به گزارش پارس به نقل از کیهان، روزنامه یدیعوت آحارونوت با انتشار این خبر نوشت: حزب الله با در اختیار داشتن قطعات سامانه های موشکی هدایت شونده پیشرفته « یاخونت» ، می تواند بنادر اسرائیل را فلج کند. این وضعیت نگرانی هایی در میان نیروی دریایی اسرائیل ایجاد کرده است. آنها بر این عقیده اند که چنین سامانه هایی در دست حزب الله می تواند فعالیت بنادر « حیفا» و « اشدود» را متوقف کند.

روزنامه « وال استریت ژورنال» نیز در گزارشی نوشت: مقامات آمریکایی معتقدند که اعضای حزب الله قطعات سامانه های موشکی را به صورت مجزا و برای جلوگیری از تخریب آنها در حملات هوایی اسرائیل، به لبنان منتقل می کنند.

به گفته مقامات اطلاعاتی آمریکا، حزب الله حدود ۱۲ سامانه موشکی ضدکشتی در خاک سوریه در اختیار دارد.

از سوی دیگر نشریه فارین پالیسی خاطر نشان کرد اگر گزارش ها درباره انتقال موشک های یاخونت روسی از دمشق به لبنان درست باشد، این اتفاق تهدیدی برای تل آویو است. براساس گزارش ها مقام های نظامی اسرائیل جنگ تقریبا سه ساله سوریه را با دقت زیر نظر داشته اند و همواره نگران این بوده اند که دولت سوریه ترجیح بدهد موشک هایش را به جای آنکه به دست شورشیان مسلح در داخل بیفتد، تحویل حزب الله لبنان بدهد و اکنون نیروهای سوری موفق شده اند موشک های هدایت دقیق خود را به متحد لبنانی خود دهد. سلاح های تازه حزب الله شامل موشک های کروز ضدناو روسی، موسوم به یاخونت (یاقوت) است. روسیه ۷۲ فروند موشک یاخونت و ۱۸ سکوی متحرک پرتاب را در دسامبر سال ۲۰۱۱ به سوریه داد. مسکو در ماه مه ۲۰۱۳، موشک های پیشرفته تر و مجهز به رادار « یاخونت» را نیز به سوریه تحویل داد. این موشک ها، ۱۸۰ مایل (۲۹۰ کیلومتر) برد عملیاتی دارند و می توانند با سرعت دو ماخ نزدیک به سطح دریا حرکت کنند که این فاصله پروازی، آنها را از شناسایی توسط رادارها مصون می دارد.