#علی_دایی گاهی از کوره در می‌رود مثل همه ما؛ گاهی اشتباه می‌کند مثل همه ما؛ گاهی... مثل همه ما. جای آن سه نقطه هر چه دلتان خواست بگذارید اما بدانید که او همیشه هم مثل همه ما نبوده است. به یاد بیاوریم سال‌هایی را که تنها دلخوشی این ملت ناامید، تیم ملی فوتبال بود و درون دروازه عابدزاده بود و بهترین گلزن ما علی دایی بود! یادمان بیاید یا نه علی دایی سال‌ها کابوس حریفان ما بوده در تمام میادین؛ خوشمان بیاید یا نه‌ اوست که کره جنوبی را در یک بازی چهارتایی کرده و اوست که به هیچ تیم خوبی در آسیا مجموعا کمتر از چهار گل نزده! در فهرست این چهارتایی‌ها نام کره و ژاپن و عربستان و عراق و قطر و کویت و عمان و بحرین را می‌توان پیدا کرد. این آخری همان گربه سیاه معروف ماست و همین دیشب یک بار دیگر در منامه شکستمان داد... و بله! علی دایی به مالدیو و گوام و لائوس هم گل زده اما از یاد نبریم که مصر و کانادا و پاراگوئه و بوسنی و اوکراین و اکوادور را هم بی‌نصیب نگذاشته و آخرین گل ملی او به کاستاریکای دفاع‌بلد بوده است. او در فوتبال #آلمان و با لباس #هرتابرلین به #بایرن_مونیخ و #هامبورگ گل زده و در اروپا دروازه #میلان و #چلسی را باز کرده است. با پیراهن بایرن مونیخ قهرمان آلمان شده و با همین پیراهن نایب قهرمانی اروپا را در کارنامه خود دارد. او بهترین گلزن مسابقات مقدماتی جام جهانی در کل تاریخ، زننده بیشترین گل زده در تمام ادوار جام ملت‌های آسیا و صاحب چندین و چند رکورد ریز و درشت دیگر است. افتخاراتی که متاسفانه چنان توسط هموطنان ناسپاسش زیر سوال برده می‌شوند که انگار تمام فوتبالیست‌های آسیا قادر به خلق چنین آمارهای حیرت‌آوری هستند اما محض رودربایستی اجازه داده‌اند شهریار فوتبال ایران همه را به نام خود ثبت کند. همه می‌دانند علی دایی این همه افتخار را نه به خاطر نبوغ ذاتی و تکنیک غریزی که با ممارست و پشتکار و غیرت به دست آورده است. حقیقت این است که تمام فوتبالیست‌های مدعی در تمام کشورهای آسیایی و در تمام ادوار، تمام تلاششان را کرده‌اند اما هیچ یک به رکوردهای دایی حتی نزدیک هم نشده‌اند.
القصه؛ ما ایرانیان نباید از علی دایی بت بسازیم اما رسم انصاف هم نیست که دستاوردهای بزرگش را کوچک بشماریم. کدام ملت در کجای جهان اینچنین غیرمنصفانه به تخریب و ترور شخصیت قهرمانانش می‌پردازد؟ هزار بار ای داد.
پی‌نوشت: در عکس علی دایی را کنار ناصرخان حجازی می‌بینیم. یقین دارم روزی دل تمام عاشقان فوتبال برای علی دایی تنگ خواهد شد همان طور که امروز همگی دلتنگ ناصرخانیم و این دلتنگی آبی و قرمز نمی‌شناسد.