به گزارش پارس نیوز، 

ساخت فیلمی با موضوع مولانا برای مخاطبان ایرانی غافلگیرکننده بود؛ به‌خصوص که کارگردان این پروژه حسن فتحی معرفی شد. فتحی پس از پایان کار «شهرزاد» مدتی را در استراحت بود و چند مرتبه اخباری درباره ساخت سریال‌های جدید او منتشر شد. در زمانی که مخاطبان منتظر ساخت سریال جدید فتحی در شبکه نمایش خانگی بودند، ناگهان خبر ساخت «مست عشق» رسانه‌ای شد. طبق اعلام روابط عمومی این پروژه، «مست عشق» به صورت مشترک و با همکاری کشور ترکیه ساخته خواهد شد. سه سال پیش بود که اعلام شد هالیوود می‌خواهد فیلمی درباره مولانا بسازد و بازیگر اصلی‌اش لئوناردو دی‌کاپریو است. در آن زمان گمانه‌زنی‌هایی درباره مضمون آن فیلم صورت گرفت که مبنی‌برآن، فیلم مذکور دارای مشکلات جدی و تحریفات اساسی تاریخی بود. طبق شنیده‌ها حتی مسائلی مثل همجنس‌گرایی نیز در آن فیلمنامه وجود داشت؛ اما اوایل سال94 تولگا چلین‌کانات، یکی از سینماگران ترکیه‌ای در دیدار با مسوولان فرهنگی ایرانی از احتمال ساخت پروژه مشترکی با ایران در موضوع مولانا خبر داد. حالا باید دید که آیا فیلم جدید فتحی همان پروژه‌ای است که چلین‌کانات گفته بود یا فیلمی کاملاً مجزاست. در این گزارش ابتدا به حواشی به‌وجود‌آمده اشاره می‌کنیم و سپس کمی درباره بازیگران اصلی این پروژه صحبت خواهیم کرد.

حاشیه‌سازی‌مهندسی‌شده؟!

چند روزی از اعلام تولید «مست عشق» گذشته بود که ناگهان به نقل از آقای فرهاد توحیدی که نویسنده این فیلم است، اعلام شد بازیگر نقش مولانا یک ترکیه‌ای است؛ البته در همان ساعات از شهاب حسینی به‌عنوان بازیگر نقش شمس نام برده شده بود. کاربران فضای مجازی و رسانه‌ها با یک دوگانه روبه‌رو شدند. از طرفی بسیاری از آن‌ها از حضور شهاب حسینی در این پروژه ابراز رضایت کرده بودند؛ اما در طرف دیگرِ ماجرا با یک سؤال مواجه شدند؛ چرا باید بازیگر نقش مولانا یک ترکیه‌ای باشد؟ مگر نه اینکه ما چند سالی است با همسایه ترک سر مساله مولانا دعوای فرهنگی داریم؟ آیا این تصمیم یک‌جور عقب‌نشینی دربرابر ترک‌ها نبود؟ این سؤالات باعث ایجاد انتقاداتی در فضای مجازی شد و برخی معتقد بودند احتمالاً نقش پررنگ سرمایه‌گذار ترک منجر به این تصمیم شده است. با فاصله کمی از این انتقادات و زمانی‌که نام پروژه در فضای مجازی به اندازه کافی چرخید، حسن فتحی پیام کوتاهی منتشر کرد و از مخاطبان خواست به شایعات توجه نکنند و بدانند بازیگر این فیلم ایرانی است! احتمالاً فتحی یادش رفته بود که آنچه به قول او شایعه است را نویسنده مشهور فیلم بیان کرده است! پس از خبر فتحی مبنی‌بر حضور یک بازیگر ایرانی در نقش مولانا، بلافاصله روابط عمومی این پروژه از حضور پارسا پیروزفر به‌عنوان بازیگر نقش مذکور خبر داد. حالا اینکه چگونه می‌شود نویسنده این فیلم چند روز مانده به معرفی بازیگر اصلی، از حضور بازیگر ایرانی خبر نداشته باشد و با این سرعت پیروزفر معرفی شود، خودش جای سؤالات زیادی داشت؛ شاید همه ماجرا برای فضاسازی رسانه‌ای بوده باشد!

«شمسِ» محبوب
شهاب حسینی در حال حاضر یکی از مشهورترین و محبوب‌ترین بازیگران ایرانی است. او به جز نقش‌آفرینی‌های درخشان، برخلاف برخی سلبریتی‌ها، زندگی بی‌سروصدایی داشته و همین زندگی بی‌حاشیه سبب شده محبوبیت حسینی در بین مخاطبان بیشتر هم شود. حسینی تنها بازیگر ایرانی است که موفق به کسب جایزه بهترین بازیگر جشنواره کن شده است. نکته قابل توجه درباره شهاب حسینی این است که او برخلاف تصور مرسوم بین ستاره‌های سینما، حضور در تلویزیون را عاملی برای پایین آمدن پرستیژ هنری‌اش نمی‌داند و در کارنامه‌اش نام چند سریال دیده می‌شود. حسینی پس از «فروشنده» تقریباً کم سروصدا بوده و بیشتر فیلم‌هایی که بازی کرده فیلم‌اولی یا با فضایی خاص بوده؛ حتی تعداد زیادی از آن‌ها هنوز اکران نشده است. می‌توان گفت که او در چند سال اخیر ترجیح داده در فیلم‌های تجاری و حاشیه‌دار حضور نداشته باشد. شاید انصرافش از بازی در «متری شش‌و‌نیم» را هم باید در همین مسیر تعریف کنیم. اصولاً تحلیل و پیش‌بینی درباره پروژه حسن فتحی کمی سخت است. داستان و فضای «مست عشق» به گونه‌ای است که جلوی گمانه‌زنی جدی را می‌گیرد. حالا باید دید که آیا شهاب حسینی در فضای یک فیلم تاریخی هم می‌تواند مثل نقش‌هایش در آثار اصغر فرهادی دیده شده و مورد اقبال قرار بگیرد یا خیر.

«بیژن»،«مولانا»شد
اما به مولانای فیلم حسن فتحی برسیم! دهه‌شصتی‌ها پارسا پیروزفر را با سریال پربیننده «در پناه تو» شناختند. او سپس با بازی در چند فیلم و سریال دیگر به شهرت زیادی دست پیدا کرد؛ البته برخی نقش‌های پیروزفر در سینما برای مخاطب عام آنچنان معروف نیست و باید مشهورترین بازی او را در سریال موفق «در چشم باد» دانست. بیژن ایرانی آن‌قدر جذاب بود که حالاحالاها مخاطبان ایرانی را سرگرم کند؛ البته پارسا پیروزفر از آن دسته بازیگرانی نبود که به واسطه میزان شهرتش به سراغ بازی در فیلم‌های تجاری برود. کارنامه کاری این بازیگر نشان می‌دهد او ترجیح داده در سینما، تلویزیون و تئاتر نسبتاً گزیده‌کار باشد و سراغ هر نقشی نرود؛ البته همین فضاهای خاص باعث شده که نتوان پارسا پیروزفر را بازیگر پول‌سازی دانست. فیلم‌های اخیر او عمدتاً کم‌فروش بوده است. همان‌طور که اشاره شد، پیروزفر در تئاتر هم حسابی مشغول است. او سال گذشته در نمایش خبرساز «بینوایان» بازی کرده بود. هم پارسا پیروزفر و هم شهاب حسینی، هردو از بازیگران محبوب ایرانی هستند که توانایی جذب مخاطب را دارند. قطعاً زوج هنری پیروزفر و حسینی می‌توانند مخاطب عام را برای دیدن فیلم حسن فتحی ترغیب کنند؛ اما این همه چیزی که برای موفقیت یک فیلم لازم است، نیست. حسن فتحی ریسک بزرگی کرده است. از طرفی سراغ سوژه‌ای رفته که حساسیت‌های زیادی درباره‌اش وجود دارد و می‌تواند این فیلم را وارد حواشی کند. از سوی دیگر ساخت فیلمی 6دانگ در چنین فضای تاریخی و دراماتیزه‌کردنش کار پیچیده‌ای است. بعید است مخاطب ایرانی که با عشق‌های «شهرزاد»ی همراهی کرده به راحتی به قصه «مست عشق» روی خوش نشان دهد، مگر اینکه حسن فتحی برگ برنده‌ای جز نام محبوب بازیگرانش رو کند.