به گزارش پارس نیوز، 

اصغر فرهادی، تنها کارگردان ایرانی برنده جایزه اسکار، یکی از چهره‌های سینمای امروز جهان به شمار می‌آید. اما نخستین موفقیت این سینماگر به ۲۵ سال پیش و به صحنه تئاتر باز می‌گردد که در سال ۷۳ نمایش «ماشین‌نشین‌ها» را به همراه پریسا بخت آور (همسرش) در جشنواره تئاتر دانشجویی روی صحنه برد. او با نشان دادن استعداد و توانایی خود در این جشنواره، داوران این رویداد هنری را حیرت زده کرد.

تاجبخش فنائیان، استاد تئاتر دانشکده هنرهای زیبا که از سال ۱۳۶۴ تا ۱۳۹۸ به تدریس بازیگری، کارگردانی و دیگر دروس دانشگاهی هنرهای نمایشی مشغول بوده است، درباره شروع فعالیت هنری اصغر فرهادی توضیح داد: «سال ۱۳۷۳، اصغر فرهادی زمانی که دانشجوی ما در هنرهای زیبا بود، اولین کار نمایشی خود را با عنوان «ماشین‌نشین‌ها» در تالار مولوی و در قالب جشنواره دانشجویی روی صحنه برد و استعدادش را به همه نشان داد، آنجا بود که ما یک کارگردان خلاق را شناسایی کردیم؛ کارگردانی که می‌توانست فضای تازه‌ای به وجود آورد و حرف صادقانه‌ای بزند.»

فنائیان تاکید کرد: «اگر در آن دوره جشنواره تئاتر دانشجویی، تالار مولوی وجود نداشت و فرهادی نمایش «ماشین نشین‌ها» را کار نمی‌کرد، او کارگردان سرشناس امروز نمی‌شد. در واقع او به عنوان یک جوان مستعد و خلاق شناخته شد که بعدها امکان ساخت پروژه‌هایی در تلویزیون را پیدا کرد و در نهایت به جایگاه امروز خود رسید.»