به گزارش پارس نیوز، 

اولین‌بار با «ارمغان تاریکی» سال 89 به تلویزیون آمد و بعد از آن «پروانه» را سال 92 به نمایش گذاشت. پروژه سوم جلیل سامان نامش «نفس» بود که در ماه مبارک رمضان روی آنتن رفت و بسیار مورد هجمه برخی از معاندین داخلی و خارجی قرار گرفت.

این سریال و حرکت حرفه‌ای کارگردان را به «چهارشنبه‌های سفید» ربط دادند، جایی که در سریال نفس با حفظ حریم‌های شرعی و خلاقیت این مسئله را با فیلمبرداری برخی صحنه‌های خارجی و زنان بی‌حجاب غیرمسلمان، صحنه‌های طبیعی را به‌نمایش گذاشتند تا برای بیننده روایت‌ها باورپذیرتر باشد، و حاشیه‌ها و هجمه‌های دیگری که همیشه پشت سر ساخت آثار انقلابی خصوصاً افشای پشت‌پرده‌های جنایات سازمان منافقین بوده و هست.

جالب است وقتی از جلیل سامان پرسیدیم که "تا به حال تهدید شده‌اید؟"، می‌گوید "بله از طریق یک ایمیل؛ اما نترسیدم و در میدان هستم".

"سامان" در گفتگوی چند صباحِ قبل با تسنیم منتظر بودجه و حل مشکلات مالی برای شروع کار جدید بود و حالا خبرهایی از شروع «زیرخاکیِ» تلویزیون به گوش می‌رسد.

سریالی که قرار است جلیل سامان از امروز به تهیه‌کنندگی رضا نصیری‌نیا در تهران شروع کند. او در سریال آخر خود به نام «نفس» یک تجربه کار با پژمان جمشیدی را داشت و حالا دوباره قرار است این تجربه را تکرار کند.

زیرا پژمان جمشیدی این بار نقش اول این سریال است که در دو فصل تولید می‌شود. ژاله صامتی، هادی حجازی‌فر، گوهر خیراندیش، نادر فلاح، امید روحانی و اصغر نقی‌زاده از دیگر بازیگران آن هستند.

«زیرخاکی» که با گذشت دو سال از پخش آخرین ساخته تلویزیونی سامان یعنی «نفس» برای پخش آماده خواهد شد، سریالی مفرح است که در دو فصل و 25 قسمت ساخته می‌شود.

شاید «زیرخاکی» جزو کارهایی باشد که جلیل سامان با بازیگرِ همیشگی‌اش آرش مجیدی کار نمی‌کند. بازیگری که در عمده آثار این کارگردان سینما و تلویزیون حضور داشته است. حتی سامان درباره کار با آرش مجیدی گفته بود: "من به توانایی آرش مجیدی اعتقاد داشتم بعضی ابتدا فکر می‌کردند او نمی‌تواند از پَسِ این نقش برآید."

البته در عین حال باید به این نکته اشاره کرد بعد از مدت‌هاست هادی حجازی‌فر برای دومین بار بازیگر سریالِ تلویزیون می‌شود. او با جلیل سامان «نفس» را کار کرده و ترکیب او و پژمان جمشیدی و دیگر بازیگران احتمالاً اتفاقات جذاب و قابل توجهی را رقم خواهد زد.

هنوز خلاصه داستان و موضوع و سوژه‌ای از «زیرخاکی» جلیل سامان بیرون نیامده ولی احتمالاً به دنبالِ دغدغه‌های گذشته این کارگردان درباره روشنگری و آگاهی جامعه نسبت به جنایات و ددمنشی‌های منافقین، احتمالاً با فضای جدید مفرح و یا طنز، کارگردان «نفس» و «ارمغان تاریکی» دوباره حرف‌های جدیدی پیرامون این اتفاقِ تاریخی داشته باشد.