به گزارش پارس نیوز، 

با آغاز فصل تابستان به طور معمول پیش تولید اکثریت آثار سینمایی که قصد حضور در جشنواره فیلم فجر را دارند آغاز شده و گمانه زنی‌ها درباره حضور و یا عدم حضور کارگردانان محبوب سینما صدر اخبار سینمایی قرار می‌گیرد.

در این میان حضور کارگردانان جوان در کنار اسامی با سابقه سینما باعث شده تا طی سالهای گذشته هیجان جشنواره فیلم فجر بالاتر از همیشه باشد، بزرگترین رویداد سینمایی کشور نشان داده که در ادوار پیشین خود استعدادهای جدیدی را به سینما معرفی کرده است.

حال با پایان یافتن نخستین ماه از تابستان امسال، برخی از کارگردانان و تهیه کنندگان سینما از آغاز پیش تولید آثار خود خبر داده و به احتمال فراوان اکثریت آنها مقصد نهایی رونمایی از فیلمشان را در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر جستجو می کنند.

تاکنون فهرستی از کارگردانانی که احتمال حضور در جشنواره فیلم فجر امسال را دارند منتشر شده است، این فهرست شامل کارگردانانی است که هم اکنون پیش تولید و یا تولید آثار تازه خود را کلید زده اند، البته سابقه کاری این کارگردانان نشان می دهد که همواره برای حضور در جشنواره فیلم فجر تلاش کرده اند. 

1509594_190

در میان این فهرست اسامی بزرگی همچون ابراهیم حاتمی‌کیا به چشم می خورد، کارگردانی که سال جاری را با ساخت فیلم سینمایی "خروج" پشت سر گذاشته و به احتمال فراوان یکی از مهمترین فیلمسازان حاضر در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر است. 

همچنین حضور محمدحسین مهدویان کارگردان جوان اما صاحب افتخار سالهای پیشین جشنواره فیلم فجر با فیلم سینمایی "داستان درخت گردو" نسبتاً قطعی است، سیاوش اسعدی، مهران احمدی، پیمان قاسمخانی از دیگر کارگردانان مهم جشنواره فیلم فجر محسوب می شوند.

حضور پیمان قاسمخانی با فیلم سینمایی ارتش سری و مهران احمدی با فیلمی با نام "جفت شیش" در مقام کارگردان نشان دهنده وجود بار کمدی در جشنواره امسال است، البته حضور رضا مقصودی در جشنواره امسال می تواند شانس دیگر سینمای کمدی باشد، وی که سابقه کارگردانی فیلم خجالت نکش را در کارنامه دارد خود را با فیلم "آژیر بی صدا" آماده فجر می کند. 

986436_226

البته در این میان جشنواره فیلم فجر با وجود حضور نام‌های بزرگ و در کنار آنان کارگردانان جوان می تواند به عنوان یکی از جشنواره های جذاب ادوار گذشته این رویداد بزرگ سینمایی محسوب شود. 

در کنار نام‌های حاضر در جشنواره فیلم فجر البته کارگردانانی هم هستند که هنوز برای ساخت اثر جدید خود اقدام نکرده و شاید در جشنواره فیلم فجر امسال غایب باشند، اتفاقی که شاید برای برخی از علاقمندان سینما کمی ناامید کننده به نظر برسد.

فریدون جیرانی پس از اتمام فیلمبرداری سریال نهنگ آبی هیچگونه واکنشی نسبت به ساخت فیلم جدید خود نشان نداده و البته هنوز آخرین فیلمش با نام آشفتگی اکران هم نشده است، نرگس آبیار هم که به تازگی فیلم تحسین برانگیز "شبی که ماه کامل شد" را در چرخه اکران داشته هنوز برای ساخت اثر جدید وارد عمل نشده است.

1991777_206

سعید روستایی دیگر کارگردانی است که به احتمال فراوان در فجر امسال حضور نخواهد داشت، وی به تازگی اکران متری شیش و نیم را پشت سر گذاشته و به احتمال فراوان یکسال استراحت می کند، نام دیگر مهم جشنواره در میان کارگرادانان جوان هومن سیدی است که این روزها مشغول ساخت سریال قورباغه بوده و احتمالا در فجر امسال غایب است. 

فرزاد موتمن، مسعود ده نمکی، شهریار بحرانی، رضا میرکریمی، بهرام توکلی، نیما جاویدی، پرویز شهبازی، کیومرث پوراحمد، رسول صدرعاملی و مهدی جعفری از دیگر کارگردانانی هستند که هنوز برای ساخت فیلم جدید خود اقدام نکرده و با توجه به حضورشان در فجر پیشین احتمال غیبتشان بسیار زیاد است، البته همچنان دو ماه از فصل تابستان باقی مانده و باید دید کدامیک از کارگردانان اثر تازه خود را کلید خواهند زد.