به گزارش پارس نیوز، 

احتمالاً از ماجرای ازدواج مجدد مهدی هاشمی خبر دارید؛ ویدئویی که در آن، همسر دوم او از این ازدواج پرده برداشت، تکذیب این ازدواج ازسوی همسر اول و فرزند وی و در نهایت، ویدئوی تأییدکننده اصل ماجرا که این بار خود مهدی هاشمی منتشر کرد. این اتفاق در دو روز گذشته، بازتاب‌های بسیار زیادی در فضای مجازی داشته است. با وقوع این اتفاق، اظهارات امیر جعفری و بعدتر عذرخواهی او، کاملاً به حاشیه رفت.

یک شباهت واضح

لحظه‌ای این چهار نام و جنجال درباره هر یک را مرور کنید: رامبد جوان، ستاره اسکندری، امیر جعفری و مهدی هاشمی. اگرچه وزن این چهره‌ها چه از لحاظ هنری و چه از لحاظ محبوبیت مردمی، دارای تفاوت‌های بسیاری است و حواشی درباره آن‌ها نیز فرق دارد، اما آن چه در سه هفته اخیر برای آن‌ها رخ داده، در یک نکته مشترک است: به نظر می‌رسد حساسیت افکار عمومی درباره رفتارهای سلبریتی‌ها نسبت به گذشته به طرز چشمگیری بیشتر شده و با هر گاف، واکنش شدیدی نشان می‌دهد. جالب این جاست که در این میان چهره مد نظر، ممکن است مثل امیر جعفری عذرخواهی کند، اما دیگر کار از کار گذشته و آن عذرخواهی، به اندازه جنجال اولیه دیده نمی‌شود. شاید اصلاً افکار عمومی دلش نمی‌خواهد این عذرخواهی را بشنود و گویی بیشتر منتظر مچ‌گیری است.

آغاز یک زمانه جدید؟

شاید نتوان با قطعیت در این باره صحبت کرد، اما به نظر می‌رسد واکنش‌های مردم به این اتفاقات، نشانه‌هایی از ورود تدریجی به یک دوران جدید باشد؛ دورانی که چهره‌ها تأثیرگذاری گذشته خود را ندارند و حتی بالقوه در مظان اتهام هستند. می‌دانید رامبد جوان که نامش در سال‌های اخیر با پدیده «خندوانه» گره خورده بود، محبوبیت زیادی داشت، اما به یک‌باره سیبل انواع انتقادها شد. این اتفاق درباره مهدی هاشمی بسیار گزنده است؛ او با این که دارای جایگاه بلندی در تاریخ سینما، تلویزیون و تئاتر این سرزمین است، اما این روزها تحت شدیدترین انتقادها قرار گرفته است. شاید اگر چند سال پیش، اتفاقات مشابهی برای همین چهره‌ها می‌افتاد، واکنش‌هایی این‌قدر شدید را برنمی‌انگیخت. از ظواهر موضوع این گونه برمی‌آید که در این عصر تازه، هر اشتباه هرچند کوچک از سوی چهره‌های شناخته‌شده، ممکن است نتیجه جبران‌ناپذیری در محبوبیت و مقبولیت فرد داشته باشد. صحبت درباره ریشه فضای جدید حاکم بر افکار عمومی، بسیار سخت است اما به نظر می‌رسد خود این فضا هم نتیجه رفتار خود سلبریتی‌هاست؛ شاید عملکرد ستاره‌های سینما و تلویزیون در برخی بزنگاه‌های سیاسی که هنوز در خاطر مخاطبان آن‌هاست، دلیل این واکنش‌ها باشد. این موضوع پای ثابت کامنت‌های برخی چهره‌های تأثیرگذار هم هست، فارغ از محتوایی که در فضای اجتماعی به اشتراک گذاشته شده است.

مصطفی قاسمیان