به گزارش پارس نیوز، صحبت از مهناز افشار بازیگر سرشناس سینما است که در بازی دوستانه تیم های ایران و بلاروس در ورزشگاه حضور پیداکرد؛ پا به پای تماشاچیان تیم را تشویق و حتی برایشان طبل زد. افشار در سال های اخیر علاوه بر انجام کارهای سینمایی ، تبدیل به یک چهره فعال اجتماعی به خصوص در مورد حقوق زنان شده است. حمایت جدی او از تیم ملی فوتبال زنان شاید در راستای برنامه ها و فعالیت های اجتماعی این بازیگر باشد اما در نهایت حضور چهره های مطرح برای جلب توجه رسانه ای و عمومی در نهایت می تواند منجر به پیشرفت فوتبال و ورزش زنان شود.

 

-بعد از اولین بازی دوستانه تیم ملی برابر بلاروس توئیت کردید و ضمن حمایت از تیم ملی قول دادید به ورزشگاه بیایید و به قولتان هم عمل کردید.چه حسی به این تیم و چقدر انرژی داشتید تا برای بازی دوم حضور داشته باشید؟

احساسی که به این تیم دارم همان حسی است که به زنان سرزمینم دارم. تیم ملی زنان نماینده تمام زنان ما هستند پس نماینده من هم هستند و باید کنار آنها می بودم. انرژی و انگیزه زیادی داشتم نه به خاطر قولی که داده بودم بلکه وظیفه خودم می دانستم که حمایتم فقط در حد توئیت کردن و نوشتن نباشد.

 

 

-تلاش شما به نظر بیشتر از اینکه یک حرکتی ورزشی باشد ، بیشتر ابعاد اجتماعی دارد. به بیان بهتر انگار هدفتان بیشتر از موفقیت تیم ملی زنان پیشبرد یک برنامه اجتماعی است.

حرکت ورزشی در جای خود و مسایل اجتماعی هم در جای خودشان برای من اهمیت دارند.

 

 

 

-با توجه به اقدامات شما و برخی دیگر از چهره ها در راستای کمک به ورزش زنان که در راستای همان اقدامات اجتماعی است شرایط در حال حاضر چگونه است؟

الان شرایط نسبت به قبل به مراتب بهتر شده است ولی مشکل اینجا است که فکر می کنیم همه مردم در اینستاگرام و یا توئیتر هستند و حتی به آن ها دسترسی دارند. در حالی که اینگونه نیست. این فضاها براساس اینکه چه موضوعی چقدر اهمیت دارد، جریان ایجاد می کنند و بعد دهان به دهان می چرخد و به گوش همه می رسد.

 

 

-این موضوع درباره فوتبال زنان هم صدق می کند؟

به نظر من درمورد فوتبال زنان چون این موضوع شکل یک جریان خاص نیست که به آن پرداخته شود، در نتیجه اخبار و اطلاعات آن هم دیگر امکان اینکه به صورت زبانی و به قول معروف سینه به سینه نقل شود نیست، به همین دلیل است که مردم خیلی کم از اخبار و بازی های این تیم با خبر می شوند و باالطبع حضورشان نیز در مسابقات و حمایت از این تیم کمرنگ می شود. اگر رسانه ملی درباره این بازی ها خبر رسانی کند و در کنارش بنرها و بیلبوردها برای اطلاع رسانی وجود داشته باشد شک نکنید نه فقط فوتبال زنان که مسابقات ورزشی زنان با استقبال بیشتری همراه خواهد بود.

 

 

-بعد از این بازی عکس هایی منتشر شد که شما را روی سکوها و در حال تشویق نشان می داد و حتی در برخی تصاویر مشغول طبل زدن بودید. بازی در نقش یک هوادار یا بهتر بگوییم زندگی در این نقش چه جذابیت هایی برایتان داشته است؟

بازی یا زندگی فرقی ندارد چون هر دو آن ها روح و روان یک آدم را کاملا درگیر می کند. پس نمی توانم بگویم اهمیت یا تاثیری نداشته است اما آنچه خیلی خوشحالم می کند لطف و انرژی تماشاچی ها است که من را هم شامل شد و از آن لذت بردم.

 

 

-گفته بودید که دنبال راهکارهای علمی و عملی برای فوتبال زنان هستید. در رابطه با این راهکارها و ایده هایی که در ذهنتان درباره فوتبال زنان دارید صحبت کنید.

درمجموع باید بگویم که به فوتبال هیچگاه به چشم یک ورزش نگاه نمی کنم بلکه فوتبال را زمینی برای گرفتن حقوق زنان و  بالابردن درک و فهم نسبت به کار گروهی می دانم. ضمن اینکه باید فوتبال زنان را از لحاظ مالی و اقتصادی تامین کنیم. این تیم باید اسپانسر داشته باشد و تبلیغات بگیرد، باید به اردو و سفر برود و هرچیزی که در دنیا برای ورزش زنان استفاده و لحاظ می شود در اینجا هم برای زنان ورزشکار به وجود بیاید.

 

 

-دنیایی تماشاگران حرفه ای فوتبال معمولا دنیای متفاوتی نسبت به مثلا یک بازیگر که بیشتر در جوامع فرهنگی و هنری وقت می گذارد،  زندگی در بین تماشاگران زن طرفدار فوتبال چگونه است؟

تماشاگران فوتبال دنیایی عجیب زیبا دارند. دنیایی که پر از عشق و زندگی است. واقعا حیف است که آن ها را نشناسیم و حتی قدرشناسشان نباشیم.

 

 

-حضورتان در فوتبال قرار است در حد حمایت های خارج از زمین بماند یا قصد دارید تخصصی تر وارد این ورزش شوید؟

نه! بخش تخصصی فوتبال بماند برای متخصصان.

من یک حامی و تماشاگر جدی هستم و معتقدم که این تیم باید لباس های درست و استاندارد، تبلیغات و اطلاع رسانی داشته باشد. حتی بازیکنان و کادرفنی باید از لحاظ مالی تامین شوند تا بتوانند به طور حرفه ای ورزش کنند. باید به تماشاچیان خانم با احترام به آزادی آن ها برخورد شود و در این صورت من مطمئن هستم که شور و هیجانی که در بین بازیکنان و عوامل تیم و تماشاگرانش وجود دارد می تواند فوتبال زنان را به جایگاهی که واقعا استحقاقش را دارد برساند.