خواص زرده تخم مرغ و تاثیراتی که بر سلامتی قسمت های مختلف بدن ما میگذارد بسیار زیاد است.در این بخش از پارس نیوز ما شما را با خواص شگفت انگیز زرده تخم مرغ آشنا خواهیم کرد.

خواص زرده تخم مرغ - تخم مرغ در سبد

تخم مرغ به عنوان یک ماده غذایی کامل شناخته می‌شود و حاوی انواع مواد مغذی و حیاتی برای سلامت است. تخم مرغ دو بخش کاملا جدا گانه زرده و سفیده دارد. زرده تخم مرغ قسمتی است که رویان در حال رشد را تغذیه می‌کند و به همین دلیل حاوی انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی برای تبدیل رویان به جوجه است. زرده تخم مرغ حاوی چربی و کلسترول بوده و حود یک پنجم آن پروتئین است.

زمانی که یک تخم مرغ را بشکنید زرده به شکل دایره در قسمت میانی قرارگرفته است و دور تا دورش با سفیده پوشانده شده که وظیفه حفاظت از جنین رو به رشد را بر عهده دارد.

ارزش غذایی زرده تخم مرغ

پروتئین موجود در زرده تخم مرغ جزو بهترین پروتئین های موادد غذایی محسوب می شود و حاوی ویتامین ب ۶ ، ب ۱۲ ، ویتامین کا ، ویتامین آ ، ویتامین دی و ویتامین ای است. پروتئین موجود در هر زرده تخم مرغ حدود ۲.۷ گرم است.

در پارس نیوز بخوانید : فواید یک ویتامین برای زنان

زرده و سفیده تخم مرغ هر کدام حاوی ۱۳ نوع ماده معدنی هستند از جمله: کلسیم، منیزیم، آهن، پتاسیم، سدیم و سلنیوم. ۹۰ درصد کلسیم و ۹۳ درصد محتوای آهن تخم مرغ در زرده آن است و مقدار کمی از آن در سفیده قرار گرفته است.

به گزارش وزارت کشاورزی آمریکا، زرده خام یک عدد تخم مرغ بزرگ با وزن ۱۷ گرم حاوی مواد زیر است :

کالری ۵۵ واحد
پروتئین ۲.۷ گرم
چربی ۴.۵۱ گرم
کلسترول ۱۸۴ میلی گرم
کربوهیدرات ۰.۶۱ گرم
قند ۰.۱۰ گرم
فیبر غذایی ۰ گرم
تیامین ۰.۰۳۰ میلی گرم
ریبوفلاوین ۰.۰۹۰ میلی گرم
نیاسین ۰.۰۰۴ میلی گرم
ویتامین B۶ ۰.۰۶۰ میلی گرم
ویتامین B۱۲ ۰.۳۳۲ میکروگرم
ویتامین A ۶۴.۸ میکروگرم
ویتامین E ۰.۴۳۹ میلی گرم
ویتامین D (D۲ و D۳) ۰.۹۱۸ میکروگرم
ویتامین K ۰.۱۱۹ میکروگرم

مواد مغذی زرده تخم اردک، بلدرچین، غاز و تخم بوقلمون حاوی مقادیر بیشتری هستند.

مصرف متعادل زرده تخم مرغ در هفته

مصرف یک عدد تخم مرغ کامل تعادل مناسبی از پروتئین، چربی و کالری بدن را تامین می‌کند وباعث ایجاد احساس سیری و رضایت در فرد می‌شود. یک سوم اسیدهای چرب تخم مرغ جزو اسیدهای چرب اشباع هستند که مقدار کمی محسوب می‌شوند. کلسترول موجود در زرده تخم مرغ از نوع کلسترول خوب است که در ترکیب غشای سلولی به طور طبیعی وجود دارد و برای تولید سلولهای جدید در بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مصرف تخم مرغ سه بار در هفته می‌تواند به سلامت بددن به خصوص کودکان کمک کند حتی افراد دیابتی یا افرادی که بیماری های قلبی عروقی دارند نیز با مصرف متعادل تخم مرغ هیچ مشکلی برایشان ایجاد نخواهد شد.

خواص زرده تخم مرغ - تخم مرغ شکسته

خواص زرده تخم مرغ

زرده تخم مرغ، یکی از معدود خوراکی هایی است که بدون تغییر دادن میزان گرمی، سردی، تری یا خشکی بدن، در صورت هضم کامل در فرد سالم، می تواند به خونی معتدل و مفید تبدیل شود البته به شرطی که زرده آن بیش از حد حرارت نبیند و سفت نشود.

زرده تخم مرغ نیم پز یا عسلی غذای لطیفی به شمار می رود، بدین معنی که در فرد سالم دارای مزاج معتدل، هضم آن دشوار نیست. ماده مغذی آن به سرعت در بدن توزیع می شود، خون معتدلی از آن تولید می گردد، فضولات اندکی از آن در بدن بر جای می ماند.

زرده تخم مرغ نیم پز یکی از بهترین خوراکی ها برای نیرو بخشیدن به سیستم عصبی مرکزی و دستگاه گردش خون (قلب و شریان ها) است.

کسانی که مدام در حال کار با کامپیوتر هستند، می توانند از این خوراکی ساده و نیروبخش بهره‌مند شوند، تا به تدریج دچار ضعف سیستم عصبی و خستگی و فرسودگی آن نشوند؛ یا دست کم روند آن را کندتر کنند.

زرده و سفیده تخم مرغ هر کدام 13 نوع مواد معدنی دارند. این مواد معدنی عبارتند از کلسیم، منیزیم، آهن، پتاسیم، سدیم و سلنیوم.

گرچه، هم سفیده و هم زرده تخم مرغ حاوی این مواد معدنی هستند، اما باید گفت که فواید زرده تخم مرغ بسیار ویژه است و دارای بیشترین مقدار مواد مختلف معدنی است.

زرده تخم مرغ و مغز گردو خاصیت ضد عفونی کننده دارد و برای درمان و مقابله با عفونت های بدن مؤثر است.

برای افرادی که رژیم گیاه خواری دارند تخم مرغ از منابع اصلی پروتئین محسوب می شود چرا که این افراد در رژیم غذایی شان نباید گوشت مصرف کنند.

90 درصد از کلسیم تخم مرغ در زرده است؛ 93 درصد از محتوای آهن آن در زرده است و تنها 7 درصد آن در سفیده است.

خوردن سفیده و زرده در یک عدد تخم مرغ کامل تعادل مناسب پروتئین، چربی و کالری مورد نیاز را تامین می‌کند. این ترکیب باعث ایجاد احساس سیری و رضایت در فرد بعد از خوردن آن می‌شود. با این حال، یک بررسی در سال ۲۰۱۹ نشان می‌دهد بیشتر مواد مغذی موجود در تخم مرغ در زرده آن موجود است و توزیع پروتئین‌ها حتی در کل تخم مرغ است. این بررسی چندین مزیت مواد مغذی و پروتئین‌های موجود در زرده تخم مرغ را برجسته می‌کند، از جمله:

خواص زرده تخم مرغ - سه عدد زرده تخم مرغ

کاهش خطر در ناراحتی‌های گوارشی:

این مزیت به دلیل پروتئین‌های زرده تخم مرغ مانند فسویتین است که تعداد ترکیبات بدن را که باعث التهاب می‌شوند کاهش می‌دهد.

تقویت سیستم ایمنی بدن:

ترکیبات خاصی در غشای زرده تخم مرغ وجود دارد که باعث تولید ماکروفاژ‌ها می‌شوند سلول‌هایی در سیستم ایمنی که بدن را در برابر بیماری و عفونت محافظت می‌کنند.

فشار خون پایین:

در این بررسی اشاره شده است زرده تخم مرغ حاوی چندین ترکیب به نام پپتید‌ها است که تحقیقات نشان داده فشار خون را به طور قابل توجهی در موش‌ها کاهش می‌دهد. فشار خون بالا یک عامل خطر برای بیماری‌های قلبی عروقی محسوب می‌شود.

کاهش خطر مشکلات بینایی:

انجمن قلب آمریکا اظهار داشت زرده تخم مرغ منبع قابل توجهی از لوتئین و زئاگزانتین است. این کاروتنوئید‌ها در برابر آب مروارید و تخریب ماکولا ۲ مشکل شایع چشم که اغلب پس از ۵۵ سالگی ایجاد می‌شوند از فرد محافظت می‌کنند.

شایان ذکر است بسیاری از مطالعات در این بررسی اثرات زرده تخم مرغ در انسان را آزمایش نکرده است. در عوض در فاز آزمایشگاهی و حیوانی انجام شده اند، بنابراین یافته‌ها ممکن است در مورد انسان‌ها صدق نکند، همچنین محققان شروع به کشف پتانسیل انواع مختلف تحریک کننده سیستم ایمنی به نام ایمونوگلوبولین کرده اند که در زرده تخم مرغ وجود دارد.

خواص زرده تخم مرغ - پوست تخم مرغ و زرده

خواص زرده تخم مرغ برای چشم

کاروتنوئید های موجود در زرده تخم مرغ، به ویژه کاروتنوئید لوتئین و زآکسانتین از مواد ضروری برای سلامت چشم است.

به گفته محققان، این کاروتنوئیدها، در زرده تخم مرغ که به صورت رنگدانه های رنگارنگی وجود دارند، خطر ابتلا به آب مروارید مرتبط با سن را کاهش می دهند و این از فواید زرده تخم مرغ است.

زرده تخم مرغ با در اختیار داشتن انواع ویتامین ها، مواد معدنی و دیگر مواد مغذی موجود در آن همچنین برای سلامت قلب و عروق، بسیار مفید است.

مصرف صحیح و به اندازه زرده تخم مرغ نه تنها ارتباط مستقیمی با بیماری قلبی نداشته و برای قلب مضر نیست، بلکه مواد مغذی موجود در زرده مانند کولین، در تنظیم عملکرد قلبی عروقی بسیار تاثیر گذار است.

علاوه بر این، مطالعات نشان داده است که زنانی که دارای بالاترین میزان مصرف کولین هستند 24 درصد کمتر از زنانی که این ماده را کمتر مصرف نمی کنند، در معرض خطر ابتلا به سرطان پستان قرار دارند.

خواص زرده تخم مرغ برای مو

زرده تخم مرغ حاوی ویتامین های غنی است که می تواند مو را در مقابل آسیب بیشتر، مقاوم سازد.

زرده تخم مرغ فواید بسیاری برای مرطوب کردن موهای خشک دارد و می تواند برای رشد موهای شما ماده فوق‌العاده ای باشد زیرا ترکیب مناسبی از ویتامین های مفید در آن وجود دارد.

ویتامین های A و E، بیوتین و فولات، تنها برخی از مواد مغذی هستند که با رشد مو و درخشش آن مرتبط هستند.

خواص زرده تخم مرغ - زن در حمام

فواید زرده تخم ‌مرغ برای موها

زرده تخم ‌مرغ قسمت کروی و زردرنگ درون تخم ‌مرغ است که با داشتن ترکیبات مختلف، به تغذیه موها کمک می‌کند. در ادامه مزایای احتمالی زرده تخم‌ مرغ برای موها را بررسی می‌کنیم. البته همچنان به مطالعات بیشتری برای تایید علمی مزایای این ماده برای موها نیاز است.

1) خواص زرده تخم مرغ برای رشد مو

بعضی از طرفداران زیبایی طبیعی مدعی هستند که زرده تخم ‌مرغ می‌تواند محرکی برای رشد سریع موها باشد. گفته می‌شود این ماده پوست سر را تحریک کرده و ریشه موها را نیز تغذیه می‌کند. یکی از اجزای اصلی زرده تخم‌‌مرغ، گوگرد است که از مواد معدنی مهم موجود در موها محسوب می‌شود. در هر 100 گرم زرده تخم‌‌مرغ، 164.5 میلی‌گرم گوگرد وجود دارد. با این حال، هنوز هیچ تحقیقی نشان نداده است که استفاده موضعی از زرده تخم ‌مرغ، روشی مؤثر برای رشد موهای جدید و یا جلوگیری از ریزش مو است.

2) خواص زرده تخم مرغ برای رفع خشکی موها

یکی دیگر از عناصر اصلی زرده تخم ‌مرغ، پروتئین است. پروتئین به تغذیه، تقویت مو و درخشندگی آن کمک می‌کند. زرده تخم‌ مرغ همچنین حاوی مقدار زیادی چربی است و به همین دلیل موها را نرم می‌کند. در هر 100 گرم زرده تخم‌ مرغ، 26.54 گرم چربی وجود دارد. نوع خاصی از چربی به نام لسیتین که در تخم‌ مرغ وجود دارد، می‌تواند به مرطوب‌سازی موها کمک کند. این چربی در ساخت برخی از محصولات آرایشی مو نیز استفاده می‌شود.

3) خواص زرده تخم مرغ برای افزایش مقاومت موها در برابر آسیب‌پذیری

زرده تخم ‌مرغ سرشار از ویتامین‌هایی است که باعث افزایش مقاومت مو در برابر آسیب می‌شوند. این ماده همچنین برای مرطوب‌سازی موهایی که خشک به نظر می‌رسند، مفید است. زرده تخم ‌مرغ به دلیل ترکیب بی‌نظیر ویتامین‌های موجود در آن، می‌تواند غذایی فوق‌العاده برای موها باشد. ویتامین‌های A و E، بیوتین و فولات تنها برخی از مواد مغذی موجود در زرده تخم مرغ هستند که محققان آن‌ها را با رشد و سلامت مو مرتبط دانسته‌اند.

شایع‌ترین کمبود تغذیه‌ای در جهان، کمبود آهن است. این ماده که برای تولید سلول‌های جدید در بدن ضروری است، در زرده تخم ‌مرغ نیز یافت می‌شود.

خواص زرده تخم مرغ برای پوست

زرده تخم مرغ عمدتا از آب و چربی تشکیل شده است، که باعث می شود عامل مهمی برای اتصال به آب باشد.

به همین دلیل ماسک زرده تخم مرغ و عسل بر روی صورت باعث رطوبت رسانی در سلول های پوست شما شده و صورت شما را نرم و لطیف می کند.

ماسک های زرده تخم مرغ، برای افرادی با پوست خشک و پوسته، شگفت انگیز خواهد بود.

مواد مغذی موجود در زرده تخم مرغ برای تغذیه، لطافت و رطوبت پوست بسیار مفید است.

ماسک زرده تخم مرغ و عسل برای بسیاری از مشکلات پوستی از جمله آکنه ها، تیرگی ها، خشکی و… مفید است و می تواند یک درمان سالم و خانگی و همچنین ارزان را برایتان فراهم کند. در این مطلب طرز تهیه ماسک زرده تخم مرغ و میزان مصرف آن را به شما آموزش می دهیم.

خواص زرده تخم مرغ - ماسک زرده تخم مرغ

مواد لازم ماسک زرده تخم مرغ و عسل

  • 2 قاشق چای خوری عسل
  • یک عدد تخم مرغ (فقط به زرده آن احتیاج دارید)
  • 3 تا 4 قطره روغن زیتون

اگر عسلی که در دست دارید، سفت یا یخ زده است، آن را با قرار دادن زیر آب گرم، نرم کنید. دقت داشته باشید که از مایکروویو برای این کار استفاده نکنید زیرا بسیاری از خواص عسل را از بین می برد و دیگر کارایی قبل را نخواهد داشت.زرده تخم مرغ را از سفیده آن جدا کنید.زرده تخم مرغ و عسل و روغن زیتون را با یکدیگر خوب مخلوط کنید.

اگر مخلوط بدست آمده خیلی رقیق بود، می توانید یک قاشق چایخوری آرد گندم به آن اضافه کنید و دوباره مخلوط نمایید تا مقداری حالت خمیری تر به خود بگیرد. ماسک را به آرامی بر روی صورت و گردن خود قرار دهید. 5 تا 7 دقیقه دیگر، یک بار دیگر این کار را انجام دهید و یک لایه دیگر از ماسک را بر روی پوستتان قرار دهید.
به مدت 15 دقیقه استراحت کنید.
صورت و گردن خود را ابتدا با آب گرم و سپس با آب سرد بشویید.
در آخر می توانید از یک کرم مرطوب‌کننده استفاده کنید.

خواص ماسک تخم مرغ و عسل

  • تغذیه کننده و مرطوب‌کننده پوست.
  • زرده تخم مرغ به ترمیم خراش ها و ترک های ریز پوستی کمک می کند. بنابراین، پوست شما بعد از استفاده از این ماسک نرم تر و لطیف تر خواهد شد.

خواص زرده تخم مرغ برای کودکان

زرده تخم مرغ در تقویت استخوان ها و رشد کودکان تاثیر گذار است. از جمله مواد مغذی موجود در زرده تخم مرغ برای کودکان می توان به ویتامین ب، مؤثر در رشد هوش و عملکرد مغز، پروتئین، اسید های چرب امگا3 برای رشد کودک، فولات، برای حفظ و نگهداری سلول های جدید در مراحل اولیه زندگی اشاره کرد.

خواص زرده تخم مرغ برای نوزاد

زرده تخم مرغ منبع خوبی از چربی ها و پروتئین های طبیعی برای نوزاد شما است. تعادل فوق‌العاده ای از چربی ها، پروتئین ها و کربوهیدرات های طبیعی در زرده تخم مرغ مشاهده می شود که این تعادل در رشد طبیعی نوزاد سودمند است.
زرده تخم مرغ حاوی کلسترول است که برای بدن بسیار مفید است. کلسترول برای توسعه و رشد مغز بسیار مهم است (به همین دلیل است که شیر مادر حاوی مقدار زیادی کلسترول است)
زرده تخم مرغ غنی از ویتامین های محلول در چربی مانند ویتامین A، D، E و K است که این ویتامین ها برای تقویت ساختار قوی و محکم استخوان های نوزاد ضروری می باشند. همچنین این ویتامین ها به طور چشمگیری بر ساختار چهره کودک تاثیر می گذارند.
زرده تخم مرغ منبع خوبی از دیگر ویتامین ها و مواد معدنی هستند که برای رشد نوزادان ضروری است. مثل کولین، ویتامین B12، تیامین، ریبوفلاوین، فولات، روی، مس، سلنیوم و....

خواص زرده تخم مرغ برای کبد

عقیده عموم بر این است که زرده تخم مرغ به علت کلسترول، باعث افزایش چربی کبد می شود اما باید گفت که مصرف منظم و به اندازه تخم مرغ و زرده آن، تاثیر بدی در این موضوع ندارد. اما افرادی که کبد چرب دارند، بهتر است در مصرف آن احتیاط کنند.

مضرات زرده تخم مرغ

افراط در مصرف هر نوع ماده غذایی ممکن است مشکلاتی ایجاد کند. زرده تخم مرغ از جمله مواد غذایی مفیدی است که به طور طبیعی ضرری برای بدن نداشته و به شرط عدم افراط در مصرف آن می تواند در بدن به مواد غنی و سودمندی تبدیل شود.
البته توصیه می شود که زرده تخم مرغ زیاد حرارت ندیده و سفت نشود و آن را به صورت عسلی مصرف کنید. در افرادی که خون آن ها غلیظ است توصیه می شود که زرده تخم مرغ را به صورت سفت مصرف نکنند.
در منابع مکتوب طب ایرانی، خوردن زرده خام یا زرده سفت شده تخم مرغ برای افراد سالم معتدل، توصیه نشده است. کسانی که خون غلیظ دارند به هیچ وجه مجاز به مصرف تخم مرغ سفت شده نیستند زیرا این شیوه پختن تخم مرغ موجب می شود که خون غلیظی از آن تولید شود.
تخم مرغ خام منبع ارزان و سرشار از مواد مغذی با ارزشی اعم از چربی و پروتئین است. تخم مرغ یکی از مواد غذایی حساسیت زا است.
حرارت دادن به پروتئین تخم مرغ، باعث تبدیل آن به شکل ماده ای می شود که منجر به ایجاد حساسیت در فرد می شود.
بنابراین اگر بدن شما به تخم مرغ حساسیت نشان می دهد، خام آن را مصرف کنید و نتیجه را مشاهده کنید. فقط تنها نگرانی که هنگام مصرف تخم مرغ خام وجود دارد، باکتری سالمونلا است. سالمونلا باعث عفونتی خطرناک در بدن می شود و مصرف تخم مرغ آلوده خطرناک است.
خواص زرده تخم مرغ - زرده تخم مرغ در پوست

میزان مصرف هفتگی زرده تخم مرغ

به طور کلی باید گفت که تقریبا یک سوم از اسیدهای چرب تخم مرغ، از دسته اسید های چرب اشباع هستند و این میزان بسیار پایین است. به همین دلیل، کلسترول مصرفی از زرده تخم مرغ از نوع کلسترول خوب بوده و ضرری برای بدن ندارد.
فواید زرده تخم مرغ به اندازه ای است که از همان دوران کودکی در سفره غذایی کودک قرار می گیرد. بنابراین شما می توانید به راحتی سه بار در هفته تخم مرغ مصرف کنید.
حتی افرادی که مبتلا به دیابت یا بیماری قلبی عروقی هستند هم می توانند در طی هفته تا 3 عدد تخم مرغ مصرف کنند.
مصرف زرده تخم مرغ برای هیچ فردی ضرری ندارد و به دلیل دارا بودن ویتامین ب12، مصرف آن برای تمام افراد توصیه می شود.

ویژگی های زرده تخم مرغ سالم

رنگ زرده تخم مرغ: زرد روشن یا کمرنگ برای زرده تخم مرغ نشانه خوبی نیست. زرده تخم مرغ باید نارنجی باشد؛ به عبارت بهتر، هر چه زرده تیره‌تر باشد، بهتر است. به تخم مرغ هایی که در چند روز اخیر خریده اید، دقت کنید و جایی را امتحان کنید که رنگ زرده تخم مرغش تیره‌تر بوده است. اگر زرده های نارنجی رنگ را امتحان کنید، دیگر سراغ تخم مرغ های معمولی نمی روید.
ضخامت زرده تخم مرغ: زرده ی تخم مرغ های سالم تر، ضخیم‌تر و هم گردتر است. اگر زرده تخم مرغ این دو ویژگی را داشته باشد، بنابراین شما می توانید بگویید که آن ها سالم هستند.

زرده تخم مرغ حاوی حداقل ۷ ماده معدنی ضروری است، از جمله:

کلسیم

آهن

منیزیم

فسفر

پتاسیم

سدیم

زینک

زرده تخم مرغ منبع فراوانی از بسیاری از ویتامین‌ها به ویژه ویتامین‌های محلول در چربی و آب است. در جدول زیر میزان ویتامین یک زرده تخم مرغ بزرگ به وزن ۱۷ گرم بیان شده است.

خواص زرده تخم مرغ - زرده تخم مرغ در قاشق

مقایسه زرده در مقابل سفیده تخم مرغ

در مقایسه با ۲.۷ گرم پروتئین موجود در زرده یک عدد تخم مرغ بزرگ سفیده ۳.۶ گرم را برای بدن فراهم می‌کند. در حالی که سفیده پروتئین بیشتری برای بدن تامین می‌کند زرده تقریبا حاوی تمام ویتامین‌ها و مواد معدنی محلول در آب در چربی و مواد معدنی موجود در تخم مرغ است.

تحقیقات نشان می‌دهد مصرف تخم مرغ کامل نسبت به خوردن سفیده به تنهایی فواید قابل توجه تری دارد. به عنوان مثال، یک مطالعه در سال ۲۰۱۷ نشان داد مردان جوانی که بلافاصله بعد از انجام ورزش‌های مقاومتی تخم مرغ کامل می‌خورند نسبت به افرادی که فقط سفیده تخم مرغ مصرف می‌کنند میزان متابولیسم عضلانی آن‌ها بالاتر است.

خواص زرده تخم مرغ - زرده و سفیده تخم مرغ

نکات مهم در مورد خواص زرده تخم مرغ

مهمترین نگرانی در مورد تخم مرغ مسمومیت غذایی عفونت سالمونلا است که مرغ به طور طبیعی آن را حمل می‌کند. این باکتری‌ها احتمال می‌رود تخم‌ها را نیز آلوده کنند. عفونت‌های سالمونلا می‌تواند جدی باشد به ویژه برای کودکان خردسال، افراد مبتلا به بیماری خودایمنی و افراد بالای ۶۵ سال.

با این حال، پیروی از برخی اقدامات احتیاطی ایمنی اساسی هنگام خرید، نگهداری، حمل و پخت آن خطر مسمومیت غذایی را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد. نکاتی برای تامین ایمنی و سلامت تخم مرغ عبارتند از:

خرید تخم مرغ از یک محل معتبر دارای مجوز یا مرغدار محلی مورد اعتماد

اطمینان حاصل کنید تخم مرغ‌ها قبل از خرید شکاف یا سوراخ در پوسته نداشته باشند

نگهداری تخم مرغ در یخچال در دمای ۴۰ درجه فارنهایت (۴.۴ درجه سانتیگراد)

شستن دست‌ها و تمام سطوح بلافاصله پس از تماس با تخم مرغ‌های خام

خوردن یا در یخچال نگه داشتن تخم مرغ کمتر از ۲ ساعت پس از پختن آن

پختن تخم مرغ تا زمانی که حداقل سفیده سفت شود (افرادی که در معرض خطر بیشتری از عفونت هستند باید تخم مرغ را کامل بپزند تا سفید و زرده هر دو سفت شوند)

تخم مرغ خرد شده باید تا حدی بپزد که سفت شود

دور ریختن تخم مرغ‌های شکسته، کثیف یا ترک خورده، همچنین تخم مرغ‌های منقضی شده

اجتناب از مصرف تخم مرغ‌هایی که دارای قوام، شکل ظاهری یا بویی عجیب هستند

دور نگه داشتن تخم مرغ‌های خام از سایر مواد غذایی به ویژه غذا‌هایی که نیازی به پخت ندارند

استفاده از تخم مرغ پاستوریزه برای تهیه سس‌ها و چاشنی‌هایی مانند سس هلندایز، سس مایونز و سس سالاد سزار که به تخم مرغ‌های آب پز نرم نیاز دارند

اما واقعاً زرده تخم مرغ کلسترول بالایی دارد ؟

بدون شک یک تخم مرغ کامل مقدار کلسترول بالایی دارد. برای مقایسه؛ دو عدد تخم مرغ بزرگ ۱۰۰ گرمی حاوی ۴۲۲ میلی‎گرم کلسترول هستند، درحالی‌که کلسترول موجود در ۱۰۰ گرم گوشت گاو تنها ۸۸ میلی‎گرم است.

با این‌وجود راهنمای غذایی آمریکا که در ژانویه ۲۰۱۶ منتشر شد برای مصرف کلسترول روزانه هیچ محدودیتی را درنظر نگرفته بود اما تا پیش از آن میزان مناسب مصرف روزانه کلسترول برای افراد مختلف ۳۰۰ میلی‎گرم و حتی برای برخی افراد که بیماری قلبی داشته اند این میزان کمتر بود. باوجود تغییری که در سال ۲۰۱۶ در رابطه با مصرف کلسترول به وجود آمد، مردم همچنان تخم مرغ را کم‌مصرف می‎کنند.

خواص زرده تخم مرغ - زرده های تخم مرغ

خوردن تخم مرغ چه تأثیری بر میزان کلسترول خون خواهد داشت ؟

شاید به نظر ساده برسد “مصرف کلسترول، میزان آن را در خون افزایش می‌ دهد”. اما درواقع این‌طور نیست؛ ازآنجاکه کلسترول ماده مغذی برای بدن محسوب می‎شود، کبد مقادیر زیادی از آن را در بدن تولید می‎کند. مصرف تخم‎مرغ تولید کلسترول در کبد را کاهش می‌دهد و برعکس؛ عدم مصرف تخم مرغ میزان تولید آن را توسط کبد افزایش می‎دهد.

کلسترول در حالت عادی نه‌تنها ماده مضری نیست بلکه برای اعمال بدن ضروری محسوب می‌‎شود و نقش‎های حیاتی در بدن دارد مانند تولید ویتامین D، هورمون‎ های مختلف، تولید اسید صفرا، کمک به هضم چربی و … . درمجموع کلسترول در تمام سلول‎های بدن وجود دارد و نه‌تنها مضر نیست بلکه برای بدن حیاتی به حساب می‌آید.

آیا تخم مرغ در افزایش بیماری‎های قلبی نقش دارد ؟

برای برررسی نقش تخم‌مرغ بر سلامت قلب هم تحقیقات بسیاری به انجام رسیده است و نتایج آن‎ها حاکی از نقش خنثی و یا مثبت تخم مرغ در بیماری‎ های قلبی است. مطالعات در این زمینه نشان می‎دهند که مصرف ۱-۲ عدد تخم مرغ در روز تأثیر چندانی در افزایش سطح کلسترول و ریسک بیماری‎های قلبی ندارد. هرچند ممکن است باعث افزایش سطح کلسترول بد در بدن شود.