لرزش دست بیماری است که به سبب آن دست ها به صورت نا خودآگاه شروع به لرزیدن میکنند. علت وجود لرزش دست به عوامل مختلفی بستگی دارد اما ما در ادامه قصد معرفی راهکارهایی برای درمان لرزش دست در طب سنتی را خواهیم داشت.

درمان لرزش دست در طب سنتی

رعشه دست یا لرزش دست چیست؟

لرزش دست یا Hand Tremors همان اسپاسم عضلانی است که به صورت غیرارادی اتفاق می‌افتد. این انقباضات عضلانی ممکن است در هر جایی دیگر هم باشد. در بسیاری از موارد لرزش دست در جوانی مشکل حادی نیست. اما اگر تکرار داشته باشد باید پیگیری شود.

تعریف علمی لرزش (Tremor) به شرح زیر است؛

لرزش به انقباضات غیرارادی و ریتیمک عضلانی است که سبب لرزیدن برخی از نواحی بدن می‌شود. در اغلب اوقات، لرزش در دست‌ است اما گاهی هم بازوها، پا، بالاتنه، تارهای صوتی و یا سر هم لرزش دارند. طبق گفته پزشکان، لرزش دست امری فیزیولوژیک است. یعنی همواره لرزش خفیفی در دست وجود دارد.

همچنین در مواردی لرزش از وجود بیماری‌های مرتبط با مغز و اعصاب به خصوص پارکینسون خبر می‌دهد. هر چند بررسی و اثبات این مسئله نیاز به آزمایش و چکاپ توسط دکتر مغز و اعصاب دارد، اما در این مطلب به بررسی علت لرزش دست ها و درمان آن به صورت ساده می‌پردازیم.

علائم لرزش دست؛ نشانه‌های شروع ابتلا به لرزش دست چیست؟

به طور کلی نمی‌توان علائم خاصی را نشانه ای از بروز رعشه دست دانست. این بیماری نشانه‌های خاصی را پیش از شروعش ندارد و از این رو پزشکان نیز نمی‌توان به صراحتاً عواملی را از نشانه‌های لرزش دست بدانند. با این همه حال ما در این مقاله سعی کردیم به چند نکته بپردازیم که می‌توانند دلیلی بر شروع لرزش دست شوند.

اگر شما نیز این علائم را در خود یا اطرافیانتان دیدید، بهتر است هر چه سریع‌تر به یک متخصص لرزش دست مراجعه کنید تا پس از ویزیت و انجام آزمایش‌های مختلف، وجود یا عدم وجود لرزش دست در شما مشخص شود. از جمله از علائم لرزش دست عبارت هستند از:

 • ناتوانی در برداشتن اشیا (مخصوصاً اشیا سنگین)
 • لرزیدن مایعات داخل فنجان یا لیوان، وقتی می‌خواهید آن‌ها را بنوشید
 • لرزش دست‌هایتان در مواقع حساس و در زمان‌هایی گه استرس دارید
 • زمان‌هایی که می‌خواهید چیزی بنویسید، اذیت می‌شوید

توجه داشته باشید که علائم گفته شده در بالا شایع‌ترین نشانه‌هایی هستند که خبر از ایجاد لرزش دست در شخص می‌دهند. یعنی شاید در مراحل ابتدایی شما فقط در نوشتن یا برداشتن اشیا سنگین دستتان بلرزد اما رفته‌رفته این لرزش دایمی شده و در همه حالاتی به سراغ شما می‌آید. همچنین اگر علاقه دارید میتوانید مقاله تکنیک ها و روش های مقابله با استرس را مشاهده نمایید.

شایان ذکر است که این بیماری هر چه زودتر تشخیص داده شود، درمان رعشه انگشتان دست سریع‌تر و بهتر خواهد بود. از این رو به شما توصیه می‌کنیم در صورتی که چنین نشانه‌هایی در خود می‌بینید، حتماً در برنامه‌های خود مراجعه به یک پزشک را در اسرع وقت داشته باشید.

درمان لرزش دست در طب سنتی

انواع لرزش دست

لرزش در دست بر اساس شدت، دامنه، سرعت و زمان لرزش به انواع مختلف تقسیم بندی می شود. انواع رعشه دست عبارتند از:

رعشه دست در حالت ریلکس

گاهی اوقات مشاهده می‌شود که دست افراد در هنگام استراحت هم لرزش دارد؛ اصطلاحاً به این نوع رعشه پیل رولینگ می گویند. این لرزش اغلب زمانی مشاهده می شود که فرد به پارکینسون مبتلا باشد.

لرزش عملکردی

لرزش عملکردی زمانی رخ می دهد که فرد در حال انجام دادن کاری باشد؛ زمانی که فرد در حالت استراحت قرار دارد؛ لرزش دست های او نیز متوقف می شود. ژنتیک می‌تواند در ایجاد این نوع لرزش در دست تا حدود زیادی دخیل باشد. لرزش هایی از نوع ترمور بیشتر در این طبقه جای دارند. انواع لرزش های عملکردی عبارتند از:

 • لرزش حرکتی یا لرزش در هنگام هر نوع حرکت ارادی
 • لرزش در هنگام انجام حرکات هدفمند
 • لرزش کارهای خاص مثل لرزش در هنگام انجام دادن کارهای ظریف مثل خط چشم کشیدن
 • لرزش ایزومتریک یا لرزش در حین نگه داشتن جسم در حالت بدون حرکت
 • لرزش کینتیک مثل لرزش در هنگام بالا و پایین بردن مچ

مهم‌ترین دلایل لرزش دست چیست؟ علت لرزش دست

لرزش دست به خودی خود نگران‌کننده نیست. اما در برخی موارد بیش از حد نرمال بوده و سبب اختلال در انجام کارهای روزمره می‌شود. در این حالت حتما باید با دکتر لرزش دست مشورت کرد تا کنترل شود. در حالت کلی ممکن است لرزش به یکی از دلایل زیر باشد:

 1. لرزش دست هنگام استرس
 2. خستگی
 3. مصرف بیش از اندازه کافئین
 4. تیروئید پرکار
 5. افزایش لرزش فیزیولوژیک دست به دلیل اضطراب
 6. قند خون پایین 
 7. مصرف سیگار لرزش طبیعی دست را بیشتر می‌کند.
 8. استفاده بیش از حد از مشروبات الکلی و یا ترک یکباره الکل
 9. شرایط روانپزشکی مثل افسردگی یا شوک پس از سانحه
 10. کمبود ویتامین B12
 11. اختلالات کبدی یا کلیوی
 12. فشار عصبی
 13. ورزش شدید
 14. کمبود خواب
 15. حملا عصبی پانیک
 16. مصرف برخی از داروها
 17. بیماری‌های نورولوژیک مثل آتاکسی فامیلیال
 18. بیماری حرکتی سیستم عصبی به نام دیستونی است. در این حالت مغز سیگنال‌هایی مبنی بر افزایش غیر عادی انقباض عضلات اندام‌ها را می‌فرستند و در همین راستا دست‌ها و یا سایر اندام‌ها شروع به لغزیدن می‌کنند.
 19. ضربه‌های مکرر مغزی به قسمت‌های خاصی از مغز فرد وارد شده است که کنترل حرکات دست را عده دار بودند
 20. سکته مغزی ایسکمیک در فرد رخ داده است یعنی شریان‌های اصلی مغز توسط لخته خونی که ایجاد شده، بسته شده‌اند.
 21. بیماری ام اس (ماتیپل اسکلروروزیس)
 22. اسنشیال ترمور (در این بیماری، لرزش از دست‌ها شروع شده و سپس به سایر اندام‌های بدن می‌رسد.)
 23. ابتلا به بیماری پارکنسون و لرزش دست
 24. مسمومیت با جیوه
 25. افسردگی و اضطراب حاد (برخی داروهای تجویز شده در بیماری روانشناختی نیز عارضه لرزش و رعشه دست را به همراه دارند.) همچنین اگر علاقه دارید میتوانید مقاله راهکار های مهم و خانگی درمان اضطراب را مشاهده نمایید.

درمان لرزش دست در طب سنتی

درمان‌های دارویی لرزش دست را چه زمانی انجام دهیم؟

درمان‌های دارویی به دلیل عوارض و تداخلی که با بدن دارند، به عنوان گزینه آخر برای درمان و کنترل لرزش دست پیشنهاد می‌شوند. بیشتر تمرکز پزشکان بر درمان‌های خانگی با وزش و تغذیه درست است. همچنین برای لرزش دست در طب سنتی نیز راهکارهایی ارائه شده است که تأثیرگذارترین آنها را شرح داده‌ایم.

درمان خانگی لرزش دست با طب سنتی و توصیه‌های طب سنتی برای درمان لرزش دست

روش‌های مختلفی برای کنترل و درمان قطعی لرزش دست در طب سنتی برای افراد پیشنهاد شده است. مهم‌ترین روش‌های درمان خانگی عبارت‌اند از:

1.کنترل مصرف کافئین برای درمان لرزش دست

کافئین تأثیر زیادی بر روی عملکرد بدن دارد. یکی از تأثیرهای آن ایجاد لرزش دست در بدن است. به همین خاطر با کنترل مصرف کافئین می‌توانید این لرزش را تا حدودی کنترل کنید.

2.استرس و لرزش دست در طب سنتی

شاید بتوان گفت مهم‌ترین علت لرزش دست در طب سنتی استرس است. امروزه جوامع انسانی، روزانه با عوامل استرس‌زای زیادی سروکار دارد و دائماً در حال سروکله زدن با آن است. شما می‌توانید با کنترل استرس خود و دور ماندن از محیط‌های استرس زا، به طور چشم گیری لرزش دست خود را کنترل کنید. استرس خود را با مدیتیشن، یوگا و… مدیریت کنید.

3.استفاده از چای بابونه برای درمان لرزش دست

گیاه بابونه یکی از بهترین گیاه‌هایی است که برای لرزش دست در طب سنتی توصیه شده است. مصرف روزانه این دم‌نوش برای رعشه دست بسیار مفید بوده و می‌تواند به سیستم‌های عصبی آرامش بخشد.

درمان لرزش دست در طب سنتی

4.انجام تمرین‌های فیزیوتراپی دست

شاید بتوان گفت از جمله از مؤثرترین راه‌ها برای رفع لرزش دست با راهکارهای خانگی، انجام تمرینات فیزیوتراپی دست است. با انجام روزانه و مکرر این تمرین‌ها می‌توانید لرزش دستانتان را تا حدود زیادی کاهش دهید.

5.استفاده از توپ‌های استرس برای لرزش دست

به جرئت می‌توان گفت یکی از بهترین روش‌ها، استفاده از توپ استرس است. شما برای انجام این کار بایستی توپ استرس را در کف دست خود قرار داده و تا جایی که ممکن است آن را فشار بدهید. لازم است این کار را هر بار ۵ ثانیه انجام داده و سپس به مدت ۱۰ ثانیه استراحت کنید. با انجام مکرر این تمرین در طول روز، لرزش دست شما به طور چشم گیری کاهش می باید.

6.درمان لرزش دست با طب سوزنی

طب سوزنی یک روش درمانی مورد تأیید سازمان بهداشت جهانی است که هیچ عوارضی ندارد و می‌تواند به صورت قابل توجهی لرزش دست بیماران را کاهش دهد. سوزن های نازکی که در نقاط مخصوص وارد می‌شوند؛ می‌توانند مسیرهای مسدود شده پیام های عصبی را باز کنند و در نتیجه از این طریق رعشه دست را کاهش دهند.

7.اسطوخودوس برای درمان لرزش دست در طب سنتی

برای درمان لرزش دست و پا در طب سنتی به گیاه اسطوخودوس بسیار تأکید شده است. اسطوخودوس یکی از داروهایی که بیشتر افرادی که متخصص طب سنتی هستند، آن را تجویز می‌کنند.

این گیاه برای آرامش بخشیدن به سیستم عصبی بسیار مفید بوده و از همین طریق کمک بسزایی در رفع لرزش دست می‌کند. استفاده از اسطوخودوس بسیار راحت بوده و به چندین طریق قابل اعمال است.

به‌عنوان‌مثال شما می‌توانید اسانس اسطوخودوس را تهیه کرده و آن را همراه خود به حمام ببرید و بر روزی بدن خود یا ابی که با آن حمام می‌کنید، بیفزایید. همچنین شما می‌توانید عصاره آن را بر روی بالشتان بریزید تا شب‌ها یک خواب کاملاً آرام داشته باشید.

یکی دیگر از روش هی محبوب استفاده از این گیاه، نوشیدن اسطوخودوس به صورت دم‌نوش است.

8.استفاده از مکمل‌های ویتامین B

استفاده از مکمل‌های ویتامین B برای زمان‌هایی توصیه می‌شود که لرزش دستتان به قدری زیاد شده است که با روش‌های گفته شده در بالا کنترل نمی‌شود. در واقع این مکمل به سالم ماندن ماهیچه‌ها و عضلات کمک کرده و آن‌ها را تقویت می‌کنند. به این طریق از لرزش دست‌ها جلوگیری می‌شود.

درمان لرزش دست در طب سنتی

9.کاهش لرزش دست با سنبل‌الطیب

سنبل‌الطیب از دیگر گیاهان پر کاربرد برای کنترل لرزش دست در طب سنتی است. این گیاه اولین بار توسط یونانیان کشف و مورد استفاده قرار گرفت. این گیاه نیز باعث آرام شدن اعصاب و کنترل استرس شده و لذا برای کاهش لرزش دست مفید است.

10.مصرف با دانه چیا برای لرزش دست در طب سنتی

دانه چیا دانه‌های بسیار کوچک و ریزی هستند که در طب سنتی برای درمان بیماری‌های مختلفی تجویز می‌شوند. یکی از کاربردهای دانه چیا در طب سنتی، درمان لرزش دست است. این دانه‌ها حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان‌ها، مواد معدنی، فیبر و اسیدهای چرب امگا ۳ بوده و با تقویت ماهیچه‌ها و عضلات دست، باعث عدم لرزش آن‌ها می‌شوند.

شایان ذکر است که روش‌های دیگری نیز وجود دارد که باعث درمان لرزش دست در طب سنتی می‌شود اما باید زیر نظر دکتر طب سنتی انجام شود. شما می‌توانید این روش‌ها را از یک متخصص طب سنتی جویا شوید.

در واقع در این مقاله ما مفیدترین روش‌های کنترل و درمان لرزش دست در طب سنتی و همچنین استفاده از روش‌های خانگی را توضیح دادیم. البته درمان لرزش دست با حجامت نیز به وفور استفاده می شود.

علت لرزش دست در کودکان

معمولا منشأ لرزش دست با سیستم عصبی در ارتباط است و علل مختلفی دارد.

لرزش دست می‌تواند در اثر بیماری‌های عمومی مثل سوء تغذیه یا ضعف عمومی باشد یا در اثر مشکلات غددی مثل پرکاری تیروئید رخ دهد که لرزش و تعریق دست‌ها از علائم آن است.

همچنین لرزش دست می‌تواند جنبه خانوادگی داشته باشد که این نوع لرزش در سنین پایین‌تر شروع شده و در شرایط خستگی و استرس بیشتر می‌شود.

این افراد معمولا زمانی که چیزی دست می گیرند لرزش دست بیشتر می شود و این لرزش نسبتا ریز با حرکات دامنه ای خیلی کوچک است که با حالاتی شبیه عصبانیت، خستگی، شب بیداری و مصرف مواد کافئین دار این لرزش دست معمولا بیشتر می شود.

مصرف مواد مخدر و ترکیبات آمفتامین و داروهای روان ‌گردان و استفاده بی ‌رویه داروهای اعصاب که به طور خود درمانی صورت می‌گیرد هم می‌ تواند لرزش دست ایجاد بکند.

آلودگی هوا، مسمومیت با فلزات سنگین از جمله سرب و کبالت نیز می‌تواند موجب لرزش دست در سنین پایین‌تر شود.

درمان لرزش دست در طب سنتی

چه موقعی باید لرزش دست کودکان را جدی گرفت؟

در مواردی که لرزش دست در سنین پایین‌تر شروع شود یا با علائم دیگری همراه باشد، یا در طول زمان بیشتر شده و در واقع پیشرفت کند، باید جدی گرفته شود.

بیماری‌های تحلیل برنده مغز مثل در بیماری‌های ارثی یا اکتسابی مانند ام اس یا بیماری‌های مخچه‌ای یا پارکینسون این نوع لرزش دست دیده می‌شود.

نوعی از لرزش دست که هم درمیانسالی و هم کهنسالی دیده می‌شود انواع بیماری پارکینسون است که این بیماری به علت کم شدن رنگدانه‌های غدد قاعده‌ای مغز می‌باشد و همراه با کندی حرکات بدن، سفتی و خشکی اندام‌ها بوده و به لحاظ ماهیت پیشرونده آن باید تحت درمان فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان قرار بگیرد.