خوابیدن با موهای خیس میتواند عوارض زیادی برای شما داشته باشد. برخی از افراد بر این باورند که اگر قبل از خواب شبشان به حمام بروند ، خواب راحت تر و با آرامشی خواهند داشت اما اینگونه نیست زمانی که شما با موهای خیس به رختواب میروید عوارض زیادی شما را تهدید خواهد کرد. در ادامه قصد صحبت درباره عوارض خوابیدن با موهای خیس را خواهیم داشت.

خوابیدن با موهای خیس

چرا نباید با موی خیس بخوابیم؟

همانطور که گفته شد تاثیر رطوبت بر روی مو‌ها در بسیاری از موارد به ایجاد عوارض و مشکلات جدی می‌انجامد. برای جلوگیری از بروز این آسیب‌ها در موهای خود لازم است حتما نسبت به خشک کردن مو‌‌ها بعد از حمام توجه نشان دهید. در ادامه مهمترین عوارض ناشی از خوابیدن با موهای خیس را معرفی می‌نماییم.

آیا خوابیدن با موهای خیس ضرر دارد؟

بسیاری از افراد بر این باورند که حمام کردن قبل از خواب باعث می شود آرامش و خواب راحتی داشته باشند ولی همین افراد که چنین نظری دارند، از این نکته غافلند که مراقبت از مو و رسیدگی به امورات بعد از حمام چقدر سخت است. وقتی شب هنگام به حمام می رویم، خسته هستیم و بعد از حمام حال و حوصله رسیدگی و مراقبت از موهایمان را نداریم‌. اما با همین یک بار خوابیدن با موهای خیس خود را در معرض باکتری های مضر قرار می دهیم‌. همچنین اگر علاقه دارید میتوانید مقاله میزان خواب مورد نیاز در سنین مختلف را مشاهده نمایید.

متاسفانه بیشتر ما در این هنگام گزینه تنبلی را انتخاب می کنیم و با موی خیس می خوابیم و نمی دانیم عوارضی که برای خود به وجود آورده ایم از حمام نرفتن و خط کشیدن دور خواب آرام بسیار بیشتر است. ممکن است شما هم عادت اشتباه خوابیدن با موی خیس را بدون دانستن عوارض آن اکثر شب ها انجام دهید. اگر کمی دقت کنید تغییراتی که بعد از بیدار شدن از خواب با انجام این اشتباه داشته اید، خود هشداری برای ترک این عادت اشتباه خواهد بود.

عوارض خوابیدن با موهای خیس

در این قسمت به شما می گوییم که خوابیدن با موی خیس چه عوارضی دارد پس با ما همراه باشید:

سرما خوردگی

احتمالا مادر یا مادر بزرگ شما هم، از شما می خواست با موی خیس بیرون نروید چون ممکن است سرما بخورید. اما نظرتان در مورد خوابیدن با موی خیس چیست؟ آیا خوابیدن با موی خیس می تواند موجب بروز سرماخوردگی شود؟

بله وقتی با موهای خیس می خوابید، این امکان وجود دارد. شاید فکر کنید این موضوع به خاطر رطوبت موهاست ولی این طور نیست. بلکه علت همان باکتری هایی است که به خاطر رطوبت در بالشتان جا خوش کرده و با تماس چشم، دهان و بینی باعث ایجاد عفونت های میکروبی و ویروسی می شوند‌. همچنین اگر علاقه دارید میتوانید مقاله چند روش موثر برای پیشگیری از سرما خوردگی را مشاهده نمایید.

خوابیدن با موهای خیس

سردرد، دیگر عارضه خوابیدن با موهای خیس

یکی دیگر از تفکرات رایج در بین مردم این است که خوابیدن با موی خیس می تواند باعث بروز سردرد شود‌. آیا در این جمله حقیقتی نهفته است؟ طبق تحقیقات صورت گرفته توسط مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی آمریکا، قرارگرفتن موی خیس در معرض هوای سرد، می تواند یکی از عوامل ایجاد سردرد سینوسی به حساب بیاید. البته این تحقیقات نیازمند مطالعات بیشتری است. همچنین اگر علاقه دارید میتوانید مقاله روش های خانگی رفع سردرد را مشاهده نمایید.

اگر بخواهیم کمی دقیق تر این مسئله را برایتان توضیح دهیم باید بگوییم که درجه حرارت بدن در خواب افزایش پیدا می کند و بدن گرم و رطوبت سر ممکن است باعث بروز سردرد شود. وقتی موهایتان مرطوب است درجه حرارت سر با درجه حرارت بدن نمی تواند تطبیق یابد و در نصف شب دچار سردرد می شوید.

خشک شدن موها و ایجاد شوره سر

زمانی که بدون خشک کردن مو‌ها سر بر روی بالش می‌گذارید بخش قابل توجهی از چربی ضروری مو‌ها به بالش انتقال یافته و موهای شما این میزان از روغن مفید را از دست خواهد داد. کاهش چربی ضروری مو‌ها باعث خشک شدن و ایجاد شکنندگی در تار‌ها و ساقه‌های مو می‌شود.

زمانی که چربی ساقه‌های مو کاهش یابند باکتری‌هایی که در سطح پوست سر و تار‌های مو وجود دارند به ایجاد شوره سر سرعت می‌بخشند. تولید شوره نه تنها باعث بروز خارش و التهاب آزاردهنده می‌شود بلکه ظاهر نامطلوبی را به مو‌ها داده و از زیبایی مو می‌کاهد.

شکنندگی تار‌های مو

مو‌های خیس و مرطوب نسبت به موهای خشک ضعیف‌‌تر هستند و میزان آسیب پذیری آن‌ها به مراتب بیشتر است بنابراین مو‌های خیس شما در اثر فشار‌های محیطی به سادگی شکسته شده و دچار صدمه می‌شود.

گرچه حرارت سشوار یا یون‌ها و الکتریسیته ساکنی که در نتیجه تماس باد سشوار با ریشه‌ها و ساقه‌های مو به بروز صدمه و آسیب در موها سرعت می‌دهند، اما این موضوع به معنای آن نیست که خوابیدن با موهای خیس و مرطوب ضرر کمتری نسبت به خشک کردن موها با سشوار دارد. وقتی با موهای خیس سر بر روی بالش می‌گذارید اصطکاک بالش با مو‌ها در حالتی که مو‌های شما ضعیف و آسیب پذیر هستند، منجر به بروز صدمات جدی در تار‌های مو شده و زمینه ایجاد موخوره را فراهم می‌کند.

عفونت قارچی

خوابیدن با موهای خیس ریسک گسترش عفونت قارچی پوست سر را افزایش می دهد (در مقاله دیگری درباره عفونت قارچی واژن هم مفصلا توضیح داده‌ایم). به خاطر داشته باشید، قارچ هایی مانند مالاسزیا می تواند باعث ایجاد شوره و التهاب در پوست سر شوند؛ پس حتما با موهای خشک بخوابید. علاوه بر اینکه قارچ ها به طور طبیعی روی پوست سر وجود دارد، امکان وجود قارچ روی بالش هم بسیار زیاد است. بالش مرطوب هم محل مناسبی برای رشد این نوع قارچ هاست.

علاوه بر این که قارچ به طور طبیعی روی پوست سر وجود دارد، امکان وجود قارچ روی بالش هم خیلی بالاست. این نوع قارچ در محیط مرطوب رشد می کند و بالش خیس هم محیط مناسبی برای این رشد است.

خوابیدن با موهای خیس

خشن شدن و ایجاد گره در موها

وقتی از سشوار برای خشک کردن موهای خود استفاده می‌کنید و موهایتان را در زمان مناسب شانه می‌زنید میزان حالت پذیری موها افزایش یافته و فرم طبیعی آن‌ها حفظ خواهد شد. این در حالی است که خوابیدن با موهای خیس باعث گره خوردن تارهای مو با یکدیگر می‌شود و مو‌ها حالتی وز و خشن به خود می‌گیرند.

به این ترتیب لازم است برای برگرداندن حالت طبیعی به موهای خود زمان و انرژی بیشتر صرف کنید. ضمن اینکه گره خوردن مو‌ها در یکدیگر باعث می‌شود شانه شدن مو‌ها سخت‌تر شده و در هنگام شانه زدن برخی از داروهای مو از ریشه جدا شوند که این موضوع ریزش مو و ضعیف شدن ریشه‌ها را افزایش می‌دهد.

آسیب به تارهای موی خیس

شاید بپرسید آیا خوابیدن با موی خیس می تواند به تارهای مو آسیب بزند؟ متاسفانه برای آن دسته از افرادی که شب به حمام می روند پاسخ این سوال، مثبت است. دلیلش هم این است که موها در حالت خیسی در آسیب پذیرترین حالت خود قرار می گیرند.

آکادمی پوست آمریکا (AAD) در طی اطلاعیه ای اعلام کرد که مردم باید از موهای خیس خود مراقبت بیشتری کنند، موی خیس به راحتی می شکند و آسیب می بیند. در خواب حرکات و چرخش های سر روی بالش خشک، می تواند باعث ایجاد موخوره و شکنندگی موها شود.

به خاطر آسیب پذیر بودن موهای خیس آکادمی پوست آمریکا توصیه می کند که موهای خیس را شانه نزنید و حالت ندهید؛ بلکه اجازه دهید به طور طبیعی در معرض هوای محیط خشک شود. این پیشنهاد به عنوان یک قاعده کلی در مورد خوابیدن هم صدق می کند و بهتر است قبل از رفتن به رختخواب اجازه دهید موهایتان کمی خشک شود.

اگر نمی توانید حمام شبانه را ترک کنید، حتی الامکان چند ساعتی بین حمام و رفتن به رختخواب فاصله بیندازید تا موهایتان خشک شود یا از سشوار استفاده کنید.

گره خوردن و درهم و برهم شدن موها عارضه خوابیدن با موهای خیس

اگر در هنگام خواب زیاد سرتان را حرکت می دهید موهایتان گره می خورد و درهم برهم می شود. خوابیدن با موهای خیس این گره خوردگی را تشدید می کند. حتما شما هم از حالت موهایتان بعد از خوابیدن با موهای خیس راضی نیستید. در مقاله دیگری با چند راهکار برای درمان گره خوردگی مو آشنا می‌شوید.

خشکی بیش از حد مو

خیس بودن موها باعث جداشدن روغن های طبیعی مو از آن شده و در نتیجه موها بیش از حد خشک می شود این خشکی بیش از حد باعث شکنندگی بیشتر موها می شود.

کدر شدن در اثر خوابیدن با موهای خیس

درخشش مو ناشی از رطوبت و روغن طبیعی پوست سر است اما خشک شدن مو به وسیله روبالشی باعث می شود مو رطوبت و روغن طبیعی خود را از دست بدهد و خشک و کدر شود.

خوابیدن با موهای خیس

تحریک پوست سر و صورت

حتما شما هم تا به حال تجربه ناخوشایند خارش و تحریک پوست سر را داشته اید و در این گونه موارد مقصر اصلی را شامپو دانسته اید، اما ممکن است علت این حس ناخوشایند خوابیدن با موهای خیس باشد. چون وقتی با موی خیس می خوابیم، محیط گرم و مرطوب به وجود آمده باعث افزایش رشد باکتری ها می شود.

خوابیدن با موی خیس علاوه بر پوست سر، روی پوست صورت هم تاثیر می گذارد. وقتی در خواب غلت می زنید، امکان دارد موهایتان روی صورتتان قرار بگیرد و ترکیب موی خیس و دما اتاق محل مناسبی برای رشد باکتری فراهم می کند که پوست را تحریک می کنند.

افزایش ریزش مو عارضه خوابیدن با موهای خیس

همانطور که اشاره شد موهای خیس شکنندگی و آسیب پذیری بیشتری دارند و به همین دلیل است که شانه زدن مو‌های خیس باعث افزایش ریزش موها خواهد شد. خشک شدن مو‌ها، وز شدن مو‌ها، گره، خوردن مو‌ها و بروز عفونت‌های قارچی و باکتریایی در کنار کشیده شدن تارهای مو در نتیجه اصطکاک با بالش به ریزش مو‌ها سرعت می‌دهند.

بروز عفونت‌های باکتریایی و قارچی

قارچ‌ها و باکتری‌ها در محیط‌های گرم و مرطوب به سرعت رشد کرده و تکثیر می‌یابند. خوابیدن با موی خیس باعث می‌شود رطوبت مو‌ها با بالش تماس یافته و گرما سر و صورت نیز در کنار این محیط مرطوب فضایی مناسب جهت رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها ایجاد کنند. در صورتی که به دلیل خوابیدن با موهای خیس دچار عفونت‌های باکتریایی و قارچی شوید ممکن است این نوع بیماری‌ها را به سایر افراد نیز منتقل کنید از این رو لازم است برای حفظ سلامت خود و اطرافیان پیش از خشک کردن مو‌ها وارد رختخواب نشوید.

بروز آکنه عارضه خوابیدن با موهای خیس

رشد باکتری ها روی بالشی که با موهای خیس، مرطوب شده می تواند باعث بروز انواع جوش صورت و عفونت های پوستی شود. بنابراین برای جلوگیری از این مشکلات پوستی یا موهای خود را قبل از خوابیدن خشک کنید یا از روبالشی ضدآب استفاده کنید.

چطور عوارض خوابیدن با موهای خیس را کاهش دهیم؟

برای اینکه بتوانید عوارض خوابیدن با موهای خیس را به حداقل برسانید، می‌توانید روش‌هایی زیر را در دستور کار قرار دهید:

بستن یا بافتن مو‌ها

برای این که عوارض خوابیدن با موی خیس را کاهش داده و فرمی زیبا به موهای خود بدهید می‌توانید موهایتان را به صورت گوجه‌ای بالای سر ببندید یا آن‌ها را ببافید. البته این اقدامات نیز باید پس از گرفتن خیسی مو‌ها در حالی که مو‌ها مرطوب هستند انجام شود.

روسری بپوشید

برای اینکه اصطکاک بین مو‌ها و بالش به ریزش موها منجر نشود از روسری نخی یا ابریشمی در هنگام خواب استفاده کنید تا از عوارض خوابیدن با موی خیس کاسته شده و مو‌هایتان وز و بد حالت نشوند.

خوابیدن با موهای خیس

از روغن نارگیل کمک بگیرید

شواهدی وجود دارند که روغن نارگیل باعث جلوگیری از شکنندگی موهای خیس می شود. کوتیکول مو ساختار فلس مانندی دارد که وقتی مو خیس است، آب آن را جذب کرده و متورم می شود. همین موضوع هم باعث آسیب پذیری مو می‌شود.

روغن ،جذب آب به‌وسیله مو را کاهش داده و در نتیجه آسیب پذیری آن را کمتر می‌کند .البته اگر دچار اگزمای سبورئیک باشید، از روغن نارگیل استفاده نکنید، زیرا این موضوع باعث بدترشدن اگزما می شود.

استفاده از روبالشی ابریشمی برای کاهش عوارض خوابیدن با موهای خیس

یک روبالشی ابریشمی کمک می‌کند اصطکاک بین بالش و مو‌ها کمتر شده و پوستتان تمام رطوبت خود را از دست ندهد. پارچه‌های ابریشمی مقدار آب کمتری را جذب کرده و از تجمع باکتری‌ها جلوگیری می‌کنند.

استفاده از روغن‌های گیاهی

روغن‌های گیاهی مانند روغن نارگیل و روغن فندق میزان جذب رطوبت توسط مو‌ها را کمتر کرده و با کاهش دادن جذب آب توسط کوتیکول‌ها از ایجاد شکستگی و تورم در ساقه های مو جلوگیری می‌کنند.

نکات مهم شانه کردن و خشک کردن مو

اگر می‌خواهید موهایی سالم داشته باشید، این نکات را حین خشک کردن و شانه زدن موها به یاد آورید:

 • مو‌های خیس خود را شانه و برس نکشید و اجازه دهید ۸۰ درصد رطوبت مو‌ها خشک شود و سپس به شانه کردن اقدام کنید.
 • برس یا شانه خود را دو تا سه بار در هفته با آب و صابون بشویید.
 • در زمان شانه کردن موها سرتان را به سمت پایین نگه دارید و موها را از پشت گردن به سمت پیشانی شانه بزنید و بعد از پیشانی به سمت پشت برگردانید.
 • برای این که موهایتان لطیف و درخشان باشد در پایان شستشوی مو از آب سرد استفاده کنید.
 • موهایتان را دو تا سه بار در طول روز شانه بزنید.
 • برای اینکه موهایتان سریعتر خشک شوند آن‌ها را به دسته‌های کوچک تقسیم کنید.
 • بعد از خارج شدن از حمام از حوله‌های لطیف یا پارچه‌های نخی برای خشک کردن مو استفاده کنید و آن‌ها را بر روی موهایتان قرار دهید تا به مرور خشک شوند.
 • برای خشک کردن مو‌ها با سشوار دستگاه را روی سرعت یا حرارت پایین یا متوسط تنظیم کنید.
 • برای این که حرارت سشوار به ریشه مو صدمه نزند آن را در فاصله مناسب از مو‌ها بگیرید و به طور پی در پی جا به جا کنید.
 • قبل از استفاده از سشوار یا سایر ابزار‌های حرارتی از کرم‌های ضد حرارت برای موهای خود استفاده کنید.
 • برای اینکه مو‌هایتان ضعیف یا وز نشود حوله یا پارچه را با فشار و سرعت روی مو‌ها کشید.
 • تا زمانی که حداقل نیمی از رطوبت مو‌ها خشک نشده‌اند از سشوار استفاده نکنید و به هیچ عنوان مو‌های کاملا خیس را در معرض باد یا حرارت سشوار قرار ندهید.

معرفی محصولات نرم کننده و آبرسان مو برای مراقبت از مو

در ادامه بهترین محصولات نرم کننده و آبرسان مو را به شما معرفی می‌کنیم:

ماسک آبرسان موهای خشک مورینگاامو

این ماسک تاثیر بسزایی در آبرسانی به موهای خشک دارد و می‌تواند تارهای مو را به شکل عمیق رطوبت رسانی کرده و ضمن افزایش لطافت و درخشندگی آن‌ها از وز شدن و خشن شدن ساقه‌های مو جلوگیری کند.

اسپری آبرسان و تقویت کننده دو فاز باباریا

در ساختار این اسپری از روغن آرگان و عصاره آلوئه‌را استفاده شده است که ضمن بازسازی مو‌های آسیب دیده به تقویت ریشه‌ها و تارهای مو کمک می‌کند. استفاده از این اسپری از وز شدن مول‌ها جلوگیری کرده و به افزایش حالت پذیری آن‌ها سرعت می‌دهد.

خوابیدن با موهای خیس

کرم آبرسان حاوی کلاژن و کراتین کامان

این کرم بهترین محصول برای صاف کردن موهای وز و رطوبت رسانی به موهای خشک است و به دلیل برخورداری از کراتین و کلاژن در ساختار خود به حالت‌دهی مو‌ها و براق شدن آن‌ها کمک می‌کند. از این محصول می‌توانید برای رفع موخوره و افزایش شانه پذیری موهای خود استفاده کنید‌.