رفع شوره سر با نمک یکی از راهکارهای قدیمی و موثر برای درمان دائمی شوره سر می باشد. افراد با پوست های چرب بیشتر در معرض این مشکل قرار می گیرند، اما جای نگرانی وجود ندارد، با کمک ماسک های خانگی و ارزان که در پارس نیوز به شما معرفی خواهیم کرد می توانید از شر شوره ی سرتان خلاص شوید.

شوره سر چیست ؟

شوره سر پوسته‌پوسته‌های سفید رنگی است که در اثر تجمع سلول‌های مرده پوست در موها ایجاد می‌شود. در واقع سلول‌های مرده پوست شروع به ریزش کرده و در اثر این اتفاق شوره سر ایجاد می‌شود. این وضعیت معمولا بی‌ضرر است و با عوارضی همراه نیست.

شوره ی سر مردان - رفع شوره سر با نمک

اما ممکن است گاهی با خارش همراه شود. احتمال وقوع شوره سر در هر فردی با هر سنی وجود دارد. اما معمولا جوانان و افراد میان‌سال بیش از دیگران با این موضوع درگیر هستند. این وضعیت دارای شدت‌های مختلفی بوده و ممکن است خشک یا چرب باشد. بسته به‌شدت شوره سر، علت و نوع آن روش‌های متفاوتی برای درمان آن پیشنهاد می‌شود که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

بهداشت ضعیف نمی‌تواند عاملی برای تشدید یا ایجاد شوره سر باشد. اما معمولا زمانی که فرد موهای خود را به‌طور مرتب شانه نزده یا آن‌ها را نمی‌شوید، شوره‌ها بیشتر به چشم می‌آیند. عوامل دیگر نظیر سن افراد، شرایط آب و هوایی، سطح استرس افراد، شرایط سلامتی و برخی بیماری‌ها، شیوه مراقبت از موها و کیفیت محصولات مراقبتی مو می‌تواند باعث تشدید شوره سر شود.

انواع شوره سر

شناخت نوع شوره سر می‌تواند تاثیر زیادی در انتخاب شیوه درمان آن داشته باشد. برخی از انواع شوره را می‌توان به تغییر در برنامه‌های مراقبت از مو یا راهکارهای خانگی درمان کرد. اما برخی دیگر ممکن است به درمان‌های دارویی یا استفاده از شامپوهای قوی ضد شوره نیاز داشته باشد. در ادامه این بخش انواع شوره سر را معرفی کرده و پس‌ازآن به سراغ بررسی دلایل ایجاد و روش‌های درمان خواهیم رفت.

شوره خشک

شوره خشک معمول‌ترین نوع شوره است. این شوره معمولا در فصل زمستان تشدید می‌شود. چراکه سرد و گرم شدن محیط می‌تواند پوست سر شما را خشک کند. علاوه بر این شستن مداوم موها با آب داغ نیز می‌تواند از دلایل ایجاد شوره خشک باشد. پوسته‌های شوره خشک معمولا سفید و ریز هستند و ممکن است باعث ایجاد خارش خفیف شوند. خارش شدید به همراه شوره‌های خشک می‌تواند نشانه‌ای از یک بیماری پوستی جدی‌تر باشد که باید توسط پزشک بررسی شود.

برای کمک به جلوگیری از بروز شوره خشک می‌توانید از شامپوهای مرطوب‌کننده استفاده کنید. درمان‌های خانگی نظیر ماساژ پوست سر با روغن نارگیل نیز باعث تسکین خارش شده و از خشک شدن پوست جلوگیری می‌کند.

نمک - رفع شوره سر با نمک

شوره پوست‌پوستی یا چرب

در زیر سطح پوست شما غدد تولیدکننده سبوم وجود دارند. سبوم ماده‌ای روغنی است که به مرطوب‌سازی و محافظت از پوست کمک می‌کند. زمانی که سبوم تولیدشده توسط این غدد چربی زیاد شود پوست سر شما چرب خواهد شد. این چربی اضافه می‌تواند باعث تحریک پوست سر و ایجاد شوره‌های پوست‌پوستی شود. پوسته‌های این شوره معمولا بزرگ‌تر از شوره خشک است و ممکن است حالتی روغنی داشته باشد. همچنین این پوسته‌ها رنگ زردتری دارند. اگزمای سبورئیک نوع شدیدی از شوره چرب است.

رفع شوره سر با نمک امکان پذیر است ؟

گرفتگی منافذ یکی از بزرگترین دلایل شوره سر است. رفع شوره سر با نمک کمک می کند تا لایه های  پوسته مرده روی سر سریعتر برداشته شود که این خود کمک می کند تا منافذ روی سر باز شوند.

روغنی بودن مو بعضی اوقات می تواند باعث ایجاد شوره شود. تولید بیش از حد سبوم از غدد سباسه شما می تواند در نهایت منافذ روی سر شما را مسدود کند و پوست سر را تحریک نماید. نمک با جذب روغن اضافی از پوست سر به مقابله با این مسئله کمک می کند.

زندگی در آب و هوای مرطوب می تواند باعث شود پوست سر شما دائما مرطوب شود. این منجر به رشد قارچ و شوره سر می شود. نمک می تواند به جذب رطوبت اضافی و مقابله با عفونت قارچی کمک کند.

علت شوره زدن موها

علت دقیق بروز شوره سر هنوز شناخته نشده است اما پزشکان تاکنون دلایل مختلفی را برای آن بیان کرده‌اند. برخی از پزشکان بروز این وضعیت را به مشکلات هورمونی نسبت می‌دهند اما علاوه بر این مشکلات عوامل دیگری نیز می‌تواند باعث بروز شوره در موهای سر شود.

درماتیت سبورئیک یا اگزمای سبورئیک

افرادی که به درماتیت سبورئیک مبتلا شده‌اند، پوستی چرب و تحریک‌شده دارند و به همین دلیل احتمال ابتلا به شوره سر در آن‌ها بالا است. پوست این افراد معمولا قرمز، چرب و پوشیده از پوسته‌پوسته‌های سفید و زرد است. توجه کنید که در این مورد شوره مو تنها در موهای سر پیدا نمی‌شود. ممکن است در موهای پشت گوش، ابروها، سینه و دیگر قسمت‌های پوشیده از موی بدن نیز شوره مشاهده شود.

مشکلات پوستی - رفع شوره سر با نمک

بیماری‌های زمینه‌ای

یکی از علت‌های شایع بروز شوره سر وجود بیماری‌های زمینه‌ای در افراد است. بیماری‌هایی نظیر پارکینسون و صرع می‌تواند از دلایل ایجاد شوره سر باشد. همچنین موارد دیگری همچون مصرف الکل، افسردگی، اختلالات اشتها یا اضافه‌وزن و سکته‌های مغزی و قلبی می‌تواند از دلایل بروز شوره سر باشد.

شوره سر ناشی از قارچ

بر روی پوست سر این افراد معمولا قارچی به نام مالاسزیا یافت می‌شود که از چربی پوست تغذیه می‌کند. این قارچ سر برای افراد معمولی مشکلی ایجاد نمی‌کند، اما در بعضی افراد با بیماری‌ها یا شرایط خاص باعث تحریک پوست شده و با ترکیب با چربی پوست سر شوره را ایجاد می‌کند.

شامپو یا محصولات مراقبتی نامرغوب یا ناسازگار با پوست

هنگام انتخاب شامپو یا دیگر محصولات مراقبتی علاوه بر نوع موی سر باید مشخصات پوست خود را نیز در نظر بگیرید. چراکه ممکن است برخی محصولات با پوست سر شما سازگاری نداشته و باعث تحریک آن و درنهایت ایجاد شوره شوند. استفاده از شامپوهای سبک، ملایم و غیر دارویی پوست را تحریک نکرده و احتمال بروز شوره سر را کاهش می‌دهد.

بعضی از افراد معتقدند که به دلیل عدم شست‌وشوی مناسب موها چربی و سلول‌های مرده پوستی روی پوست سر جمع شده و درنهایت باعث بروز شوره می‌شوند. برخی دیگر نیز فکر می‌کنند که شست‌وشوی زیاد می‌تواند باعث از بین رفتن روغن‌های طبیعی پوست سر و خشک شدن آن و درنهایت ایجاد شوره شود. تابه‌حال دلیل علمی محکمی مبنی بر صحت یا رد این موضوعات یافت نشده است. اما چیزی که مشخص است این است که تعداد دفعات موردنیاز برای شست‌وشوی موها در افراد مختلف متفاوت است. همچنین شست‌وشوی مداوم موها معمولا مفید خواهد بود.

شانه نکردن موها به‌صورت مرتب

معمولا شانه زدن ملایم و آرام موها به از بین بردن سلول‌های مرده پوست کمک می‌کند. بنابراین بهتر است به‌صورت مرتب و با شانه‌های مناسب موهای خود را شانه کنید تا از تجمع سلول‌های مرده و بروز شوره جلوگیری شود.

مخمرها

ممکن است افزایش مخمرهای پوست سر یکی از دلایل بروز شوره سر باشد. این مشکل معمولا در فصل زمستان بیشتر رخ می‌دهد. چراکه در این فصل اشعه خورشید ضعیف‌تر بوده و مخمرها فرصت رشد بیشتری دارند. درواقع در فصول گرم سال نور خورشید باعث از بین رفتن مخمرها و کاهش شوره سر خواهد شد.

خشک شدن پوست سر

شوره سر خشک معمولا در پوست‌های خشک ایجاد می‌شود. پوسته‌های این شوره‌ها معمولا کوچک‌تر بوده و کاملا خشک هستند. بنابراین باید از انجام کارهایی که باعث خشک شدن پوست سر می‌شود اجتناب کنید. به‌عنوان‌مثال عدم تعادل دمای داخل و بیرون در فصل زمستان می‌تواند باعث خشک شدن پوست و ایجاد شوره سر شود. بهتر است در این فصل محیط خانه را خیلی گرم نکنید تا در زمان ورود از فضای سرد به محیط گرم آسیبی به موهای شما وارد نشود.

پوسته ی سر - رفع شوره سر با نمک

بیماری‌های پوستی

بعضی از بیماری‌های پوستی نظیر اگزما و پسوریازیس باعث ایجاد یا تشدید شوره سر خواهند شد. علاوه بر این عفونت‌های قارچی نیز می‌تواند از عوامل بروز شوره سر باشد.

سن و عوامل هورمونی

بیشتر مشکلات مربوط به پوست و مو معمولا با افزایش سن بروز آغازشده یا تشدید می‌شود. اما شوره سر از مشکلاتی است که در سنین جوانی و میان‌سالی شایع‌تر است. البته نوعی از شوره سر که به شوره سر گهواره شناخته می‌شود، در نوزادان رخ می‌دهد. برخی عوامل هورمونی نیز می‌تواند بروز شوره سر را تشدید کند. این عوامل معمولا در مردان شایع‌تر از زنان است.

رژیم غذایی نامناسب

کمبود مواد مغذی در رژیم غذایی می‌تواند باعث ایجاد یا تشدید شوره سر شود. معمولا افرادی که با کمبود روی، ویتامین‌های گروه B و امگا 6 مواجه هستند بیشتر به شوره سر مبتلا می‌شوند. بااین‌حال تاکنون شیوه‌ای که با استفاده از آن بتوان شوره سر را با استفاده از رژیم غذایی برطرف کرد یافت نشده است.

نمک دریایی چگونه به درمان شوره سر کمک می کند؟

از بین بردن سلول های مرده ؛ رفع شوره سر با نمک

یکی از بهترین روش های درمان شوره سر، ماساژ سر با نمک می باشد. نمک بر روی ریشه مو و پوست سر ماساژ داده می شود که به از بین بردن سلول های مرده پوست و در نتیجه تمیز شدن سر نیز کمک می کند.

باز کردن منافذ پوست ؛ رفع شوره سر با نمک

نمک چربی اضافی را جذب می کند و فولیکول های بسته شده توسط سبوم را باز می کند. بنابرین التهاب مربوط به شوره سر همراه با پسوریازیس در پوست سر کاهش می یابد.

جذب رطوبت بیش از حد ؛ رفع شوره سر با نمک

نمک می تواند کل رطوبت پوست سر باعث رشد قارچ می شود را جذب کند.

کنترل تولید روغن ؛ رفع شوره سر با نمک

نمک روغن یا چربی اضافی را جذب می کند و مانع از چرب شدن موهای شما می شود. به این ترتیب شوره سر روی پوست نمی چسبد.

نمک باعث بهبود رشد مو می شود ؛ رفع شوره سر با نمک

نمک دریا برای بهبود رشد مو بسیار مفید است. رفع شوره سر با نمک به افرادی که دچار ریزش مو شده اند اغلب توصیه می شود که از درمان نمک برای تحریک طبیعی رشد موها استفاده کنند. ولی یک راه ساده تر برای استفاده از نمک برای بهبود رشد موها وجود دارد.

موهایتان را به طور معمول بشویید و سپس 1 قاشق غذاخوری نمک دریا را برداشته و پوست سر را به مدت 10 دقیقه با آن ماساژ دهید. دوباره موهایتان را بشویید. این روند را دو بار در هفته تکرار کنید و در عرض یک ماه شاهد نتایج آن باشید.

نمک دریا - رفع شوره سر با نمک

نحوه درمان شوره سر با نمک

روش شستن سر با نمک

فقط لازم است ۳ قاشق غذاخوری نمک را به مقداری آب ولرم اضافه کنید. سپس آن را هم بزنید تا نمک کاملا در آب حل شود. اجازه دهید آب کمی خنک شود. سپس ۵-۱۰ دقیقه با این آب نمک موهای خود را بشویید. این روش درمانی را دو بار در هفته انجام دهید.

درمان شوره سر با ریختن نمک روی پوست سر

با استفاده از یک نمکدان، نمک را مستقیم بر روی پوست سر خود بریزید. انگشتان خود را مرطوب کرده و پوست سر خود را به مدت ۱۰-۱۵ دقیقه ماساژ دهید. سپس موهای خود را با یک شامپوی گیاهی طبیعی بشویید. در آخر موهای خود را با یک حوله تمیز خشک کنید.

اضافه کردن نمک به شامپو ؛ رفع شوره سر با نمک

نصف قاشق غذاخوری نمک را با ۱ قاشق غذاخوری شامپوی معمولی مخلوط کنید. ابتدا موهای خود را با آب ولرم بشویید سپس ترکیب نمک و شامپو را بر روی موهای خود بمالید و پوست سر خود را به مدت ۲-۳ دقیقه ماساژ دهید. در آخر موهای خود را با آب سرد بشوید. سپس از نرم کننده مو استفاده کنید. این روش را ۲-۳ بار در هفته امتحان کنید.

ماسک های خانگی برای رفع و درمان شوره سر

رفع شوره سر با آسپرین

آسپرین حاوی همان مواد تشکیل دهنده فعال (سالیسیلیک اسید) است که در بسیاری از شامپوهای رفع شوره سر وجود دارد. دو عدد آسپرین را خرد کرده، خیلی ریز پودر کنید و به مقداری شامپو که در هر حمام برای شستن مو استفاده می‌کنید، اضافه کنید. مخلوط را حدود ۱ تا ۲ دقیقه روی سر نگه دارید، سپس خوب ابکشی کنید و دوباره با شامپو بشویید.

ماسک نمک با روغن زیتون و لیمو

ابتدا ۲ قاشق غذاخوری نمک، ۲ قاشق غذاخوری روغن زیتون و ۱ قاشق غذاخوری آب لیمو را با یکدیگر مخلوط کنید. ابتدا موهای خود را مرطوب کنید. مواد با انگشتان به پوست سر خود بمالید و به مدت ۵-۸ دقیقه با حرکات دورانی ماساژ دهید. پس از ماساژ دادن موهای خود را با استفاده از یک شامپوی ملایم بشویید. سپس از یک نرم کننده استفاده کنید. این روش را دو بار در هفته تکرار کنید تا متوجه تغییرات شوید.

درمان شوره سر به کمک آب لیمو

چه در مورد سوزاندن چربی و چه درمقابل گرما ، لیمو به طور گسترده توصیه می شود ، اما تعجب خواهید کرد که مرکبات همچنین به خلاص شدن از شر پوست از جمله ایجاد پوست سر کمک می کند. سرشار از ویتامین C ، این میوه می تواند سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کرده و از ایجاد پوست سر جلوگیری کند. همچنین با کمک این میوه کوچک زرد می توان از ساییدگی مو جلوگیری کرد.

استفاده از آب لیمو برای درمان پوست سفید روی پوست سر ساده است. تنها کاری که باید انجام دهید این ست که یک قاشق چایخوری آب لیمو تازه را با سه قاشق چایخوری آب مخلوط کنید. یک قاشق چایخوری سرکه و یک چهارم قاشق چایخوری نمک را نیز به مخلوط اضافه کنید. این مخلوط را مستقیماً روی پوست سر خود بمالید. حداقل 20 دقیقه آن را روی پوست سر بگذارید. پوست سر خود را با آب گرم و شامپو بشویید. این روش به شما کمک می کند تا در عرض چند ماه به صورت طبیعی به از بین بردن شوره سر خود کمک کنید.

ماسک برای شوره سر - رفع شوره سر با نمک

جوش شیرین

جوش شیرین از زمان های بسیار قدیم برای درمان مشکلات ایجاد پوست سر مورد استفاده قرار گرفته است. برخلاف شامپوها ، جوش شیرین می تواند برای تمیز کردن مو ، براق و نرم کنندگی موهای شما استفاده شود. ترکیب یون های سدیم و بی کربنات ، پودر جوش شیرین را به یک لایه بردار تبدیل می کند که به از بین بردن پوست خشک پوست سر کمک می کند.

روش استفاده از جوش شیرین برای درمان ساختمان پوست سر بسیار ساده است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که 1 قاشق غذاخوری جوش شیرین را با 3 قاشق غذاخوری آب گرم مخلوط کنید و آن را روی موهای مرطوب ولی شسته نشده خود اجرا کنید. به مدت 5 تا 7 دقیقه پوست سر خود را ماساژ دهید. قبل از شامپو زدن، آن را به طور صحیح از ریشه تا انتها بشویید. شما متوجه خواهید شد که موهای شما احساس حجم دهندگی و پوست سر شما بسیار تمیز است. این کار را برای چند ماه برای بهترین نتیجه و گول زدن ریزش مو انجام دهید!

دهان شویه

برای درمان یک شوره سر ناجور، موهایتان را با شامپوی معمولی بشویید، سپس با یک دهان شویه بر پایه الکل سرتان را آبکشی کنید. در ادامه حالت دهنده همیشگی‌تان را استفاده کنید. دهان شویه دارای خواص ضد قارچ است که به جلوگیری از شوره سر ناشی از رشد مخمر کمک می‌کند.

سرکه سیب

مردم از سرکه سیب در سس سالاد ، ماریناد ، وینگرت و مواد نگهدارنده مواد غذایی استفاده می کنند. اما اکثر آنها نمی دانند که چگونه می تواند به آنها کمک کند تا از مشکل ایجاد پوست سر خلاص شوند. تهیه شده از آب سیب تخمیر شده ، یکی از بهترین راههای طبیعی برای بهبود سلامتی پوست سر ، تقویت مو و تقویت درخشش آن است. همچنین به افراد کمک می کند تا با شکستگی مو و مشکلات خارش پوست سر مقابله کنند.

اول از همه ، قبل از استفاده از این روش درمانی روی پوست سر خود ، شامپو بزنید و همچنین نرم کننده. سپس چند قاشق غذاخوری سرکه سیب را با آب مخلوط کرده و روی موهای خود بریزید. بگذارید چند دقیقه بنشیند سپس آن را با آب ولرم بشویید. استفاده از این روش یک بار در هفته به شما کمک می کند تا در عرض چند ماه رفع دائمی شوره سر صورت گیرد.

شامپوهای براق کننده و تاثیر آن‌ها در از بین بردن شوره سر

برخی از شامپوها از مواد شیمیایی مضر تشکیل شده اند که باعث می شود پوست سر شما خشک شود و پوسته پوسته شود. این در حالی است که شامپو براق کننده مفید است! برخلاف سایر شامپوها ، از 80 تا 90 درصد آب تشکیل شده است و مواد فعال آن برای رفع مشکل ایجاد پوست سر کمک می کند. استفاده از این شامپو گاهگاهی به شما کمک می کند تا از باقی مانده ، گریس و ناخالصی های مو خلاص شوید.

مقدار کمی شامپو روی دستان خود بریزید و سپس آن را روی پوست سر مرطوب خود بمالید. آن را ماساژ دهید تا به خوبی کف کند و بگذارید 1-2 دقیقه بر روی سر بماند. شامپو را قبل از استفاده از نرم کننده بر روی پوست سر خود کاملاً بشویید. استفاده از نرم کننده پس از هر جلسه شامپو مهم است. شامپو براق کننده برای استفاده یک یا دو بار در هفته طراحی شده است.

پوسته ی مو - رفع شوره سر با نمک

ماسک موی تخم مرغ

تخم مرغ نیز اغلب به عنوان یک داروی طبیعی و درمان خانگی شوره شدید سر استفاده می شود. تخم مرغ دارای پروتئین و مواد مغذی است که می‌تواند پوست سر را تغذیه کند و مانع ازخشکی، التهاب و خارش آن شود.

۲ عدد تخم مرغ را با هم مخلوط کنید و بر روی پوست سر خود بمالید. پس از یک ساعت موهای خود را بشویید.

موهای خود را جدا کنید

آیا می دانید گره های مو نیز یکی از بزرگترین دلایلی است که باعث ایجاد سفید شدن پوست روی پوست سر و شروع ریزش مو می شود؟ این مشکل معمولاً هنگام لایه بیرونی موهای شما آسیب دیده و باز می شود.

این لایه ها به یکدیگر متصل می شوند که منجر به گره در موهای شما می شود. بیشتر آنها در اثر استفاده منظم از خشک کن های ضربه ای ، صاف کننده و میله های حلزونی ایجاد می شود. استفاده از سفید کننده و شست‌شوی نامناسب موهای شما نیز مهمترین دلایل گره های مو است.

استفاده از نرم کننده به موهای شما بعد از شستشو کمک می کند تا از مشکلات درهم و برهم موها جلوگیری کنید. استفاده از یک شانه دندان پهن نه تنها گره ها را از بین می برد بلکه موهای شما را از پارگی و آسیب محافظت می کند. استفاده از ابزاری مانند سشوار ، اتو مو و فر کننده ها را نیز به حداقل برسانید.

روغن نارگیل

روغن نارگیل یک درمان واقعی و امتحان پس داده شوره سر است و همچنین بوی بسیار خوبی هم دارد. قبل از رفتن به حمام و دوش گرفتن، ۳ قاشق غذاخوری روغن نارگیل را روی پوست سرتان ماساژ دهید و بگذارید یک ساعت بماند. به حالت عادی سرتان را شامپو کنید. البته اخیرا ممکن است شامپوهای زیادی را دیده باشید که حاوی روغن نارگیل هستند. این شامپوها نیز برای شما مفید هستند.

روغن نارگیل - رفع شوره سر با نمک

پوست سر خود را لایه برداری کنید

ایده لایه برداری کردن پوست سر بزرگترین راه برای رفع مشکل پوست سر محسوب می شود. این فرایندی است که برای از بین بردن سلولهای مرده پوست و جایگزینی آن با سلول‌های جدید پوست استفاده می شود.

لایه برداری پوست سر شامل استفاده از لایه بردارهای فیزیکی یا شیمیایی برای از بین بردن اضافی سلول های پوستی ، روغن و شوره سر از ناحیه پوست سر است. توصیه می شود یک یا دو بار در هفته از این روش استفاده کنید زیرا لکه دار کردن بیش از حد پوست سر شما می تواند تأثیر منفی بگذارد.

لایه برداری پوست سر معمولاً روی موهای مرطوب و شامپو انجام می شود. بعد از اینکه قسمت های موی خود را شانه کرده و جدا کردید ، می توانید اسکراب را با نوک انگشتان خود بمالید. همچنین می توانید از برس یا دستکش برای لایه برداری استفاده کنید. لایه بردارهای طبیعی مانند شکر قهوه ای و اسکراب بلغور جو دوسر بیشتر برای معالجه تجمع سفیدی پوست سر استفاده می شود.

فقط کافی است 2 قاشق غذاخوری شکر قهوه ای را با 2 قاشق غذا خوری جو دوسر جو همراه با نرم کننده مو مخلوط کرده و آن را برای چند دقیقه روی پوست سر بمالید. موهای خود را با آب گرم بشویید. همچنین می توان از محصولات لایه برداری تجویز شده توسط یک متخصص آسیب شناسی استفاده کرد.

نمک دریایی

اسکراب پوست سر نمک دریایی یک ماده سم زدایی عالی است که برای غلبه بر سفید شدن پوست روی پوست سر استفاده شده است. نمک دریا باعث جمع شدن کثیفی و پوست سر می شود و سلول های مرده پوستی که باعث ریزش مو می شود را از بین می برد. به همین دلیل است که ما نمک دریا را در بیشتر شامپوهای براق کننده پیدا می کنیم.

استفاده از نمک دریایی به عنوان یک سم زدایی کننده در پوست سر شما باعث می شود درست بعد از یکبار مصرف ، آن را بسیار سالم تر و تمیز تر کنید.تمام کاری که شما باید انجام دهید این ست که 1 قاشق غذاخوری نمک درشت دریایی را به همراه 1 قاشق غذاخوری شامپو و نرم کننده مخلوط کنید. محلول را به درستی هم بزنید و آن را روی موهای خود بمالید. بعد از 20 دقیقه آن را با آب ولرم بشویید. استفاده از این محلول دو بار در ماه به شما در رفع مشکل ایجاد پوست سر کمک می کند.

رفع شوره سر با آلوئه ورا

اگر همه درمانهای شوره سر را که تا به الان گفتیم اهمیتی ندادید و یا برای شما کار نکردند آلوئه ورا بخاطر مبارزه دو برابری با خارش و شوره ارزش توجه بیشتر را دارد. قبل از شامپو زدن سرتان را با آلوئه ورا خوب ماساژ دهید. اثر خنک کنندگی آلوئه ورا تاثیر تسکین دهنده بر خارش سر دارد.

سیر

خواص ضد میکروبی سیر برای از بین بردن شوره سر ناشی از باکتری عالی است. سیر را خرد کنید و روی پوست سرتان بمالید. برای اجتناب از بوی بد سیر می‌توانید آن را با عسل مخلوط کنید و قبل از شستشوی همیشگی روی پوست سر بمالید. رفع شوره سر یکی از هزاران فایده این ماده پربیوتیک است.

ماسک خشت بنتونیت (گِل ارمنی)

آیا تاکنون در مورد استفاده از ماسک رس بنتونیتی شنیده اید؟ این یکی از بهترین روش های طبیعی برای از بین بردن کثیفی ، گریس و سلول های مرده پوست روی پوست سر است. همچنین به عنوان خاک رس درمانی Aztec هند شناخته می شود. رس بنتونیت مستقیماً از روی زمین استخراج می شود و با هوازدگی خاکستر آتشفشانی در حضور آب تشکیل می شود.

این خاک رس با توانایی استخراج ناخالصی از پوست سر شما ، پوست سر را عمیقاً تمیز می کند و مشکل پوسته های سفید را برطرف می کند. ساختن ماسک رس بنتونیتی بسیار آسان است. تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که مخلوط کردن یک سوم فنجان رس بنتونیت را با آب یا چای گیاهی مخلوط کنید و آن را هم بزنید تا یک خمیر مانند ماست درست کند.

می توانید از دست یا برس استفاده کنید تا پوست و موهای خود را کاملاً با محلول بپوشانید. اجازه دهید ماسک به مدت 10-15 دقیقه روی سر بماند و سپس با آب بشویید. استفاده از ماسک خشت بنتونیت یک بار در 15 روز به شما کمک می کند تا سفیده پوست سر را در ناحیه پوست سر پاک کنید.

ماسک موی خانگی - رفع شوره سر با نمک

عسل و دارچین از بین بردن شوره سر

از عسل و دارچین روی پوست سر خود استفاده کنید! عسل یک مرطوب کننده عالی است و میکروب ها و سایر کثیفی های دیگر را کنترل می کند. از طرف دیگر دارچین به از بین بردن ناخالصی های پوست سر ، افزایش گردش خون و تحریک رشد مو کمک می کند.

می توان با مخلوط کردن 1 قاشق غذاخوری عسل و یک قاشق چای خوری پودر دارچین با 1 قاشق غذاخوری روغن زیتون در یک کاسه از معجزه ی عسل و دارچین استفاده کرد. پوست سر خود را به آرامی ماساژ داده و موهای خود را بعد از 15-20 دقیقه بشویید. در صورت لزوم می توانید از شامپو استفاده کنید.

همیشه از عسل خام استفاده کنید! زیرا حداکثر آنتی اکسیدان ها ، آنزیم ها ، ویتامین ها ، مواد معدنی و خاصیت درمانی را حفظ می کند. چنین عسلی نتایج بسیار خوبی به همراه خواهد داشت و به از بین بردن شوره سر (پوسته های سفید پوست سر) کمک کرده و با ریزش مو نیز مبارزه می کند.

درمان سریع شوره سر با حنا

سال هاست که خانم ها از علاوه بر زدن طرح حنا روی دست از این ماده برای رنگ کردن طبیعی مو استفاده می شود. حنا همچنین می‌تواند برای درمان خارش، عفونت و شوره سر مفید واقع شود.

دو قاشق تخم شنبلیله را که از شب قبل خیسانده اید، بکوبید. مقداری روغن خردل را حرارت دهید و برگ حنا را به آن اصافه کنید پس از خنک شدن، تخم شنبلیله را که از قبل آماده کردید را به آن اضافه کنید. مخلوط را از صافی رد کنید و یک ساعت قبل از اینکه به حمام بروید و از شامپو استفاده کنید، به موهایتان بمالید.

درمان شوره سر با آویشن

آویشن نیز به دلیل دارا بودن خاصیت ضد قارچی و ضدعفونی کننده، یکی از داروهای گیاهی موثر برای درمان سریع شوره و پوسته سر است.

۴ قاشق غذاخوری پودر آویشن را با دو فنجان آب جوش مخلوط کنید. اجازه دهید ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بجوشد. بعد از اینکه سرد شد، آن را صاف کنید و روی پوست سر خود بمالید. این ترکیب ۵ دقیقه باید روی سر باقی بماند.

آویشن - رفع شوره سر با نمک

روش استفاده از ماست برای موها

ماست را روی پوست سر خود بمالید و اجازه دهید ۲۰ دقیقه بماند، سپس سرتان را با شامپو بشویید.

۲ قاشق غذاخوری ماست، یک قاشق غذاخوری آب لیمو و یک قاشق غذاخوری عسل را با هم مخلوط کنید. محلول را روی پوست سر خود بمالید و اجازه دهید به مدت ۲۰ دقیقه بماند و بعد با شامپو بشویید. این روش ها را دو یا سه بار درهفته انجام دهید.

آیا نمک برای موهای خشک خوب است؟

همانطور که پیش تر گفتیم، نمک نه تنها به جذب چربی اضافی، رطوبت و رطوبت از پوست سر کمک می کند، بلکه باعث رفع شوره سر می شود. نمک به ظاهر موهای مجعد یا موج دار زیبایی زیادی می بخشد، اما اگر جنس موهایتان خشک است، ممکن است استفاده زیاد از نمک به آنها آسیب برساند. نمک تمام آب مو را بیرون می کشد و آن را خشک، ضعیف و شکننده می کند. به همین دلیل ممکن است خشکی موها را بدتر کند.

برای اینکه همزمان هم از مزایای نمک برای موهای خود بهره ببرید و هم از آسیب به موهایتان جلوگیری کنید، می توانید از مواد کمکی مانند روغن آرگان و انواع سرم مو استفاده کنید تا موهایتان بتوانند رطوبتشان را حفظ کنند.

مضرات نمک برای مو

نمک دارای فواید و عوارض جانبی خاص خود می باشد. قبل از استفاده مستقیم از آن بر روی پوست سر دارای شوره باید چند نکته را بدانید:

  1. نمک حاوی سدیم است که می تواند پوست سر را خشک کند.
  2. نمک روغن های اساسی موهای شما را از بین می برد و باعث کم آبی بدن می شود.
  3. نمک می تواند پوست حساس سر را تحریک کرده و باعث سوزش و التهاب شود.
  4. استفاده از آب نمک می تواند موهای شما را حالت دار کند.
  5. همیشه باید پس از اعمال نمک از نرم کننده و روغن های درمانی استفاده کنید تا رطوبت از دست رفته بازگردد.

حالا که فواید نمک برای شوره سر را می دانید، چرا آن را امتحان نمی کنید؟ نمک می تواند عفونت های پوست سر را درمان و از عود آن ها جلوگیری کند. با این حال، باید قبل از استفاده از این روش درمانی احتیاط کنید. همچنین نباید روزانه از آن استفاده کنید، زیرا این امر باعث از بین رفتن سلامت موهای شما می شود. اگر هرکدام از این روش های درمانی را امتحان کرده اید، تجربه های خود را با ما در میان بگذارید!

شوره ی موی چرب - رفع شوره سر با نمک

فواید دیگر نمک بر روی پوست ؛ رفع شوره سر با نمک

علاوه بر رفع شوره سر با نمک، از نمک استفاده های دیگری نیز می شود:

شما به وسیله نمک می توانید یک اسکراب نرم کننده برای بدن داشته باشید و از آن استفاده کنید.

بهتر است بدانید که نمک به عنوان یک نرم کننده طبیعی و همچنین ملایم، باعث می شود تا سلول های مرده پوست از سطح پوست جدا شوند. نمک حاوی مواد معدنی است که به نرم شدن پوست و بازگرداندن آب آن، کمک بسیاری می کند.

شما می توانید از نمک به عنوان یک تونر صورت نیز مورد استفاده قرار دهید.

به این صورت که ابتدا یک قاشق غذاخوری نمک را با ۳ اونس آب گرم ترکیب نموده، این محلول را به یک بطری که دارای اسپری منتقل کننده است، وصل کرده و خوب هم بزنید تا نمک کاملا در آن حل شود. به صورت روزانه روی پوست خشک از این محلول اسپری کنید.

بهتر است بدانید که تونرها PH خون را متعادل کرده و با بهبود گردش جریان خون در پوست، باعث تضمین سلامت پوست می شوند.

شما می توانید به وسیله اضافه کردن نمک یک ماسک متعادل کننده برای صورت خود بسازید.

به این صورت که نمک و عسل را ترکیب نموده و به عنوان ماسک صورت از آن استفاده کنید. حدود ده دقیقه بر روی پوست بماند سپس بشویید. برای این، ما، ماسک نمک و عسل را توصیه کردیم چون هر دوی آن ها خواص ضد التهابی داشته و به تسکین پوست و پیشگیری از ایجاد جوش و آکنه بسیار کمک می کنند.

شما می توانید از نمک در وان حمام نیز استفاده کنید.

اضافه کردن نمک به آب حمام می تواند به شما یک حمام بسیار آرامش بخش هدیه دهد. نمک باعث می شود تا کثیفی و سموم جذب خود شده و پوست را به صورت عمقی تمیز می کند.

نمک تسویه شده - رفع شوره سر با نمک

استفاده از نمک به شما این یاری را می تواند کند تا از شر چشمان پف کرده خلاص شوید.

کافی است یک قاشق غذاخوری نمک را به دو قاشق غذاخوری آب گرم اضافه کنید و مخلوط کنید تا نمک خوب حل شود. سپس یک پد کتانی را با این محلول خیس کرده و بر روی چشمان خود قرار دهید.  اجازه دهید ۱۰-۱۵ دقیقه همان‌گونه بماند. به راحتی پف چشمانتان را از بین خواهد برد.

جدا از همه این مواردی که گفته شد، می توانید از نمک به عنوان یک دهان شویه و همچنین سفید کننده دندان نیز استفاده کنید.

بهتر است بدانید آب نمک یکی از بهترین راه حل هایی است که برای حمام پا و گرفتن خستگی پاها بعد از یک فعالیت طولانی می توان استفاده کرد تا خستگی پاها را بزداید.