کف پای صاف موجب می ‌گردد که مچ پا و دیگر نقاط بدن درد بگیرند. شما برای درمان صافی کف پا باید بر اساس علائمی که دارید از روش ‌های متنوع استفاده کنید. اگر شما کف پای صاف خود را درمان نکنید امکان دارد به دردهای متنوعی مانند کمردرد و یا پا درد مبتلا شوید. بر همین اساس نیاز است که از روش‌ های متنوع درمان کف پای صاف استفاده کنید. در ادامه در سایت پارس نیوز قصد معرفی روش هایی برای درمان صافی کف پا خواهیم داشت.

درمان صافی کف پا

روش های درمان صافی کف پا

1.استراحت

استراحت کردن به درمان کف پای صاف کمک زیادی می‌ کند. اگر به دلیل دویدن روی سطوح ناهموار و همچنین فعالیت بیش از اندازه کف پای شما صاف شده است.

بهترین روش درمان استراحت کردن می باشد. بنابراین بهتر است که برای درمان کردن کف پای صاف خود از تردمیل استفاده نمایید.

استفاده کردن از یخ بعد از ورزش مفید می ‌باشد. از ورزش هایی که شامل پریدن و فرود آمدن می‌ شود باید خودداری نمایید. در صورتی که اضافه وزن دارید کاهش وزن به درمان کردن درد صافی کف پا کمک می کند.

2.کفش طبی

استفاده از کفش طبی یکی دیگر از روش های درمان می باشد. درد پا با استفاده از کفش های طبی مناسب کمتر می ‌شود.

کفی های مناسب کفش ها از قوس کف پا محافظت می کنند. این کفی ها فشار وارد شده روی قوس پا را کاهش می‌ دهند.

این کفی ها از چرخیدن پا جلوگیری می کنند. کف کفش های طبی سر پنجه پهن را به خوبی می پوشانند. اگر می‌ توانید می توانید پابرهنه راه بروید تا درمان صاف بودن کف پای شما به مرور زمان انجام گردد.

4.استفاده از بریس های مخصوص کف پای صاف

بریس مخصوص یکی دیگر از روش های درمان است. اگر ربات تیبیال خلفی در پای شما دچار ترمیم شود دستگاه های ارتوپدی و بریس های مخصوص به شما کمک می کنند. در صورتی که علت صاف بودن کف پا مربوط به مشکل سیستم عصبی و عضلانی می باشد، باید بدانید که بریس های مخصوص تاثیر زیادی جهت درمان دارند.

5.ورزش

برای درمان مشکل صافی کف پا ورزش خیلی موثر است. این ورزشها شامل جمع کردن انگشتان پا و بالا بردن پاشنه پا و ورزشهای برونگرا می‌شود.ورزش برونگرا ورزشی است که در آن طول عضله برخلاف اینکه کوتاه یا منقبض شود, زیاد می‌شود.

تمرینهای زیر به شما کمک می‌کنند سفتی عضلات را که به دلیل کف پای صاف ایجاد شده است, برطرف کنید و قوس کف پا را تقویت کنید.

این تمرینات را 3 بار در هفته انجام دهید. هر حرکت را به مدت 1 دقیقه نگه دارید. برای تمرینات قدرتی، 2 ست 10 تایی تکرار کنید.

نباید هنگام تمرین یا بعد از تمرین هیچ گونه دردی داشته باشید. اگر درد داشتید، بلافاصله تمرین را متوقف کنید و با پزشک خود مشورت کنید.

درمان صافی کف پا

6.حرکات اصلاحی برای صافی کف پا

طب فیزیکی و حرکات اصلاحی یکی دیگر از روش های درمان می باشد. متخصص حرکات اصلاحی علائم صافی کف پای شما را ارزیابی می ‌کند.

پس از آن متوجه می شود که آیا این علائم به دلیل قسمت های دیگر بدن می باشد و یا علائم دیگری موجب کف پای صاف شما شده است.

برخی از مواقع امکان دارد که صاف بودن کف پا به دلایل متفاوت پیش آید. در بسیاری از موارد ضعف بدن و ساختار عضلانی خود می‌ گردد که اندام تحتانی ورم کند و فشار داشته باشد.

این مسئله موجب صاف شدن کف پا خواهد شد. مشکل مربوط به صافی کف پا را با یک برنامه تمرینی متخصص حرکات اصلاحی می تواند درمان کند. جهت اصلاح ناهنجاری های مربوط به راه رفتن و شکل و فرم پا می توانید از حرکات اصلاحی کمک بگیرید.

7.ماساژ برای درمان

ماساژ یکی دیگر از روش های درمان است. در برخی از مواقع کف پای شما تا حدودی قوس دارد. این مورد به علت کشیدگی قوس است. در چنین مواردی بعد از ماساژ احساس بهتری پیدا می کنید. به همین ترتیب سریعتر بهبودی لازم را به دست می آورید.

8.اولتراسوند تراپی برای درمان کف پای صاف

 درمان با اولتراسوند تراپی یکی دیگر از روش هایی می باشد که جهت درمان صاف بودن کف پا به کار گرفته می ‌شود. این روش با دیگر روش‌ های مربوط به فیزیوتراپی فرق می کند.

این روش به صورت موقت درد پا را آرام می ‌کند. با استفاده از دستگاه اولتراسوند امواج صوتی از سطح شنوایی بالاتر می زنند و بافت پا را تحریک می‌ کنند.

9.جراحی صافی کف پا  

جراحی یکی دیگر از روش های درمان صافی کف پا است. این روش بیشتر برای آن دسته از افرادی انجام می‌ شود که مشکل جدی دارند. جراحی در مواردی که آسیب پا و درد خیلی شدید است انجام می گردد.

چه چیزی موجب کف پای صاف و افتادگی قوس کف پا می‌شود؟

 • معمولا افراد با کف پای صاف به دنیا می‌آیند و این عارضه از زمان تولد با آنها همراه است. درست همانند دیگر ویژگی‌های فیزیکی که از والدینمان به ارث می‌بریم, کف پای صاف نیز در خانواده به ارث می‌رسد.
 • معمولا کف پای کودکان کوچک صاف است. زمانی که کودکان بزرگتر می‌شوند قوس پای آنها هنگام ایستادن معلوم می‌شود (البته وقتی روی نوک انگشتان پا می‌ایستند, این قوس بهتر دیده می‌شود).

کف پای صاف و افتادگی قوس چگونه تشخیص داده می‌شود؟

 • پزشک با یک معاینه ساده در حالت ایستاده یا راه رفتن صافی کف پا را تشخیص می‌دهد.
 • با تجزیه و تحلیل جای پا افراد (پدوگراف).
 • اگر این تغییرات اخیرا برای شما پیش آمده باشد، ممکن است پزشک به دنبال دلیل اصلی باشد. او تاندونها را بررسی می‌کند و راه رفتن شما را نگاه می‌کند؛ با استفاده از رادیولوژی یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی(MRI) قسمتی از پا یا تمام پا را اسکن می‌کند.
 • خودتان هم می‌توانید صافی کف پا را تشخیص دهید. به این صورت که در حالت ایستاده پای خیس را روی یک سطح قرار دهید سپس به جای پای خود نگاه کنید اگر ردپای تمام پا روی سطح مشاهده شود نشان دهنده صافی کف پاست.
 • اگر شست پا را تا آنجا که می‌توانید به عقب بکشید اما قوس پای شما ظاهر نشود، هنگام راه رفتن و یا دویدن، احتمالا پای شما بیش از حد رو به زمین قرار می‌گیرد.

درمان صافی کف پا

برخی شرایط که باعث به وجود آمدن کف پای صاف می‌شوند

این موارد شامل:

 • تاندون‌های آسیب دیده، ملتهب یا پاره (به ویژه تاندون خلفی تبیال).
 • کشش تدریجی تاندون خلفی تیبال (به ویژه در خانم‌های بالای 40 ساله رایج است. ممکن است پوشیدن کفش پاشنه بلند برای مدت طولانی در به وجود آمدن کف پای صاف نقش داشته باشد).
 • آسیب به استخوان پا یا مچ پا.
 • شرایطی که مفاصل و بافت نرم را تحت تاثیر قرار می‌دهد، از جمله آرتروز.
 • برخی شرایط مانند فلج مغزی، بیماری پارکینسون و دیستروفی عضلانی که بر روی اعصاب تاثیر می‌گذارند باعث می‌شوند عضلات سفت‌تر و ضعیف‌تر شوند.