عواملی مانند رژیم غذایی ناسالم، آلودگی آب‌وهوا، سبک زندگی ناسالم و استفاده از نوع نامناسب محصولات مراقبت از مو، همگی می‌توانند منجر به آسیب به موها و داشتن موهایی کدر، پر از موخوره، شکننده و ضعیف شود. این مسئله برای اکثر افراد بسیار ناراحت‌کننده است.درصورتی‌که با چنین مشکلی مواجه هستید، اولین چیزی که باید تغییر دهید، روش‌های روتین مراقبت روزانه از موهایتان است. برای این کار روش‌های مختلفی وجود دارد که بسته‌به شرایط موها و عوامل دخیل در سلامت مو و با راهنمایی متخصص پوست و مو از آنها استفاده کنید. اگر نمی‌دانید برای مراقبت از موهای خود باید از کجا شروع کنید و چه مواردی را در نظر بگیرید، با ما در ادامه در سایت پارس نیوز همراه باشید تا به بررسی انواع راه کارها و روش‌های مراقبت از مو بپردازیم.

مراقبت از مو

مراقبت از مو با رعایت روتین روزانه برای انواع مو

واردشدن به یک دوره مراقبت از مو، درست مانند شروع روش‌های مراقبت پوستی است. زمانی‌که روشی مناسب را بریا مراقبت از موهایتان پیدا کردید، به‌ندرت نیاز به تغییر آن خواهید داشت. اما مسئله‌ی مهم، یافتن یک روال مشخص برای مراقبت‌های روتین روزانه از موها است. خصوصا که برای انواع موها، روش‌ها و گزینه‌های متعددی وجود دارد.

برای انتخاب یک روش مراقبت از مو مناسب به‌صورت روتین روزانه، باید چند عامل را در نظر گرفت. از حس و حال موها گرفته تا مدل‌هایی که ترجیح می‌دهید، همگی روش‌های انتخابی برای مراقبت‌های روتین روزانه از موها را تغییر خواهدداد.

یک سری مراقبت‌ها را باید به‌طورکلی برای انواع موها در نظر داشت. موها به‌صورت کلی نیاز به یک سری ویتامین‌ها دارند و باید مدام آب‌رسانی شوند. خشکی مو و تقویت‌نشدن آن، از عوامل مهم تضعیف تار موها و ریزش مو هستند.

ماساژ با روغن، پاک‌سازی، آب‌رسانی، حالت‌دادن به موها، ترمیم موها، استفاده از روش‌های درمانی و مراقبتی، محافظت از موها و مواردی ازاین‌دست را می‌توان به‌عنوان روتین‌های مراقبت از مو برای انواع موها در نظر گرفت. این کارها را می‌توان به‌صورت مرحله‌به‌مرحله برای مراقبت از موها دنبال کرد. در ادامه مهم‌ترین تکنیک‌های مراقبت از مو را با هم مرور خواهیم کرد:

1.ماساژ موها با روغن

ماساژ موها با کمی روغن برای مرطوب‌کردن آنها و حالت‌دهی به موها نتیجه بسیار خوبی خواهد داشت. خصوصا اگر موهای خشک و وزی داشته باشید، بهتر است حتما ماساژ مو با روغن را در برنامه مراقبت روزانه موهایتان قرار دهید تا نرمی و رطوبت موها را افزایش دهید.

بر اساس نتایج پزشکی، روغن‌ها می‌توانند کوتیکول بیرونی مو را بهبود ببخشند، موها را مرطوب‌تر کنند و موخوره را هم کاهش دهند. ازاین‌رو از انواع روغن‌ها می‌توان به‌عنوان روشی برای درمان موخوره و تقویت مو استفاده کرد.

از طرفی ماساژ موها و پوست سر با روغن، با افزایش گردش خون، موجب تقویت رشد موها هم می‌شود. برخی از انواع روغن‌های مورداستفاده برای موها، دارای یک سری مواد مغذی هستند که از ریزش مو و سفیدی زودرس موها جلوگیری می‌کنند.سفیدی مو در جوانی از جمله مواردی است که اکثر افراد با آن درگیرند و همیشه به دنبال راه کاری برای کاهش سرعت سفید‌شدن موهای خود هستند.

نکته مهم در خصوص استفاده از ماساژ روغن به‌عنوان یکی از روتین‌های روش‌های مراقبت از مو این است که اگر دچار خارش سر باشید، روغن‌ها تأثیر خوبی دارند. بااین‌حال در صورت داشتن شوره در سر یا عفونت‌های مختلف پوست سر، نباید تا اتمام درمان، از روغن‌ها استفاده کرد.

2.موهای خود را درست بشویید و شانه کنید

متخصصان می‌گویند بیشتر مردم برای مراقبت از موی سر یا بیش‌ از اندازه موهای خود را می‌شویند یا آنها را با روشی اشتباه می‌شویند. پس نکته‌های ساده‌ی زیر را به یاد داشته باشید تا موهای خود را استاندارد بشویید:

  • از شامپو به قدری که موهای سرتان را بپوشاند، استفاده کنید. نه بیشتر!
  • موهای خود را با آب داغ یا آب خیلی سرد نشویید. بلکه، آنها را با آب ولرم بشویید.
  • موهای خیس، سه برابر آسیب پذیرتر و شکننده‌تر از موهای خشکند. پس با آنها با ملایمت رفتار کنید.
  • بعد از حمام موهای خود را زیاد با حوله ماساژ ندهید.
  • گره موهای خیس خود را با شانه‌ی دندانه درشت باز کنید. البته، موهای خیس را نباید زیاد شانه کنید.
  • برای مراقبت از موی سر خود، آن را بیشتر از یک ‌بار در روز نشویید.

مراقبت از مو

3.شامپوی مناسب انتخاب کنید

اگر شامپو یا حالت دهنده موی شما نامناسب باشد، سلامت موهای شما به خطر می‌افتد. پس، شامپویی متناسب با موی خود انتخاب کنید. شامپوها، براساس نوع مو، سه دسته‌اند: «مناسب موهای خشک، معمولی و چرب».

اگر شوره‌ی سر یا ریزش مو دارید، از شامپوهای ضد ریزش و شامپو ضد شوره‌ استفاده کنید.

از مصرف شامپوهایی که ترکیبات نامناسبی مثل آمونیوم لوریل سولفات یا سدیم لوریل سولفات دارند، بپرهیزید.

4.شامپو برای شستن کف سر است، نه ساقه‌ی مو

یکی از راه‌های دیگر مراقبت از موی سر استفاده‌ی صحیح از شامپو است.

محققان آکادمی درماتولوژی آمریکا معتقدند خلاف نرم‌ کننده‌ی مو که باید روی ساقه‌ی مو استفاده شوند، شامپو برای شستن پوست کف سر است. شستن ساقه‌ی مو با شامپو رطوبت آن را از بین می‌برد، شفافیت مو را هم کمتر می‌کند.

باید بدانید، این پوست سر ماست که محل ترشح چربی و تجمع سلول‌های مرده است. پس، وقتی از شامپو استفاده می‌کنید، باید پوست سر و ریشه‌ی موهای خود را بشویید.

5.پاک‌سازی موها

قدم بعدی برای مراقبت از موها، تمیزکردن آنهاست. تمیزی موها باتوجه‌به نوع و جنس آن به‌صورت دوره‌های منظم، اهمیت زیادی دارد. انتخاب شامپوی مناسب در این مرحله باید باتوجه‌به جنس و شرایط موها صورت بگیرد.

بر اساس نظرات متخصص پوست و مو، شستن موها و کف سر، دو تا سه بار در هفته با یک پاک‌کننده ملایم بدون سولفات ضروری است. در این مورد دمای آب هم نقش مهمی در سلامت موها دارد. اطمینان حاصل کنید که آب نه خیلی سرد است و نه خیلی گرم.

زیرا شستن موها با آبی با دمای نامناسب رطوبت مو را از بین می‌برد و موها را خشک و شکننده می‌کند. در چنین مواردی احتمال ریزش مو بسیار بالا خواهد بود.

6.برای مراقبت از موی سر نرم‌کننده را فراموش نکنید

هنگام شستن موها، استفاده از محصولات مراقبت از موی سر برای افزایش رطوبت مو اهمیت دارند. اما، چرا؟

تار‌ موها پوششی به نام کوتیکول دارند. کوتیکول پوشش خارجی مو است و از روی هم قرار گرفتن سلول‌های مرده تشکیل شده. نقش اصلی کوتیکول، استحکام بخشیدن و مراقبت از موی سر است.

وقتی موها رطوبت کافی ندارند، کوتیکول باز می‌شود تا رطوبت مورد نیاز از هوا وارد مو شود. برای همین است که معمولاٌ بعد از حمام موها وزدار می‌شوند.

پس، از یک نرم کننده‌ی مناسب مو استفاده کنید که حاوی عناصر آبرسان مو مانند روغن نارگیل باشد. نرم کننده را از وسط ساقه تا نوک موهای خود بزنید. هیچ وقت آن را به ریشه‌ی موهایتان نزنید.

7.ماسک مو برای مراقبت از موی سر انتخاب بهتری است.

اگر موی شما به دلیل رنگ کردن یا حرارت زیاد آسیب دیده، بهتر است، به جای نرم‌کننده از انواع ماسک مو استفاده کنید.

ماسک مو نسبت به نرم کننده از ذره‌های کوچکتری تشکیل شده، برای همین، به راحتی به ساختار مو نفوذ می‌کند و بهتر می‌تواند مواد مغذی را به مو برساند.

8.موهای خود را با حوله خشک نکنید!

برای مراقبت از موی سر پس از دوش گرفتن برای خشک‌ کردن مو، به جای استفاده از حوله بهتر است، اول آب اضافی مو را بگیرید. سپس، با یک لباس نخی تمیز که ملایم‌تر و نرم‌تر از حوله است، آن را خشک کنید.

آکادمی درماتولوژی آمریکا پیشنهاد می‌کند به جای استفاده از سشوار، اجازه دهید هوا موها را خشک کند. درست است بیشتر طول می‌کشد. اما، در عوض آسیبی به مو نمی‌رساند.

مراقبت از مو

9.حالت‌دادن به موها

صرف‌نظر از نوع و جنس مویی که دارید، حالت‌دادن به موها همیشه اهمیت زیادی دارد. حالت‌دادن به موها می‌تواند به طرز مؤثری به کاهش موخوره کمک کند و میزان خشکی مو را به طرز قابل‌توجهی کاهش دهد. از طرفی موهایی که به‌خوبی حالت داده شده‌اند، زیاد گره نمی‌خورد و همین امر به کاهش شکستگی موها، ریش‌ریش شدن آنها و بدفرمی موها کمک می‌کند و در نتیجه موهایی سالم‌تر خواهید داشت.

برای این کار می‌توان از یک سری نرم‌کننده‌ها یا ماسک مو استفاده کرد. این ترکیبات به موها وزن داده و می‌توانند موجب نرمی و لطافت مو می‌شوند. درصورتی‌که برای شستن نرم‌کننده از موها از آب سرد استفاده شود، این امر به درخشندگی موها هم کمک خواهد کرد.

10.مرحله ترمیم مو

مرحله مهم بعدی، ترمیم موها و کمک به تقویت تارهای مو است. در این روش مراقبت از مو توصیه می‌شود هر دو تا سه هفته یک‌بار به‌جای نرم‌کننده‌ی مو باید از یک ماسک موی مغذی استفاده شود. این ماسک مو می‌تواند موخوره موها را کاهش دهد، آسیب‌ها را ترمیم و درخشندگی مو را بیشتر کند.

بر اساس نظرات متخصصین پوست و مو، آلودگی و گرما می‌تواند موجب خشکی موها شود و رطوبت و نرمی مو را از بین ببرد. ازاین‌رو استفاده از ماسک مو می‌تواند به بازیابی رطوبت و نرمی موها کمک کند و مجددا موها را درخشان و ابریشمی کند.

علاوه‌براین، ماسک مو می‌تواند به تغذیه موها کمک کند و موجب افزایش استحکام تارهای مو شود. برای مراقبت از مو بهتر است از ماسک‌های موی خانگی استفاده شود. البته انواع ماسک موی تقویتی معتبر و باکیفیت موجود در بازار را هم می‌توان به‌منظور ترمیم و بازیابی موها استفاده کرد.

11.تقویت موها

برای موهای واقعا سالمی که می‌درخشند و وز به نظر نمی‌رسند، استفاده از سرم مو بعد از هر بار شست‌وشو بسیار مهم است. همان‌طور که سرم‌های قوی برای پوست شما وجود دارد، سرم‌های مو هم با مواد فعال غنی شده‌اند و استفاده از آنها می‌تواند برای درمان و مراقبت از مو مفید باشد. با مراجعه به متخصص پوست و مو می‌توان از روش‌های متعددی برای درمان و ترمیم موها بهره‌مند شد.

12.محافظت از موها

آخرین گام و یکی از مهم‌ترین مراحل در روتین مراقبت روزانه از مو، محافظت از موها است. موهای ما در طول روز به دلیل آلودگی آب‌وهوا، عوامل محیطی مخرب، گرما، رژیم غذایی نامناسب و سبک زندگی به‌شدت در معرض آسیب قرار دارد. در نتیجه موها به‌شدت مات، تیره و وز می‌شود. استفاده از ترکیبات مختلف مراقبت از مو می‌تواند از آسیب‌های محیطی مختلف به موها جلوگیری کرده و آن‌ها را براق‌تر و زیباتر نگه دارد.

یک روتین مراقبت از موی مؤثر شامل استفاده از روغن مو، شامپو، نرم‌کننده، ماسک مو، سرم مو و محصولات مراقبت از موی مناسب برای موهای شما است.

13.اصول اولیه روتین مراقبت از مو چیست؟

برای مراقبت از مو اجازه دهید موها در معرض هوا و به‌صورت عادی خشک شوند و تا جای ممکن از حرارت و سشوار برای خشک‌کردن موها استفاده نکنید.

تنها در مواقعی که نم و خیسی موها از بین رفت، می‌توانید از سشوار و ابزارهای حرارتی استفاده کنید. همچنین قبل و بعد از استفاده از ابزارهای حرارتی برای حالت‌دهی موها، حتما از اسپری‌های محافظت مو در برابر حرارت استفاده کنید.

درصورتی‌که موها گره داشته باشند، از اسپری‌های گره بازکن و یک شانه‌ی چوبی دندانه‌دار موها را بازکنید. حتما از یک سرم موی مناسب برای ترمیم و محافظت از موها کمک بگیرید.

بهتر است برای جلوگیری از موخوره و ریش‌ریش شدن انتهای موها، به‌طور منظم و ماهانه کمی آنها را کوتاه کنید.

درصورتی‌که برخی از مشکلات پوست سر مانند شوره سر، خارش پوست سر، ریزش مو و مواردی ازاین‌دست ادامه‌دار بود و با تعویض روش‌های مراقبت از مو بهبودی حاصل نشد، حتما دراسرع‌وقت به یک متخصص پوست و مو مراجعه کنید.

استفاده از مکمل‌ها را هم به‌منظور داشتن موهایی سالم در برنامه مراقبت از موی خود قرار دهید.

14.نوک گیری کردن موهای بلند

انتهای مو در مورد موهای بلند اهمیت زیادی دارد. اگر انتهای موهای شما دو شاخه شده یا نقاط سفید رنگی روی آن تشکیل شده است، در واقع نیاز به نوک گیری دارید. به این صورت که برای مراقبت از موهای بلند، هر چند ماه یکبار موهای خود را کوتاه کنید.

دو شاخه شدن انتهای مو در واقع می تواند باعث توقف رشد موهای شما شده و باعث نازک تر و کدرتر نشان دادن موهای شما می شود. هر 8 تا 12 هفته یک بار به آرایشگاه مراجعه کنید تا از شر موخوره موهایتان خلاص شوید و اجازه دهید موهایتان بلندتر شوند.

مراقبت از مو

15.مراقبت از مو و راه جلوگیری از ریزش موها

اگر از ریزش موها رنج می برید، روغن زیتون یک شرط بهتر خواهد بود. می توانید آن را با تعدادی از مواد دیگر ترکیب کنید: 

1. روغن زیتون با عسل و پودر دارچین همانطور که پیشنهاد شده است این خمیر را روی پوست سر ماساژ دهید، 15 دقیقه بعد شستشو دهید. 

2. این روش سه بخش است:گذاشتن ، روغن و کرم. ابتدا شما از آب استفاده می کنید و سپس از روغن سبک مانند نارگیل، زیتون یا بادام استفاده کنید. این را با کره شیا یا هر نرم کننده دیگری انجام دهید. برای مدتی آن را گذاشته و سپس کاملا شستشو دهید.