دکتر علی افتخاریان عضو هیئت علمی دانشگاه و رییس مرکز کاشت حلزون شنوایی بیمارستان لقمان حکیم با اشاره به روند تشخیص اختلال شنوایی و ناشنوایی در نوزادان گفت: غربالگری کم شنوایی و ناشنوایی به صورت مستمر در کشور برای نوزادان انجام می شود. در ادامه گزارشی از عارضه کم شنوایی در کودکان و بزرگسالان را در سایت پارس نیوز مشاهده می نمایید.

1162240_379

به گفته وی در فرآیند غربالگری مذکور  تست OAEدر مرحله اول و در صورت پاسخگو نبودن، تست ABRمورد بررسی قرار می گیرد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه  تاکید کرد: هنگامی که عارضه کم شنوایی تشخیص داده شد باید میزان آن ارزیابی شود تا درمان های مناسب در نظر گرفته شود.

این جراح گوش و حلق و بینی افزود: اگر کودکی با تشخیص اختلال شنوایی عمیق یا شدید، تحت درمان سمعک و توانبخشی گفتاری و شنیداری قرار گرفته باشد اما بعد از مدتی استفاده از آن به گفتار مطلوب نرسد و نتواند رابطه خوبی با اطرافیان برقرار کند، یعنی شنوایی قابل قبولی با سمعک پیدا نکرده است.

به گفته وی این کودک باید از نظر امکان جراحی کاشت حلزون مورد بررسی قرار گیرد.

این دلیل اصلی انجام جراحی کاشت حلزون در یک کودک کم شنوای مادرزاد است و در این صورت توصیه می شود در اولین فرصت عمل جراحی مذکور انجام شود.

سن طلایی جراحی کاشت حلزون، پیش از یک سالگی است

دکتر افتخاریان سن طلایی جراحی کاشت حلزون را پیش از یک سالگی عنوان کرد و افزود: انجام این عمل در سن زیر یک سالگی به دلایلی همچون مشکلات بیهوشی در این سن و نبود امکان تشخیص دقیق میزان کم شنوایی، کمی دشوار است.

به همین دلیل اگر جراحی مذکور بین یک تا دو سالگی نیز انجام شود باز هم قابل قبول است.

وی با اشاره به این که  از دو سالگی به بعد با افزایش سن به تدریج کاشت حلزون نتیجه ضعیف‌تری پیدا می کند تاکید کرد: اگر تمام امکانات و شرایط فراهم باشد ترجیح بر انجام این عمل پیش از یک سالگی یا بین یک تا دو سالگی است.

رییس مرکز کاشت حلزون شنوایی بیمارستان لقمان حکیم یادآور شد: برخی از کودکان در بدو تولد کم شنوا نیستند و متاسفانه  به مرور زمان دچار این عارضه می شوند.

بنابراین بسته به سن کودک، والدین باید نسبت به علایمی همچون ضعف در ارتباط کلامی، گفتار، تحصیل و نوشتن املا هوشیار باشند و در صورت مشاهده هر کدام از این نشانه‌های مذکور باید هرچه سریعتر برای پیگیری های لازم و انجام تست شنوایی سنجی به پزشک و مراکز تخصصی مراجعه کنند تا علت عارضه مشخص شود.

این عضو هیئت علمی دانشگاه خاطرنشان کرد: اگر در این موارد کم شنوایی برای کودک تشخیص داده شود، باید علت یابی صورت گیرد تا درمان مناسب را دریافت کند.

به گفته دکتر افتخاریان در پاندمی کرونا نیز جراحی کاشت حلزون متوقف نشد و با رعایت تمامی پروتکل‌های بهداشتی، درمان بیماران همچنان ادامه یافت .

157639306

انجام ۱۴۰۰ جراحی کاشت حلزون از سال ۸۷  تاکنون در بیمارستان لقمان حکیم

وی با اشاره به آمار اعمال جراحی کاشت  حلزون در بیمارستان لقمان حکیم گفت: از آغاز فعالیت مرکز کاشت حلزون در بیمارستان لقمان حکیم در سال ۱۳۸۷ تاکنون بیش از ۱۴۰۰عمل جراحی کاشت حلزون انجام شده است.

دکتر علی افتخاریان به والدین کودکان مبتلا به این عارضه تاکید کرد که به توصیه های‌‌ مراکز غیرعلمی یا مراکز علمی که تخصصی در زمینه کاشت حلزون ندارند اکتفا و اطمینان نکنند.

این جراح گوش و حلق و بینی افزود: برخی مراکز علمی نیز وجود دارند که  وقتی در بعضی موارد خاص که جراحی کاشت حلزون در کودکان و بزرگسالان  امکان‌پذیر نیست معتقد هستند راه دیگری برای درمان وجود ندارد، بدون توجه به امکان کاشت پروتز شنوایی ساقه مغز.

این مراکزغیر تخصصی باعث می شوند بیمارناامید شده و در اکثر موارد درمان را رها کرده و خود را عضوی از جامعه ناشنوایان تصور کند.

وی با تاکید بر ضرورت مراجعه به مراکز تخصصی خاطرنشان کرد: مرکز کاشت حلزون بیمارستان لقمان مرکزی تخصصی و یکی از مراکز معتبر دنیا است که در این مرکز جراحی کاشت پروتز شنوایی ساقه مغز حتی پیشروتر از بسیاری از مراکز بزرگ دنیا انجام می شود.

درمانی که در صورت عدم امکان انجام جراحی کاشت حلزون می تواند برای درمان  پاسخگو باشد.

دکتر افتخاریان تاکید کرد: برخی افراد که با این معضل دست و پنجه نرم می کنند، از این قبیل درمان‌ها اطلاع کافی یا صحیحی ندارند؛ بنابراین مراجعه به مراکز تخصصی معتبر می تواند بسیار کمک کننده باشد.

آسیب شنوایی ناشی از صدای بلند غیرقابل برگشت است

برای تضمین سلامت گوش و شنوایی در عمومی مردم به ویژه جوانان رعایت نکات زیر ضرورت دارد:

- هرگز با صدای بلند به موسیقی گوش ندهیم و در سطح ایمن بشنویم

- گوش کردن موسیقی با صدای بلند باهدست، هدفون و هندزفری یا استفاده طولانی مدت از هدست، هدفون و صدای بلند و ناهنجار موجب صدمه برگشت ناپذیر به شنوایی می شود و وقتی شنوایی آسیب ببیند هرگز قابل جبران نخواهد بود.

- آسیب شنوایی ناشی از صدای بلند غیر قابل برگشت است.

- هرگز برای تمیز کردن مجرای شنوایی از گوش پاک کن و یا دیگر اجسام خارجی استفاده نکنیم.

- در آبهایی که مشکوک به آلودگی است شنا نکنیم.

- در صورت احساس درد در گوش از درمان های خانگی مثل ریختن روغن یامایعات غیر استریل و یا دمیدن دود(سیگار و ...) در گوش خودداری کنیم.

- افرادی که اختلال شنوایی دارند، می توانند از خدمات حمایتی مانند سمعک، کاشت حلزون، روش های توانبخشی، زبان اشاره و ... بهره ببرند.

- از طریق ارزیابی و غربالگری به موقع شنوایی در دوره نوزادی و سنین ۳ تا ۵ سالگی از شنوایی کودکان خود مراقبت کنیم.

deti-s-narusheniem-sluha-osobennosti-obrazovaniya-sluhovye-apparaty-i-reabilitaciya-1

زمان طلایی غربالگری شنوایی نوزادان تا یک ماه پس از تولد است

- زمان طلایی برای انجام تست غربالگری به هنگام، تا یک ماه پس از تولد، تست تشخیصی به هنگام ۳ ماهگی و انجام  مداخله درمانی تا ۶ ماهگی است.

- اگر نوزادتان در زمان ترخیص از بیمارستان از نظر کم شنوایی غربالگری نشده، برای ارزیابی وضعیت شنوایی فرزندتان در شرایط همه گیری، حداکثر تا ۳۰ روز پس از تولد به نزدیکترین پایگاه بهداشتی یا مرکز خدمات جامع سلامت مراجعه کنیم.

- توجه داشته باشیم که افراد ناشنوا قادر به لب خوانی و دریافت پیام، در هنگام استفاده شما از ماسک صورت نیستند.

کم شنوایی چه تاثیری بر روی یادگیری و تحصیل کودک می گذارد؟

تفاوتی ندارد که کودک شما چه سطحی از کم شنوایی را تجربه می کند و به آن دچار شده است، در هر صورت چه کم شنوایی خفیف باشد، چه متوسط و چه شدید، کودک شما در حین تحصیل با مشکلاتی مواجه می شود.

البته نا گفته نماند که خیلی از کودکان در زمان تحصیل سهل انگار هستند و توجهی به درس و مدرسه خود ندارند. اما به طور کلی کم شنوایی می تواند تاثیر های جدی ای بر روی عملکرد تحصیلی کودک شما بگذارد.

لازم است بدانید حتی اختلال شنوایی یک گوش می تواند بر روی عملکرد تحصیلی کودک شما تاثیر بگذارد.

چرا که طبق تحقیقات به دست آمده، کودکانی که از ناحیه یک گوش دارای اختلال شنوایی هستند، حداقل یک مقطع تحصیلی را از دست داده اند.

Hearing

کودکان کم شنوا در کلاس درس با چه مشکلاتی مواجه هستند؟

کودکان کم شنوا به طور معمول با مشکلات فراوانی در در زمان تحصیل مواجه می شوند که یک به یک آن ها را در ادامه بررسی کرده ایم:

محیط کلاس

امکان دارد که در محیط و فضای کلاس از کودک کم شنوا حمایت نشود. یک معلم یا دانش آموزان زیادی دارد یا درک درست و مناسبی از علائم کم شنوایی کودک ندارد.

به همین خاطر اغلب قادر نیست که مدل آموزش خود را بر اساس نیاز های کودک کم شنوا تغییر بدهد.

به طور مثال، اگر یک معلم در زمان درس دادن به یک دانش آموز پشت کند و صدایش از سوی تخته سیاه بیاید، باعث می شود تا کودک کم شنوا بخشی از درس را متوجه نشود.

همین طور تغییرات شفاهی در تکالیف خانه، لهجه نا آشنا و یا معلمی که خیلی سریع صحبت می کند، هر کدام می توانند یک دلیل برا افت تحصیلی کودک کم شنوا به شمار بیایند.

موضوعات نا ملموس

علاوه بر محیط و فضای کلاس، برخی از موضوعات می تواند برای کودک کم شنوا دشوار باشد.

زمانی که درک شنیداری و توانایی شنیدن می تواند بر روی تمامی بخش های تحصیلی کودک کم شنوا تاثیر بگذارد، قطعا از زوایای دیگر مانند ساختار جمله، درک واژگان، اصطلاحات مجازی و ... می توانند تحت تاثیر کم شنوایی کودک قرار بگیرند و کودک درک درستی از هیچ از آن ها نداشته باشد.

شرایط روحی

نا امیدی و پریشانی می تواند نقش به سزایی در عملکرد تحصیلی کودک کم شنوا داشته باشد. در حالی که کودک کم شنوا، شاید در زمان صحبت، کاملا نرمال به نظر برسد.

اما کودکی که تنها اختلال شنوایی متوسط دارد، هنوز می تواند مشکل بزرگی در شنیدن صدای معلم خود از راه دور و یا در میان سر و صدا دیگران داشته باشد.