علت سیاهی رفتن چشم ها چیست؟ آیا این علائم نگران کننده می باشد؟ سیاهی رفتن چشم هنگام ایستادن دلیل بر چیست؟ هرآنچه که باید در مورد این اتفاق بدانید را در پارس نیوز بخوانید.

علایم سیاهی رفتن چشم

سردرد - علت سیاهی رفتن چشم

شایع ترین عارضه سرگیجه وقتی است که بعد از نشستن یا دراز کشیدن از خواب بلند می شوید. علایمش معمولا کم تر از چند دقیقه طول می کشد.

علائم و نشانه های سرگیجه شامل موارد زیر است:

 • احساس سرگیجه و سیاهی رفتن چشم بعد از ایستادن
 • تاری دید
 • ضعف
 • غش
 • گیجی
 • حالت تهوع

علت سیاهی رفتن چشم و سرگیجه

برخی از محرک‌های سرگیجه و تاری دید نسبت به سایرین جدی‌تر هستند. شرایط زیر ممکن است علت تجربه هر دو احساس باشد:

استرس و اضطراب ، از علت سیاهی رفتن چشم

هنگامی که اضطراب و استرس بسیار زیاد می شود، حمله اضطراب یا حمله پانیک ممکن است رخ دهد. سطح آدرنالین در طی هر دوی این رویدادها افزایش می‌یابد که می‌تواند باعث علائم فیزیکی مانند سرگیجه، تاری دید و دید تونلی (از دیگر علائم فیزیکی و احساسی) شود.

مدیریت استرس و اضطراب بهترین راه برای مقابله با اثرات فیزیکی است که ممکن است به همراه داشته باشند. فعالیت های کاهش استرس، تمرینات تنفسی یا مشورت با پزشک را برای درمان موارد شدید در نظر بگیرید.

داروها علت سیاهی رفتن چشم

برخی از داروها می توانند عوارض جانبی از جمله سرگیجه و تاری دید داشته باشند. واکنش ها از فردی به فرد دیگر متفاوت است. مصرف همزمان چند دارو یا نوشیدن الکل همراه با برخی داروها نیز می تواند علائم را افزایش دهد. اگر اخیراً شروع به مصرف داروی جدیدی کرده اید. هر گونه نگرانی در مورد عوارض جانبی را به پزشک گزارش دهید. ممکن است پزشک شما یک درمان جایگزین را پیشنهاد کند.

سرگیجه - علت سیاهی رفتن چشم

افت قند خون، علت سیاهی رفتن چشم

قند خون پایین (هیپوگلیسمی) معمولاً با دیابت مرتبط است، اگرچه شرایط دیگری مانند روزه گرفتن و واکنش به دارو نیز می تواند باعث ایجاد آن شود. قند خون پایین می تواند منجر به احساس سبکی سر، خستگی و گرسنگی و همچنین سرگیجه و تاری دید شود.

خوردن یک میان وعده یا نوشیدن کمی آبمیوه می تواند به تسکین علائم خفیف قند خون کمک کند، اما اگر به یک مشکل عود کننده تبدیل شد یا علائم دیگری ایجاد شد، با پزشک تماس بگیرید.

ضربه مغزی یا آسیب مغزی، علت سیاهی رفتن چشم

آسیب‌ مغزی از ضربه مغزی گرفته تا آسیب‌های مغزی تروماتیک (TBIs) متغیر است و می‌تواند ناشی از تصادفات ورزشی، تصادفات رانندگی، افتادن و غیره باشد. آسیب های مغزی و سر بسته به شدت آسیب می توانند علائم مختلفی ایجاد کنند. تاری دید و سرگیجه از جمله این علائم هستند.

هر گونه آسیب به سر که باعث تحریف بینایی شود (که به تاری دید و سرگیجه محدود نمی شود) باید به عنوان یک اورژانس درمان شود و در اورژانس یا یک مرکز مراقبت فوری تحت مراقبت قرار گیرد.

سردرد میگرنی، علت سیاهی رفتن چشم

میگرن نوعی سردرد شدید است که معمولاً شامل حالت تهوع و حساسیت به صدا و نور است. در بسیاری از موارد، میگرن می تواند باعث سرگیجه و تاری دید نیز شود. میگرن می تواند بین ۴ تا ۷۲ ساعت طول بکشد. برخی از راه‌های کمک به تسکین سردرد میگرنی عبارتند از مصرف مسکن، استراحت در اتاقی تاریک و ساکت، استفاده از کمپرس گرم یا خنک و ماساژ شقیقه‌ها. اگر میگرن بیش از چند بار در ماه رخ دهد یا در مقابل درمان مقاومت کند، ممکن است نیاز به درمان پیشرفته توسط پزشک باشد.

سرگیجه و بیماری حرکت علت سیاهی رفتن چشم

سرگیجه یک احساس ناگهانی عدم تعادل و چرخش است که حتی در حالت نشسته یا ایستادن فرد رخ می دهد. برخی از علل شایع سرگیجه شامل کم آبی بدن، سردردهای میگرنی و حرکت ناگهانی سر است. بیماری حرکت می‌تواند با حرکت مداوم در شرایط مختلف، از جمله سفر با ماشین یا ایستادن در کنار آب متحرک، ایجاد شود. بیماری حرکت می تواند احساسات ناخوشایند دیگری مانند حالت تهوع، سرگیجه و گاهی اوقات تاری دید داشته باشد.

سکته مغزی علت سیاهی رفتن چشم

سکته مغزی زمانی رخ می دهد که خون رسانی به مغز قطع شود. علائم زیادی وجود دارد از جمله مشکل در صحبت کردن، شروع ناگهانی سردرد و بی حسی یا ضعف در یک طرف بدن یا صورت که می تواند نشان دهنده سکته مغزی باشد. علائم همچنین می تواند شامل تاری دید و سرگیجه باشد.

تاری دید - علت سیاهی رفتن چشم

اختلالات بینایی علت سیاهی رفتن چشم

برخی از اختلالات بینایی می توانند در سرگیجه و تاری دید نقش داشته باشند. این اغلب با شرایط بینایی مانند:

 • عدم تعادل: ناهماهنگی قابل توجه ادراک بینایی بین هر چشم
 • آنیزومتروپی یا آنتی متروپی: تفاوت قابل توجهی در نسخه های بینایی بین هر چشم
 • اختلال عملکرد بینایی دوچشمی: وضعیتی که در آن چشم ها برای ارسال تصویر به مغز با هم تلاش می کنند.

تطبیق با یک عینک جدید یا نسخه تماسی نیز می تواند باعث سرگیجه و تاری خفیف شود، اما این حالت باید ظرف یک یا دو هفته پس از استفاده از بین برود. در مورد مشکلات بینایی، چه خفیف یا شدید،  در تماس با چشم پزشک تردید نکنید .

ورزش کردن علت سیاهی رفتن چشم

ورزش‌هایی که شامل تمرینات قلبی عروقی هستند، باعث می‌شوند ضربان قلب به مرور کاهش یابد، که نکته ی مثبتی محسوب می‌شود، اما می‌تواند گاهی در هنگام تغییر ناگهانی وضعیت بدن، باعث گیجی سر شود.

 راه‌حل: بعد از ورزش کردن، زمان بیشتری برای انجام حرکات مخصوص سرد کردن بدن بگذارید و آرام راه بروید، به خصوص اگر دچار گیجی سر هستید.

 چه زمانی مراجعه به پزشک ضروری است؟ اگر گیجی سر با وجود نشستن ادامه باشد یا به طور ناگهانی و زمانی که مشغول ورزش کردن نیستید رخ داده باشد.

تاری دید ناگهانی و سرگیجه

تاری دید یک مشکل رایج است که ممکن است زمانی ایجاد شود که ساختارهای چشم مانند شبکیه، قرنیه یا عصب بینایی تحت تاثیر منفی یک رویداد یا مشکل سلامتی خاص قرار گیرند. رشد آهسته و پیشرفت تاری دید معمولاً ناشی از شرایط پزشکی مزمن است. برعکس، شروع ناگهانی تاری دید معمولاً ناشی از یک رویداد خاص است که ممکن است از یک مشکل جزئی (به عنوان مثال، فشار چشم) تا مشکلات سلامتی جدی‌تر مانند گلوکوم یا سکته مغزی متغیر باشد.

تاری دید مرتبط با حرکات سر یا بدن

بیمارانی که دچار آسیب به سیستم داخلی یا دهلیزی خود می شوند، می توانند تاری دید داشته باشند. سیستم دهلیزی در حفظ تعادل بسیار مهم است، به ویژه در مورد چشم ها هنگام حرکت سر. رفلکسی به نام رفلکس دهلیزیچشمی یا VOR طراحی شده است تا حرکت سر را به اندازه خواندن یک کتاب کاهش دهد و به اندازه قایق جهنده در دریای متلاطم کاهش دهد. هنگامی که VOR دچار اختلال می شود، پدیده ای به نام oscillopsia رخ می دهد.

به زبان ساده، به یک فن نوسانی فکر کنید و سعی کنید پره های فن را در حال حرکت ببینید. این همان پدیده ای است که مردم با اسیلوپسی و ضعف VOR تجربه می کنند.

بیماران اغلب با این تصور که مشکلی در چشمانشان وجود دارد به اپتومتریست یا چشم پزشک مراجعه می کنند. oscillopsia می تواند باعث ایجاد علائم سرگیجه مانند حالت تهوع و احساس عدم تعادل شود. منشأ واقعی از اختلال عملکرد گوش داخلی ناشی می شود که قادر به هماهنگی با حرکت شما نیست که منجر به احساس عجیب می شود.

این وضعیت توسط فیزیوتراپیست ها در مراکز درمانی و تعادلی قابل درمان است. درمانگر می تواند به طور عینی اختلال عملکرد VOR را با استفاده از یک تست ویژه به نام تست حدت بینایی پویا یا DVA اندازه گیری کند. با اطلاعات DVA، درمانگر می‌تواند تمرین‌های خاصی را برای کمک به مغز برای تشخیص اسیلوپسی و تثبیت دید شما تجویز کند.

 بالا رفتن سن علت سیاهی رفتن چشم

در افراد بالای ۵۰ سال به تدریج تغییراتی در گوش میانی آن‌ها رخ می‌دهد. در اثر این تغییر فیزیولوژیکی طبیعی ممکن است زمانی که فرد به شکل نادرستی خوابیده، هنگام بلند شدن از جای خود دچار گیجی سر شود.

 راه‌حل: سعی کنید به آرامی از جای خود بلند شوید.

 چه زمانی مراجعه به پزشک ضروری است؟ اگر گیجی سر تا چند دقیقه بعد کماکان ادامه داشته یا به طور مرتب رخ دهد.

گیج رفتن سر - علت سیاهی رفتن چشم

علت سیاهی رفتن چشم هنگام بلند شدن می‌شود؟

دلایل زیادی برای افت فشار خون ارتواستاتیک که منجر به سیاهی رفتن چشم در هنگام بلند شدن می‌شود وجود دارد. این موارد عبارتند از:

 • کم آبی بدن
 • کم خونی یا تعداد کم گلبول‌های قرمز خون
 • کاهش حجم خون، که هیپوولمی نامیده می‌شود، ناشی از برخی داروها مانند دیورتیک‌های تیازیدی و دیورتیک‌های لوپ است.
 • بارداری
 • بیماری‌های قلبی، مانند سکته قلبی یا بیماری دریچه قلب
 • دیابت، شرایط تیروئید و سایر بیماری‌های سیستم غدد درون ریز
 • بیماری پارکینسون
 • استراحت طولانی مدت در رختخواب یا بی حرکتی
 • آب و هوای گرم
 • داروهای فشار خون و داروهای ضد افسردگی
 • مصرف الکل یا مواد مخدر هنگام مصرف داروهای فشار خون
 • دیورتیک‌ها
 • افزایش سن

شایع ترین علل سرگیجه هنگام ایستادن که برای مدت طولانی (مزمن) وجود داشته است عبارتند از:

 • تغییرات مربوط به سن در تنظیم فشار خون
 • مواد مخدر
 • اختلال در عملکرد سیستم عصبی خودمختار

علت تاری دید ناگهانی و سردرد

تجربه سردرد همراه با تاری دید می تواند بسیار ترسناک باشد، به خصوص اگر این اولین بار است که بدون هشدار قبلی اتفاق می افتد. تاری دید ممکن است در یک یا هر دو چشم ایجاد شود و برای برخی از افراد، بینایی تار، کدر یا حتی در اثر رنگ‌ها و اشکالی که دیدن را دشوار می‌کند، تغییر می‌کند. شایع ترین علل تاری دید ناگهانی و سردرد، عبارتند از:

میگرن علت سیاهی رفتن چشم

یک بیماری خاص که با شروع ناگهانی سردرد ضربان دار یا ضربان دار همراه با تاری دید همراه است، میگرن است. با این حال، برخی از افراد قبل از شروع سردرد، اختلالات بینایی مانند نقاط کور، چشمک زدن، خطوط مواج یا تاری دید را تجربه می کنند. این علامت هشدار دهنده به هاله معروف است.

میگرن همچنین با حساسیت شدید به نور یا صدا، حالت تهوع، استفراغ یا سرگیجه مرتبط است. میگرن های مکرر که بینایی و توانایی انجام فعالیت های روزانه را تحت تاثیر قرار می دهند باید توسط یک متخصص پزشکی درمان شوند.

تومور مغزی کاذب

یکی دیگر از علل بالقوه سردرد و تاری دید ناگهانی، نوع خاصی از فشار خون بالا است که به عنوان تومور مغزی کاذب یا فشار خون داخل جمجمه شناخته می شود، وضعیتی که مایع مغزی نخاعی در اطراف مغز تجمع می یابد و به تدریج فشار را افزایش می دهد.

افزایش فشار منجر به سردرد در پشت سر می شود که در شب یا پس از بیدار شدن از خواب بدتر می شود. سبکی سر، صدای زنگ در گوش، حالت تهوع و مشکلات بینایی نیز ممکن است ایجاد شود. مشکلات بینایی شامل تاری دید، جرقه های نور یا دوره های کوتاه کوری است.

این اختلالات معمولاً در صورت ادامه افزایش فشار بدتر می شوند. اگر فشار خون داخل جمجمه به درستی درمان نشود، مشکلات بینایی یا از دست دادن بینایی ممکن است دائمی شود.

میگرن - علت سیاهی رفتن چشم

فشار چشم علت سیاهی رفتن چشم

یک مسئله کمتر جدی که ممکن است باعث سردرد و تاری دید نیز شود، فشار چشم است که ممکن است پس از فوکوس طولانی مدت روی یک جسم بدون استراحت ایجاد شود. دید دوگانه که در نتیجه نگاه طولانی مدت به یک دستگاه الکترونیکی مانند تلفن همراه، تبلت، لپ‌تاپ یا تلویزیون ایجاد می‌شود، اغلب به عنوان فشار چشم دیجیتال شناخته می‌شود.

مطالعه یا رانندگی طولانی مدت، به ویژه در شب، ممکن است باعث خستگی چشم نیز شود. انجام برخی فعالیت ها در مناطقی که نور خیلی روشن یا خیلی کم است نیز می تواند منجر به خستگی چشم شود.

این وضعیت معمولاً زمانی ایجاد می‌شود که چشم‌ها خسته می‌شوند و با سردرد، تاری دید، چشم‌های تحریک‌شده که ممکن است خشک یا قرمز باشند، و درد در گردن، شانه‌ها یا پشت همراه است. استراحت مکرر از نگاه کردن به یک شیء خاص (مانند تلفن هوشمند، لپ تاپ) و اطمینان از نور مناسب می تواند به جلوگیری از خستگی چشم کمک کند.

مرطوب نگه داشتن چشم ها با استفاده از قطره های چشمی می تواند به کاهش فشار روی چشم ها نیز کمک کند. به طور کلی، تغییرات خاص در سبک زندگی می تواند از بروز تاری دید و سردرد ناشی از فشار چشم جلوگیری کند.

علت تاری دید و سردرد و سرگیجه

تعدادی از شرایط وجود دارد که ممکن است باعث تاری دید، سردرد و سرگیجه به طور همزمان شود، این موارد عبارتند از:

 • میگرن
 • دیابت نوع ۲
 • فشار خون پایین
 • التهاب گوش داخلی (لابیرنتیت)
 • قند خون پایین (هیپوگلیسمی)

کم آبی بدن

با این حال، یک علت غیرمنتظره و اغلب نادیده گرفته شده تاری دید، سردرد، سرگیجه و حتی خستگی کم آبی بدن است. هنگامی که یک فرد به شدت کم آب می شود، فشار خون شروع به کاهش می کند و این ممکن است منجر به سرگیجه شود زیرا ممکن است مغز مقادیر کافی اکسیژن دریافت نکند.

سطح الکترولیت های مهم مانند سدیم و پتاسیم نیز ممکن است در نتیجه کم آبی کاهش یابد. الکترولیت ها به انتقال سیگنال های الکتریکی در سراسر بدن کمک می کنند و اگر سطح آنها خیلی کم شود، انتقال سیگنال ممکن است غیر طبیعی شود. به همین دلیل است که حرکات غیرمنتظره از جمله انقباضات غیرارادی عضلانی اغلب زمانی رخ می‌دهد که فرد دچار کم آبی شود.

ترکیبی از فشار خون پایین و عدم تعادل الکترولیت ها به دلیل کم آبی بدن می تواند باعث سردرد، تاری دید، ضعف عضلانی و خستگی شود که ممکن است نشانه غش شدن قریب الوقوع باشد.

کم آبی شدید که به سرعت درمان نمی شود می تواند منجر به عوارض تهدید کننده زندگی شود که از گرمازدگی تا شوک و حتی نارسایی کلیه را شامل می شود. بنابراین، اگر تاری دید، سرگیجه و سردرد به یکباره ایجاد شود، یکی از اولین راهکارهایی که باید امتحان کرد، نوشیدن مقادیر زیادی آب یا نوشیدنی های الکترولیتی است.

آرتریت تمپورال علت سیاهی رفتن چشم

آرتریت تمپورال، که به التهاب یا آسیب به شریان‌های شقیقه‌ها اشاره دارد، یکی دیگر از بیماری‌هایی است که ممکن است علائمی مانند:

 • خستگی
 • ضعف
 • تاری دید
 • سبکی سر
 • سردرد ضربان دار در شقیقه ها
 • حساسیت در شقیقه ها و پوست سر
 • از دست دادن ناگهانی بینایی در یک چشم

علت سرگیجه - علت سیاهی رفتن چشم

 

علت خاص این وضعیت ناشناخته است، اما اعتقاد بر این است که با یک پاسخ غیرطبیعی خود ایمنی مرتبط است. دوزهای زیاد برخی از آنتی بیوتیک ها و در برخی موارد عفونت شدید نیز ممکن است منجر به آرتریت تمپورال شود. از آنجایی که علت آن به خوبی شناخته نشده است، جلوگیری از ایجاد این وضعیت دشوار است.

با این حال، پس از تشخیص می توان آن را برای کاهش بروز عوارض جدی مانند کاهش دائمی بینایی، درد فک، کاهش اشتها، درد و سفتی مفاصل و کاهش وزن ناخواسته درمان کرد. درمان به موقع یکی از بهترین راه ها برای جلوگیری از بروز این عوارض است.

مسمومیت با مونوکسید کربن

یک رویداد خطرناک که با سردرد مبهم، تاری دید، سرگیجه و خستگی تدریجی همراه است که منجر به خواب آلودگی می شود، مسمومیت با مونوکسید کربن (CO) است. مونوکسید کربن گازی بی رنگ و بی بو است که از سوزاندن سوخت، پروپان، گاز یا چوب از مواد زیر تولید می شود:

 • شومینه ها
 • موتورهای خودرو
 • صدا خفه کن ماشین
 • بخاری های فضایی
 • کوره های زغالی
 • ژنراتورهای قابل حمل

تنفس طولانی مدت این گاز باعث تجمع آن در جریان خون می شود و در صورت وقوع، تاری دید، ضعف، خستگی، سردرد خفیف، تهوع، استفراغ، گیجی و در نهایت از دست دادن هوشیاری رخ می دهد. این یک اورژانس پزشکی است که نیاز به درمان فوری دارد. سرگیجه، تاری دید و سردرد مبهم از اولین علائم مسمومیت با گاز مونوکسید کربن است و در صورت مشکوک شدن به آن، فوراً به خارج از منزل بروید و به دنبال درمان باشید.

به طور کلی، اگر ترکیبی از تاری دید، سرگیجه و سردرد برای مدت طولانی طول بکشد، فعالیت های منظم را مختل کند، یا منجر به غش شود، باید با یک متخصص مراقبت های بهداشتی برای تعیین علت این علائم ملاقات داشته باشید.

بیدار شدن با دید تار در یک چشم

تاری دید در هنگام بیدار شدن به دلایل مختلف برای بسیاری از افراد اتفاق می افتد. بیشتر اوقات این مشکل پس از مالش چشم یا چند ثانیه پلک زدن خود به خود برطرف می شود. چه هر روز صبح اتفاق بیفتد و چه به صورت پراکنده، ممکن است سوالاتی را در مورد اینکه چه نوع مشکلی ممکن است باعث این مشکل شود ایجاد کند. یکی از شایع ترین دلایل خشکی چشم است.

اشک هدف اصلی روانکاری، محافظت و تغذیه چشم است. اگرچه اشک به طور مداوم تولید می شود، از جمله در هنگام خواب، اشک ممکن است در طول شب خشک شود و این می تواند منجر به تاری دید در یک یا هر دو چشم در صبح شود. افرادی که در هنگام خواب چشمانشان به طور کامل بسته نمی شود ممکن است در هنگام بیدار شدن به دلیل خشکی چشم دچار تاری دید شوند.

علاوه بر این، خوابیدن روی یک طرف صورت، به خصوص اگر فشار بیش از حد روی یک چشم وارد شود، ممکن است تولید اشک را در طول شب مختل کند. این ممکن است باعث تاری دید در یک چشم در هنگام بیدار شدن شود. در بیشتر موارد، چند بار پلک زدن یا مالش ملایم چشم ها باعث تولید اشک می شود که متعاقباً با مرطوب کردن مجدد قرنیه تاری را برطرف می کند.

آلرژی و عفونت ها

آلرژی‌ها یا عفونت‌هایی که روی چشم‌ها تأثیر می‌گذارند، مانند ورم ملتحمه، ممکن است باعث دوبینی در یک چشم در هنگام بیدار شدن شوند. آلرژن‌های رایج (مانند گرد و غبار، گرده، دود) می‌توانند پاسخ‌های ایمنی را القا کنند که منجر به علائم مختلفی می‌شود، به‌ویژه زمانی که در تماس با چشم قرار می‌گیرند.

هنگامی که این اتفاق می افتد، ممکن است فرد با دید دوگانه در یک یا هر دو چشم و همچنین چشم های آبریزش، خارش، سوزش، قرمزی یا متورم از خواب بیدار شود.

سینوزیت - علت سیاهی رفتن چشم

داروهای آلرژی بدون نسخه معمولا علائم مربوط به چشم را تسکین می دهند، در حالی که برخی از افراد ممکن است واکنش شدیدتری به نام ورم ملتحمه آلرژیک ایجاد کنند. این نوعی التهاب چشم است که نتیجه یک واکنش آلرژیک قوی به گرده، کپک، گرد و غبار و غیره است. آنتی هیستامین های قوی (داروهای آلرژی) یا قطره های چشمی ممکن است در هدف قرار دادن این نوع مشکل و متعاقباً پیشگیری موثرتر باشند.

تاری دید ناشی از بیدار شدن از خواب

نوع دیگری از ورم ملتحمه که با تاری دید در یک یا هر دو چشم همراه است، بیشتر به عنوان چشم صورتی شناخته می شود. این عفونتی است که باعث تورم در قسمت بیرونی چشم، خارش، اشک زیاد، رنگ چشم صورتی مایل به قرمز و ترشحات موکوس مانندی می شود که در شب در اطراف چشم جمع می شود.

ممکن است ناشی از باکتری ها یا ویروس ها، مواد شیمیایی خاص، یا آلرژی های ضعیف کنترل شده باشد. ملتحمه باکتریایی نیاز به درمان آنتی بیوتیکی دارد که معمولاً به شکل قطره چشم است.

درمان‌های مؤثر برای ورم ملتحمه ویروسی محدود است و آنتی هیستامین‌ها معمولاً ورم ملتحمه آلرژیک را برطرف می‌کنند. قطره های چشمی سالین را می توان به طور مکرر در طول روز برای شستشوی چشم ها و تسریع روند بهبودی استفاده کرد.

این همچنین به هدف قرار دادن تاری دید کمک می کند و از انتشار عفونت به چشم دیگر جلوگیری می کند. ورم ملتحمه کاملاً مسری است و می تواند به راحتی به چشم سالم یا حتی افراد دیگر تا دو هفته سرایت کند. بنابراین باید به موقع به آن رسیدگی شود.

اگر تاری دید ظرف چند دقیقه پس از بیدار شدن برطرف نشد یا با علائم اضافی مانند سرگیجه، سردرد شدید یا ضعف همراه شد، مهم است که با پزشک صحبت کنید.

شروع ناگهانی تاری دید یک طرفه و سردرد

سردرد ناگهانی و کوبنده که با دید دوگانه یا تاری در یک چشم همراه است ممکن است نشانه سکته مغزی یا حمله ایسکمیک گذرا (TIA) باشد که به عنوان سکته کوچک نیز شناخته می شود. علائم سکته مغزی و مینی سکته یکسان است، اما علائم مربوط به سکته کوتاه مدت کوتاه تری است.

اگر استوک مناطقی از مغز را که بینایی را تنظیم می کند تحت تاثیر قرار دهد، ممکن است تاری دید یا از دست دادن بینایی در یک چشم ایجاد شود. علائم اضافی سکته مغزی یا مینی سکته مغزی عبارتند از:

 • سرگیجه شدید، افتادن یا غش کردن
 • گیجی ناگهانی یا از دست دادن حافظه
 • بی حسی یا ضعف ناگهانی در یک طرف بدن
 • مشکل در صحبت کردن واضح یا ناتوانی در صحبت کردن

علت سرگیجه هنگام ایستادن - علت سیاهی رفتن چشم

هر فردی که دچار سکته مغزی می شود باید فورا به دنبال مراقبت های پزشکی باشد زیرا ممکن است باعث عوارض جدی شود.

همچنین تعدادی گزارش در مورد تاری دید که به طور ناگهانی در چشم چپ ایجاد شده است، وجود دارد. این نوع مشکل ممکن است نتیجه جداشدگی شبکیه باشد که در اثر شرایط زمینه ای مانند بیماری های خود ایمنی یا بدخیمی های چشمی (مانند سارکوئیدوز، لوپوس سیستمیک، لنفوم داخل چشمی) ایجاد می شود.

با این حال، چنین شرایطی ممکن است برای مدت طولانی قبل از جدا شدن شبکیه پیشرفت کند. این بدان معنی است که با ایجاد تاری دید در چشم چپ، مشکل سلامتی که باعث آن می شود ممکن است به مرحله جدی رسیده باشد که نیاز به درمان فوری دارد.

درمان خانگی سیاهی رفتن چشم و سرگیجه هنگام ایستادن

به خود کمک کردن در سرگیجه و سیاهی رفتن چشم پس از ایستادن: در اینجا چند پیشنهاد خود کمکی برای نشانه های سرگیجه وجود دارد.

 • سر خود را روی بالش بگذارید و آرام سرتان را بلند کنید در حالی که در رختخواب هستید.
 • زمانی که نشسته اید و یا دراز کشیده اید، به آرامی بلند شوید.
 • از جوراب های طبی استفاده کنید تا تجمع خون در پاها را به حداقل برسانید.
 • کم و مدام غذا بخورید تا خطر پایین آمدن فشار خون را کاهش دهید.
 • مقدار زیادی مایعات بنوشید.
 • مصرف الکل را متوقف کنید.
 • مصرف کافئین متعادلی داشته باشید.
 • از ورزش شدید، حمام های داغ، سونا و هر تماس با حرارت شدید اجتناب کنید.
 • از ایستادن بدون حرکت به مدت طولانی خودداری کنید.
 • از بالا رفتن سریع در ارتفاعات بالا اجتناب کنید.
 • فشار خون خود را به طور مرتب چک کنید.

با دنبال کردن این نکات، شما می توانید علائم مربوط به سرگیجه را بهبود ببخشید. یافته های جدید نشان می دهد که این می تواند منجر به یک بیماری عصبی جدی شود، بنابراین با پزشک خود در مورد علائمتان تردید نکنید.

کمک به کاهش سیاهی رفتن چشم

درمان سیاهی رفتن چشم با شیر بادام

5-6 عدد بادام را شب خیس کنید، آن ها را صبح پوست بکنید و خمیر درست کنید و در یک نوشیدنی بجوشانید. این کار را هر روز برای جلوگیری از افت فشار خون خود انجام دهید.

هیچ چربی یا چربی اشباع شده ای در شیر بادام وجود ندارد. در واقع، غنی از چربی های سالم مثل اسیده ای چرب امگا 3 است.

این شیر را در رژیم فشار خون پایین خود قرار دهید؛ اساسا می توانید آن را به اسنوتی سرلاک، و بقیه اضافه کنید و از مزایای شیر بادام لذت ببرید.

کافئین برای کاهش حالت سیاهی رفتن چشم

نوشیدنی های کافئینی مانند چای یا قهوه ممکن است به افزایش موقت فشار خون کمک کنند. زمانی که فشار خون شما به طور ناگهانی کاهش می یابد، یک فنجان قهوه یا چای می تواند خون شما را به جریان بیاندازد.

سر درد عصبی - علت سیاهی رفتن چشم

مایعات بیشتری بنوشید تا دچار سیاهی رفتن چشم نشوید

روزانه حداقل 2-3 لیتر آب بنوشید. علاوه بر این، نوشیدنی های مفید شامل آب نارگیل است که در رژیم فشار خون پایین شما مفید است. این ها الکترولیت های لازم برای حفظ مایعات بدن را به شما خواهند داد.

رفع سیاهی رفتن چشم با ویتامین ها

ویتامین های ب 12 و ای می توانند در افزایش فشار خون پایین به مقدار زیادی کمک کنند. برای به دست آوردن مقادیر مورد نیاز از این ویتامین ها می توانید بادام، اسفناج، سیب زمینی شیرین، تخم مرغ، شیر، پنیر و ماهی مصرف کنید. همچنین می توانید مکمل هایی را برای گرفتن ویتامین ها بخورید، اما تنها بعد از مشورت با پزشک.

چای سبز موثر در درمان سیاهی رفتن چشم

یک قاشق چای خوری چای سبز را به یک فنجان آب داغ اضافه کنید. اجازه دهید 5-10 دقیقه بماند و بنوشید. شما باید هر روز 2-3 بار چای سبز بنوشید.

رفع سیاهی رفتن چشم با روغن رز ماری

6 قطره روغن رزماری و 1 قاشق سوپ خوری از روغن حامل نارگیل یا روغن زیتون) را باهم مخلوط کنید. تمام بدن خود را با آن ماساژ دهید.هم چنین شما می توانید روغن رزماری را به آب وان حمام خود اضافه کرده و در آن بمانید؛ باید هر روز این کار را انجام دهید.

درمان سیاهی رفتن چشم با آب نمک

این کار را تنها در صورتی انجام دهید که افت ناگهانی در فشار خون وجود داشته باشد.

روش رفع سیاهی رفتن چشم با جینسینگ

1 قاشق چایخوری چای جینسینگ را به یک فنجان آب اضافه کنید و بجوشانید. بگذارید 5 دقیقه بماند و بعد از اینکه کمی خنک شد، کمی عسل اضافه کنید و 2-3 بار در روز بنوشید.

شیرین بیان برای سیاهی رفتن چشم

1 قاشق چای خوری چای شیرین بیان را به یک فنجان آب اضافه کنید و 5 دقیقه بجوشانید. بگذارید کمی خنک شود وکمی عسل را به چای اضافه کنید و بنوشید. شما باید این چای را روزانه 2-3 بار بنوشید.

تار شدن چشم ها - علت سیاهی رفتن چشم

توصیه های پیش گیری از سیاهی رفتن چشم:

 • رژیم غذایی را دنبال کنید که در نمک زیادی دارد.
 • مقدار زیادی مایعات در شکل آب و آب میوه بنوشید.
 • وقتی هوا گرم است به خود آبرسانی کنید.
 • مصرف الکل خود را متوقف کنید.
 • ورزش کردن به طور منظم جریان خون را بهبود می بخشد.
 • در هنگام نشستن یا ایستادن روی کف پا و یا قوزک پا و جلوگیری از افت ناگهانی در فشار خون، اقدامات احتیاطی در نظر بگیرید.
 • زمانی که خوابیدید، سرتان را از روی تخت بلند کنید.
 • اشیا سنگین را بلند نکنید.
 • برای مدت طولانی خود را در معرض آب داغ قرار ندهید.
 • وعده های غذایی کمتر و مکرر بخورید.
 • رژیم غذایی شما نقش بسیار مهمی در آوردن فشار خون به محدوده نرمال بازی می کند. در اینجا چند توصیه رژیم غذایی آورده شده است که به شما می گویند چه غذاهایی باید مصرف شوند و باید از افزایش فشار خون اجتناب کنید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم

سرگیجه یا سیاهی رفتن چشم ممکن است نسبتا کم باشد که با کمبود خفیف آب، یا قند خون پایین و یا بیش از حد داغ شدن تحریک می شود. همچنین ممکن است زمانی که بعد از نشستن، می ایستید نیز اتفاق بیفتد.

اگر این نشانه ها تنها گاهی اتفاق می افتند، احتمالا هیچ دلیلی برای نگرانی وجود ندارد.اگرکه علائم مکرری را تجربه کنید مراجعه به پزشک بسیار مهم است، چون آن ها می توانند مشکلات جدی را تشخیص دهند.

زمانی که این مشکل پیش می آید یادداشت کنید که چه مدت دوام آوردند و در آن زمان چه کاری کردید. اگر این موارد در زمان های خطرناک رخ می دهند، مانند رانندگی، این موضوع را به پزشک اطلاع دهید.