فرق کامپوزیت و لمینیت دندان چیست؟ کامپوزیت و لمینیت هرکدام کاربرد های خاص خودشان را دارند. بنابراین شما اول باید ببینید هدفتان از این کار چیست؟ ما ویژگی های هرکدام را بصورت جداگانه بررسی نموده و کاربرد و موارد استفاده از آن ها را هم برایتان توضیح داده ایم تا انتخابی از روی آگاهی داشته باشید.

کامپوزیت - فرق کامپوزیت و لمینیت

مقدمه

امروزه علاوه بر زیبایی، سلامت دندان و دهان نیز بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

به طور متداول در جامعه ما، منظور از کامپوزیت، ونیر کامپوزیتی و از لمینت دندان، لمینت سرامیکی است.

ما چند نمونه فرق کامپوزیت و لمینیت را برایتان می گوییم. لمینت سرامیکی و ونیر کامپوزیتی هردو جهت برطرف کردن زردی و بدفرمی دندانها و طراحی لبخند به کار می روند و میتوانند در رنگهای دلخواه فرد از همرنگ دندان تا روشن و خیلی سفید استفاده شوند.

معمولا برای دندانهایی که در لبخند دیده میشوند توصیه میشود که حدود هشت الی ده دندان در فک بالا وپایین می باشد. در هردو این درمانها، در جلسه معاینه ابتدا دندانها، روابط دندانهای فک بالا و پایین نسبت بهم و روابط فک بالا وپایین نسبت به صورت شخص بررسی میشود، تا قابل انجام بودن این درمانها برای مراجع مورد نظر مشخص شود.

ممکن است یکی از این درمانها یا هر دو، برای فرد قابل انجام باشد. گاهی نیاز به درمان اولیه قبل از انجام ونیر یا لمینت می باشد، به طور مثال جراحی leveling و یا لیفت لثه برای یک یا چند دندان یا تمام دندانهایی که در لبخند دیده میشوند.

ممکن است هیچکدام از این درمانها قابل انجام نباشد و فرد نیاز به ارتودنسی و یا حتی ارتوسرجری(ترکیب ارتودنسی و جراحی) داشته باشد. در متن زیر میتوانید در مورد درمانهای کامپوزیت ونیر و لمینت سرامیکی بخوانید.

بیشتر بخوانید: درمان قطعی عفونت دندان با این گیاه ارزان

لمینیت - فرق کامپوزیت و لمینیت

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان روکش نازکی است که با مواد رنگی دندان به صورت سفارشی‌ ساخته شده است. این روکش‌ها به رویه دندان‌ها متصل می‌شوند تا شکل، اندازه، رنگ و ظاهر کلی آنها را زیباتر کنند.

لمینت پرسلان از لایه‌های مختلف پرسلان ساخته شده است که با مینای دندان و پوشش چسبناک جایگزین شده است. لمینت پرسلان در مقایسه با ونیر پرسلان کمتر تهاجمی است. نیازی به تراشیدن دندان نیست. فقط آماده‌سازی کوتاهی برای اتصال لمینت دندان بدون آسیب رسیدن به دندان‌های طبیعی لازم است.

علاوه بر جنبه زیبایی لمینت عملکرد صحیح آن بسیار حیاتی است. دندان‌پزشکان از لمینت‌هایی ازجنس رزین استفاده می‌کنند که به نور حساس هستند تا لمینت‌ها بچسبند.

لمینت سرامیکی

لمینت سرامیکی، روکشی است که زیبایی منحصر بفردی دارد. کسانی که برای طراحی لبخند خود از لمینت سرامیکی استفاده می کنند، نسبت به کسانی که به سراغ کامپوزیت می روند، مدت زمان بیشتری لبخند زیبا خواهند داشت!

اگر چه این روزها کامپوزیت به خاطر قیمت پایین، طرافداران بیشتری پیدا کرده است. اما نمیتوان منکر شد که لمینت سرامیکی نسبت به لمینت کامپوزیتی کیفیت و زیبایی بالاتری دارد.

لمینت سرامیکی، براق تر و جذاب تر است. ماندگاری این روکش نیز نسبت به کامپوزیت بیشتر است. در واقع لمینت سرامیکی اگر به درستی مراقبت شود، ۷ الی ۱۰ سال ماندگاری خواهد داشت. اما طول عمر کامپوزیت دندان ۴ الی ۵ است.

از دیگر مواردی که نقطه قوت لمینت نسبت به کامپوزیت محسوب می شود، پالیش دندان است. لمینت سرامیکی در سال هایی که روی دندانهایتان کار گذاشته می شود، نیاز به پالیش ندارد. تنها وقتی که لمینت سرامیکی روی دندان های شما کار گذاشته می شود، حدود نیم میلیمتر از دندان هایتان تراش داده می شود.

در زمان لمینت دندان، پزشک بعد از معاینه کلی و تایید فرم نهایی، قالبگیری انجام خواهد شد. گرچه مدت زمان اجرای لمینت کمی بیشتر از کامپوزیت است. اما با توجه به ماندگاری لمینت در طولانی مدت گزینه بهتری محسوب میشود.

اگر فرق کامپوزیت و لمینیت را نمیدانید و مطمعن نیستید که کدام یک را انتخاب کنید، کافی است با مشاورین کلینیک دکتر غزال آرش راد در تماس باشید. انتخاب میان این دو روکش برای داشتن لبخند هر چه زیباتر بسیار بسته به شرایط دندانی شماست. بنابراین مشاوره با متخصصین ما میتواند پاسخ درستی به سوال شما بدهد.

بیشتر بخوانید: سفید کردن دندان با روش های ساده و کم هزینه خانگی

سفید کردن دندان - فرق کامپوزیت و لمینیت

ونیر کامپوزیت

پزشک کامپوزیت را در یک جلسه فرم می دهد. هر فک نیاز به پنج ساعت زمان دارد. کامپوزیت دندان نیازی به تراش و قالب گیری ندارد. درمانهای کامپوزیت درمانهای قابل برگشتتری هستند زیرا نیاز به تراش دندان (در صورت انتخاب صحیح کیس) وجود ندارد.

در صورتیکه به صورت صحیح و تخصصی کار شوند به هیچ وجه باعث التهاب لثه یا بدبویی دهان نمیشوند. البته این موضوع به کیفیت ماده مورد استفاده نیز بستگی دارد. در زمان ساخت به خوبی و با دقت پالیش شوند، دچار تغییر رنگ نمیشوند. و یا میتوان گفت تغییر رنگ آنها در طول سالیان، اندک است.

فرق کامپوزیت و لمینیت چیست؟

 • فرق کامپوزیت و لمینیت جنس ماده استفاده شده در آنهاست
 •  زمان مورد نیاز برای ساخت لمینت سرامیکی حدود سه هفته
 • زمان مورد نیاز برای ساخت کامپوزیت ونیر یک جلسه برای یک فک
 • نیاز به تراش و قالب گیری (لمینت سرلمیکی)
 • عدم نیاز به تراش و قالبگیری(کامپوزیت ونیر)
 • عدم نیاز به پالیش(لمینت سرامیکی)
 • نیاز به پالیش در فاصله های زمانی یکسال یا بیشتر (کامپوزیت ونیر)
 • عدم امکان ترمیم و نیاز به تعویض در صورت لب پری(لمینت سرامیکی)
 • امکان ترمیم در صورت لب پری (کامپوزیت ونیر)
لمینت بهتر است یا کامپوزیت؟

می‌توانید با فرایند درمان و مواد آشنا شوید. اما هنوز هم تصمیم‌گیری در مورد اینکه «لمینت مناسب‌تر است یا ونیر» آسان نیست. اینکه بهترین نوع برای شما کدام است. اینجاست که متخصصان دندان‌پزشکی Pearl Shine می‌توانند تفاوت ایجاد کنند.

قبل از انتخاب ونیر مناسب، ابتدا باید بدانید کامپوزیت یا لمینت برای شما مناسب است. ونیرها مناسب همه افراد نیستند.

به شما کمک می‌کنیم تمام راه‌حل‌ها را برای داشتن لبخندی زیبا بررسی کنید. نیازهای شما را در اولویت اول خود قرار می‌دهیم. می‌دانیم که راه‌های مختلفی برای لبخند زیبا و سالم شما وجود دارد.

تلاش می‌کنیم تا به همه بیماران خود کمک کنیم در مورد مراقبت از خود آگاهانه تصمیم بگیرند. با هم می‌توانیم به لبخند رویایی شما برسیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مراحل لمینیت و ونیر دندان و تعیین وقت مشاوره تخصصی با ما تماس بگیرید.

دندان سالم - فرق کامپوزیت و لمینیت

چه زمانی به کامپوزیت و لمینت نیاز است؟

کامپوزیت و لمینت در موارد زیر کارایی قابل توجهی دارند:

 • ترمیم دندان‌های کج یا بد شکل
 • ترمیم دندان‌های شکسته
 • ترمیم لکه‌های دندان زمانی که سفید کننده موثر نیست.
 • دندانهای ساییده و کوتاه شده
 • دندان‌هایی با فاصله زیاد

چه زمانی کامپوزیت و لمینت گزینه خوبی نیستند؟

در برخی شرایط، دندان‌های افراد برای ونیر دندان نیستند. این شرایط عبارتند از:

 • دندان‌هایی با پوسیدگی یا بیماری لثه. این موارد باید قبل از ساخت و نصب ونیرهای دندان درمان شوند.
 • دندان‌های ضعیف شده. اگر مقدار بسیار زیادی از ساختار دندان از بین رفته یا دندان‌های بیشماری پر شده باشند، دندان‌ها برای انجام ونیر مناسب نیستند. روش‌های دیگری وجود دارد.
 • دندان‌هایی که به شدت جابجا شده‌اند یا نامرتب هستند. برای رفع این مشکل، به ارتودنسی دندان نیاز است.
 • فشار دادن دندان‌ها به صورت ناخودآگاه. در این حالت ونیرها به راحتی شکسته می‌شوند و آسیب می‌بینند.. قبل از انجام هرگونه ونیر باید مشکل دندان قروچه حل شود. در بعضی موارد استفاده از محافظ‌های شبانه دندان ممکن است موثر باشد.

هنگامی که متوجه شدید کدام روش برای شما مناسب است، باید بر اساس برخی عوامل (مانند زمان و بودجه خود) تصمیم بگیرید.

عوارض لمینت و کامپوزیت

با فرق کامپوزیت و لمینیت آشنا شدید؛ حال به بررسی عوارض این دو بپردازیم:

اکثر دندانپزشکان اتفاق نظر دارند که روش لمینت‌، زیبایی‌ طبیعی‌ مشابه با دندان‌های اصلی برای شما فراهم می کنند. این روش زیبایی دندانپزشکی، از نظر کیفیت، دارای شفافیتی کاملا مشابه مینای دندان شما است.

همچنین، روش لمینت به علت بالا بودن استحکام ماده و لعاب مصرفی پس از درمان، در مقابل لکه‌ شدن و خراشیدگی بسیار مقاوم می‌باشد.

این در حالی است که روش روکش کامپوزیت، از درجه تخلخل بالاتری برخوردار است. بنابراین، این روکش در معرض خطر لک شدن قرار دارد‌. به همین خاطر، به منظور جلوگیری از ایجاد لک توسط برخی از مواد غذایی به وجود آورنده لک در دندان، ضروری است تا رژیم غذایی مناسبی داشته باشید. علاوه بر این، برای داشتن دندان‌هایی به زیبایی دندان اصلی، روکش کامپوزیت باید پرداخت شود.

در روش لمینت ممکن است بیمار بیشتر از روش کامپوزیت درگیر باشد و اغلب اوقات افراد به علت انتظار برای ساخت روکش ها در آزمایشگاه دچار خستگی مفرط می‌شوند.

با این وجود دندانپزشکان در تلاش هستند تا از فناوری CAD / CAM برای ساخت استفاده کنند. اگر به دنبال استفاده از روش روکش لمینت و کامپوزیت هستید، خوب است بدانید که بررسی انواع مختلف فناوری‌های در دسترس دندانپزشک شما، از اهمیت بالایی برخوردار است.

لمینیت کردن دندان - فرق کامپوزیت و لمینیت

مراقبت از کامپوزیت و لمینت

مراقبت از کامپوزیت و لمینت بسیار آسان است. چند نکته زیر را رعایت نمایید:

 • منظم مسواک بزنید و نخ دندان بکشید تا از مشکلات بهداشت دهان و دندان جلوگیری شود. معمولا کامپوزیت و لمینت با بافت لثه سازگار هستند و با کشیدن نخ دندان یا مسواک زدن به ونیرهای خود آسیب نخواهید زد. از خمیر دندان‌های ساینده استفاده نکنید. استفاده از یک رژیم مناسب، ماندگاری لمینت‌ها را برای سالهای آینده افزایش می‌دهد.
 • پس از اتمام درمان ممکن است به سرما و گرما حساسیت ایجاد شود. برخی از حساسیت ها کاملا طبیعی هستند و معمولا پس از یکی دو هفته از بین می‌روند. اگر این حساسیت‌ها باید باقی ماندند، به دندانپزشک خود اطلاع دهید.
 • لمینت‌ها بسیار قوی هستند و در برابر بیشتر فشارهای معمولی مقاومت دارند. اما برای باز کردن آجیل‌ها مانند پسته، فندق، بادام و .. از دندان استفاده نکنید.
 • اگر دندان قروچه دارید حتما دندانپزشک خود را در جریان بگذارید. یک محافظ شبانه برای شما می‌سازد تا فشارهای ناشی از دندان قروچه هنگام خواب را به حداقل برسانید.
 • ممکن است ونیرها ساییده و شکسته شوند. اگرچه در بعضی اوقات ممکن است در بعضی مواقع کامپوزیت‌ها شکسته شوند اما در بیشتر موارد ترمیم آنها بسیار آسان است.
 • در صورت ایجاد و باقی ماندن برخی از تغییرات قابل توجه در شکل دندان‌ها یا ایجاد عوارض با دندانپزشک خود صحبت کنید تا اصلاحاتی انجام دهد.