قرنطینه اولین راه پیشگیری از شیوع کرونا است. با قرنطینه امکان همه گیری کرونا به صفر می رسد. ستاد کرونا تا کنون دستورات زیادی را برای قرنطینه داده است.


به گزارش بهداشت نیوز، محمدرضا قدیر در بازدید از بیمارستان امیرالمومنین(ع)، افزود: مهم‌ترین فاکتور خطر در مرگ‌ومیر بیماران مبتلا به کرونا، دیابت و چاقی است و لذا افراد پرخطر و چاق در رعایت پروتکل‌های بهداشتی و زدن واکسن تعلل نکنند.

وی اضافه کرد: یکی از مواردی که اخیرا زیاد مشاهده می‌شود استفاده از داروهای غیر استاندار و روش‌های غیر طبی غیرآکادمیک هست که باعث هدر رفتن زمان و تاخیر در مراجعه بیمار و پیشرفت آسیب ریوی می‌شود.

وی تاکید کرد: مردم شریف قم فریب افراد شیاد و پزشک نما را نخورند و به شایعات توجه نداشته باشند.

وضعیت کرونایی قم که از ۲۷ خردادماه پس از ۴۰ روز از وضعیت نارنجی به زرد بهبود یافته بود بر اساس آخرین رنگ‌بندی اعلام شده توسط نرم‌افزار ماسک، از تاریخ نهم تیرماه جاری بار دیگر جزو شهرهای نارنجی و از ۲۳ تیرماه مجددا در وضعیت قرمز از نظر شیوع کرونا قرار گرفت.

ویروس کرونا موجب بیماری عفونی «کووید۱۹» می‌شود و این ویروس ۲۴ آذر ۱۳۹۸ در شهر «ووهان» واقع در مرکز کشور چین گزارش شد، ابتدا از این بیماری به‌عنوان ذات‌الریه نام ‌برده می‌شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۹ دی ۱۳۹۸ به‌صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

«کرونا»، ویروسی است که گستردگی شیوع آن بسیار وسیع است و از جمله راه‌های انتقال آن عطسه، سرفه، دست‌ دادن و روبوسی است؛ پزشکان توصیه می‌کنند، افراد علاوه بر پرهیز از دست‌دادن، روبوسی و حضور در مرکزهای عمومی؛ به‌ هنگام عطسه لازم است، جلوی بینی خود را با دستمال بگیرند و یا برای مهار آن از آرنج خود استفاده کنند.

برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا؛ رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی همچون استفاده از «ماسک» و «فاصله‌گذاری اجتماعی» توصیه شده‌ است.

شهروندان قمی برای طرح هرگونه پرسش در مورد ویروس کرونا می‌توانند با شماره تلفن‌های ۴۰۳۰، ۳۱۳۶ و ۱۹۰ تماس بگیرند و برای کسب آخرین اخبار دانشگاه علوم پزشکی قم به کانال آن به نشانی webdaqom@ در فضای مجازی و یا تارنمای آن به نشانی اینترنتی www.muq.ac.ir مراجعه کنند.

همه ایرانیان می‌توانند با مراجعه به سامانه غربالگری الکترونیکی ویروس کرونا به نشانی اینترنتی https://salamat.gov.ir و تکمیل اطلاعات خواسته ‌شده، گام بلندی در ارتقای سلامت جامعه و شکست ویروس کرونا بردارند.