کودکان یکی از گروه های آسیب پذیر در برابر بیماری های مختلف از جمله بیماری ویروسی هستند. البته در ابتدای شیوع کرونا تصور می شد کرونا با کودکان کاری ندارد، اما پس از گذشت چند ماه گزارشاتی از ابتلاء کودکان به انواع خفیف و شدید این بیماری در  تمام نقاط دنیا از جمله ایران دریافت شد.

از طرفی همان طور که مردم درگیر مراقبت های لازم برای کنترل بیماری کرونا هستند، به ماه شهریور رسیده ایم و زمزمه های تزریق واکسن آنفلوانزا نیز  به گوش می رسد. در واقع مردم نگران همزمانی دو بیماری کرونا و آنفلوانزا در فصول سرد سال هستند و امید دارند با تزریق واکسن آنفلوانزا، حداقل بتوانند در برابر یکی از این بیماری های ویروسی بدن خود را ایمن سازند. کودکان یکی از گروه های پر خطر و مورد توصیه برای تزریق واکسن آنفلوانزا هستند.

خبرنگار بهداشت نیوز در خصوص علائم و عوارض خاص کرونا در کودکان و ضرورت تزریق واکسن در آن ها با دو تن از متخصصین اطفال و اساتید دانشگاه های علوم پزشکی کشور به گفتگو پرداخته که در زیر مشروح آن را می خوانید؛

فرق ریسک ابتلا به کرونا در کودکان و بزرگسالان؟

دکتر عبدالله کریمی ، فوق تخصص عفونی کودکان، استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با بیان اینکه ریسک ابتلا به کرونا در کودکان فرق زیادی با بزرگسالان ندارد، گفت: همان فاکتورهای خطر در بزرگسالان مانند فشار خون، دیابت کنترل نشده، بیماری های قلبی و عروقی، بیماری های مزمن کبدی، مغزی و چاقی در کودکان هم مؤثر است.

وی افزود: فقط در بزرگسالان عوامل خطرزایی چون کشیدن سیگار و برخی الگوهای رفتاری باعث می شود ریسک ابتلا به کرونا افزایش یابد که این ها در کودکان خیلی مطرح نیست، هر چند کودکان در تماس با افراد سیگاری نیز به دلیل آسیب ریوی غیر مستقیم، می توانند در برابر کووید 19 آسیب پذیرتر از بقیه کودکان باشند.

چند درصد کودکان درگیر نوع حاد کرونا می شوند؟

او خاطرنشان کرد: در کل هر چه سن افراد بالاتر می رود، امکان درگیری با کرونا و عارضه دار شدن بیشتر است. در بچه های زیر دو سال یا زیر پنج سال هم شانس ابتلا به کرونا نسبت به بقیه بچه ها بیشتر است ولی عامل سن در بچه ها فاکتور خطر نیست اما در آنفلوانزا، زیر 5 سال بودن عامل و فاکتور خطر برای ابتلاست.

کریمی گفت: در بزرگسالان تقریبا 80 درصد به نوع خفیف کرونا مبتلا می شوند و حدود 20 درصد نوع شدید تا بحرانی را تجربه می کنند. اما در کودکان 95 درصد علائم خفیف و بدون علامت کرونا دیده می شود و امکان دارد 5 درصد شدید مبتلا شوند و از این 5 درصد هم درصد کمی حالت بحرانی پیدا می کنند.

عوارض خاص کرونا در کودکان

این فوق تخصص عفونی کودکان عوارض ابتلا به کرونا در کودکان را هم تقریبا مانند بزرگسالان دانست و عنوان کرد: کرونا ریه را درگیر می کند و براساس مطالعاتی در 60 درصد موارد، تغییراتی در عملکرد کلیه افراد مبتلا هم دیده شده است.

او گفت: البته علائم شبه کاوازاکی در بچه های مبتلا به کرونا گزارش شده است، یعنی برخی ارگان های بدن مانند مغز، قلب، ریه، کلیه، کبد، خون و پوست درگیر می شوند و بچه تب بالای یک روزه دارد و التهاب بدنش بالا می رود. همچنین ایجاد لخته و درگیری قلبی در کودکان مبتلا به نوع حاد کرونا دیده می شود و ممکن است باعث مرگ و میرشان هم شود.

زمان بهبودی کودکان مبتلا به کرونا چقدر است؟

وی اضافه کرد: بچه های بین 1 سال تا 10 سال در صورت تماس با فرد مبتلا به کرونا، اگر بدون علامت باشند ،شانس انتقال به بقیه نسبت به بزرگسالان بدون علامت، در آن ها کمتر است ولی وقتی درگیر باشند و علائم خفیف و شدید داشته باشند می توانند در زنجیره انتقال به کودکان و بزرگسالان قرار بگیرند.

او با بیان اینکه یکی از علائم اصلی بچه ها در ابتلا کرونا بی اشتهایی، اسهال و استفراغ است به بهداشت نیوز گفت: این علائم امکان دارد به تنهایی یا با بقیه  علائم همراه شوند. بنابراین وضعیت بهبودی در بچه ها به شدت بیماری و ارگان های درگیر شده بستگی دارد. کودکان اگر از نوع شدید کرونا را مبتلا نشده باشند انتظار داریم طی ده روز بهبود یابند.

در چه صورت کودک مبتلا به کرونا باید تحت نظر پزشک قرار گیرد؟

دکتر عبدالله کریمی، استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار داشت: اگر علائم کرونا در کودک در حد سرماخوردگی دیده شد، والدین باید کودک را در خانه ایزوله کنند، مایعات فراوان به کودک بدهند و در صورت داشتن تب، تب بر به او بدهند ولی اگر  کودک علائم هشدار و درگیری چند ارگانی، مانند تنگی نفس، بی حالی و استفراغ شدید را داشت باید حتما به پزشک مراجعه کنند.

در ادامه گزارش دکتر  عبدالرضا استقامتی، متخصص بیماری کودکان و استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران  هم توضیحاتی در خصوص تزریق واکسن آنفلوانزا به کودکان ارائه داد و گفت: براساس اعلام سازمان بهداشت جهانی، همه افراد در صورت دسترسی باید واکسن آنفلوانزا را بزنند خصوصا گروه های پر خطر.

کودکان در اولویت تزریق واکسن آنفلوانزا هستند!

وی افزود: یکی از گروه های پر خطر کودکان شش ماهه تا 59 ماهه یعنی شش ساله هستند. در ضمن افراد باردار، افراد چاق و دارای بیماری های زمینه ای نیز در اولویت تزریق واکسن می باشند.

او خطر مرگ و میر در بیماری آنفلوانزا را بالاتر از کرونا عنوان کرد و گفت: وظیفه دولت فراهم کردن واکسن برای تمام گروه های سنی و افراد است چون با تزریق واکسن جان مردم نجات می یابد ولی اگر واکسن در دسترس نباشد اولویت با گروه های پر خطر است که کودکان جزء این گروه های پر خطر به حساب می آیند.

کودکان مبتلا به کرونا نمی توانند واکسن آنفلوانزا بزنند

استقامتی تأکید کرد: کودکی که در حال حاضر درگیر بیماری کرونا شده نمی تواند واکسن آنفلوانزا را دریافت کند زیرا کرونا یک بیماری تب دار و بیماری ویروسی زنده است. پس باید حال کودک خوب شود تا بتواند واکسن بیماری دیگری را تزریق کند. همچنین بین تزریق دو واکسن ویروسی زنده هم باید یک ماه فاصله باشد .

این متخصص بیماری های کودکان گفت: برندهای مختلف واکسن داریم اما ما واکسن های چینی و روسی را زیاد قابل قبول نمی دانیم و واکسن های هلندی، فرانسوی و ایتالیایی جزء واکسن های خوب هستند و تأییدیه سازمان بهداشت جهانی را هم دارند البته به خاطر محدودیت هایی که وجود دارد امکان دارد واکسن های چینی و روسی هم خریداری شود.

چرا زمان تزریق واکسن آنفلوانزا اواخر شهریور و اوایل مهرماه است؟

استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران به بهداشت نیوز گفت: زمان تزریق واکسن آنفلوانزا اواخر شهریور تا اوایل مهر است زیرا ایمنی و اثرگذاری واکسن ظرف 5 ماه است، بنابراین انتظار داریم که واکسن زمانی زده شود که بیشترین ایمنی را در فرد در فصل زمستان ایجاد کند. پس اگر خیلی زود تزریق شود ایمنی خوبی در بدن ایجاد نمی کند و واکسن ممکن است عملکرد مناسبی نداشته باشد .