بعضی از وقت ها ممکن است لکه هایی بر روی لباس ما باشد که با چندین بار شستن پاک نشود و جای آنها روی لباس ها باقی بماند. در این مقاله قصد داریم درباره پاک کردن لکه از روی لباس صحبت نماییم.

پاک کردن لکه از روی لباس

پاک کردن لکه از روی لباس با استفاده از مواد شوینده

استفاده از مایع ظرفشویی، به خاطر کششِ سطحیِ بالایی که در آب ایجاد می‌کند، برای از بین بردن لکه‌های ناشی از روغن یا چربی، راه حل مناسبی است. همچنین اگر علاقه دارید میتوانید مقاله کاربردهای مایع ظرفشویی را مشاهده نمایید.

پاک کردن لکه‌ی لوازم‌ آرایش

کرم پودر، سایه چشم و رژ لب را می‌توان به‌آسانی و به کمک مواد شوینده‌ی مایع لکه‌گیری کرد. مقدار کمی از مواد شوینده مایع را بر روی لکه ریخته، بسابید و سپس مثل همیشه با آب بشویید. همین طور زمان‌هایی پیش می‌آید که اغلب یقه‌ی لباس به مواد آرایشی مایع آغشته می‌شود. لکه‌های ناشی از مواد آرایشی را می‌توان به کمک کِرِم اصلاح و کیسه حمام از بین برد. همچنین اگر علاقه دارید میتوانید مقاله بهترین برندهای لوازم آرایشی را مشاهده نمایید.

برای از بین بردن جای رژلب روی لباس از اسپری مو استفاده کنید.

اگر پودر رژگونه یا برنزه کننده درون کیف آرایش تان شکست، نگران نباشید. پارچه‌ی مرطوب پاک کننده‌ی آرایش به خوبی آن را تمیز می‌کند.

شاید مقداری عطر به طور تصادفی روی لباس ابریشمی شما ریخته شده باشد! کمی الکل اتانول روی یک بانداژ چند لایه (مخصوص بستن زخم) ریخته و بر روی سطح مورد نظر بکشید.

سفیدک حاصل از خوشبوکننده‌های بدن را با مالیدن آرام فوم محافظ آویز (جا رختی) پاک کنید.

پاک کردن لکه‌ی جوهر از روی لباس

لکه‌ی جوهر با پایه‌ی آب یا خودکار را می‌توان با پاک کردن جوهر اضافی از پارچه و خیساندن لباس در آب گرم به همراه مواد شوینده‌ی لباس به مدت ۵ دقیقه از بین برد. از برنامه‌ی شستشو با گرم‌ترین دما استفاده کنید.

برای از بین بردن لکه‌های ناشی از جوهر بر روی لباس نخی، مقداری الکل را به نرمی روی لکه بمالید و سپس آن را بشویید. اگر جوهر روی پلی استر ریخت، اسپری مو را برداشته و به صلاحدید خودتان روی آن بپاشید آنگاه، قبل از اینکه لباس را داخل ماشین لباس شویی بیندازید با استفاده از یک پارچه‌ی خشک و تمیز بر روی آن بکشید.

پاک کردن لکه از روی لباس

پاک کردن لکه چربی از روی لباس

1. در صورت امکان، فورا لکه را با آب سرد بشویید. به آرامی صابون را روی لکه بمالید تا پاک شود و سپس با آب بشویید. اگر لازم باشد تکرار کنید.

2. به آرامی لباس را بمالید و مواد شوینده را مستقیما روی لکه روغن بریزید و بگذارید چند دقیقه بماند.

3. بدون شستن مواد شوینده، در چرخه معمول روی گرم ترین درجه حرارت شستشو دهید.

پاک کردن لکه‌ی قهوه و آب‌میوه از روی لباس

ازآنجایی‌که لکه‌های قهوه و آب‌میوه تانین دارند، باید لباس را به‌سرعت لکه‌گیری کرد. مایع ریخته شده‌ی اضافی را از روی لباس پاک‌کنید، سپس آن را به مدت ۴ ساعت در آبی که دارای مقدار مساوی مایع ظرفشویی و مایع سفیدکننده است بخیسانید. سپس آن را با برنامه‌ی شستشو با بالاترین دمای آب بشویید. از این روش برای لباس‌های تیره استفاده نکنید.

پارچه‌ای که با آب انگور قرمز لکه‌دار شده است را با آب انگور سفید خیس کنید و سپس آن را با لایه‌ای ضخیم از خمیر جوش شیرین بپوشانید. بگذارید چند ساعتی در همین حال بماند سپس آنرا به شیوه‌ی همیشگی بشویید.

برای از بین بردن لکه چای یا قهوه می‌توانید با آب ولرم و اسفنج روی آن را نرم بسابید، سپس با استفاده از کمی گلیسیرین لکه گیری کنید.

پاک کردن لکه شکلات

اجازه بدهید شکلات کاملا سرد و سفت شود و سپس تا جایی که امکان دارد سعی کنید آن را به‌آرامی از پارچه جدا کنید.

  1. با مایع ظرف‌شویی بیٰ‌رنگ و آب، پاکسازی اولیه را انجام بدهید. با استفاده از یک تکه پارچه‌ی رنگ روشن، به‌آرامی لکه را پاک کنید.
  2. اگر لکه‌ی روی پارچه از شیر شکلات است، از چند قطره آمونیاک استفاده کنید. اگر لکه‌ی ایجادشده ناشی از شکلات تلخ است، از دو قاشق غذاخوری سرکه‌ی سفید (برای پارچه‌ی رنگی) یا پروکسیدهیدورژن (برای پارچه‌ی سفید) استفاده کنید.
  3. یک قاشق غذاخوری پودر لباس‌شویی آنزیم‌دار را با دو فنجان آب مخلوط کنید و قسمت لکه‌دار را به‌مدت ۲۰ دقیقه در آن قرار بدهید و سپس کاملا آبکشی کنید.

در مورد چیزهایی که نمی‌توانید آنها را در ماشین لباس‌شویی بیندازید، روی لکه‌ الکل بمالید و پس از ۱۰ دقیقه به‌خوبی آبکشی کنید. برای پاک کردن لکه‌‌ی باقی‌مانده، از ترکیب آب و کمی پودر لباس‌شویی ملایم استفاده کنید.

پاک کردن لکه از روی لباس

آدامس، چسب و سایر مواد چسبنده

برای پاک کردن آدامس، پارچه را در فریزر بگذارید تا منجمد شود، اگر این‌کار برای‌تان امکان‌پذیر نیست می‌توانید چند تکه یخ را در کیسه‌‌ی نایلونی کوچکی بگذارید و آن را روی قسمتی از پارچه که آدامس به آن چسبیده است قرار بدهید. وقتی آدامس سخت و سفت شد می‌توانید آن را از پارچه جدا کنید، بدون اینکه لکه‌ای از آن باقی بماند.

در مورد چسب و سایر مواد چسبنده، از محصولی استفاده کنید که مخصوص همین کار ساخته شده است. این محصولات فرمولی دارند که می‌تواند باقی‌مانده‌ی مواد چسبیده‌شده را بشکنند و از روی پارچه پاک کنند. این محصول را به‌کار ببرید و ۱۰ تا ۱۵ دقیقه صبر کنید تا اثر کند، سپس سعی کنید ماده‌ی چسبیده‌شده را بردارید، هر چند بار که لازم است این کار را تکرار کنید تا کاملا پاکسازی شود.

برای پاک کردن چسب‌ مایع، کمی مایع ظرف‌شویی و آب کافی است.

برای پاک کردن چسب‌های دائمی مانند اپوکسی (چسب پلاستیکی) یا چسب قطره‌ای به استون نیاز دارید، بعد هم پارچه را کاملا بشویید و آبکشی کنید.

پاک کردن لکه‌ی لاک ناخن از روی لباس

اگر روی لباستان لاک ناخن ریخته قبل از انجام هر کاری سریعاً به برچسب شستشوی آن توجه کنید. اگر لباس شما ویژگی‌های بخصوصی مثل الیاف مداکریلیک و تری‌استات دارد، حتماً آن را به خشک‌شویی معتبری ببرید و سعی نکنید خودتان لکه را برطرف کنید. اگر از استون برای پاک کردن این الیاف استفاده کنید لباس سوراخ خواهد شد.

برای پاک کردن لکه به مواردی از قبیل پارچه، دستمال کاغذی یا حوله سفید نیاز دارید. از کشیدن دست یا پارچه بر روی لکه جدا خودداری نمایید زیرا این کار باعث نفوذ لاک به عمق پارچه شده و لکه را روی لباس پخش می‌کند. چند دستمال کاغذی تمیز را روی سطح صافی بگذارید و لباس را از قسمت لکه شده روی آن قرار دهید. با استفاده از پنبه یا پارچه‌ای آغشته به استون لکه لاک از از قسمت خارج لکه به سمت داخل و مرکز آن پاک کنید، این کار باعث می‌شود تا لکه به قسمت‌های تمیز لباس پخش نشود. در هنگام تمیز نمودن لباس، با پنبه استونی به قسمت لکه شده ضربه بزنید تا به خوبی تمامی قسمت‌های آن استونی شود. دستمال کاغذی‌های زیر قسمت لکه شده را به دستمال کاغذی‌های تمیز جایگزین کنید و این کار را تا زمان رفع شدن کامل لکه ادامه دهید.

پس از برطرف شدن لکه این قسمت از لباس را با فشار آب گرم بشویید تا استون کاملاً از الیاف آن خارج شود. در صورت باقی ماندن جای لکه، از لکه‌بر لباس استفاده کنید. لباس را طبق دستور بشویید. و اجازه دهید تا در هوای آزاد خشک شود.

مداد شمعی

از محصولی که مخصوص پاک کردن این نوع لکه‌ها ساخته شده استفاده کنید و بگذارید ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بماند تا اثر کند. سپس سعی کنید لکه را پاک کنید، هر چند بار که لازم است این کار را تکرار کنید تا لکه کاملا برطرف شود.

پارچه را روی یک دسته دستمال کاغذی بگذارید طوری‌‌که سطح لکه‌دار روی دستمال باشد، یک روغن روی آن اسپری کنید و بگذارید ۵ دقیقه بماند. پارچه را برگردانید و مجددا اسپری کنید، ۵ دقیقه دیگر هم صبر کنید و سپس به‌خوبی آبکشی کنید.

مایع ظرف‌شویی همراه با آب گرم نیز برای پاک کردن لکه‌ی مداد شمعی مناسب است.

پاک کردن لکه از روی لباس

پاک کردن لکه آب‌میوه از روی لباس

۱. پارچه را به‌مدت ۳۰ دقیقه در آب سرد قرار بدهید. سپس آن را در ترکیبی از آب گرم و کمی شوینده‌ی آنزیم‌دار غوطه‌ور کنید، با آب سرد آبکشی کنید و بعد پارچه را در محلولی که از ترکیب سرکه و آب (به نسبت یک به دو) درست کرده‌اید قرار بدهید و بگذارید ۱۰ دقیقه بماند.

۲. از یک محصول لکه‌بر استفاده کنید و سپس در پودر آنزیم‌دار شست‌و‌شو بدهید.

روش پاک کردن لکه رژ لب از لباس:

ابتدا لکه رژ لب را تا جایی که امکان دارد با دستمال حوله ای پاک کنید.

دستمال مرطوب کودک نیز به پاک شدن هرچه بیشتر لکه رژ لب کمک میکند.

رابینگ الکل را روی لکه بکشید و به مدت ۵ دقیقه بگذارید تا روی لکه رژ لب بماند.

با آب سرد بشویید و بار دیگر این کار را تکرار کنید.

اکنون با یک پارچه الکل را روی لکه بمالید.

اگر پارچه رنگی شد با قسمت تمیز دیگری از پارچه اینکار را ادامه دهید.

سپس با آب سرد بشویید.

مقدار کمی مایع ظرفشویی روی لکه بیاندازید.

با یک پارچه بمالید و با آب سرد آبکشی کنید.

اینقدر این مرحله را تکرار کنید تا لکه به طور کامل پاک شود و یا دیگر هیچ رنگی از لباس خارج نشود.

می‌توانید برای پاک کردن لکه رژ لب بر از لکه‌برهای آماده شرکتی نیز استفاده کنید.

پاک کردن لکه گل و لای از روی لباس

1. به گل اجازه دهید تا هر چه زودتر خشک شود بعد با دست یا برس روی آن کشیده تا بریزد . با استفاده از یک پاک کننده نرم و مقداری آب، روی پارچه بمالید تا کف صابون ایجاد شود. بعد از شستن، اگر لکه باقی بماند از سرکه سفید و مقداری آب برای پاک کردن و پودر آنزیم دار استفاده کنید.

2. برای مواردی که نمی شود در ماشین لباس شویی شست ، بگذارید تا جایی که می شود خشک شود. از یک قاشق سوپ خوری مایع ظرف شویی و یک فنجان آب روی لکه استفاده کنید و با آب سرد بشویید.

پاک کردن لکه از روی لباس

از بین بردن لکه خون

1. در آب سرد خیس کنید، به آرامی لکه را با انگشتان مالش دهید. بسته به اندازه لکه، ممکن است نیاز باشد آب را عوض کنید چون به صورتی رنگ تبدیل می شود

2. لکه را پاک کنید و سپس در آب سرد خیس کنید. پاک کننده لکه را قبل از شستن روی آن بریزید

از بین بردن لکه عرق روی لباس

1. از پاک کننده لکه استفاده کنید . لباس مورد نظر را در مواد شوینده در گرم ترین آب توصیه شده با استفاده از پاک کننده آنزیم دار و سفید کننده شستشو دهید.

2. برای پاک کردن بوهای عرق از لباس، لباس ها را با مواد شوینده ای که برای این مورد تایید شده اند بشویید.

از بین بردن لکه ی کره، خامه و بستنی

ابتدا محل لکه را در آب سرد خیس دهید و سپس آن را با آب گرم و صابون بشوئید.

پاک کردن لکه‌ی تمشک از روی لباس

محل لکه را در محلول پودر رختشویی بخیسانید و اگر شستید و نرفت مقداری ماست رویش بریزید.سپس با آب گرم شستشو دهید.

پاک کردن لکه‌ی آبرنگ از روی لباس

لکه با آب سرد بشویید سپس آنرا با آب نیمگرم و پودر رختشویی بشویید و آبکشی نمایید.اگر هنوز لکه برطرف نشده است، پنبه را به گلیسیرین آغشته نموده و روی آن بمالید سپس با آب گرم و پودر رختشویی بشویید و آب بکشید و اگر نتیجه نگرفتید از تربانتین استفاده نمایید.

پاک کردن لکه‌ی رنگ های پلاستیکی از روی لباس

باقیمانده رنگ را از روی پارچه بتراشید سپس لکه به مدت ۱۰ دقیقه در نفت بماند و بعد با آب گرم و صابون بشویید و آبکشی نمایید.

پاک کردن لکه‌ی رنگ های روغنی از روی لباس

پاک کردن لک کهنه رنگهای روغنی تقریباً غیر ممکن است اما در صورتی که هنوز خشک نشده باشد اضافه رنگ را از روی پارچه بتراشید بعد پنبه ای را به تربانتین آغشته کنید و روی لکه بمالید سپس با پنبه دیگری پاک کنید این کار را چندین بار تکرار کنید و ته رنگ را نیز با آب گرم و پودر لباسشویی از بین ببرید .

پاک کردن لکه چای روی لباس

اولین و مهم‌ترین اقدامی که باید برای پاک کردن لکه‌ی چای از روی لباس انجام دهیم این است که بلافاصله آن را زیر آب سرد بگیریم. فراموش نکنید که آب سرد را باید از پشت لکه بریزید تا رنگ چای از لباس جداشود. با این کار مقدار زیادی از لکه از بین می‌رود. اما اگر با آب سرد پاک نشد یا لکه قدیمی بود باید به روش زیر عمل کنید:

  • از قسمت پشت، لکه روی آن آب سرد بریزید.
  • کمی مایع لباسشویی یا ظرفشویی روی لکه بمالید و اجازه دهید ۵ دقیقه به همان حالت باقی بماند. اگر لکه قدیمی است این زمان باید به ۳۰ دقیقه افزایش پیدا کند.
  • لباس را به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در آب گرم قرار دهید. معمولا لکه‌های تازه در همین مرحله کامل از بین می‌روند.
  • اگر لکه قدیمی است، لباس را بعد از ۱۵ دقیقه از آب گرم خارج کرده و روی قسمت لکه شده را کاملا با یک لایه جوش شیرین بپوشانید.
  • اجازه دهید لباس شب تا صبح در همان حالت باقی بماند.
  • بعد از گذشت یک شب جوش شیرین را از روی لباس بتراشید و لباس را کامل بشویید.
  • اگر باز هم لکه باقی مانده بود لباس را در محلول آب و مایع لکه بر خیس کنید. بعد از حدود نیم ساعت آن را با آب تازه بشویید.

لکه‌های قدیمی که با انجام تمام این مراحل پاک نمی‌شوند معمولا سرسخت‌تر از این حرف‌ها هستند. اگر همه‌ی این مراحل را انجام دادید اما لکه باقیمانده بود مایع سفیدکننده را مستقیم روی آن اسپری کنید و منتظر شوید تا لکه از بین برود. سپس لباس را با آب سرد و تازه بشویید.

پاک کردن لکه‌ی زنگ زدگی از روی لباس

برای پاک کردن لکه زنگ زدگی لکه را ۱۰ دقیقه در آب لیموی تازه که به آن نمک زده اید خیس کنید سپس لباس را با آب بشویید.

پاک کردن لکه‌ی زردی اتو از روی لباس

اگر لباس کتانی بر اثر گرمای زیاد اتو زرد رنگ شده می‌توانید پیاز را دو نیم کرده و روی لکه بمالید لکه های زرد برطرف خواهد شد و بعد لباس را داخل آب سرد ۱۰ دقیقه خیس کنید و بعد آن را بشویید.یا از محلول آب اکسیژنه استفاده نمایید.

پاک کردن لکه‌ی واکس از روی لباس

ابتدا پارچه ای را خیس کنید و روی آن بکشید.سپس روی پارچه مقدای مایع ظرفشویی ریخته و بر روی لکه بکشید .بعد دوباره با پارچه خیس دیگری روی لکه بکشید اگر لکه کاملاً از بین نرفت ، با پارچه آغشته به الکل بر روی لکه بکشید، تا کاملاً تمیز شود.

پاک کردن لکه از روی لباس

پاک کردن لکه‌ی قیر از روی لباس

لکه قیر را در بنزین بخوابانید و سپس با آب و مواد شوینده شستشو دهید و بعد در معرض آفتاب بگذارید.

پاک کردن لکه‌ی سس گوجه فرنگی از روی لباس

ابتدا باقی مانده لکه سس کچاپ را با جسمی نوک تیز به آرامی بردارید.پارچه ای دیگر را به الکل آغشته کنید، و آنرا روی لکه فشار دهید بعد در آب سرد با مواد شوینده بشویید. همچنین اگر علاقه دارید میتوانید مقاله تاریخچه سس کچاب را مشاهده نمایید.

پاک کردن لکه‌ی چسب از روی لباس

یک تکه پارچه را آغشته به سرکه کرده و روی چسب بگذارید.چسب، سفتی خود را از دست داده و از لباس جدا می‌شود.