عید نوروز یکی از مراسم باستانی ما ایرانی ها می باشد که هر ساله با فرا رسیدن آن سال جدید شمسی فرا می رسد. یکی از آداب برگزاری جشن نوروز چیدن سفره هفت سین می باشد. در ادامه قصد آموزش چیدن سفره هفت سین لاکچری را خواهیم داشت.

سفره هفت سین لاکچری

تاریخچه سفره هفت سین

هفت‌سین مجموعه‌ای از هفت چیزِ نمادین است که نام آن‌ها با حرف «سین» شروع می‌شود و به‌طور سنتی در نوروز، سال نو ایرانی، گسترانده می‌شود. هفت‌سین از مشهورترین مراسم نوروز است که روی زمین، میز یا سفره گذاشته می‌شود و معمولاً اعضای خانواده در زمان گردش سال، در کنار آن می‌نشینند. این سفره از گردهم آوردن و انتخابِ هفت چیز از موارد مقابل است: سیب، سنجد، سماق، سیر، سرکه، سبزه (دانه‌های گندم و امثال آن که قبلاً در بشقابی کاشته و سبز کرده‌اند)، سکه، سمنو و سنبل. بر حسب عادت، چیزهای دیگری نیز برای تکمیلِ مفاهیم روحانی و نمادین سین‌ها بر این سفره قرار می‌گیرند؛ از جمله آینه، کتاب، شمعدان، تخم مرغ رنگی، ماهی قرمز، گل،فال حافظ،شیرینی و نظایر آن که بنا به عرف و سنت و اعتقاد مردمان مختلف است، بر سفره هفت‌سین جای می‌گیرند. سفرهٔ هفت‌سین معمولاً تا پایانِ نوروز در خانه‌ها می‌ماند، و برخی در روز سیزدهمِ نوروز، سبزه را به آب می‌سپارند. همچنین اگر علاقه دارید میتوانید مقاله فواید پودر سنجد را مشاهده نمایید.

به شکل تاریخی، هر چیزی در این سفره می‌تواند نمادی از آرزوهای سال نو باشد؛ آرزوهایی همچون سلامتی، باروری، بردباری، برکت، پیروزی، خردورزی و مواردی دیگر. انداختن سفره‌ای ویژه برای نوروز، در گذشته در بخش‌هایی از ایران‌زمین، و امروزه در ایران و برخی از کشورهای اطرافِ آن گرامی داشته می‌شود. سفره هفت‌سین ویژه نوروز نیست و گروهی این سفره یا مانندش را برای جشن زناشویی یا شب چله آماده می‌کنند.

سفره هفت سین زیباترین و مهم‌ترین نماد عید نوروز ایرانیان است که تا آخرین روز عید نوروز یعنی ۱۳ بدر روی زمین یا میز که قدیمی‌ها به آن خوان می‌گفتند گسترده است. سفره هفت سین امروز در محدوده جغرافیایی ایران باستان که علاوه بر ایران شامل کشورهای تاجیکستان، آذربایجان، افغانستان، ترکمنستان، قرقیزستان، قزاقستان و بخش‌های کردنشین عراق، ترکیه و سوریه هنوز هم برگزار می‌شود.

جالب است بدانید برگزاری جشن نوروز در «زنگبار» آفریقا که زمانی سکونتگاه ایرانیان مهاجر به این منطقه بوده هم مرسوم است. هفت سین که به قول عده‌ای زمانی هفت شین یا هفت چین بوده نماد زندگی و حیات است.

اگر چه به نظر می‌رسد تاریخچه هفت سین قدمتی به اندازه تاریخ ایران باستان دارد، اما حقیقت این است که سفره هفت سین ایده‌ی مدرن شده آیین‌های قدیمی ایران باستان یعنی هفت امشاسپند است.

تاریخچهٔ این رسم، مبهم است. برخی پژوهشگران ذکر می‌کنند که در گذشته برای ارج نهادن به برکات زمینی، سفره‌ای با هفت نماد برای نوروز یا جشن مهرگان می‌آراستند که می‌توانستند با حرف‌های مختلفی آغاز شوند؛ در واقع ضرورتی برای شروع آنها با حرف «س» نبوده‌است. در کتابِ المحاسن و الاضداد منسوب به جاحظ و آثار الباقیه از ابوریحان بیرونی، اشاره می‌شود به سبز کردنِ هفت نوع غلهٔ مختلف برای نوروز در بین ایرانیان. بیرونی در این مورد می‌گوید: «در این روز هر چوبی که خشک شده بود سبز شد و مردم گفتند (روز نو) یعنی روزی نوین و هر شخص از راه تبرک به‌این روز در طشتی جو کاشت سپس، این رسم در ایرانیان پایدار ماند که روز نوروز در کنار خانه هفت صنف از غلات در هفت استوانه بکارد.

سفره هفت سین لاکچری

هفت سین نماد چیست؟

دیگر این که در آیین نوروزی ساسانیان، عدد «هفت» اهمیت داشته‌است. مثلاً در کتاب المحاسن و الاضداد (به عربی، منسوب به جاحظ)، آمده‌است که ساسانیان در نوروز هفت دانه را بر هفت ستون می‌کاشتند یا نانی می‌پختند از هفت غلهٔ مختلف ولی «هفت‌سین» را پدیدهٔ پیوسته‌ای بازمانده از دوران پیش از اسلام دانستن در حالی که اشاره‌ای به آن در دوران اسلامی (چه در میان فارس‌ها و مسلمانان و چه در میان کردها و زرتشتیان) تا قرن بیستم میلادی باقی نیست، ادعایی بی‌مدرک است. در یک دوبیتی که به‌طور واضحی معاصر است ریشه این سنت را از زمان کیانیان و در اصل به صورت هفت شین بیان می‌کند («روز نوروز در زمان کیان/می‌نهادند مردم ایران/شهد و شیر و شراب و شکر ناب/شمع و شمشاد و شایه اندر خوان»).

ایدهٔ «هفت شین» توسط بعضی ایرانیان پشتیبانی می‌شود که از جمله می‌گویند شراب به دلیل باورهای اسلامی جایش را به سرکه داده‌است و هفت شین به هفت سین تبدیل شده‌است. این نظریه به دلیل این که نام اجزا را به عربی می‌آورد. و از اجزای ویژه‌ای چون سمنو نام نمی‌برد رد شده‌است. در مجموع، هرچند اجزای سفرهٔ نوروزی، باستانی و معنادار هستند و ریشه در سنت‌های ایرانی دارند به‌طور مشخص نظریه «هفت» جز آغازشونده با «سین»، جدید است و احتمالاً در قرن بیستم میلادی به کمک رسانه‌های جمعی پا گرفته و فراگیر شده‌است.

اجزای سفره هفت سین چیست؟

سفره هفت سین ، سفره ای است که ایرانیان در ابتدای سال جدید و نوروز باستانی در منزلشان پهن میکنند. این سفره برخلاف نوروز باستانی، رسم نوینی محسوب می‌شود. هفت سین‌ها شامل اجزایی هستند که با سین شروع می شوند برخی از این اجزا عبارتند از :

سفره هفت سین لاکچری

سین های هفت سین

1.سیر

2. سبزه

3.سیب

4.سمنو

5.سنجد

6.سرکه

7.سکه

برخی سین‌های دیگر که معمولاً در سفره گذاشته می‌شوند:

8.سماق

9.سنبل

قرآن کریم را به نشانه توکل و توسل به خدای متعال بر سفره قرار می دهند و درخواست بهترین ها را از خالق خویش دارند.

سنجد را به این نیت در سفره هفت سین می گذارند که  هر کسی با خویشتن عهد کند با آغاز سال جدید هر کاری را سنجیده انجام دهد؛ چرا که سنجد نماد سنجیده عمل کردن و نشانه گرایش به عقل است. «سنجد» نماد فرزانگی و زایش میوه‌ای است که وقتی بارور می‌شود و بویش در فضا پراکنده می‌شود. پرورش دهنده قوای احساسی آدمی نیز هست. به همین دلیل برخی بر این باورند که سنجدی که سر سفره هفت سین گذاشته می‌شود، نماد عشق انسان‌ها به یکدیگر نیز است.

ماهی نماد زایش، تازگی، شادابی و تکاپو است.

سبزه نشان از تولد دوباره، حیات دوباره و زایش و سبزی است. سر سفره گذاشتنش به این دلیل است که سال آینده سالی شاداب، سرسبز و خرم باشد. خود رنگ سبز هم ارتعاش افکار ما را موزون نگه می دارد و به ما آرامش می دهد.

سکه سین مدرن سفره هفت سین است و جزو هفت سین به حساب نمی آید. بعد‌ها به سفره اضافه شده است تا نمادی برای افزایش دارایی باشد.

سرکه نماد تسلیم و رضاست. از سرکه در ادبیات و تمثیل ایرانی در توصیف اضطراب و اشک و گریه استفاده می‌شود و مولانا از گریه و آزار با عنوان سرکه فشانی یاد می‌کند. سرکه سر سفره نوروزی ما را به پذیرش ناملایمات زندگی دعوت می کند.

سیب نماد سلامتی و زیبایی است و سیبی که سر سفره می گذارند نشان از دوری از گزند و آسیب دارد. رسم است که سیب را مادر یا پدربزرگ خانواده سر سفره بگذارند به این دلیل که همیشه بزرگترهای یک خانواده نگران سلامتی اعضای خانواده شان هستند.

سمنو نماد قدرت و سمبل خیر و برکت است. از آنجا که سمنو غذایی مقوی است که از گندم تهیه می شود و به آن غذای مرد آفرین می گویند و سرشار از ویتامین و مواد مغذی است آن را به عنوان نماینده ای از صبر، عدالت، مقاومت و قدرت بر سفره می گذارند.

سیر گیاهی دارویی است و به عنوان ماده‌ای گندزدا به کار می رود و به دو دلیل سر سفره هفت سین گذاشته می شود اول؛ نشان از تندرستی و میکروب زدایی دارد و دوم؛ برای رعایت حدود و مرزها سر سفره گذاشته می شود. سیر نماد مناعت طبع شناخته می شود؛ یعنی انسان همواره باید مناعت طبع پیشه کند. سیر نشانه قناعت و یادآوری سیر چشمی است.

سماق که رنگ طلوع آفتاب است؛ سمبل صبر و بردباری است و مظهر طلوع و آغاز دوباره معنی می شود.

آینه نماد روشنایی است و حتما باید بالای سفره جای گیرد.

شمع مظهر فروغ و روشنایی است.

سفره هفت سین لاکچری

تزیین سفره هفت سین لاکچری

امروزه بیشتر افراد ترجیح می دهند به جای گذاشتن سفره روی زمین و استفاده از پارچه، میز را بچینند. اما بخش‌های دیگر این سنت نسبتاً دست‌نخورده باقی مانده است و مردم همچنان از کاری که والدین و پدربزرگ و مادربزرگشان برای سال‌ها انجام داده‌اند پیروی می‌کنند. مردم ایران قبل از آغاز سال جدید شروع به تهیه اقلام مورد نیاز می کنند و پس از تنظیم هفت سین آنها تا آخرین روز تعطیلات سال نو که 13 روز به طول می انجامد در خانه هایشان می ماند.

تزیین سفره هفت سین لاکچری با نمد

سفره های هفت سین هر ساله با استفاده از مواد اولیه متفاوتی در هر خانه ای چیده می شود. برخی از سفره های هفت سین سفالی،چوبی و یا سنتی هستند. همچنین چیدمان سفره هفت سین با استفاده از نمد نیز مرسوم است. زیرا نمد در ابتدا کم هزینه و ارزان قیمت است و سپس باید بگوییم که نمد در طرح ها و رنگهای متفاوتی وجو دارد که امکان انعطاف پذیری در خلق ایده ها را افزایش می دهد. با استفاده از نمد های رنگی و طرح دار می توانید ظروف مناسب برای سفره هفت سین خود را بسازید.

تزیین سفره هفت سین لاکچری با جام

موارد مورد نیاز برای سفره هفت سین در مناطق مختلف کشور کمی متفاوت است، اما عناصر خاصی وجود دارد که هفت سین را تعریف می کند. این عناصر عبارتند از: سبزه (سبزه گندم)، سامانو (پودینگ شیرین از جوانه گندم)، سنجد (میوه خشک شیرین درخت نیلوفر آبی)، سرکه (سرکه ایرانی)، سیب (سیب)، سیر (سیر) و سماق. (سماق). علاوه بر این عناصر، ایرانیان تمایل دارند اقلام دیگری مانند آینه، شمع، تخم مرغ های رنگی، کاسه آبی که پرتقال در آن شناور است، ماهی قرمز، سکه، سنبل و شیرینی ها و شیرینی های سنتی مانند نخودچی قرار دهند.برخی افراد علاقه دارند سفره هفت سین خود را با جام های تزیین شده بچینند.

تزیین سفره هفت سین لاکچری با کنف

راه حل های متفاوتی برای تزیین سفره هفت سین وجود دارد که بنا بر سلیقه شما می تواند موثر واقع شود. برای مثل می توانید ظروفی را که ظاهر از دست رفته دارند و یا زیبایی خود را از دست داده اند با استفاده از کنف می توئانید آن را تزیین کنید و دوباره برای تزیین سفره هفت سین از آن ها استفاده کنید. استفاده از کنف می تواند یک تزیین بی دردسر و ارزان قیمت باشد. کنف را می توانید با استفاده از چسب حرارتی به ظروف خود بچسبانید.

تزیین سفره هفت سین لاکچری با ساتن و تور

ساتن و تور دو عضو مهم در تهیه سفره های هفت سین خاص هستند. در صورتی که می خواهید سفره های هفت سین خود را تزیین کنید و ایده ای به ذهن شما نمی رسد پیشنهاد می کنیم حتما به کمد هایتان سر بزنید و از تور و یا ساتن های موجود استفاده کنید تا یک هفت سین خاص و زیبا داشته باشید. با چیدمان هفت سین در نوز می توانید اصول سنتی باستانی خود را حفظ کنید.

سفره هفت سین لاکچری

اصول چیدن و تزیین سفره هفت سین لاکچری برای سال 1402

یک سفره هفت سین ساده، زینت بخش روزهای ابتدای بهار و بهانه‌ای برای جمع شدن همه اعضای خانواده دور هم است. سفره‌ای که از ۷ نشانه تشکیل شده و هر کدام از سین‌های آن فلسفه‌ای جذاب دارد.

توجه به چیدمان عناصر روی سفره هفت سین و هماهنگی رنگ‌ها و سبک‌‌های ظروف مورد استفاده در سفره هفت سین در زیبایی آن تأثیر زیادی دارد. در ادامه می‌توانید با مهم‌ترین اصول چیدن سفر هفت سین لاکچری آشنا شوید.

برای سفره هفت سین رنگ مناسبی انتخاب کنید

اولین موضوعی که باید در مورد تزیین سفره هفت سین شیک بدانید این است که یک رنگ مناسب و هماهنگ برای آن انتخاب کنید. سعی کنید ظروف، تزئینات و هر آن چیزی که قرار است در سفره هفت سین از آن استفاده کنید را هماهنگ با همین رنگ انتخاب نمایید.

استفاده از رنگ‌های مکمل و هماهنگ نیز در کنار هم می‌تواند جلوه بی‌نظیری به سفره هفت سین شما بدهد. برای تزیین یک سفره هفت سین ساده می‌توانید از ظروف تک رنگ و بدون نقش استفاده کنید و اگر به رنگ‌ها علاقه دارید، می‌توانید رنگ‌های تند را برای ظروف و تزئینات سفره هفت سین به کار ببرید.

سبک سفره هفت سین خود را انتخاب کنید

قبل از چیدن سفره هفت سین بهتر است انتخاب کنید که دوست دارید سفره هفت سین شما به سبک مدرن چیدمان شود یا کلاسیک. سبک سفره‌ای که برای زیر کار انتخاب می‌کنید، آینه و شمعدان و ظروف شما باید همگی با سبک کلی سفره‌تان هماهنگ باشد.

برای سفره هفت سین مدرن می‌توانید از ایده‌هایی خلاقانه‌تر کمک بگیرید و برای چیدن یک سفره هفت سین ساده و سنتی بهتر است این موضوع را در مورد انتخاب تمام عناصر رعایت کنید.

برای چیدن هفت سین از ظروف هماهنگ استفاده کنید

برای چیدمان مدل سفره هفت سین به هر سبکی، بهتر است از ظروف هماهنگ و ست استفاده کنید. قرار دادن هر یک از سین‌های سفره داخل یک ظرف متفاوت می‌تواند جلوه و مدل سفره هفت سین شما را زشت و ناهماهنگ کند.

به منظور چیدمان سفره هفت سین مدرن می‌توانید از ایده‌های چندگانه برای قرار دادن سین‌ها استفاده کنید. اما توجه داشته باشید که هماهنگ بودن سبک و مدل ظروف به شما کمک می‌کند تا در نهایت سفره‌ای زیباتر داشته باشید.

تزیین سفره هفت سین لاکچری با ظروف مسی

ظروف مسی یکی از موارد مورد علاقه ایرانیان برای استفاده از آن در چیدمان سفره هفت سین است. زیبایی و جلوه ای که این ظروف به میز هفت سین می دهند باعث می شود بیشتر افراد علاقه داشته باشند که از این ظروف برای چیدمان سفره هفت سین خود استفاده کنند.

تزیین سفره هفت سین با ظروف یکبار مصرف

با استفاده از ظروف یکبار مصرف می توان انواع کاردستی های تزیینی و کاربردی را ایجاد کرد. برای مثال می توان با استفاده از ظروف پلاستیکی و یکبار مصرف که پس از یکبار استفاده از آن ها باید دور ریخته شوند ،کاردستی ها تزیینی و هنر خلق کرد. یکی دیگر از مزایای ظروف پلاستیکی استفاده از آن ها در تزیین سفره هفت سین است. می توان با استفاده از قیچی و ابزار دیگر این ظروف را در طرح های مختلفی ایجاد کرد و برای استفاده از آن به جای ظروف سفره هفت سین آن ها را آماده کرد.

از آینه و شمع برای سفره هفت سین غافل نشوید

شاید آینه و شمع از اجزای اصلی هفت سین نباشند، اما باید بدانید که هیچ سفره هفت سینی بدون شمع و آینه کامل نخواهد شد. زیبایی آینه و شمعدان را دست کم نگیرید و در صورتی که به آینه و شمعدان دسترسی ندارید، خودتان دست به کار شوید و با استفاده از یک ایده جذاب یک ست آینه و شمعدان ساده درست کنید. برای این کار می‌توانید از آینه شمعدان عروسی‌تان نیز استفاده کنید.

سفره هفت سین لاکچری

میز مناسبی را برای چیدمان هفت سین انتخاب کنید

سفره هفت سین شما باید روی یک میز مناسب قرار بگیرد که هم جلوه زیبایی داشته باشد و هم اینکه روی میزی نباشد که برای پذیرایی از مهمان یا غذا خوردن به آن نیاز دارید. سعی کنید سفره هفت سین را روی میزی بچینید که تا پایان 13 روز عید سفره هفت سین شیک شما جلوه‌گر خانه‌تان باشد.

استفاده از میزهایی که کمی بزرگ‌تر هستند برای این کار مناسب‌تر است. اگر به میز بزرگ دسترسی ندارید، می‌توانید از دو یا سه میز در کنار هم استفاده کنید. بهتر است در کنار چیدن سین‌های سفره، برای زیباتر شدن میز هفت سینتان از گلدان گل، ظرف آجیل، میوه و شیرینی نیز استفاده کنید. همچنین اگر علاقه دارید میتوانید مقاله خواص مصرف آجیل ها را مشاهده نمایید.

برای چیدن هفت سین این خلاقیت ها را به خرج دهید

برای سفره هفت سین 1402 بهتر است کمی خلاقانه فکر کنید. همیشه لازم نیست برای داشتن یک سفره هفت سین شیک هزینه زیادی کنید. گاهی می‌توانید تنها با به کار بردن ایده‌هایی جدید، تنوعی باورنکردنی در دکوراسیون و چیدمان سفره هفت سین ایجاد کنید.

به نحوه قرار دادن ظروف توجه کنید و سعی کنید تزیین سبزه عید وتزیین تخم مرغ‌های رنگی سفره هفت سین 1402 را با خلاقیت بیشتری انجام دهید. برای تزیین سماق می‌توانید آن را روی توپک‌های یونولیتی بچسبانید و داخل ظرف قرار دهید. یا در میان سکه‌های سفره هفت سین چند گوی رنگی قرار دهید.سفره هفت سین لاکچری خودتان را با هر وسیله‌ای که در دست دارید تزئین کنید و برای تزئین سفره هفت سین 1402 کمی از هنر دستانتان کمک بگیرید.