ایمپلنت گونه راهی موثر برای برجسته کردن گونه ها و جوان سازی چهره و جذاب به نظر رسیدن چهره می باشد. ایمپلنت گونه یکی از راه جلوگیری از پیر شدن صورت می باشد.

ایمپلنت گونه

ایمپلنت گونه یا کاشت گونه چیست؟

امروزه داشتن گونه های برجسته یکی از معیارهای زیبایی در سطح جهان است. بهرحال، گونه ها عضوی با وظایف اساسی نیز هستند؛ آن ها چارچوب ساختاری صورت را می سازند و زیبایی چهره را نیز پیشیبانی می کنند.

این جراحی روی چه افرادی تاثیر بیشتری دارد؟

افرادی که دارای گود رفتگی زیر چشم، چین و چروک اطراف بینی و لب، افتادگی لب ها، غبغب و چین و چروک صورت هستند می توانند با این روش زیبایی صورت خود را مجددا به دست بیاورند

کاندیداها برای انجام ایمپلنت صورت و جراحی چانه باید دارای چه ویژگی هایی باشند؟

 • افرادی که استخوان­های صورت آنها به بلوغ جسمانی رسیده باشد که معمولا در اواخر بلوغ اتفاق می­افتد.
 • افرادی که به ­دلیل داشتن چانه کوچک دارای آرواره ضعیف هستند و همچنین از شکل ظاهری خود احساس خوشایندی ندارند .
 • افراد کاندید این جراحی باید از نظر جسمی در سلامت کامل باشند و مشکل پزشکی قابل توجهی نداشته باشند.
 • افراد باید دارای چشم­ انداز مثبت و اهداف مشخص برای انجام ایمپلنت صورت جراحی چانه داشته باشند و توقع و انتظارات غیر واقع بینانه نداشته باشند..

ایمپلنت گونه

برای انجام ایمپلنت صورت و جراحی چانه، چه آمادگی هایی لازم است؟

 • داشتن تست آزمایشگاهی یا یک ارزیابی پزشکی
 • استفاده از داروهای مشخص یا تطبیق داروهای فعلی شما
 • توقف استعمال دخانیات در زمان مناسب پیش از جراحی
 • اجتناب از آسپیرین، داروهای ضدالتهابی و مکمل ­های گیاهی به دلیل خطر افزایش ­خونریزی

فواید و مضرات ایمپلنت گونه

از جمله فواید این عمل می توان به تقارن سازی صورت، کم خطر بودن آن، ارزان بودن این عمل، همزمانی این عمل با سایر عمل هایی زیبایی مانند لیفت صورت و پیشانی، کم بودن خطرات پس از عمل برای بیماراشاره کرد

و از جمله مضرات آن می توان به مواردی مانند بیهوشی برای عمل، عدم تقارن در اجزای صورت به دلیل انتخاب نادرست متخصص، جا به جایی محل کاشت بعد عمل اشاره کرد و اگر از نتیجه عمل ناراضی باشید نیاز به جراحی مجدد خواهید داشت

عمل پروتز گونه چگونه انجام می شود؟

در جراحی پروتز معمولا از بی حسی موضعی همراه با داروی مسکن برای ایجاد احساس خواب آلودگی استفاده می شود و گاهی اوقات بسته به محل درمان و جنس پروتز بیهوشی کامل نیز ممکن است به کار برده شود. بعد از بی حسی یا بیهوشی یک شکاف کوچک داخل لبه بالای گونه یعنی دقیقاً نقطه ای که ایمپلنت در آن قرار است وارد شود، ایجاد می کنند برای وارد کردن ایمپلنت، از بخیه برای محکم کردن ایمپلنت به پوست و یک تکیه گاه استفاده می شود . به دنبال عمل جراحی، یک پوشش پارچه ای تنگ شبیه ماسک برای پوشاندن صورت بیمار مورد استفاده قرار می گیرد. این پوشش کمک می کند ورم های ایجاد شده پس از عمل جراحی به حداقل برسند و ایمپلنت در محل صحیح خود در سطح استخوان باقی بماند و در بافت نرم صورت شناور نباشد

ایمپلنت گونه

هزینه های عمل پروتز گونه

هزینه پروتز گونه شامل حق الزحمه جراح، هزینه بیهوشی، اتاق عمل و پروتز است. هزینه عمل با توجه به تجربه جراح متغیر است و از آنجا که پروتز گونه معمولاً یک جراحی زیبایی محسوب می‌شود، بیمه هزینه پروتز گونه را پرداخت نمی‌کند.

ماندگاری ایمپلنت های استفاده شده در زیبایی گونه

ایمپلنت های گونه بر روی ساختار استخوانی زیر پوست پیچ می گردند، این کار از جابجایی و حرکت نمودن ایمپلنت جلوگیری میکند. علاوه بر آن سیلیکون و سایر مواد مورد استفاده در ایمپلنتها دارای ماندگاری فراوانی حتی مادام العمر می باشند.

به طور کلی ایمپلنتهای گونه یک بخش دائمی از استخوانهای صورت می گردند. این درست برعکس روشهای دیگر همچون تزریق ژل و چربی می باشد. این روشها تا میزان ۸۰ درصد بعد از چند وقت جذب بدن می گردند.

 اندازه مناسب ایمپلنت

این کار بستگی مستقیم به تجربه پزشک جراح می باشد. برای این کار جراح به بیمار کمک میکند تا سایز پروتز مناسب چهره خود را انتخاب نماید. برای اینکار ابتدا نظر خود بیمار پرسیده می شود. سپس از آزمایش ایمپلنت بر روی صورت بیمار استفاده می گردد. به این طریق میتوان مناسب ترین سایز ایمپلنت برای هر بیمار انتخاب می گردد.

ایمپلنت گونه یا کاشت گونه با پرکننده های زیر پوستی و فیلرها

پرکننده های زیر پوستی یک روش دقیق غیر جراحی هستند. در اینجا پرکننده های تزریقی ایمنی به جهت حجم دادن و برجسته کردن گونه ها در دسترس است که مورد تایید اداره مواد غذایی و دارویی ایالات متحده آمریکا FDA می باشند. در این شیوه نیازی به بیهوشی نیست حتی بیمار توانایی بیان بازخورد به پزشک را در زمان تزریق برای رسیدن به نتیجه مطلوب را دارد.

ایمپلنت گونه

پرکننده ها به سه گروه اصلی تقسیم می شوند:

 1. پرکننده های اسید هیالورونیک (رستیلن، والیوم، جوودرم)
 2. پرکننده های کلسیم هیدروکسی آپاتیت( ژل رادیس)
 3. پرکننده های اسید پلی ال لاکتیک( اسکالپترا)

در اینجا زیرمجموعه های دیگری نیز وجود دارد، این گروه بندی براساس میزان غلظت مواد و همچنین اینکه آیا در این ترکیبات مواد بیهوشی وجود دارد یا خیر است. پزشکان باتوجه به پرکننده ها و براساس تجربیات خود و همچنین تشابهات و تفاوت های محصولات، روشی را برای حجم دادن و برجسته کردن گونه ها ترجیح می دهند. هر دسته از پرکننده ها دارای خواص مختلف و متناسب با جنبه های مختلف آناتومی صورت می باشند. همچنین اگر علاقه دارید میتوانید مقاله نقش مهم آهن و کلسیم برای خانم‌ها را مشاهده نمایید.

پرکننده های هیالورونیک از مولکولی تشکیل شده اند که بطور طبیعی در پوست به منظور کاهش واکنش آلرژیک بوجود می آید. اغلب جراحان برای اولین از این پرکننده ها برای حجم و فرم دادن به گونه ها استفاده می کنند. جالب است بدانید، اسید هیالورونیک بوسیله آنزیم های هیالورونیداز تخریب می شوند ، بنابراین بیمارانی که تجربه استفاده از این پرکننده ها را داشته اند شاهد از بین رفتن تاتیرات این مواد بوده اند و استفاده از پرکننده های هیالورونیک می تواند نتیجه عکس دارد.

بعد از تزریق پرکننده های کلسیم هیدروکسی آپانیت مانند ژل رادیس به بافت های زیرین و عمیق گونه ها، به سرعت گونه ها حجیم و پر می شوند. این شیوه برای بیش از یک سال موثر و مفید است چرا که این مواد عامل تحریک کلاژن سازی در پوست می باشند. با گذشت زمان، ژل جذب پوست می شود و بطور کامل توسط بدن متابولیزم می شود. این ژل با ماده بی حسی لیدوکائین برای کاهش درد تزریق می شود.

پرکننده اسید پلی ال لاکتیک به مرور زمان عملکرد و نتیجه بهتر و موثرتری دارد. این پرکننده نیز عامل تحریک کلاژن سازی و ترمیم ساختار بافت های زیرین پوست در طی دوره درمان می شود، دیگر ویژگی این ژل این است که باعث تقویت و برجسته شدن تدریجی گونه ها می شود و زیبایی طبیعی برای شما به ارمغان می آورد، بعد از تکمیل دوره درمان، بیش از دوسال گونه ها حجم خود را حفظ می کنند، تمدید تزریق سالی یک بار است. با گذشت زمان، مواد توسط بدن متابولیزم می شوند.

ایمپلنت گونه

فواید ایمپلنت گونه با فیلر یا پرکننده های زیر پوستی

این شیوه برای بیمارانی که علاقمند به روش تزریق هستند، می تواند یک راهکار موثر و مفید باشد:

 • اسید هیالورونیک می تواند در صورت نیاز تاثیر عکس داشته باشد
 • بعضی از پرکننده عامل تحریک و تقویت کلاژن سازی در پوست به مدت طولانی می شوند
 • به محض تزریق، گونه ها حجیم و لیفت می شوند
 • چین و چروک های اطراف لب و بینی و همچنین خطوط زیر چشم از بین می روند
 • عارضه ای که منجر به زمان استراحت شود ندارد بجز یک تورم جزیی
 • نسبت به کاشت گونه روش ارزان تری است
 • ماندگاری نتیجه طولانی مدت است البته نه دایمی

مضرات ایمپلنت گونه با فیلر

آگاهی از برخی از محدودیت های استفاده از پر کننده ها به شما در مورد انتخاب شیوه مناسب حجیم کردن گونه ها کمک می کند.

 • در اثر استفاده از پرکننده ها بخش های از ماهیچه صورت سفت شده و به سختی قابل حرکت دادن است.
 • تاثیر پرکننده های زیر پوستی موقتی است و برای یک مدت زمان کوتاه پیشنهاد می شود. تاثیر آن ها بیش از یک سال دوام ندارد و تزریق مرتب نیز پرهزینه خواهد بود.
 • پرکننده ها می توانند بعد از درمان عامل قرمزی و سوزش پوست شما شوند. یافتن یک جراح پلاستیک باتجربه و حرفه ای برای انجام این شیوه از اصول اولیه اقدام به تزریق پرکننده ها می باشد.

خطرات و عوارض احتمالی ایمپلنت گونه با فیلر

می توان خطرات و عوارض کاهش داد اگر تزریق این مواد توسط متخصص پوست یا جراح پوست انجام شود. جراح می تواند شما را از عوارض جانبی و خطرات احتمالی استفاده از یک ماده خاص آگاه کند.

برخی از عوارض احتمالی استفاده از پرکننده ها عبارتند از:

 • قرمزی و تورم
 • کبودی
 • واکنش های آلرژیک
 • توده و ورم های زیر پوستی
 • ضایعه های پوستی مانند جوش
 • عدم تقارن اعضای بدن
 • عفونت
 • قابل لمس بودن مواد پرکننده زیر سطح پوست

ایمپلنت گونه

هزینه ایمپلنت گونه با فیلر

عوامل بسیاری می توانند بر هزینه تزریق پرکننده ها تاثیر داشته باشد عواملی چون؛ تجربه جراح ایمپلنت و تعداد تمدید و تکرار تزریق، برند مواد مورد استفاده و همچنین موقعیت جغرافیایی جراح.