سفر با تور های مسافرتی یکی از روش هایی است که افراد برای راحتی و صرفه جویی در هزینه ها از آن استفاده می کنند. البته استفاده از این روش به دلیل معایبی که دارد برای برخی افراد ناخوشایند است. در این مقاله از پارس نیوز به بررسی معایب و مزایای سفر با تور توضیح داده ایم.

سفر هوایی با تور - سفر با تور های مسافرتی

تور سازمان‌ یافته چیست؟

در تور سازمان‌ یافته (Organized Tour)، همه‌ی وظایف برنامه‌‌ریزی سفر، از حمل‌ونقل گرفته تا اسکان، گردشگری غذا و برنامه‌های تفریحی، بر عهده‌ی آژانس‌ مسافرتی بوده و تنها کاری که مسافران باید انجام دهند، بستن چمدان و همراه‌شدن با این تور مسافرتی است.

یکی از دیگر عواملی که موجب محبوبیت تورهای سازمان یافته در میان مسافران شده، دورهم آمدن افرادی است که همگی دارای علایق مشترک‌ بوده و سبک‌های سفر یکسانی را برای گذراندن تعطیلات خود انتخاب می‌کنند.

سفر با تور مسافرتی مناسب چه افرادی است؟

به طور کلی انتخاب سفر با تور های مسافرتی مناسب افرادی است که به شرکت در گروه های دسته جمعی علاقه مند هستند و از کمک به دیگران لذت می برند. تور مسافرتی برای مسافر هایی که علاقه مند به تقسیم کار هستند، انسانی اجتماعی هستند و از حضور در اجتماع لذت می برند، افرادی که احساس تنهایی می کنند و نمی توانند مشکلات را به تنهایی حل کنند گزینه مناسبی به شمار می رود.

سفر با تور - سفر با تور های مسافرتی

تور ها چه خدماتی ارائه می دهند ؟

بسیاری از آژانس‌های مسافرتی خدمات متنوعی را برای مسافران خود در نظر گرفته اند تا مسافران سفر با تور آن ها را انتخاب کنند. برخی از آژانس های مسافرتی که مبلغ بیشتری می گیرند خدمات بیشتری هم به مسافران خود ارائه می دهند.

معمولاً در سفر با تور تمامی امکانات برای مسافر مهیا می شود تا او در هنگام سفر آنها به خوش گذرانی بپردازد و هیچ دغدغه ای نداشته باشد. آژانس های مسافرتی معمولاً محل اقامت، غذا، برنامه تفریحی و … را برای مسافر مهیا می کنند تا سفر خوبی داشته باشد.

زمانی که شما به صورت شخصی سفر کنید باید همه چیز را خودتان مهیا کنید. شما باید وسیله حمل و نقل را آماده کنید. باید محل اقامت را رزرو کنید، غذای خود را تأمین کنید و به گشت و گذار در محل مورد نظر بپردازید. از جمله مزایای سفر با تور این است که تمامی این امکانات برای شما مهیا می شود. در واقع بسیاری از آژانس های مسافرتی سعی دارند با کمترین هزینه ها تمامی امکانات را به شکل صحیح برای مشتریان خود مهیا نمایند.

بسیاری از آژانس های مسافرتی، تور های خارج از کشور را هم تدارک می بینند. معمولاً بسیاری از مسافرانی که این تور ها را انتخاب می کنند زبان کشورهای مقصد را بلد نیستند و نمی توانند منظور خود را انتقال دهند. برای این دسته از افراد سفر با تور بسیار مناسب است. زیرا در تور شما مترجمان و راهنماهای حضور خواهند داشت تا شما را در طول سفر راهنمایی کنند. به همین دلیل هیچ جای نگرانی وجود نخواهد داشت.

در سفرهای شخصی معمولاً مسافران نمی دانند که چه چیزی را از رستوران ها سفارش دهند تا یک تجربه جدید داشته باشند. مسئولان آژانس ‌های مسافرتی معمولاً دارای تجربه های زیادی هستند و از انواع غذاهای محلی و سنتی شهرها و کشورهای مختلف با خبر هستند. آنها در طول سفر سعی می کنند بهترین غذاها را برای شما عزیزان سفارش دهند.

تور ارزان - سفر با تور های مسافرتی

مزایای سفر با تور های مسافرتی

برای مسافرانی که در سفرهای خود به‌دنبال برنامه‌ها، تفریحات و خدمات خاصی هستند، سفرهای سازمان ‌یافته بهترین پاسخ خواهد بود. به همین دلیل، بسیاری از مسافران پیش از سفر به‌سراغ تورهای مسافرتی رفته و ترجیح می‌دهند با کاهش مسئولیت‌های سفر، تنها از برنامه‌های موردعلاقه‌ی خود لذت ببرند. ازجمله مزایای استفاده از تور سازمان ‌یافته می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

کاهش استرس مسافران

سفر با تورهای مسافرتی، اولین گزینه‌ برای‌ مسافرانی است که برای اولین‌بار به مقاصد گردشگری جدیدی سفر می‌کنند؛ چراکه سفرهای گروهی موجب کاهش اضطراب آن‌ها در هنگام بازدید از یک مقصد جدید خواهد شد.

تنها راه نجات مسافران بی‌تجربه

برای مسافرانی که احتمالاً تسلط کافی بر زبان خارجی کشور موردنظر ندارند یا ممکن است وقت کافی برای برنامه‌ریزی سفر نداشته باشند یا کسانی که از تنها سفرکردن می‌ترسند، استفاده از تورهای سازمان‌ یافته تنها گزینه‌ برای تجربه‌ی یک سفر ایمن خواهد بود.

تقویت حس ماجراجویی در سفر از مزایای سفر با تور های مسافرتی

تورهای سازمان‌ یافته، بهترین انتخاب برای مسافرانی است که در سفرهای خود به‌دنبال ماجراجویی هستند. این تورها علاوه بر ارائه‌ی برنامه‌های هیجان‌انگیز، حس اطمینان، آرامش‌خاطر و امنیت را برای سفر اولی‌ها نیز فراهم خواهند کرد.

سفر با تور و بازدید از جاذبه های دورافتاده

زمانی که به تنهایی وارد یک کشور خارجی می شوید، به دلایل متعدد شاید نتوانید به دیدن جاذبه هایی که در مناطقی با دسترسی خاص وجود دارد، بروید. تورهای مسافرتی و گروه ها با وسایل حمل و نقلی که در اختیار دارند، به راحتی می توانند به دیدن جاذبه های خارج از شهر بروند. به همین خاطر در سفر با تور می توانید جاذبه های بیشتری را ببینید.

تور زمینی - سفر با تور های مسافرتی

رفع محدودیت‌های سفر از مزایای سفر با تور های مسافرتی

در برخی از کشورهای جهان، استفاده از تورهای مسافرتی تنها راه سفر به آن مقصد است. به‌ همین دلیل، اگر مسافری تنها به آن کشور سفر کند، باید از یک تورگردان محلی برای بازدید از مقاصد گردشگری خود کمک بخواهد.

ارائه‌ی تجارب خاص در سفر

برای مسافرانی که به‌دنبال تجربه‌ی اتفاقات و برنامه‌های خاصی همچون سافاری در طبیعت، بازدید از شهرهای آفریقایی یا غواصی در آب‌های عمیق هستند، استفاده از تورهای سازمان ‌یافته بهترین انتخاب خواهد بود.

تمرین نظم و وقت شناسی

در مسافرت در قالب تور، دیگر تمامی اختیاراتی که در سفرهای انفرادی دارید، نخواهید داشت و باید مطیع جمع باشید. در اینگونه سفرها قوانین خاصی حکمفرما هستند که مهمترین آنان، احترام به زمان است.

باید با برنامه تور پیش بروید؛ برنامه های تور و ساعت اجرای آنها معمولا مشخص شده هستند، بنابراین نمی‌توان انتظار داشت که همه اعضای گروه منتظر یک نفر باشند تا هر زمان که اراده کرد کاری را انجام دهد. در سفرهای گروهی، همه کارها مطابق نظم و برنامه صورت می‎گیرند و همین امر، ما را به رعایت نظم عادت می‌دهد.

فرصت آشنایی و رفاقت با مسافران دیگر

تورهای مسافرتی با گردهمایی مسافران هم‌فکر و هم‌سلیقه، بهترین فرصت را برای آشنایی و رفاقت میان مسافران فراهم خواهد کرد. این تورها یک انتخاب عالی برای مسافران اجتماعی و خوش‌مشربی است که به‌دنبال ماجراجویی گروهی و هم‌صحبتی با افراد غریبه هستند.

انتخابی راحت برای مسافران

در تورهای سازمان‌ یافته همه‌چیز، از رزرو هتل و رستوران گرفته تا سرویس‌های حمل‌ونقل و برنامه‌های تفریحی، برنامه‌ریزی شده و تنها کار مسافران همراه‌شدن با آن و تنظیم ساعات برنامه‌ی سفر است.

یک راهنمای عالی در سفر

وجود راهنمایان محلی برای مسافرانی که آشنایی زیادی با زبان آن کشور ندارد، یک نیاز ضروری تلقی می‌شود. تورهای مسافرتی، با وجود راهنماهای محلی و خبره خود، به تمام سوالات مسافران در رابطه با جاذبه‌ها و نکات دانستی مقاصد گردشگری پاسخ خواهند داد.

تو زمینی با اتوبوس - سفر با تور های مسافرتی

استفاده درست از وقت‌گران‌بهای مسافران

برنامه‌ی منظم تورها، از گم‌شدن مسافران و معطلی برای پیدا‌کردن وسایل حمل‌ونقل جلوگیری کرده و از وقت باارزش آن‌ها بهترین استفاده را خواهد کرد.

آسودگی خاطر برای والدین و خانواده از مزایای سفر با تور های مسافرتی

یکی از ویژگی‎های سفر با تور به خاطر حضور راهنما و همچنین افرادی است که گاهی ممکن است از شما بزرگتر باشند و در طول سفر تجربیات بیشتری نسبت به شما دارند. در این نوع سفر به دلیل اطمینان جمعی که وجود دارد، خانواده‌ها با خیال آسوده فرزندانشان را راهی یک گشت و گذار امن می‌کنند.

افزایش ایمنی مسافران

تورهای سازمان ‌یافته، از مسافران و اعضای خود به‌خوبی مراقبت کرده و شرایط ایمنی مطلوبی را برایشان فراهم خواهد کرد. این موضوع خود یکی از دلایلی است که مسافران زن را به‌ استفاده از این تورها ترغیب می‌کند. همچنین، برخی از مقاصد امکان بازدید از همه‌ی جاذبه‌های دیدنی را به مسافران نمی‌دهند و وجود تورهای مسافرتی برخی از این محدودیت‌ها را از بین خواهد برد.

رهایی از دغدغه‌های تنظیم برنامه

یکی از خوشایند‌ترین ویژگی‌های تورهای مسافرتی آن است که مسافران دیگر هیچ دغدغه‌ای برای تصمیم‌گیری و تنظیم برنامه‌های سفر خود ندارند و می‌توانند بدون نگرانی در رابطه با هماهنگی جزئیات سفر، تنها از تعطیلات خود لذت ببرند.

ارزان‌بودن پکیج تورها

در برخی از مقاصد خرید پکیج‌های تور بسیار ارزان‌تر از سفرهای تنهایی برای مسافران خواهد بود؛ چراکه تورگردانان با خرید عمده امکانات سفر، امکان پس‌انداز ‌کردن پول بیشتری را برای مسافران فراهم خواهند کرد.

معایب سفر با تور های مسافرتی

فشرده بودن برنامه های بازدید و تفریح در مقصد

کوتاه بودن زمان تورها سبب می شود تا برنامه بازدید از همه دیدنی های مقصد، بسیار فشرده و سریع صورت گیرد. بسیاری از مسافران ناراضی از تورها عنوان کرده اند که حین سفر حتی فرصت کافی برای عکس گرفتن از جاذبه ها را نیز نداشته اند. این فشرده بودن گاهی حتی خسته کننده نیز می شود. چراکه شاید محبور شوید در یک نصف روز از نیمی از دیدنی های مقصد دیدن کنید!

ارائه برخی خدمات با کیفیت پایین تر

البته این گزینه شامل حال همه تورهای مسافرتی نمی شود. اما با پایین بودن هزینه برخی از تورها، کیفیت خدمات سفر از وسیله سفر گرفته تا کیفیت خدمات هتل و حتی گردش و تفریح نیز کاهش می یابد.

تور خارجی - سفر با تور های مسافرتی

عدم انعطاف برنامه سفر از معایب سفر با تور های مسافرتی

یکی دیگر از مشکلات تورهای مسافرتی نیز همین گزینه می باشد. ممکن است آب و هوا یا جاذبه های مقصد شما را تحت تاثیر قرار دهد و بخواهید زمان سفر خود را تمدید کنید. اما در تورهای مسافرتی با پایان سفر متاسفانه مجبور به بازگشت خواهید بود.

در کنار مزایای بسیار زیاد تورهای مسافرتی، این تورها معایبی نیز دارند:

 • وقت‌نشناسی برخی از مسافران
 • کاهش زمان بازدید از جاذبه‌های دیدنی
 •  تورگرادانان کسل‌کننده
 • عدم رضایت از منوهای غذایی تور ها
 • تورهای طولانی‌مدت و خسته‌کننده
 • شانس کم ملاقات با مردم محلی

نحوه شرکت در تورهای مسافرتی

برای شرکت در این تورها معمولاً باید مراحلی را دنبال کنید تا بتوانید در آن ها ثبت نام به عمل آورید. البته باید بدانید که هر آژانس مسافرتی برای خودش شرایط و ویژگی های خاصی دارد. اما ما مراحل کلی مورد  نیاز برای شرکت در این تورها را بیان می کنیم:

 • شما باید ابتدا معین کنید که به کجا قصد دارید بروید. بعد از آن باید تعداد روز مورد نظر خود را هم مشخص کنید.
 • بعد باید هزینه مورد نظر را پرداخت نمایید.
 • دقت داشته باشید بسیاری از تورهای لحظات آخری، تخفیف هایی را برای مسافران در نظر می گیرند تا ظرفیت آنها پر شود. به همین دلیل در صورت امکان سعی کنید تا از این تورها استفاده کنید.
 • در برخی از تورها شما می توانید هتل محل اقامت و ایرلاین مورد نظر خود را هم تعیین کنید.
 • در حین انجام ثبت نام می توانید درخواست های دیگر خود را هم ثبت کنید. به عنوان مثال شما می توانید درخواست گشت خود را ثبت کنید تا در صورت تأیید، این درخواست برای شما ثبت شود.
 • بعد از انجام این مراحل می توانید چمدان های خود را ببندید و از سفر خود لذت ببرید.