افرادی که در شهر های مرطوب زندگی می کنند همیشه درگیر از بین بردن بوی نم لباس و خانه هستند. نگهداری از لباس ها در اینگونه شهر ها کار ساده ای نیست. اما ترفند هایی وجود دارد که می توانید به کمک آن ها بوی ماندگار نم را از بین ببرید. تا پایان این مقاله از پارس نیوز همراه باشید.

دلایل بوی نم و رطوبت لباس‌

بوی نم لباس - از بین بردن بوی نم لباس

یکی از رایج‌ترین دلایل بوی بد لباس، باقی ماندن رطوبت در الیاف پارچه است. به همین دلیل است که برخی مواقع، شاهد بوی بد رطوبت از لباس‌های تمیز هستید.

در چنین حالتی، لازم است که مجددا لباس‌ها را بشویید تا بوی بد رطوبت لباس از بین برود. زمانی که رطوبت اضافی در الیاف باقی می‌ماند و نمی‌تواند تبخیر شود، لباس بوی کهنگی و رطوبت از خود ساطع می‌کند. یکی دیگر از دلایل بوی بد رطوبت لباس، قارچ و میکروب‌هایی هستند که در تار و پود پارچه رشد می‌کنند.

این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که لباس‌ها به مدت چند روز در گوشه‌ی اتاق یا مخزن لباسشویی رها می‌شوند. از سوی دیگر، لباس‌های باران خورده و یا لباس‌های ورزشی آغشته به عرق، رطوبت را در الیاف خود حفظ می‌کنند و در صورتی که بلافاصله شسته نشوند، بوی نامطبوعی به خود می‌گیرند.

روش‌ های پیشگیری از ایجاد بوی نم لباس

با شستشوی منظم و به موقع لباس‌ها می‌توان معضل بوی بد لباس را حل کرد. لباس‌های شسته شده نباید به مدت طولانی خیس و مرطوب بمانند. در این بخش، هوم ‌پلاس قصد دارد تا چند راهکار و ترفند خانگی و کم هزینه برای از بین بردن بوی بد رطوبت لباس به شما معرفی کند.

بوی بد ماشین لباسشویی - از بین بردن بوی نم لباس

از ذخیره کردن لباس در ماشین لباسشویی بپرهیزید

امروزه از ماشین لباسشویی برای شستن لباس‌های کثیف استفاده می‌شود. اما برخی از افراد عادت دارند که لباس‌های کثیف یا غیرشخصی را در لباسشویی انبار کنند و چند روز بعد اقدام به شستن آن‌ها کنند. همین موضوع باعث می‌شود که بوی بد رطوبت لباس‌ از بین نرود و حتی بیشتر شود.

شستن لباس های جین

شلوار جین مورد علاقه ای خیلی افراد است. و افراد برای رفع بوی رطوبت آن از زغال چوب استفاده میکنند زیرا خواص آن بوی بد را از بین می برد و هوا را تازه میکند.یک کیسه کاغذی بردارید و مقداری از ذغال چوب را در پایین آن قرار دهید.

سپس شلوار جین نم دار خود را بالای آن قرار دهید. کیسه را به آرامی بسته و به مدت یک شب صبر کنید ؛ بوی بد از شلوار جین حذف خواهد شد. شما می توانید این روند را با هر یک از لباس ها انجام دهید ، این ترفند همچنین بر روی بوی بد کفش نیز کار ساز است .

لباس‌ها را به موقع خشک کنید

بهترین و کم هزینه‌ترین راه برای خشک کردن لباس‌های مرطوب و شسته شده، پهن کردن آن‌ها زیر نور خورشید است. یکی از دلایل بوی نم و رطوبت لباس‌ها در روزهای بارانی یا ابری، بی‌بهره بودن از اشعه‌های خورشید برای خشک کردن لباس‌ها است. در روزهای ابری و بارانی، می‌توانید از یک فن کوچک برای خشک کردن لباس استفاده کنید.

ماشین لباسشویی را به طور منظم تمیز نمایید

رطوبت و تاریکی دیگ ماشین لباسشویی، مکانی مناسب برای رشد قارچ و کپک است؛ به خصوص، ماشین‌هایی که درب‌شان از جلو باز می‌شود. اگر بعد از شستشوی لباس‌ها با ماشین لباسشویی با بوی بد رطوبت و نم مواجه شدید، بهتر است مخزن و لاستیک دستگاه را چک نمایید؛ زیرا، آلودگی محفظه و یا رشد قارچ در لاستیک درب دستگاه از دیگر دلایل بوی نم لباس‌ها هستند.

در چنین حالتی، بهتر است محفظه لباسشویی و مخزن مایع یا پودر ماشین لباسشویی را با ترکیبی از سرکه، مواد شوینده مناسب و آب داغ تمیز نمایید تا آلودگی‌ها به طور کامل از بین بروند. یکی دیگر از شوینده‌های مناسب برای شستشوی محفظه‌ی مواد شوینده، محلول پرکربنات است.

در این روش، تنها کافی است مقداری از محلول سدیم پرکربنات را با مقداری سرکه ترکیب نمایید و در محفظه شوینده دستگاه بریزید. سپس، دستگاه را بر روی برنامه شستشوی عادی تنظیم نمایید. بعد از اتمام فرآیند شستشو، محفظه را با یک پارچه تمیز خشک نمایید و درب دستگاه را باز بگذارید تا محفظه به خوبی خشک شود.

تمیز کردن ماشین لباسشویی - از بین بردن بوی نم لباس

بیش از حد از مواد شوینده استفاده نکنید

برخی از افراد تصور می‌کنند که استفاده بیش از اندازه از مواد شوینده باعث تمیزی بیشتر لباس‌ها خواهد شد. در صورتی که اینکار باعث افزایش بوی بد رطوبت لباس‌ خواهد شد. استفاده بیش از حد از مواد شوینده باعث باقی ماندن مقداری از آن بر روی الیاف لباس و سفیدک زدن آن می‌شود.

در نتیجه، مواد شوینده چسبیده به تار و پود پارچه، مقداری رطوبت در خود حفظ می‌کنند و موجب ساطع شدن بوی نم و رطوبت از لباس می‌شوند. همچنین، استفاده از شوینده‌های بی‌کیفیت یا تقلبی باعث آسیب دیدن دستگاه و تغییر شکل لباس می‌شود. در نتیجه، اهمیت شوینده‌ها را در تمیزی لباس‌ها و حفظ کیفیت آن‌ها نادیده نگیرید.

چند ترفند ساده برای از بین بردن بوی نم لباس

اگر مدام با معضل بوی بد رطوبت و نم لباس‌ها مواجه می‌شوید، بهتر است که ماشین لباسشویی را تمیز نمایید و پودر یا مایع لباسشویی خود را تعویض کنید. سپس، با انتخاب یکی از ترفندهای زیر، از شر بوی نم و رطوبت لباس‌ها خلاص شوید.

برای لباس‌های جین از زغال چوب استفاده کنید

لباس‌های جین از محبوبیت زیادی در میان مردم برخوردار هستند. جنس الیاف این دسته از لباس‌ها به گونه‌ای است که به راحتی رطوبت را در خود حفظ می‌کند و باعث ایجاد بوی نم و رطوبت لباس می‌شود. یکی از ترفندهای از بین بردن بوی ناخوشایند از لباس‌های جین به خصوص شلوار جین، استفاده از زغال چوب است.

در این روش، تنها کافی است یک کیسه کاغذی بردارید و مقداری زغال چوب درون آن قرار دهید. سپس، لباس جین مورد علاقه‌تان را در بالای ذغال‌ها بگذارید. در آخر، کیسه را به آرامی گره بزنید و یک شبانه روز صبر کنید تا بوی بد رطوبت از لباس حذف شود. از این ترفند می‌توانید بوی کفش را نیز از بین ببرید.

برای از بین بردن بوی نم لباس لباس‌ها را فریز کنید

یکی دیگر از ترفندهای حذف بوی بد رطوبت لباس‌ در روزهای بارانی، فریز کردن آن‌ها است. در این روش، لباس را درون یک کیسه بگذارید و برای چند ساعت در فریزر قرار دهید. با اینکار، دیگر نیازی به شستشوی روزانه لباس‌ها نخواهد بود.

از سرکه سفید استفاده کنید برای از بین بردن بوی نم لباس

سرکه سفید یک ضدعفونی کننده طبیعی و قوی است که می‌تواند بوی بد رطوبت را از لباس‌ها حذف کند. برای استفاده از این ترفند، تنها کافی است مقداری سرکه سفید به لباس‌های در حال شستشو اضافه نمایید. بعد از اتمام فرآیند شستشو، مقداری نرم‌کننده به لباس‌ها اضافه کنید تا بوی بد رطوبت لباس‌ به طور کامل حذف شود. سرکه سفید به دلیل طبیعی بودن، آسیبی به الیاف لباس وارد نمی‌کند و ضرری برای کودکان یا افراد مبتلا به آلرژی ندارد.

سرکه سیب - از بین بردن بوی نم لباس

ترکیب جوش شیرین و سرکه با مواد شوینده

برای از بین بردن بوی نم از پارچه، می‌توانید مقداری جوش شیرین و سرکه را به مواد شوینده اضافه کنید. این ترکیب برای از بین بردن بوی بد رطوبت لباس بسیار موثر است و موجب تمیزی بیشتر لباس‌ها می‌شود.

قارچ و کپک را از بین ببرید

قبل از شستن لباس‌ها، آن‌ها را با دقت بررسی نمایید. در صورت مشاهده قارچ یا کپک، بلافاصله برای از بین بردن آن‌ها اقدام کنید. به هیچ عنوان لباس‌های آلوده به قارچ را با سایر لباس‌ها و با ماشین لباسشویی نشویید. برای شستن این دسته از لباس‌ها باید از آب داغ با دمای بالا استفاده نمایید.

استفاده از آب اکسیژنه برای از بین بردن بوی نم لباس

یکی دیگر از راهکارهای حذف بوی بد رطوبت لباس، استفاده از ترکیب آب اکسیژنه و آب داغ است. لازم به ذکر است که این روش برای شستشوی لباس‌های حساس و ظریف مناسب نیست.

استفاده از نمک دریا و آبلیمو از از بین بردن بوی نم لباس

آب یک عدد لیمو ترش تازه را با مقداری نمک دریا ترکیب کنید و درون محفظه ماشین لباسشویی بریزید تا بوی بد رطوبت لباس‌ به طور کامل از بین برود. این ترکیب معجزه‌آسا می‌تواند باعث تمیزی بیشتر لباس‌ها و حذف بوی روغن، بوی ماهی، بوی عرق و بوی نم از آن‌ها شود.

رفع بوی بد کمد با روش‌های خانگی

ممکن است بوی بد لباس و پتو به خاطر بوی بد کمد باشد. حال در ادامه این روش‌ها را تست کنید و بوی بد کمد را از بین ببرید.

رفع بوی بد کمد با دانه‌های برنج

رایج ترین روش برای رفع بوی بد کمد استفاده از دانه های برنج است. قراردادن برنج داخل کابینت یکی از حیله‌های قدیمی است که مدت هاست برای جذب رطوبت استفاده می‌شود؛ از رشد کپک و بوی نامطبوع داخل کابینت جلوگیری می‌کند.

سرکه سیب راهی برای رفع بوی بد کمد

خاصیت ضدقارچی و ضدباکتریایی سرکه در خنثی کردن بوی نامطبوع کشوها و کمدهای لباسی بسیار موثر است. چرا که سرکه سیب نه تنها قارچ هارا از بین می‌برد بلکه کثیفی روی چوب‌ها را هم رفع می‌کند و بوی مطبوعی ایجاد می‌کند.

رفع بوی بد لباس - از بین بردن بوی نم لباس

رفع بوی بد کمد و کشوی لباس با جوش شیرین

جوش شیرین واقعا کاربرد زیادی دارد؛ یکی از کاربردهای آن برای رفع بوی بد کمد و کشو است. در واقع خاصیت ضدباکتریایی جوش شیرین به ازبین رفتن بوی نامطبوع کمک می‌کند. به طور منظم جوش شیرین راداخل کابینت ها بمالید که از رشد کپک و بوی نامطبوع جلوگیری کنید.

قهوه پودری مناسب رفع بوی بد کمد

آویزان کردن این قهوه پودری از پخش شدن کپک در وسایل جلوگیری می‌کند و باعث از بین بردن بوی بد کمد می‌شود.

رفع بوی نم گرفتگی پتو و لباس با استفاده از وایتکس

در این روش شما باید لباس یا اقلام پارچه ای مورد نظر خود را در درون ماشین لباس شویی قرار دهید اما توجه کنید تا حد امکان ماشین لباس شویی را زیاد پر نکنید، سپس پودر ماشین لباس شویی یا مایع شستشو مورد نظر خود در درون مخزن پودر بریزید، پس از آنکه ماشین لباس شویی شروع به کار کرد و پر از آب شد یک فنجان از وایتکس را در درون مخزن ماشین لباسشویی برزید و بگذارید تا روند معمولی شستشو طی شود. فقط به چند نکته زیر حتما توجه کنید :

  • باید روند شستشو را با آب گرم انجام دهید.
  • توجه داشته باشید که سفید کنند هایی همچون وایتکس از مواد شیمیایی قوی ساخت شده اند که میتواند لکه ها را از بین ببرد و همچنین میتواند رنگ لباس هایی بغیر از رنگ سفید را نیز از بین ببرد.
  • در شستشو با وایتکس بهتر است روند شستشو دستی انجام شود، زیرا ممکن است وایتکس لاستیک و دیگر اجزای ماشین را نابود کند.
  • پیشنهاد میشود تا پارچه هایی از جنس ابریشم و نخ های طبیعی را با وایتکس شستشو ندهید زیرا موجب به پوسیدگی آنها میشود، و حتما در شستشو دستی از ماسک و دستکش استفاده کنید.

چگونه بوی دود را از لباس خارج کنیم (از بین بردن بوی سیگار از روی لباس)

اگر لباس شما در قفسه های باز نگهداری شده و در معرض دود سیگار باشد، ممکن است بوی بدی را که در الیاف پارچه محبوس شده، احساس کنید. خبر خوب این است که از بین بردن این نوع بو واقعاً آسان است. شما تنها به یک تهویه مناسب نیاز دارید. سعی کنید در یک روز خنک، لباسهای خود را در بیرون از منزل بر روی بند لباس آویزان کنید و اجازه دهید باد هر گونه بوی بد را از بین برده و به لباس های شما تازگی ببخشد.

پس از شستشو با دوز مناسب مواد شوینده، لباس ها باید بوی تمیزی و تازگی داشته باشند و با استفاده از این نکات مفید می توانید مطمئن باشید که دیگر بوی بدی از لباس هایتان استشمام نخواهید کرد.

بوی بد کمد - از بین بردن بوی نم لباس

آیا می توان لباس را در داخل خانه آویزان کرد تا خشک شود؟

بله، شما می توانید لباس های خود را در داخل خانه خشک کنید ، آب و هوا در فصل بارانی کاملا نامشخص است.ممکن است در هر زمانی باران ببارد بنابراین بهتر است لباس ها را داخل خانه پهن کرده و فن را روشن کنید.

چگونه می توان بوی لباس را در فصل بارانی حذف کرد؟

لباس های خود را با مواد شوینده خوب شستشو دهید و لباس ها را قبل از قرار دادن در کمد خشک کنید.این کمک می کند تا بوی بد حذف شود. همچنین لباس های مرطوب را برای مدت طولانی کنار هم قرار ندهید. این باعث می شود لباس هایتان بوی بدی بگیرند و همچنین باعث می شود که قارچ آنها را خراب کند.

چگونه از ایجاد بوی نم زدگی در کمد لباس جلوگیری کنیم؟

کمد لباس خود را خشک کنید و لباس های مرطوب یا نیمه مرطوب را داخل آن ذخیره نکنید ، لباس های مرطوب بوی بدی آزاد می کنند بنابراین همیشه لباس های خشک را داخل آن قرار دهید.

نکته‌ای در رابطه با از بین بردن بوی عرق از لباس

دقت داشته باشید که لباس‌هایی را که به میزان زیادی عرق دارند؛ سریع پس از آمدن به منزل برای مدت ۱۵ تا ۳۰ دقیقه در سرکه سفید، لباس ها را خیس کنید و سپس به خوبی آن را شست و شو دهید. به این ترتیب می‌توانید با بوی بد عرق این لباس‌ها خداحافظی کنید.

رفع نم لباس - از بین بردن بوی نم لباس

نکته پایانی

به طور منظم کمد لباس را تمیز کنید و از اسپری خوشبو کننده استفاده نمایید؛ زیرا، تمیزی کمد لباس‌ها تاثیر زیادی در تمیز و خوشبو ماندن آن‌ها دارد. از سوی دیگر، با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید رطوبت کمد لباس را کاهش دهید:

  • مقداری برنج در کمد لباس قرار دهید تا رطوبت اضافی را به خود جذب کند و مانع از رشد کپک و بوی نامطبوع لباس‌ها شود.
  • درز و گوشه‌های کمد و کشوی لباس را ماهی یکبار با سرکه سیب تمیز نمایید. سرکه دارای خاصیت ضدباکتریایی و ضدقارچی است و با حذف قارچ‌ها و آلودگی‌ها، مانع از بوی نم و رطوبت لباس‌ها می‌شود.
  • بعد از تمیز کردن کمد و محفظه‌های مخصوص لباس، با استفاده از اسفنج آغشته به جوش شیرین تمامی قسمت‌های کمد را تمیز نمایید. اینکار از رشد قارچ و کپک جلوگیری می‌کند.