امروزه به دلیل مشکلات اقتصادی، میزان سرقت منازل به شکل وحشتناکی افزایش یافته است. روش های پیشگیری از سرقت منزل که در اختیارتان قرار می دهیم به شما در حفظ اموالتان کمک خواهد کرد. اگر می خواهید طلاهایتان را از ردیاب طلا در امان نگه دارید، این مطلب از پارس نیوز را تا پایان دنبال کنید.

دزد - پیشگیری از سرقت منزل

سارقین از سرقت منزل چه می‌خواهند؟

هرچند سارقان احتمالاً آماده دزدیدن همه چیزهای باارزش بالا مانند جواهرات، وسایل مدرن، اجناس هنری و … هستند، بااین وجود، برخی از مجرمان ممکن است به مسائل دیگر ازقبیل سرقت اطلاعات شخصی شما و سوءاستفاده از آن‌ها علاقه‌مند باشند.

اگر متوجه شدید که شخصی وارد خانه شما شده ولی به نظر نمی‌رسد که چیزی جابه‌جا یا کم و زیاد شده باشد، در اولین فرصت باید تمام اسناد ارزشمند خود را (صورتحساب های بانکی، شناسنامه، پاسپورت، تصاویر شخصی و …) بررسی کنید و مطمئن شوید که هنوز در جای خود قرار دارند.

اگر سارق ناجوانمرد رایانه شخصی شما یا هر وسیله شخصی دیگری از شما را به سرقت برده است، اولین موردی که باید در نظر بگیرید مقدار اطلاعات شخصی‌ای است که آن شخص به تازگی به انها دسترسی پیدا کرده است.

چه زمان هایی احتمال سرقت از منزل ما بیشتر می‌شود؟

برای جواب این سوال پاسخ‌های مختلفی وجود دارد که نقطه مشترک تمام آن‌ها یک چیز است: “عدم رعایت نکات ایمنی” . اما اگر بخواهیم مفصل‌تر توضیح دهیم باید بگوییم:

  • ناامن بودن راه‌های ورودی ساختمان
  • خالی گذاشتن خانه برای چندین روز و نسپردن آن به افراد مطمئن
  • اطلاع پیدا کردن افراد غریبه از برنامه‌ی سفر شما
  • تعویض نکردن قفل‌ها برای منزل جدید که مستقر شده‌اید
  • راه دادن اشخاص نامطمئن و مشکوک به محوطه ساختمان
  • فراهم نکردن سیستم های ضدسرقت مثل دوربین مداربسته، دزدگیر و ردیاب
  • نداشتن حفاظ برای دورتا دور منزل
  • و نگهداری اموال با ارزش در خانه

تمام این ها ضعف هایی هستند که یک سارق با اطلاع از آن منزل شما را برای سرقت خود انتخاب می‌کند. اما چاره کار چیست؟

دزدی از منزل - پیشگیری از سرقت منزل

راه های پیشگیری از سرقت منزل کدامند؟ 

ایمن کردن قفل و درب‌های ضد سرقت منزل

همانطور که می‌دانید اولین و اصلی‌ترین راه برای پیشگیری از سرقت، ایمن بودن ورودی هر خانه است. این روزها قفل‌های کلیدی و یا میله‌های آهنی پشت در حرفی برای گفتن ندارند. سارقان به راحتی از پس این روش‌های سنتی و نخ نما بر می‌آیند و نمی‌توان به ده قفله کردن در مطمئن بود! پس شاید بتوان گفت اولین گام برای حفظ امنیت یک منزل اطمینان از قفل و درهای ورودی است.

استفاده از قفل‌های دیجیتالی و درهای ضد سرقت منزل بهترین انتخاب برای پیشگیری از سرقت هستند. سر و کله زدن با قفل بسیار قوی و یا باز کردن دری که بسیار ایمن است زمان زیادی می‌خواهد. کمتر سارقی چنین ریسکی را به جان می‌خرد و خود را درگیر می‌کند که شاید یک درصد بتواند از پس آن بربیاید یا نه!

ولی با این وجود هیچ وقت نمی‌توان ادعا کرد با داشتن درب ضدسرقت یا قفل‌های دیجیتال احتمال سرقت به صفر می‌رسد. همانطور که روش‌های پیشگیری از سرقت منزل هر روز در حال تکامل و بروز شدن است، علم سارقان هم برای از کار انداختن آن در حال بروز رسانیست. اما می‌توان مطمئن بود سرقت خانه‌ی شما با رعایت این نکات کار هر کسی نیست. گاو نر میخواهد و مرد کهن!  

البته تمام ماجرا ایمن سازی در اصلی نیست. در پارکینگ، درب تراس، درب پشت بام از دیگر راه‌های نفوذی سارق است!. پس حتماً قبل از بیرون رفتن به قفل کردن تمام این درها توجه داشته باشید.

خانه را به امان خدا رها نکنید و به یک آشنا بسپرید

این یک روش قدیمی و موثر برای جلوگیری از سرقت منزل است که همچنان جواب می‌دهد. یکی از مزایای آشنایی با یک همسایه، این است که می‌توانید مراقبت از ورود و خروج افراد در خانه را به آن‌ها بسپارید. البته شناخت کامل از همسایگان قبل از این مرحله است و باید بدانید چه کسانی در اطراف شما ساکن هستند. در هر حال مراقبت و سر زدن از منزلتان را حتماً قبل از ترک خانه، به شخصی مطمئن بسپارید.

قفل در - پیشگیری از سرقت منزل

سارق را وسوسه نکنید!

نگهداری هر وسیله ارزشمندی مثل قرار دادن دوچرخه،اسکوتر و یا ماشین چمن‌زن در محوطه ساختمان، بسیار وسوه انگیز است. لطفا دزدها را وسوسه نکنید و وسایلی از این دست را در معرض دید قرار ندهید. ورود به محوطه ساختمان شما اول کار است و کمتر سارقی تنها به سرقت یک وسیله اکتفا می‌کند. پس احتمالاً بعد از چند روز مجدد بازخواهد گشت. علاوه بر این مواظب جعبه‌های وسایل با ارزشی که خریداری کرده‌اید باشید. این کارتون‌ها بیانگر این هستند که شما وسیله‌ای جدید خریده‌اید که سرقت و فروش آن سود خوبی خواهد داشت.

حواستان به  قبض‌ها و برگه‌های تبلیغاتی باشد

قبل از رفتن به مسافرت حتماً به یک همسایه یا آشنا بسپرید که قبض یا برگه‌های تبلیغاتی را از لای در شما بردارد. این یک ترفند است که سارقان با قرار دادن برگه‌های مختلف لای در، متوجه خواهند شد کسی در این خانه را باز می‌کند یا با خیال خوش در مسافرت است!. این مدل از ترفندها در انواع مختلفی وجود دارد. به طور مثال روی قفل خانه چسب می‌زنند و بعد از مدتی مجدد آن را چک می‌کنند که اگر برداشته نشده بود، همان خانه را برای سرقت انتخاب خواهند کرد.

درختچه‌های اطراف خانه، مخفیگاه سارقان

درختچه‌هایی بزرگ که نزدیک در ورودی خانه کاشته‌اید، بهترین محل برای پنهان شدن سارق و کمین برای ورود به منزل شماست. هرس کردن و نگه داشتن آن‌ها در حالت استاندارد یکی دیگر از کارهایییست که نباید آن را از قلم بیندازید.

پیشگیری از سرقت منزل از نگاه یک سارق حرفه‌ای

از دید یک سارق حرفه‌ای خانه خود را بررسی کرده و تمام نکات ضعف آن را ارزیابی کنید. مطمئن باشید اگر نکته‌ای باشد که شما آن را بفهمید، قطعاً سارق خیلی سریعتر از شما به آن پی می‌برد. پس دور تا دور خانه‌اتان را دقیق نگاه کنید و برای جلوگیری از سرقت منزل، هرچه سریعتر تمام ضعف ها را از بین ببرید.

قفل درد ضد سرقت - پیشگیری از سرقت منزل

کلیدها یک راه نفوذ عالی برای سارق هستند

زمانیکه کلید خود را در خارج از منزل برای شخص دیگری پنهان می‌کنید، باید این فکر را هم کرده باشید که ممکن است شخصی دیگر آن را پیدا کند و بردارد. این را هم بگوییم که قرار دادن کلید یدک در زیر جاکفشی، گلدان و یا زیر فرش، گذاشتن کلید در جاییست که اول سارق آن را چک می‌کند. پس در پنهان کردن کلید یدک کمی خلاقیت به خرج دهید و از روش‌های قدیمی و کلیشه‌ای استفاده نکنید. بهتر این است که آن را به افراد مطمئن بسپارید. اگر چنانچه کلید خانه یا یدک آن را گم کردید سریع قفل‌های در را تعویض کنید.

مواظب وسایل ارزشمند در منزل خود باشید

قبل از هر اتفاقی شماره سریال یا مشخصات کامل لوازم برقی و تجهیزات الکترونیکی منزلتان را یادداشت کنید. این کار باعث می‌شود در صورت سرقت وسایل منزل، بتوانید به پلیس گزارش بسیار کامل تری بدهید و یا در صورت پیدا شدن لوازم مختلف، وسایل خودتان را راحت‌تر شناسایی کنید. راه حل بسیار مطمئن‌تر در این زمینه، خرید ردیاب تجهیزات است.

شما به کمک این ردیاب در تمام زمان‌هایی که از منزل خود دور هستید، وسایل ارزشمند خود را زیر نظر دارید. علاوه براین با دریافت هشدارهای مختلف به طور کامل بر آن‌ها نظارت می‌کنید. مزیت بزرگ دیگر ردیاب این است که اگر نتوانید جلوی این سرقت را بگیرید، به راحتی با موقعیت یابی، محل دقیق وسایل خود را پیدا کرده و به پلیس گزارش می‌دهید. 

روشن نگه داشتن چراغ ها؛ هشداری برای پیشگیری از سرقت منزل

یکی دیگر از هشدارهای جلوگیری از سرقت منزل، روشن نگه داشتن چراغ های خانه است. اگر تصمیم داشتید برای مدت زمانی منزل را ترک کنید، حداقل یک چراغ کم مصرف را روشن بگذارید. هر چند نمی‌توان امیدوار بود سارقان با این روش‌های نخ نما و سنتی از سرقت منصرف می‌شوند، اما بهتر از هیچ کاری نکردن است.

با این ترفند شاید سارق فکر کند کسی در خانه است و دست به سرقت نزند. اما این روش زمانی کارآمدتر خواهد بود که به آشنایان خود بسپارید زمانیکه به خانه سر می‌زنند، چراغ و روشنایی خانه را تغییر دهند. چون سارقی که منتظر یک فرصت مناسب است تمام این مسائل را در نظر می‌گیرد.

باز کردن قفل در - پیشگیری از سرقت منزل

برای پیشگیری از سرقت منزل برنامه سفر خود را جار نزنید

این روزها با فراگیر شدن فضای مجازی تمام دوست و آشنا از برنامه های همدیگر مطلعند و می‌دانند چه کسی در فلان تاریخ کجا بوده و شام چی میل کرده!. حالا تصور کنید در این میان دشمنی دارید که منتظر این فرصت است و می‌داند شما در سفر هستید.

چنین فردی برای اینکه به خانه یا اموال شما آسیب برساند، بهترین فرصت را پیدا کرده است. پس بهتر است در راستای پیشگیری از سرقت منزل، بجز افرادی مطمئن که نسبت به آنان شناخت دارید، دیگران را از این قضیه مطلع نکنید تا دلهره این اتفاقات را نداشته باشید.

از دزدگیر کمک بگیرید

یک سیستم ضدسرقت دیگر که می‌تواند یک لایه دفاعی دیگری برای امنیت خانه شما باشد، دزدگیر ساختمان یا اماکن است. دزدگیرها قیمت و انواع مختلفی دارند که شما می‌توانید تهیه کنید. به طور مثال دزدگیر ساده (که بر اساس آژیر و هشدار محلی صاحب منزل را مطلع می‌کند)، دزدگیر اماکن و یا تلفن‌کننده سیمکارتی گزینه‌هایی هستند که می‌توانید انتخاب کنید.

البته ناگفته نماند که دزدگیر ساختمان از طریق تلفن ثابت هم امکان تماس با شماره های ضروری را دارد. اما نکته قابل توجه این است که در صورت قطع شدن سیم‌های تلفن، سرویس‌دهی آنها متوقف می‌شود و عملکرد مفیدی نخواهد داشت.

بنابراین دزدگیرهایی که از نوع سیم کارتی می‌باشند، قابل اعتمادتر هستند. بگذارید تا فراموش نکردیم سگ‌های نگهبان را هم به عنوان یک دزدگیر حرفه‌ای معرفی کنیم. درمنازل ویلایی داشتن یک سگ نگهبان به منظور تامین امنیت خانه، بار بزرگی را از روی دوش مالک برخواهد داشت.

نصب دوربین مداربسته راهی برای پیشگیری از سرقت منزل

همانطور که بارها دیده‌ایم از کار انداختن دوربین مداربسته برای سارقان مثل آب خوردن است و مانع بزرگی برای آنان نیست. بنابراین خرید محافظ‌هایی که بتواند دوربین را از مشکلات این چنینی دور کند، کمک کننده خواهد بود. برای پیشگیری از سرقت منزل در هنگام خرید، به قابلیت دید در شب دوربین هم توجه کنید و از آن غافل نشوید. علاوه بر این روشنایی جلوی در منزل به کمک لامپ‌های هوشمند سنسوردار در تشخیص چهره سارق خیلی موثر است

دوربین مدار بسته - پیشگیری از سرقت منزل

تعویض قفل در صورت گم شدن کلید

در بسیاری از مواقع پیش می آید که کلید بر اثر فراموشکاری یا سهل انگاری گم می شود و البته گاهی به سرقت می رود. اگر این مساله برای شما هم پیش آمده توصیه می کنیم در اسرع وقت اقدام به تعویض قفل کنید. شاید سارقین کلید را از شما دزدیده اند و قصد دارند در یک فرصت مناسب و در غیاب شما وارد منزل شوند. تعویض قفل و استفاده از قفل های برقی ، کور کننده ، ضد سرقت ، گرد و …. به میزان قابل ملاحظه ای از سرقت جلوگیری می کند.

پرده‌های خانه را همیشه ببندید

اینکه هر روز در یک زمان خاصی پرده را کنار بدهید، می‌تواند یک نشانه برای سارق باشد. در حقیقت با کمین داشتن خانه شما، به کمک این نشانه از اینکه در خانه نیستید اطلاع پیدا خواهد کرد. پس بهتر است پرده‌هایی را که رو به کوچه و خیابان ها هستند، همیشه در یک حالت ثابت نگه دارید.

حصار و نرده حفاظ را فراموش نکنید

این حصارها در شکل‌ها و قیمت های مختلف وجود دارد. اما بهتر است برای امنیت خانه خود هزینه کنید و نرده حفاظی انتخاب کنید که راحت خم نشود. نگران به هم زدن نمای خانه‌ی خود هم نباشید، تنوع زیاد در مدل این نرده‌ها، انتخاب شما را آسان خواهد کرد. این را هم بگوییم که بهتر است این حصارها ارتفاع مناسبی داشته باشند به طوریکه نتوان از آن رد شد و یا از روی آن پرید.

برای پیشگیری از سرقت منزل به هر کسی اعتماد نکنید!

حتما می‌دانید که بسیاری از سارقان در نقش یک شخص آشنا وارد منزل شده و به راحتی از مانع اول که همان در ورودی است رد می‌شوند. برای پیشگیری از سرقت منزل بهتر است قبل از استخدام سرایدار، نیرو خدماتی، نگهبان بسیار حساس باشید و تمام نکات را بررسی کنید.

اعتماد به هر شخصی که خود را مامور آب، برق و … جا می‌زند، یکی دیگر از اتفاقاتیست که راه را برای سارق باز می‌کند. علاوه بر این‌ها هیچگاه نباید در را برای افرادی که خود را دوست و یا آشنا با واحدی دیگر معرفی می‌کنند باز کرد.

پنهان کردن کلیدها در قسمت‌های مختلف خانه، بهترین راه افزایش سرقت خانه

مخفی کردن کلیدهای خانه در قسمت‌های مختلف برای اعضای خانواده در حقیقت انداختن فرش قرمزی برای سارقین است. این روزها سارقین به راحتی می‌توانند کلیدهای خانه را پیدا کنند و وارد خانه شوند. بنابراین بهتر است از قرار دادن کلید یدک یا کلید برای سایر اعضای خانواده در گلدان، جاکفشی یا زیر پادری جداً خودداری کنید. به جای این کار می‌توانید کلید یدک را به یکی از اقوام بسیار نزدیک، دوست یا همسایه‌ای که مورد اعتماد است تحویل دهید.

شکستن قفل در - پیشگیری از سرقت منزل

عدم نگهداری و مراقبت از کلیدها دردسرهای متعددی را پیش می‌آورد. ممکن است در زمان پنهان کردن کلید یدک یکی از سارقین شما را دیده باشد. در چنین شرایطی به راحتی می‌تواند کلید را به سرقت ببرد و وارد خانه شود. برای پیشگیری از اتفاق‌هایی که بر اثر گم شدن کلید یدک پیش می‌آید بد نیست که کنترل دقیقی روی رفت‌وآمد‌ها به خانه داشته باشید

پول‌ها و طلاهای خطرناک!

نگه داشتن طلا یا پول در خانه کار خطرناکیست که در صورت سرقت خسارت بزرگی را به صاحب خانه وارد می‌کند. پیشنهاد ما به شما این است که اگر نمی‌توانید آن را به صندوق اماانات بانک ها بسپارید، حتماً از گاوصندوق استفاده کنید. امن نگه داشتن گاو صندوق خود داستان دیگریست که باید رعایت کنید. برای مثال انتخاب رمزی قوی و دشوار یا خرید ردیاب برای محافظت بیشتر از آن، به امنیت گاوصندوق کمک خواهد کرد.

از پنجره غافل نشوید

قرار دادن هر چیز با ارزشی پشت پنجره‌ای که از بیرون دید دارد یک اقدام خیلی خطرناک است که هر سارقی با دیدن آن وسوسه خواهد شد. وارد شدن به منزل شما از پنجره ها به خصوص طبقه های پایین ساختمان ها، کار سختی نیست و سارقان هم به خوبی آن را بلدند. پس از نصب حفاظ برای پنجره های خود غافل نشوید. این کار زمانی اورژانسی خواهد بود که در نزدیکی پنجره‌ی شما یک درخت، تیر برق یا راحت تر بگوییم جای پا برای سارق وجود داشته باشد!.

قبل از سفر آماده باشید

آمار سرقت از منازل در ایام عید نوروز و تعطیلات تابستان افزایش می‌یابد. اگر قصد سفر دارید، قبل از سفر همسایگان یا دوستان و آشنایان مورد اعتمادتان را مطلع سازید تا حواسشان به منزل شما باشد.

مهمتر از همه، زمانی که شهر را ترک می‌کنید، آثاری از عدم حضورتان به جای نگذارید. این عمل فقط سارقان را به سمت منزل شما جذب می‌کند. به عنوان مثال روی منشی تلفن خود پیام «ما مسافرت هستیم، لطفاً بعد از شنیدن بوق پیغام بگذارید» و از این قبیل قرار ندهید. همچنین از انبار شدن اقلام پستی در صندوق پستیتان جلوگیری کنید. همچنین اگر در خانه ویلایی زندگی می‌کنید، پیش از سفر در صورت وجود چمن‌ها را کوتاه کنید.

از دوستان و آشنایان خود بخواهید که اقلام پستی را جمع‌آوری کنند. اگر در فصل زمستان به سر می‌برید، از کسی بخواهید برف‌های جلوی در منزل شما را پارو کند. 

دزد منزل - پیشگیری از سرقت منزل

جلوگیری از سرقت طلا ؛ چگونه فلزیاب را گول بزنیم

برای امنیت طلا ها در خانه یکی از پرتکرار ترین سوالاتی که در گوگل سرچ میشود این است که چگونه فلزیاب را گول بزنیم؟ برای گول زدن فلزیاب راه های زیادی وجود دارد و مطمئن ترین راه قرار دادن طلا ها و سکه ها در ورقه سربی میباشد.

اگر میخواهید دستگاه های طلایاب نتوانند طلا ها و سکه ها در خانه و یا محل کارتان را پیدا کنند آن ها را در سرب پیچیده و در مرحله بعدی در ورقه های کاربنی قرار دهید.

با این روش دستگاه های طلایابی که سارقان از آن استفاده میکنند قارد به شناسایی طلا ها نواهند بود.

پیشگیری از سرقت منازل خالی از سکنه

اگر منزل شما برای مدتی خالی از وسیله است است یا در حال ساخت یک خانه جدید با بنایی نیمه کاره هستید، باز هم باید مراقب سارقان باشید! تجهیزات و مصالح ساختمانی یکی از بهترین سوژه ها برای سارقان به حساب می‌آید. مخصوصاً زمانی که کسی در خانه مستقر نیست و راه برایشان هموار است. در چنین شرایطی چندین راه حل وجود دارد که می‌توانید استفاده کنید.

استخدام یک نگهبان یکی از اصلی‌ترین روش‌هاییست که اکثر افراد آن را انتخاب می‌کنند. داشتن یک سگ نگهبان برای مراقبت از خانه یا به کار گرفتن دوربین های مداربسته راه حل های دیگر برای این مشکل‌اند. البته اگر سارق دوربین مداربسته شما را هم به سرقت نبرد!

برای ثبت شکایت سرقت از منزل چه باید کرد؟

در چنین شرایطی در اولین فرصت با پلیس ۱۱۰ تماس بگیرید. حواستان باشد که جای چیزی را تغییر ندهید و به هیچ وسیله‌ای دست نزنید تا فرآیند انگشت نگاری به بهترین حالت انجام شود. پس از گزارش پلیس از صحنه جرم، به نزدیکترین کلانتری مراجعه کنید و شکایت خود را ثبت کنید.

سریال و شماره اموال سرقتی خود را به همراه داشته باشید تا برای گزارشی کامل از اموال مسروقه به پلیس ارائه دهید.  علاوه بر این مدارک شناسایی و مدارکی که برای اثبات سرقت دارید مثل یک شاهد یا فیلم دوربین مداربسته را با خود داشته باشید. در مرحله پایانی به دادسرا مراجعه کرده و شکایت خودتان را ثبت نمایید.

این‌ها همه نکاتی بود که رعایت آن برای پیشگیری از سرقت منزل ضروریست. این را هم باید گفت که اجرای تمام این راهکارها نیازمند صرف هزینه نیست و تنها کمی توجه لازم دارد. هرچند هزینه کردن برای امنیت منزل خیلی به صرفه‌تر و منطقی‌تر از خرید مجدد وسایلی است که قیمت بسیار بالایی دارند.

جلوگیری از دزدی خانه - پیشگیری از سرقت منزل

از پلیس کمک بخواهید

پلیس می‌تواند به عنوان یک نیروی پیشگیرانه قبل از اینکه جرمی ‌صورت پذیرد، شما را یاری کند. به عنوان مثال در ایام عید نوروز به عنوان یک تمهید پیشگیرانه، در تهران بزرگ حمل و نقل اسباب و اثاثیه تنها با مجوز کلانتری محل امکانپذیر است.

در کشورهای پیشرفته نیز افراد قبل از رفتن به سفر، می‌توانند از پلیس درخواست کنند که درطول سفر گشت خودرویی خود را در ساعات مختلف شبانه‌روز به دور و اطراف منزل آنها بفرستد. یکی دیگر از تمهیدات پلیس به کارگیری پلیس پیاده به جای پلیس سواره است.

از دیگر خدمات پیشگیرانه پلیس در کشورهای پیشرفته اعزام مأمور پیشگیری از جرم جهت بررسی سطح امنیتی اماکن و ایراد روش‌هایی جهت افزایش ضریب امنیتی اماکن است.