اگر از بین بردن مگس فاضلاب به دغدغه ای برایتان تبدیل شده است، دیگر نگران آن نباشید؛ زیرا با روش هایی که در پارس نیوز در اختیارتان قرار می دهیم به راحتی می توانید از شر این مگس ها خلاص شوید.

مگس فاضلاب چیست ؟

مگس فاضلاب، همان طور که از نامش پیداست، در مجرای فاضلاب، تانک‌های آلوده و کثیف و خاکِ آلوده به فاضلاب زندگی می‌کند. این حشره از مواد ارگانیک موجود در لوله‌ها تغذیه می‌کند و اگر موقعیت و فرصت مناسب را پیدا کند، با رساندن خود به مکان‌هایی مانند سینک آشپزخانه و کف‌شور حمام، وارد خانه می‌شود. البته این حشرات بی‌آزارند و نیش نمی‌زنند، ولی ازآنجاکه تعدادشان به‌سرعت افزایش می‌یابد و به‌شدت آلوده هستند، وجود آنها در خانه آزاردهنده است.

مگس فاضلاب - از بین بردن مگس فاضلاب

معمولا این حشرات را در حال استراحت روی دیوار نزدیک دوش حمام یا در حال پرواز در اطراف سینک آشپزخانه می‌بینیم. مگس فاضلاب را به‌ویژه در اطراف سینک و دوش‌هایی که مدتی بی‌استفاده بوده‌اند (مثلا پس از تعطیلاتی طولانی) یا به‌ندرت استفاده می‌شوند می‌بینیم.

مگس فاضلاب حشرهٔ کوچکی است که اندازهٔ آن یک‌هشتم اینچ و حدودا هم‌اندازهٔ مگس میوه یا پشه است و، بنابراین، به‌راحتی می‌توان آنها را باهم اشتباه گرفت. رنگ مگس فاضلاب خاکستری یا قهوه‌ای است و بال‌هایش روشن است و اگر این حشره را له کنیم، مادهٔ پودری‌شکلی از خود بر جا می‌گذارد. مگس فاضلاب حشره‌ای کُرک‌دار است که بدن و بال‌های آن با مو پوشیده شده است و ظاهری خزدار دارد. این حشرات را ازروی الگوی منحصربه‌فرد رگه‌های روی بال‌ها و الگوی پرواز نامنظم‌شان می‌توان شناخت.

اگر در آشپزخانه یا حمام، حشراتی با این ویژگی‌ها دیدید، احتمالا با مشکل مگس فاضلاب مواجه شده‌اید. البته باید سایر منابع مانند میوه‌های گندیده را نیز بررسی کنید، زیرا ممکن است حشره‌ای که دیده‌اید آفتی دیگر باشد.

آیا پشه‌های فاضلاب نیش می‌زنند؟

خیر. مگس توالت نیش نمی‌زند. تنها دلیل نگرانی در مورد آنها همان آزار دهنده بودن و مزاحم بودنشان است.

از کجا بفهمیم مگس توالت بـه سرویس بـهداشتی هجوم آورده؟

با توجه بـه موادی کـه تغذیه‌می‌کننـد جای تعجب نیست کـه این مگسها بـه جاهای مرطوب و دارای مواد آلی هجوم می‌آورنـد. لوله‌های فاضلاب بـهترین جا بـرای زنـدگی آنهاست. یکی از علائم هجوم این حشرات، وجود حشره بالغ در آن فضاست، در صورت دیـده شدن حشره بالغ انکان تولیـد مثلش در آن فضا زیاد است.

ضدعفونی کردن توالت - از بین بردن مگس فاضلاب

بـهتر است خروجی لوله‌های فاضلاب را با نوارهای چسبناک پوشانـده تا مطمئن شویـد آیا مورد هجوم مگسها قرارگرفته یا خیر. با این روش هنگام خروج مگسها از لوله فاضلاب، بـه نوار می‌چسبنـد.

سریعترین روش از بین بردن مگس فاضلاب

برای شناسایی محل ورود مگس فاضلاب به خانهٔ خود، تمام نقاطی را که فکر می‌کنید ممکن است مگس فاضلاب از طریق آنها وارد خانه شده باشد با نوارچسب‌های بی‌رنگ بپوشانید. این کار موجب جلوگیری از ورود دیگر مگس‌های فاضلاب به داخل خانه می‌شود. علاوه‌برآن، مگس‌هایی که سعی می‌کنند وارد خانه شوند روی نوارچسب می‌چسبند و به دام می‌افتند.

برای از بین بردن آن مگس‌های فاضلاب که قبلا وارد خانه شده‌اند نیز تله بگذارید. به این منظور، ظرفی را با مقادیر مساوی از شکر، آب و سرکهٔ سفید پر کنید و سپس ۵ تا ۱۰ قطره مایع ظرف‌شویی را به آن ترکیب بیفزایید. در طول شب یا به‌مدت یک هفته، ظرف را نزدیک سینک ظرف‌شویی یا کف‌شور حمام قرار دهید تا مگس‌های فاضلاب از بین بروند.

سایر روش های از بین بردن مگس فاضلاب

از بین بردن مگس فاضلاب با آب جوش

آب جوش - از بین بردن مگس فاضلاب

ساده ترین کار برای از بین بردن مگس فاضلاب استفاده از آب جوش است. هنگامی که محل ورود مگس فاضلاب به خانه را شناسایی کردید یک ظرف آب جوش تهیه کنید و روزانه یک یا دو بار درپوش فاضلاب را بردارید و داخل مجرای فاضلاب آب جوش را بریزید و دوباره درپوش را بگذارید. با انجام این کار حداقل به مدت یک هفته می توانید از شر مگس های فاضلاب رهایی یابید.

استفاده از نمک، بکینک پودر و سرکه

با نظافت روشویی و سینک همواره می توان از ورود حشرات موذی جلوگیری کرد. در این میان استفاده از ترکیب نمک، بکینک پودر و سرکه نیز برای از بین بردن مگس فاضلاب بی تاثیر نخواهد بود. به طور کلی با نظافت منظم سینک آشپزخانه و سرویس بهداشتی فرصت تخمگذاری و تکثیر از مگس فاضلاب گرفته شده و در مدت کوتاهی از بین می رود.

سمپاشی برای از بین بردن مگس فاضلاب

در زمینه مبارزه با آفات و حشرات اولین راهی که به ذهن می رسد استفاده از سموم و آفت کش ها می باشد. اما باید به زمان مناسب برای این کار نیز دقت داشت. بهترین زمان برای سمپاشی مگس فاضلاب موقعی می باشد که حداقل تا چند ساعت آبریزی درون فاضلاب ساختمان صورت نگیرد.

به این ترتیب در آپارتمان ها بهتر است قبل از انجام این کار با همسایه ها هماهنگ کنید تا سمپاشی موثر واقع گردد. ضمنا قبل از سمپاشی مسواک، حوله و دیگر وسایل بهداشتی را از حمام و دستشویی خارج نموده تا بخار سم روی آنها تاثیر نداشته باشد و حدود ۴-۶ ساعت پس از سمپاشی آب روی سم نریزید تا اثرگذاری بیشتر گردد.

بهترین زمان سمپاشی مگس فاضلاب

بهترین زمان برای سمپاشی مگس فاضلاب وقتی است که تا چند ساعت آبریزی درون فاضلاب ساختمان انجام نشود. در خانه های آپارتمانی بهتر است با همسایه ها هماهنگ کنید و بعد سمپاشی مگس فاضلاب را انجام دهید تا کار اثربخش باشد.

قبل و بعد از سمپاشی مگس فاضلاب چه کنیم؟

قبل از سمپاشی مسواک، حوله ها و سایر وسایل بهداشتی را از دستشویی و حمام خارج کنید تا بخار سم روی آن ها تاثیر نگذارد. پس از سمپاشی هم ۴ تا ۶ ساعت آب روی سم نریزید تا اثرگذاری بیشتر شود.

استفاده از ژل تمیزکننـده در حمام و دستشویی

برق انداختن توالت - از بین بردن مگس فاضلاب

وجود پشه فاضلاب در خانه می‌توانـد بخاطر لوله‌های حمام باشد. این پشه‌ها بـه علت تجمع موی سر، شامپو، پوست و صابون کـه بـه فاضلابی تبدیل می‌شود، بوجود آینـد. پروبیوتیکـهای طبیعی مثل ژل تمیزکننـده فاضلاب، لوله‌های فاضلاب را عاری از لارو و تخم مگس فاضلابی کرده و آنها را ریشه‌کن می‌کنـد.

نوار چسب بی رنگ

محل هایی از خانه را که احتمال می دهید مگس فاضلاب از آنجا وارد منزل می شود را با نوار چسب های بی رنگ بپوشانید. این کار از ورود دیگر مگس های فاضلاب به درون خانه جلوگیری کرده و هم موجب به دام افتادن و چسبیدن مگس هایی می شود که قصد ورود به منزل را داشته اند. ضمنا با گذاشتن درپوش فاضلاب نیز می توانید از ورود مگس فاضلاب جلوگیری کنید.

استفاده از اسپری آب و صابون برای از بین بردن مگس فاضلاب

صابون و یا مایع ظرف شویی حاوی بـراکس هستنـد کـه این ماده خاصیت از بین بـردن حشرات را داراست. می توان با مخلوط کردن ۵ تا ۷ قطره مایع ظرف شویی و ۲ پیمانه آب گرم و اسپری کردن این محلول روی حشرات آنها را از بین بـرد.

از راکد ماندن آب در لوله ها جلوگیری کنید

علاوه بر نظافت و تمیز کردن مداوم سینک آشپزخانه، روشویی و سرویس بهداشتی یک راه خوب دیگر این است که اجازه ندهید هیچ آب راکدی در لوله های خانه باقی بماند. گهگاه این آب راکد در منحنی لوله هایی حضور دارد که کمتر مورد استفاده قرار می گیرند.

نظیر لوله های فاضلاب محل هایی مانند دستشویی حیاط یا حمام مهمان که به ندرت از آنها استفاده می شود.  از این رو برای خارج کردن آب راکد فقط کافی است یکبار در هفته و هر بار حدود یک دقیقه ای در دوشها یا مجاری فاضلابی که کمتر استفاده می شوند آب را جاری سازید. جهت اطمینان نصف پیمانه نمک و نصف پیمانه جوش شیرین را درون مجرای فاضلاب ریخته و بعد یک پیمانه سرکه سفید نیز با فشار به داخل مجرا بریزید.

مقابله با مواد آلی

شستن روشویی - از بین بردن مگس فاضلاب

حشرات بـه علت وجود مواد عالی در آنجا تکثیر می‌شونـد. پس بـهترین و اولین راه از بین بـردن مواد آلیست. یک بـرس لوله از جنس فلز را درون بوبـه فشار دهیـد. مواد موجود در لوله را کـه بـه دیواره لوله‌ها چسبیـده‌انـد را پاک‌کنیـد. سپس مقداری اب جوش در لوله بـریزیـد. بدین صورت لوله‌ها شسته می‌شونـد. با استفاده از بـرس توالت مواد آلی مورد تغذیه آنها را از بین می‌بـریـد و این روش باعث کاهش حشرات می‌شود.

مایع سفیـد‌کننـده بـرای از بین بردن مگس فاضلاب

استفاده از مایع سفیـد کننـده یکی دیگر از روشها مقابله است.

  • مایع سفیـد کننـده و آب را بـه نسبت یک بـه ده ترکیب‌کنیـد.
  • بگذاریـد این ترکیب چنـد ساعتی در لوله‌ها بمانـد.
  • سپس لوله‌ها را با آب سرد بشوییـد.

البته این روش بـه خوبی سرکـه و جوش شیرین عمل‌نکرده و باعث تمیزی لوله‌ها نمی‌شود، اما بـه نسبت روش خوبی است. چون هم پشه‌ها را از بین بـرده و هم باعث تمیزی لوله‌ها فاضلاب می‌شود.

چطور از به‌وجود آمدن مگس فاضلاب جلوگیری کنیم؟

همان طور که گفتیم، مگس فاضلاب از مواد ارگانیک موجود در لوله‌ها تغذیه می‌کند و، بنابراین، نخستین گام برای جلوگیری از به‌وجودآمدن این حشرات این است که مجاری فاضلاب را، با استفاده از مواد مناسب برای تمیزکردن لوله‌ها، تمیز و پاکیزه نگه داریم. برای نمونه، می‌توانیم به‌طور مرتب و با استفاده از مایع ظرف‌شویی یا سرکه و آب بسیار داغ، سینک و مجاری فاضلاب را تمیز کنیم.

مگس ریز توالت - از بین بردن مگس فاضلاب

عادتی یک‌دقیقه‌ای که آفات حمام را دور می‌کند

علاوه بر تمیزکردن مرتب، برای جلوگیری از هجوم مگس‌های فاضلاب، بهترین کاری که می‌توانیم انجام دهیم این است که نگذاریم هیچ آب راکدی در لوله‌های خانه وجود داشته باشد. گاهی این آب راکد در منحنی‌های لوله‌هایی وجود دارد که به‌ندرت استفاده می‌شوند؛ مانند لوله‌های فاضلاب حمام مهمان یا دستشویی حیاط که تقریبا هرگز از آنها استفاده نمی‌کنیم.

برای خارج‌کردن آب‌های راکد، تنها کافی است که یک بار در هفته و هر بار حدود یک دقیقه، در دوش‌ها یا مجاری فاضلابی که به‌ندرت استفاده می‌شوند، آب را به جریان بیندازیم. برای اطمینان بیشتر، می‌توانیم نصف پیمانه نمک و نصف پیمانه جوش شیرین را داخل مجرای فاضلاب بریزیم و سپس یک پیمانه سرکه سفید را با فشار داخل مجرا بریزیم.

برای اینکه این کار را فراموش نکنیم، می‌توانیم آن را همراه یکی از کارهای روتین و هفتگی خود (مانند آب‌دادن به گل‌ها یا تمیزکردن یخچال) انجام دهیم. با اجرای اقدامات پیشگیرانه مناسب و با کمی شانس، دیگر هرگز مگس‌های فاضلاب را در خانهٔ خود نخواهید دید و به‌طور کامل از شر این حشرات آلوده و مزاحم خلاص می‌شوید.

ظاهر پشه‌های توالت را بشناسیـد

پشه‌های فاضلاب ریز هستنـد. طولشان حدود 1.5 میلی‌متر بوده و بدنشان خاکستری رنگ یا قهوه‌ای روشن است. بالهای این پشه‌ها رنگ روشنتری دارد. در صورت له شدن موادی پودری شکل از آن بـرجای می‌مانـد. رگه‌های روی بالهایشان منحصر بـه خودشان بوده و پروازی نامنظم دارنـد کـه از این طریق قابل شناسایینـد. بالها و بدنشان با کرک و موهای بلنـد پوشیـده شده است. بـه خاطر وجود کرکـهای روی بدن و بالشان و ظاهرشان بـه آنها مگس پروانه‌ای نیز می‌گوینـد.