خواباندن نوزاد یکی از بزرگترین دغدغه های مادران است. یادگیری ترفند های خواباندن نوزاد در چند ثانیه و آشنایی با عواملی که باعث هواس پرتی نوزاد هنگام خوابیدن می شوند را در پارس نیوز بخوانید.

میزان خواب نوزاد چه قدر است؟

نوزادان در ابتدای تولد خود بیشتر ساعات شبانه‌روز را خواب هستند. رفته رفته با افزایش سن آنها، میزان خوابشان نیز کم می‌شود و دیگر مثل سابق نمی‌خوابد. اما برای تنظیم خواب نوزاد باید اقدامات خاص و مصرانه‌ای از دوران بارداری صورت بگیرد.

خواباندن نوزاد - خواباندن نوزاد در چند ثانیه

به طور کلی اگر مادر باردار در ساعات مشخصی از شب بخوابد و در ساعت مشخصی از روز بیدار شود، گام بسیار موثر و عمیقی در تنظیم خواب نوزاد پس از تولد انجام داده است؛ زیرا بدن نوزاد به طور طبیعی و غریزی از رفتار مادر الگوبرداری می‌کند.

بسیاری از مادرانی که در طول مدت بارداری خود خوب و به موقع خوابیده‌اند، هیچ نیاز به انواع شربت تنظیم خواب نوزاد یا داروی گیاهی برای بی خوابی نوزاد ندارند.

پیدایش الگوی خواب کودک

برنامۀ خواب کودکتان ممکن است همین الان هم با سبک زندگی خانوادگی شما هماهنگ شده باشد. اما اگر می‌خواهید به کودکتان کمک کنید که برای دوره‌های طولانی‌تری بخوابد و برنامۀ خواب منظم‌تری داشته باشد، ممکن است این سن زمان خوبی برای امتحان کردن آموزش خواب باشد.

همچنین به خاطر داشته باشید که هر کودکی یک برنامهٔ رشد منحصربه‌فرد دارد. پس به واکنش فرزندتان به آموزش خواب توجه کنید و اگر آماده به نظر نمی‌رسد، دست نگه دارید و دوباره چند هفته بعد امتحان کنید. الگوی خواب شبانۀ کودک از سه تا شش ماهگی ممکن است به شکل زیر باشد:

خوابیدن در طول شب

در فاصله‌ای بین چهار و شش ماهگی، بیشتر کودکان شیرخوار قادر به خوابیدن به مدت چند ساعت متوالی در شب هستند. وقتی به این مرحله برسید، شما هم می‌توانید بیشتر بخوابید و ‌صبح‌ها آسوده‌تر و بانشاط‌تر بیدار شوید.

اگر هم کودکتان هنوز در طول شب بیدار می‌شود، بدانید که تنها شما نیستید که این مشکل را دارید و بسیاری از کودکان در مرحلۀ چهار تا شش ماهگی هنوز بیش از یک بار در شب برای تغذیه از خواب بیدار می‌شوند. اما به‌طورکلی، کودکان از شش ماهگی معمولاً و به احتمال زیاد آمادهٔ گرفته ‌شدن از شیر شب می‌شوند.

بیدار شدن دوباره در میان خواب

اگر کودکتان در حال حاضر شب‌ها برای دوره‌های طولانی می‌خوابد، از آن لذت ببرید. اما گاهی شیرخوارانی که برای هفته‌ها یا ماه‌ها، شب‌ها بیدار نمی‌شدند، ممکن است مجدداً شب‌ها بیدار شوند. بنابراین تعجب نکنید اگر به شکل ناگهانی و دوباره، هر چند ساعت یک بار کودکتان شما را از خواب بیدار کند.

این تغییرات خواب که پسرفت‌های خواب نام دارد، در طول دوره‌های جهش رشد کودک، رایج و معمولاً موقتی است و دلیلش این است که شاید کودک بیش از پیش آگاهی اجتماعی پیدا کند و ناگهان بیدار شود و برای دیدن شما گریه کند یا ممکن است به قدری درگیر یادگیری مهارت‌های جدید مانند غلت خوردن یا نشستن باشد که در خواب نیز این مهارت‌ها را تمرین کند و در نتیجه خود را از خواب بیدار کند.

علت نخوابیدن نوزاد - خواباندن نوزاد در چند ثانیه

مراقب خوراک‌ تان باشید

اگر شیر خودتان را به کودک‌تان می‌دهید، برای اینکه خواب آرامی داشته باشد باید مراقب خورد و خوراک‌تان باشید. مادرانی که ادویه و کافئین می‌خورند، فرزندشان را در معرض ابتلا به ریفلاکس و ترش کردن قرار می‌دهند و همین حالت آزار‌دهنده هم از عمیق شدن خواب آنها به‌ویژه در ماه‌های اول زندگی جلوگیری می‌کند.

تولد تا 2/5 ماهگی

از آنجا که هنوز بدن فرزندتان به اندازه کافی ملاتونین تولید نمی‌کند، او در این دوران هنوز فرق روز و شب را نمی‌شناسد. شاید یاد دادن نظم برای خوابیدنش در این دو ماه آسان نباشد اما برای آنکه از پا درنیایید، می‌توانید روزها که او خواب است خودتان هم در کنارش بخوابید تا برای شب‌بیداری‌ها انرژی بیشتری داشته باشید.

3 تا 4 ماهگی

کودک شما کم‌کم آماده نظم دادن به زمان‌های خواب و بیداری‌اش می‌شود و از آنجا که می‌تواند واکنش‌های بیشتری به شرایط محیطی نشان دهد و توجه بیشتری از سوی شما ببیند، از بیدار ماندن در زمان بیداری شما لذت می‌برد. معمولا بچه‌های سه ماه و نیمه، نیمه‌شب و در حوالی ساعت شش از خواب بیدار می‌شوند و با کمی گریه یا بی‌قراری از اینکه کسی مراقب‌شان است و فورا به آنها توجه می‌کند یا خیر مطمئن می‌شوند.

4/5 تا 5/5 ماهگی

احتمالا تا این زمان فرزند شما تا اندازه‌ای به خواب در شب و بیداری در روز عادت کرده است. اما اگر می‌خواهید زمان مشخصی را برای خوابیدنش در نظر بگیرید، این یک ماه بهترین وقت یاد دادن چنین موضوعی به اوست. کمی بعد از این ماه شما برای جدا کردن محل خواب خودتان از او تلاش خواهید کرد، پس در این ماه ساعت خوابش را تنظیم کنید تا دشواری کمتری برای جدا کردنش داشته باشید.

در چهار ماهگی ساعت بدن فرزند شما تقریبا تنظیم شده و فرق شب و روز را می‌داند. در این زمان او حدود 14 ساعت در شبانه‌روز می‌خوابد و معمولا بدون گریه کردن برای شیر، می‌تواند هشت ساعت در شب به خواب برود. در شش ماهگی فرزند شما به حدود 11 ساعت خواب و نزدیک به چهار ساعت چرت در طول روز نیاز خواهد داشت.

نوزاد خوابیده - خواباندن نوزاد در چند ثانیه

6 تا 8 ماهگی

بچه‌ها در این ماه‌ها عاشق بازی کردن با اسباب‌بازی‌ها و حتی شما هستند اما مراقب باشید اشتیاق شما برای بازی کردن با او در نیمه‌شب نظم خوابش را بر هم نزند. به او یاد دهید شب زمان خواب است و به تلاش‌هایش برای به بازی وارد کردن شما، تنها با خواندن یک لالایی آرام پاسخ دهید.

یک کودک هشت ماهه، احتمالا شب‌ها بیشتر از خواب بیدار می‌شود و بی‌قراری می‌کند. در این ماه اگر وقتی با گریه بیدار می‌شود شما را در کنارش نبیند، احساس می‌کند هیچ‌کس مراقبش نیست پس به محض شنیدن صدای گریه به اتاقش بیایید و با نوازش و لالایی آشفتگی‌اش را برطرف کنید. برای آرام کردنش او را به اتاق خودتان نبرید و نگذارید گریه کردن را به عنوان راهی برای گریز از قانون‌ها بشناسد.

9 تا 11 ماهگی

ماجرای اعتمادسازی که از ماه قبل شروع شده، در 9 ماهگی به اوج می‌رسد. او با بیداری‌های شبانه و گریه کردن می‌خواهد مطمئن شود که والدینش در کنارش هستند و از او مراقبت می‌کنند. کودکی که بعد از گریه‌های طولانی کسی را در کنار خودش نمی‌بیند، در آینده نسبت به دنیا بی‌اعتماد می‌شود و اضطراب جدایی در وجودش ریشه می‌دواند.

با حضور به‌موقع‌تان در اتاق به او بفهمانید که تنها خوابیدنش به معنای تنهایی او نیست و هر زمان که به شما احتیاج پیدا کند در کنارش خواهید بود. بد نیست یک عروسک کوچک را در کنارش بخوابانید تا با در آغوش گرفتن آن آرامش بیشتری پیدا کند.

12 تا 16 ماهگی

حالا که زبان باز کرده و حرف‌های شما را می‌فهمد، بهتر می‌توانید برای آموزش دادن قانون‌های مربوط به خواب به او تلاش کنید. نگذارید میلش به بودن در کنار شما باعث شود که همزمان با شما برای خوابیدن آماده شود. گذشته از این، از همان ابتدا به فرزندتان یاد دهید که تفاوتی میان خوابیدن در ‌مهمانی و خانه وجود ندارد.

او هر کجا که باشد و در هر جمعی که حضور داشته باشد، باید در همان ساعت مشخص برای خوابیدن آماده شود. اگر بخواهید به حرف‌های کسانی که معتقدند «یک شب هزار شب نمی‌شود!» گوش دهید، باید قید منظم بودن او در این مورد را هم بزنید.

اشتباهاتی که هنگام خواباندن نوزاد مرتکب می‌شوید

خواباندن نوزاد ترفندها و باورهای اشتباه مربوط به خودش را دارد. برای این‌که بتوانید فرزندتان را به‌راحتی بخوابانید، بهتر است به نکاتی که در این مطلب به آنها پرداخته‌ایم.

علت گریه نوزاد - خواباندن نوزاد در چند ثانیه

برای خواباندن نوزاد در چند ثانیه بین شب و روز فرق نمی‌گذارید

یکی از اشتباه‌های رایجی که خیلی از پدر و مادرها در مورد خواب نوزادان مرتکب می‌شوند، این است که تفاوت بین ساعت‌های شبانه‌روز را برایشان از بین می‌برند. اگر عادت دارید اتاق نوزادتان را همیشه تاریک نگه دارید یا برعکس چراغش همیشه روشن باشد، در حق ساعت بیولوژیکی فرزندتان کار درستی انجام نمی‌دهید.

بدن انسان طوری تنظیم شده است که از همان ابتدا با رسیدن شب و تاریکی هوا هورمون خواب ترشح می‌کند و با رسیدن روز پیام بیدار باش خواهد داد.

اگر با روشن گذاشتن چراغ در طول شب، ساعت‌های شبیه روز را طولانی کنید یا با کشیدن پرده در طول روز به ساعت‌های شبیه شب بیفزایید، در حقیقت ریتم طبیعی بدن فرزندتان را به هم می‌ریزید و او هم ساعت خواب و بیداری‌اش با هم عوض خواهد شد.

روی شکم نخوابانیدش

نوزادان از راه بینی تنفس می‌کنند و اگر با قرار گرفتن روی بالش راه تنفس نوزادتان بسته شود، ممکن است بی‌آنکه صدایی دهد یا شما را متوجه این موضوع کند، بر اثر خفگی در خواب جانش را از دست بدهد.

بهتر است به‌ویژه در هفته‌های اول او را به پهلو بخوابانید که اگر شیر از معده به دهانش برگشت، به آرامی از گوشه دهانش خارج می‌شود و باعث خفگی‌اش نشود.

رنگ دکوراسیون اتاق نوزاد تند است

بعضی از پدر و مادرها از نکات روانشناسانه مهمی که باید حتی موقع انتخاب وسایل نوزاد به آنها دقت داشت، بی‌خبرند. یکی از این نکات این است که موقع خرید سرویس خواب نوزاد نباید به صرف قیمت سراغ هر مدل و رنگی رفت؛ به‌خصوص مدل‌هایی با لبه‌های تیز و رنگ‌های تند.

همان‌قدر که مدل قنداق و رنگ آن در احوال فرزندتان می‌تواند تاثیرگذار باشد، رنگ سرویس خواب هم باعث آرامش یا ناآرامی او خواهد شد. سعی کنید برای رنگ سرویس خواب نوزاد سراغ رنگ‌های ملایم و آرامش بخش بروید و از انتخاب رنگ‌های تند خودداری کنید.

برای خواباندن نوزاد در چند ثانیه نمی‌گذارید فرزندتان خسته شود

اگر در ساعت‌های بیداری نوزادتان مرتب سعی می‌کنید به‌زور او را بخوابانید و نمی‌گذارید به اندازه کافی خسته شود و خودش به خواب رود، خواب فرزندتان را با دردسر مواجه خواهید کرد. یکی از توصیه‌هایی که به پدر و مادرها می‌شود این است که بگذارند فرزندشان در طول روز فعالیت داشته باشد تا بتواند شب به‌راحتی بخوابد.

البته فعالیت داشتن در مورد نوزادان صدق نمی‌کند و مربوط به بچه‌های بزرگ‌تر است که باید راهی برای تخلیه انرژی‌شان پیدا کرد و نگذاشت تمام ساعت‌ها را در خانه پای تلویزیون و تبلت بنشینند؛ اما در مورد نوزادان هم نباید آنها را به‌زور خواباند.

ماساژ نوزاد - خواباندن نوزاد در چند ثانیه

مراسم خواب ندارید

به خاطر داشته باشید که بچه‌ها خیلی زود بعضی چیزها را یاد می‌گیرند و بیشتر از چیزی که فکرش را می‌کنید، متوجه اطرافشان هستند. اگر دوست دارید نوزادتان را به خوابیدن در یک ساعت خاص عادت دهید، خوب است یک مراسم خواب روتین و معمول داشته باشید.

به این صورت که هر شب با نزدیک شدن به ساعت خواب فرزندتان کارهایی مثل کم کردن نور خانه، کم کردن صدای تلویزیون، عوض کردن پوشک یا با صدای آهسته صحبت کردن را برایش انجام دهید. با انجام این کارها بعد از مدتی او هم متوجه رسیدن ساعت خواب می‌شود و می‌تواند راحت‌تر به خواب برود.

برای خواباندن نوزاد در چند ثانیه به چشم‌هایش نگاه نکنید

شب‌ها که برای شیر دادن به او بیدا می‌شوید، چراغ‌ها را روشن نکنید، سر و صدای اضافی تولید نکنید و با او چشم در چشم نشوید. وقتی فرزندتان به چشم‌های شما نگاه می‌کند، ضربان قلبش بالاتر می‌رود، گردش خون در بدنش سرعت می‌گیرد و برای بیدار شدن آماده می‌شود. در عوض وقتی روزها به او شیر می‌دهید، در چشم‌هایش خیره شوید تا بیدار بماند.

به تکان دادن عادتش می‌دهید

این‌که برای فرزندتان مراسم خواب برپا کنید با این‌که او را به بعضی چیزها عادت دهید متفاوت است. برای مثال بهتر است فرزندتان را برای خوابیدن به مدت طولانی تکان ندهید؛ چون این طوری به تکان خوردن عادت می‌کند و اگر شبی تکانش ندهید، خوابش با مشکل روبه‌رو خواهد شد.

همچنین او را به شنیدن موسیقی قبل از خواب عادت ندهید، چون گاهی موسیقی دقیقا برعکس عمل می‌کند و باعث حواس‌پرتی و بهانه‌گیری او خواهد شد. برای این‌که بین عادت دادن و مراسم خواب تفاوت برقرار کنید، خوب است از یک پزشک اطفال راهنمایی بگیرید تا بیشتر راهنمایی‌تان کند.

خوابیدن در کنار نوزاد برای خواباندن نوزاد در چند ثانیه

خوابیدن در کنار نوزاد علاوه بر این‌که او را به آغوش شما عادت می‌دهد، خطرناک هم است. خطر این کار این است که ممکن است خوابتان ببرد و نوزاد در آغوش شما دچار خفگی شود.

همچنین اگر خواب‌آلوده هستید نباید به فرزندتان شیر بدهید چون ممکن است خوابتان ببرد و او دچار خفگی شود. جای خواب نوزادتان در تخت اوست و بهتر است او را به همین محدود عادت دهید.

خوابیدن در صندلی اتومبیل

خیلی از پدر و مادرها ممکن است ندانند که صندلی کودک در اتومبیل می‌تواند برای بچه‌ها خطرناک باشد و مرتکب اشتباه رایجی در این مورد خواهند شد؛ به این دلیل که ممکن است نوزاد خوابش ببرد و گردنش روی سینه‌اش بیفتد و راه تنفسی‌اش را ببندد.

بنابراین حتی‌الامکان موارد ایمنی مربوط به صندلی را رعایت کنید؛ مثلا زاویه آن را تخت کنید تا نوزاد حالت خوابیده داشته باشد نه نشسته؛ همچنین هرگز صندلی را بدون نظارت رها نکنید. در صورتی که امکان این کار را ندارید، خودتان رانندگی نکنید و فرزندتان را در طول مسیر در آغوش بگیرید.

نمی‌گذارید خودش را آرام کند

بعضی از روانشناسان معتقدند در ماه‌های اول زندگی باید بلافاصله بعد از گریه بچه او را در آغوش گرفت، بعضی دیگر می‌گویند والدین با این کار مانع می‌شوند که فرزندشان یاد بگیرد خودش به‌تنهایی چطور به خواب رود.

پیشنهاد آنها این است که اگر در طول شب فرزندتان بیدار شد و گریه کرد، در حالی که مطمئن بودید مشکلی ندارد و گرسنه یا خیس هم نیست، چند لحظه به او فرصت دهید تا خود به خود آرام شود و اگر نشد سراغش بروید.

با وجود این توصیه‌ها برای این‌که بتوانید رفتار بهتری را دربرابر این قضیه در پیش بگیرید، با متخصص خودتان هم مشورت کنید. چون گاهی ممکن است در میان بزرگسالانی که در کودکی موقع گریه کردن به آغوش کشیده نشده‌اند، بعضی ناهنجاری‌های رفتاری مثل انزوا و عدم اعتماد به دیگران دیده شود.

باز با نوزاد - خواباندن نوزاد در چند ثانیه

روش های خواباندن نوزاد در چند ثانیه

وقت جدا شدن است

خودتان را آماده کنید. در شش ماهگی باید با خوابیدن در یک اتاق در کنار فرزندتان خداحافظی کنید اما تصور نکنید این جدایی برای‌تان خواب راحتی را همراه می‌آورد. در آغاز جدا کردن اتاق فرزندتان باید بیشتر از قبل هوشیار باشید.

با هر گریه کوچکش باید به اتاق او بروید و آرامش کنید تا این جدایی به آرامشش آسیبی نزند. شب‌های اول قطعا بیشتر گریه می‌کند و بی‌قراری نشان می‌دهد اما اگر چند شبی را طاقت بیاورید و با این هوشیاری به او آرامش دهید، پس از چند روز فرزندتان به خوابیدن در اتاق خودش عادت خواهد کرد.

اجازه ندهید دل‌رحمی مادرانه‌تان به زیان فرزند‌تان تمام شود. با نزدیک شدن فرزندتان به تولد یک‌سالگی‌اش، انتظار این را هم داشته باشید که از خوابیدن در اتاق خودش امتناع و برای برگشتن به اتاق خواب شما تلاش کند اما زیر بار این خواسته نروید.

اگر عادتی که تا امروز ایجادش کرده‌اید را بر هم بزنید به سختی می‌توانید فرزندتان را دوباره به مستقل شدن عادت دهید. تنها چاره شما توجه نشان دادن به او در بیداری‌های نیمه‌شبش و اطمینان دادن به او در این مورد است که از او محافظت می‌کنید.

قصه خواندن برای خواباندن نوزاد در چند ثانیه

از شش تا هشت ماهگی کودکان حدود 11 ساعت در شب می‌خوابند و سه ساعت و نیم در روز چرت می‌زنند و از 9 تا 12 ماهگی هم به همان 11 ساعت خواب شبانه نیاز دارند اما چرت روزانه‌شان به حدود دو ساعت در روز می‌رسد و نیاز بیشتری به بیدار ماندن در کنار شما و بازی کردن پیدا می‌کنند.

درست است که بیداری روزانه او در کنار شیرین بودنش مسئولیت‌های شما را سنگین‌تر می‌کند و فرصت رسیدگی به کارهای شخصی‌تان را از شما می‌گیرد اما خواباندن فرزندتان در شب، در این ماه‌ها هم برای شما و هم برای او شیرین‌تر از قبل خواهد بود.

حالا وقت قصه خواندن و خواندن شعرهای کودکانه برای اوست. پس مراسم قبل از خواب را با داستان‌خوانی کامل کرده و او را با شعر و ادبیات از همین کودکی آشنا کنید.

آداب شیر شبانه

شیر دادن در زمان خواب نوزادان آدابی دارد که بسته به ماه تولدشان باید آن را تغییر دهید. ما به شما برای شناختن این آداب کمک می‌کنیم:

برای خواباندن نوزاد در چند ثانیه بیدارش کنید و شیر دهید

در ماه اول، نوزاد شما به هر دو یا سه ساعت یک‌بار تغذیه شدن نیاز دارد. در این ماه، نباید منتظر تقاضای او برای شیر خوردن بمانید. نوزادان تازه متولد شده، گاهی آنقدر عمیق به خواب می‌روند که نیازشان به تغذیه را از یاد می‌برند و به‌خاطر افت قند خون جان‌شان تهدید می‌‌شود.

پس حتی اگر نوزادتان گریه و بی‌قراری نکرد، هر دو ساعت یک‌بار در نیمه‌شب به او شیر دهید و به‌خاطر تنظیم شدن ساعت خوابش او را تا زمان گریه کردنش گرسنه نگه ندارید. نگران نباشید؛ این سبک شب‌زنده‌داری‌های شما طولانی نخواهد بود و در ماه‌های بعد نوزادتان هر سه تا چهار ساعت یک‌بار از شما تقاضای شیر خواهد کرد.

کودک خسته را زودتر به رختخواب ببرید

اگر به نظر می‌رسد که کودکتان می‌خواهد تا بعد از ساعت خوابش هم بیدار بماند، بدانید که رفتار پر‌انرژی در اواخر شب می‌تواند نشانهٔ خستگی کودک باشد و اگر کودکتان در به خواب رفتن یا در خواب ماندن طی طول روز یا در شب مشکل دارد، سعی کنید او را زودتر آمادۀ خواب کنید و در رختخواب بگذارید، زیرا خستگی زیاد می‌تواند آرام شدن برای خواب و خواب آسوده را دشوار کند.

گریه نوزاد - خواباندن نوزاد در چند ثانیه

با هر وعده شیر پوشک را عوض نکنید

نیازی نیست که با هر بار شیر دادن به فرزندتان پوشکش را هم عوض کنید. اگر پوشکش را چندان سنگین نکرده یا مدفوع نکرده، نیازی نیست با عوض کردنش در نیمه‌شب از خواب بیدارش کنید. می‌توانید یک‌بار قبل از خوابیدن پوشکش را عوض کنید و به پایش پودر بزنید و بار دیگر در ابتدای صبح عوضش کنید.

برای خواباندن نوزاد در چند ثانیه زیاده‌روی نکنید

به حرف‌های دیگران گوش نکنید و به خیال داشتن نوزادی سالم به او بیش از اندازه شیر ندهید. اگر نوزاد شما به‌ویژه در سه ماه اول زیادتر از ظرفیتش شیر بخورد، بیشتر دچار ریفلاکس و برگشتن شیر در مری می‌شود و به همین دلیل خواب ناآرام‌تری را تجربه می‌کند.

اگر سیر نمی‌شود، شیرتان را بدوشید

اگر فرزندتان آنقدر برای مکیدن شیر از سینه شما صبوری به خرج نمی‌دهد که سیر شود و سه، چهار ساعت متوالی بخوابد، می‌توانید در وعده قبل از خواب شیرتان را بدوشید و در شیشه بریزید تا مطمئن شوید که به اندازه کافی شیر خورده و سیر است.

برای وزن چهار کیلوگرم باید به ازای هر سه ساعت حدود 50 سی‌سی شیر به او بدهید و برای وزن پنج کیلوگرم، این میزان به حدود 65سی‌سی برای هر سه ساعت می‌رسد.

کودکتان را صبح‌ها بیدار کنید

با این کار، ساعت خواب روزانه‌اش تنظیم می‌شود. اگر از ساعت بیداری معمول فرزندتان در صبح گذشته، اشکالی ندارد که او را بیدار کنید تا ساعت خواب روزانه‌اش تنظیم شود. کودک به پیروی از یک الگوی منظم خواب، بیداری و تجدید نیرو با چرت‌های روزانه نیاز دارد. بیدار کردن او در یک زمان معین، به حفظ یک برنامۀ خواب قابل پیش‌بینی کمک می‌کند.

حمامش کنید برای خواباندن نوزاد در چند ثانیه

در روز دوم هم شما باید همان روال روز قبل را تکرار کنید تا فرزندتان به این شرایط عادت کند. حتی ساعت شیر شبانه او را هم تنظیم کنید تا در ساعت خاصی برای شیر خوردن بیدار شود. اگر فرزندتان مقاومت کرد، می‌توانید دوش گرفتن قبل از خواب را امتحان کنید.

بچه‌ها بعد از حمام کردن عمیق و آرام می‌خوابند. پس قبل از خواب می‌توانید او را حمام کنید، سپس بدنش را با روغن بادام یا زیتون بی‌بو کمی ماساژ دهید و در آخر با شیر دادن به او مراسم قبل از خواب را به پایان برسانید.

چند شب با کمک حمام (نیازی نیست شامپو به سرش بزنید، کمی آب‌بازی کافی است) او را برای خواب آماده کنید تا به خوابیدن در ساعت خاص عادت کند. اغلب بچه‌ها در طول سه تا پنج شب به این شرایط عادت می‌کنندو زود به خواب می‌روند. اما مسئله این است که نمی‌توان در درازمدت و هرروز این روش را تجربه کرد. اما می‌توان امیدوار بود که این شیوه به طور موقت موثر باشد.

فضا را خوشبو کنید

بعضی بینی های کوچک با بوی مطبوع یک یا دو قطره خوشبو کننده یا روغن طبیعی روی دستمال کنار تخت خوابشان زودتر به خواب می روند. بعضی از خوشبو کننده  ها و روغن های طبیعی به عنوان آرام کننده و ضد اضطراب شناخته شده اند.

البته استفاده از خوشبو کننده ها تا قبل از 6 ماهگی نوزاد توصیه نمی شود.برای نوزادان کمتر از 6 ماه یا نوزادانی که پوست و شامه حساسی دارند از خوشبو کننده استفاده نکنید و حتی برای شستشوی ملحفه های تخت از شوینده های بی بو استفاده کنید.

برای خواباندن نوزاد در چند ثانیه ترسش را جدی بگیرید

در حدود 12 ماهگی و کمی بعد از آن، ممکن است کابوس دیدن‌های فرزندتان و ترس‌های شبانه‌اش آغاز شود. شاید برای مدتی فرزندتان هر نیمه‌شب در خواب فریاد بکشد و گریه کند و معمولا زمان این جیغ کشیدن‌ها هم هر شب یکسان است.

حتما می‌پرسید که شما چه می‌توانید برایش انجام دهید! نیازی نیست او را به اتاق خودتان بیاورید. تنها کافی است هنگام کابوس دیدن‌هایش در کنار او باشید، در آغوش بگیریدش و با یک قصه شاد و آرامش‌بخش خواب دوباره را برایش میسر کنید. تصور نکنید این کابوس‌ها سلامت روان او را تهدید می‌کند.

هر بچه‌ای در این دوره سنی می‌تواند گرفتار ترس‌های شبانه شود. مهم شیوه برخورد شما و هوشیاری شماست که بتوانید در زمان مناسب همراهی لازم را با کودک داشته باشید و او را در آغوش بگیرید و آرامش کنید.

نوزاد - خواباندن نوزاد در چند ثانیه

برای خواباندن نوزاد در چند ثانیه دستتان را روی بدن کودک بگذارید

وقتی نوزاد را برای خواب به تختخوابش منتقل می کنید، سعی کنید دستتان را با مهربانی روی شکم، بازوها و سر کودک بگذارید تا او را آرام کنید.

بعضی اوقات فقط حضور شما کنار کودک کافی است تا حس امنیت به نوزاد منتقل شود و راحت تر بخوابد.

اگر کولیک دارد

خواباندن بچه‌های کولیکی که درست در زمانی که انتظار دارید در خانه آرام شما به خواب بروند، گریه را سر می‌دهند، کار آسانی نیست. اما می‌توانید گاهی کودک ناآرام‌تان را دور بزنید و با یک روش به ظاهر عجیب او را بخوابانید. شاید باورتان نشود صدای سشوار بهتر از لالایی و آغوش شما می‌تواند به فرزندتان برای خوابیدن کمک کند.

وقتی می‌بینید چشم‌هایش پر از خواب است اما به‌خاطر نفخ و دل‌درد در برابر خواب مقاومت می‌کند، سشوار را روشن کنید و او را در آغوش‌تان نگه دارید تا پلک‌هایش حسابی سنگین شده و خوابش عمیق شود.

ممکن است بعد از خاموش کردن سشوار چند باری گریه را تکرار کند اما با دوباره روشن کردنش بار دیگر می‌توانید بر گریه‌ها غلبه کنید. اگر صدای سشوار آزارتان می‌دهد، سی‌دی صدای موج دریا بخرید یا صدای موج را از اینترنت برایش دانلود کنید. بچه‌های کولیکی با صدای موج دریا هم آرام می‌خوابند.

لباس خواب مناسب

بعضی اوقات نوزادان به پارچه هایی که از الیاف مصنوعی ساخته شده اند، حساسیت دارند که می تواند مانع خوابیدن نوزاد شود. از لباس هایی استفاده کنید که از الیاف طبیعی مانند کتان تهیه شده اند تا از اذیت شدن کودک جلوگیری کنید.

آداب را به جا بیاورید

بسیاری از بچه‌ها جای شب و روزشان با هم عوض می‌شود و درحالی که تمام روز را آرام می‌خوابند، به محض آنکه برای خواب و استراحت آماده می‌شوید، خیال بیدار شدن به سرشان می‌زند. بیداری نوزاد شما که می‌تواند یکی از دلنشین‌ترین لحظه‌های مادری‌تان باشد، وقتی با تاریکی شب همراه می‌شود، می‌تواند خسته و کلافه‌تان کند اما نگران نباشید.

از همین امروز شما می‌توانید ساعت بدن نوزادتان را تنظیم و این مشکل را برای همیشه حل کنید. فردا صبح فرزندتان را زود از خواب بیدار کنید و مثل هر روز به کارهایش برسید. وقتی پوشکش را عوض می‌کنید یا به او شیر می‌دهید، پرده‌های خانه را کنار بزنید تا روشنایی طبیعی به اتاق بیاید.

نور طبیعی بیشتر از هر عامل دیگری می‌تواند در تنظیم شدن ساعت بدن او تاثیرگذار باشد. در شب، سکوت و آرامش خانه را حفظ کنید. سر ساعت خاصی برای خواب آماده شوید و او را هم آماده کنید و برایش در سکوت خانه و تاریکی لالایی بخوانید و آرام در گهواره یا آغوش‌تان تکانش دهید.

تمرین نظم کنید

به اینکه در 30 روز اول زندگی فرزندتان از الگوی منظمی برای خوابیدن پیروی کند چندان امیدوار نباشید اما اگر می‌خواهید به مرور نظم را در خوابیدنش ایجاد کنید، می‌توانید از همین روزهای اول این تمرین را شروع کنید.

برای رسیدن به این نتیجه نباید ابتدا او را بخوابانید و بعد در تختش بگذارید بلکه باید در لحظه‌ای که می‌بینید به خواب نیاز دارد او را در تخت یا گهواره‌اش بگذارید تا در حضور شما به خواب برود.

وقتی فرزندتان به خوابیدن در این شرایط عادت کرد، مستقل خوابیدن در آینده برایش راحت خواهد بود. شاید اثر این تلاش را در ماه اول نبینید اما به مرور فرزندتان به این روال عادت خواهد کرد.

اتاق را تاریک کنید برای خواباندن نوزاد در چند ثانیه

برای اینکه به نوزاد کمک تا متوجه فرارسیدن زمان خواب شود، اتاق او را تاریک کنید. از چراغ خواب استفاده نکنید و از پرده های تیره تا بتوانید تاریکی شب را در طول روز بازسازی کنید. وقتی زمان بیدار شدن کودک است، چه در صبح و چه در بعداز ظهر، پرده ها را باز کنید و به نور اجازه ورود بدهید تا نوزاد متوجه تفاوت بشود.

حالا شیر شبانه را تعطیل کنید

بعد از شش ماهگی نیازی نیست که کودک‌تان را برای شیر دادن از خواب بیدار کنید. او که تغذیه کمکی در طول روز را شروع کرده است، نیازی به شیر خوردن در شب ندارد.

می‌توانید وقتی به‌خاطر تشنگی در شب بیدار می‌شود، در شیشه‌اش به او آب دهید تا بعد از چند شب عادت بیدار شدن برای شیر از سرش بیفتد و آرام تا صبح بخوابد. کودک شما که به‌زودی دندان درمی‌آورد، اگر شب‌ها از سر عادت در خواب شیر بخورد، به پوسیدگی زودرس دندان دچار خواهد شد.

نوزاد را ماساژ دهید

نوزادان و کودکان نوپا که پیش از خواب 15 دقیقه ماساژ داده می شوند، سریع تر از کودکانی که فقط برایشان قصه گفته شده است، به خواب می روند. پس روغن مناسب ماساژ کودک تهیه کنید و با ملایمت و فشار کم او را ماساژ دهید.

بغل کردن نوزاد - خواباندن نوزاد در چند ثانیه

کمین نکنید

درست است که نباید کودکی که گریه می‌کند را به حال خود رها کنید اما نباید هر بار که فرزندتان در نیمه‌شب بی‌قراری می‌کند او را از گهواره‌اش ‌بردارید و در آغوش بگیرید. سعی کنید در لحظاتی که چندان بی‌قراری نمی‌کند، او را روی تختش آرام کنید و بلافاصله بعد از هر بی‌قراری او را در آغوش نگیرید.

شاید با چند ثانیه بودن در کنارش و دست گذاشتن روی بدنش دوباره به خواب برود اما در صورتی که فورا از روی تخت او را بر دارید، احتمال اینکه بی‌خواب شود بیشتر خواهد بود. با این وجود اگر دیدید گریه‌هایش از چند ثانیه انتظاری که گفته‌ایم بیشتر و شدید‌تر شد، چاره‌ای جز در آغوش گرفتن او نخواهید داشت.

از پستانک برای بخواباندن نوزاد در چند ثانیه استفاده کنید

دادن پستانک در زمان خواب به کودک کمک می کند تا آرام شود و به خواب برود. مطالعات نشان داده اند که استفاده از پستانک ممکن است از بروز سندرم مرگ ناگهانی نوزاد جلوگیری کند. وقتی نوزاد به خواب رفت، پستانک را از دهانش خارج کنید تا به خاطر افتادن پستانک از دهانش بیدار نشود. حتما از پستانک های بسیار نرم استفاده کنید تا اگر روی آن غلت زد، اذیت نشود.

نوزاد را قنداق کنید

از هر تازه پدر و مادری که سوال کنید به شما در مورد اهمیت یادگیری مهارت مهم قنداق کردن کودک خواهند گفت. از آنجا که نوزاد در رحم مادر شرایطی شبیه قنداق شدن را دارد، این کار به نوزاد کمک می کند بهتر بخوابد.

صدای متناوب ایجاد کنید برای خواباندن نوزاد در چند ثانیه

در رحم مادر، جنین به شنیدن صداهای متناوب مانند صدای نفس یا تپش قلب و یا حتی صدای شکم شما عادت دارد و به همین دلیل ممکن است سکوت برایش اسرارآمیز باشد. بعضی از نوزادن با شنیدن صدای دستگاه تهویه و به طور کلی لوازمی که صدای متناوب تولید می کنند، بهتر به خواب می روند.

استفاده از شربت برای تنظیم خواب نوزاد چه قدر درست است؟

آیا برای خواباندن نوزاد در چند ثانیه می توان از شربت استفاده نمود؟ وقتی از دیگر والدین می‌پرسید برای خواباندن نوزاد چی خوبه؟ یا چه کار کنیم خواب کودک عمیق شود، بسیاری ممکن است شربت خواب را به شما پیشنهاد کنند. اگر بدون مشورت با پزشک و به صورت خودسرانه از شربت تنظیم خواب نوزاد استفاده می‌کنید، باید بدانید که در حق کودک خود اجحاف کرده‌اید. استفاده از شربت تنظیم خواب نوزاد تنها با دستور پزشک و برای مدت زمان مشخصی تایید می‌شود؛ در غیر این صورت هرگز نباید مورد استفاده قرار بگیرد.

به جای استفاده از شربت تنظیم خواب نوزاد می‌توانید از داروی گیاهی برای بی خوابی نوزاد استفاده کنید. برای مثال عطر برخی از روغن‌های گیاهی خواب‌آور هستند و آرامش می‌دهند. مثلا روغن اسطوخودوس.

روغن اسطوخودوس یک آرامش بخش طبیعی برای سیستم عصبی بدن است که می‌تواند یک خواب آرام را به ارمغان بیاورد. حمام کردن کودک با محصولات حاوی روغن اسطوخودوس و ماساژ بدن کودک با روغن اسطوخودوس به شدت می‌تواند در خوب خوابیدن او تاثیر داشته باشد و منجر به خواب عمیق نوزاد شود. البته فراموش نکنید که حمام کردن نوزاد به خودیِ خود یک راهکار موثر در خوب خوابیدن و عمیق خوابیدن اوست؛ به شرطی که شکم نوزاد کاملا سیر باشد.

یادآوری می‌کنیم که ماساژ پوست نوزادان و کودکان با روغن اسطوخودوس ممکن است باعث ایجاد سوختگی پوستی یا حساسیت شود. لذا حتما قبل از استفاده کمی از آن را روی پوست آزمایش کنید. همچنین در کودکانی که مبتلا به آسم هستند، برای استفاده از روغن اسطوخودوس به احتیاط بیشتری نیاز است.