غلبه بر وابستگی عاطفی به شما کمک می کند بتوانید با ذهن باز برای رابطه تصمیم بگیرید. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که درگیر یک رابطه سمی شده باشید اما به دلیل وابستگی عاطفی نتوانید از آن رابطه بگذرید. در این مقاله روش های غلبه بر وابستگی عاطفی را بخوانید.

وابستگی عاطفی - غلبه بر وابستگی عاطفی

وابستگی عاطفی چیست؟

وابستگی عاطفی یک حالت روانشناختی است که در روابط رخ می دهد، خواه با یکی از اعضای خانواده، شریک زندگی یا یک دوست. وابستگی احساسی در افراد وابسته، یک عدم کنترل خود و احساس ناراحتی بزرگ در زمانی است که نزدیک به فردی که به او وابستگی دارند، نیستند.

افراد وابسته، احساس نیاز سیری ناپذیر بودن با شخصی را دارند که به او علاقه دارند و قادر به قطع رابطه خود با آن شخص نیستند.

اگرچه مواردی از وابستگی عاطفی موقتی نیز می تواند وجود داشته باشد، اما معمولاً شخصی که وابسته بودن عاطفی را تجربه می کند، الگوی وابسته بودن را در طول زندگی خود با افراد دیگر نیز تکرار می کند.

پیامدهای روانی وابسته بودن به لحاظ عاطفی متنوع هستند و بسته به درجه وابستگی و ویژگی های یک فرد متفاوت است. در بسیاری از موارد، این افراد وابسته، به دنبال افرادی غالب، کنترل کننده و اقتدارگرا هستند و در نتیجه خود را در روابط سمی گرفتار می کنند. در نتیجه، سلامت عاطفی تحت تأثیر این روابط سمی قرار می گیرد.

ویژگی های وابستگی سالم

 1. در این گونه روابط اعتماد و اطمینان از پایبند بودن بسیار موج می زند و فرد در رابطه احساس امنیت دارد.
 2. هیجانات عاطفی میان زوجین معقول است.
 3. وجود درک و فهم در دو طرف
 4. احساس شایستگی و وجود اعتماد بنفس در طرفین وجود دارد.

علائم وابستگی عاطفی

افرادی که دچار وابستگی عاطفی هستند، ممکن است در روابط خود با برخی از این الگوها روبرو شوند:

 • تحمل تنهایی را ندارند و فاصله جسمی یا عاطفی با شخصی که به او وابسته هستند، علائم استرس و اضطراب را به همراه دارد.
 • آن ها از ترس تنها بودن، رابطه را رها نمی کنند، حتی اگر باعث خوشبختی آن ها نشود.
 • آن ها اغلب نسبت به دیگران احساس حقارت می کنند و احساس می کنند که به اندازه کافی برای شریک زندگی خود یا افرادی که نسبت به آن ها وابستگی عاطفی دارند، خوب نیستند.

رهایی - غلبه بر وابستگی عاطفی

تشخیص وابستگی عاطفی

بیشتر افراد با وابستگی عاطفی نمی دانند که به آن مبتلا هستند و حتی ممکن است از پذیرش آن خودداری کنند. وابسته بودن عاطفی مانند سایر اختلالات بهداشت روانی است و نیاز به درمان وابستگی عاطفی دارد.

به طور معمول، افرادی که وابستگی عاطفی دارند و به دنبال روانشناس هستند، برای غلبه بر علائم افسردگی، اضطراب یا استرس کمک می گیرند، بدون این که بدانند علت این مشکلات در وابستگی آن هاست.

بررسی روانی یک متخصص همان چیزی است که وابستگی عاطفی شدید را تشخیص می دهد و برای غلبه بر آن، به دنبال راه حل می گردد.

انواع وابستگی عاطفی

وابستگی عاطفی به خانواده

وابستگی عاطفی به خانواده یکی از انواع دشوار وابستگی ازنظر غلبه بر آن است. این موضوع اغلب به ساختار خانواده مرتبط است که در آن، والدین از تنش و اضطراب زیادی رنج می‌برند و آن را به فرزندان نیز منتقل می‌کنند.

به‌این‌ترتیب بچه‌ها با ترس بسیاری نسبت به دنیای اطراف تربیت می‌شوند. از دید آنها، هرچیز خارجی خطر محسوب می‌شود و خانواده پناهگاه است.

افرادی که درگیر این نوع وابستگی عاطفی‌اند، درواقع حمایتی را که از خانواده دریافت می‌کنند، بیش از اندازه بزرگ جلوه می‌دهند. اعضای این خانواده‌ها روابط عاطفی قوی و همبستگی زیادی دارند؛ اما رفتارهای دیوانه‌واری نیز نشان می‌دهند؛ مثل این ایده که خطر همیشه در کمین است و هرچه از آن دورتر باشیم، بهتر است.

در این نوع خانواده‌ها، اعتماد به نفس اصلا تقویت نمی‌شود. نتیجه آن، این باور است که فرد از رویارویی با چالش‌های بزرگ ناتوان خواهد بود. در این مواقع، خانواده مانند حبابی عمل می‌کند که علاوه بر اینکه پناهگاه است، زندان نیز محسوب می‌شود. این روشی اشتباه برای مقابله با استرس است و به نیاز رشد و استقلال فرزندان هم پاسخ درستی نمی‌دهد.

وابستگی عاطفی زوج‌ها

وابستگی عاطفی زوجین جزو انواع شایع‌ و بسیار آسیب‌رسان وابستگی عاطفی است. این وابستگی از باوری اشتباه ناشی می‌شود که فرض می‌کند زن و شوهر به زندگی‌ خود معنی می‌بخشند و از یکدیگر دربرابر تنهایی وحشتناک محافظت می‌کنند؛ چون زن و مرد خودشان را محور زندگی می‌دانند.

این نوع وابستگی در افرادی ایجاد می‌شود که بسیار احساس ناامنی می‌کنند. آنها درباره توانایی خود شک دارند. درواقع تصور می‌کنند خیلی بی‌پناه‌اند. آنها برای ادامه زندگی نیازمند حمایت‌اند و این حمایت را از شریک زندگی خود انتظار دارند.

درواقع فردِ مقابل در زندگی به سپری دفاعی دربرابر رنج و ترس تبدیل می‌شود؛ به همین دلیل است که وابستگی شدیدی ایجاد می‌شود.

ممکن است در ابتدا این وابستگی عاطفی خوب به نظر برسد؛ اما دیر یا زود باعث رنجش‌های بسیار خواهد شد. فرد وابسته بسیار وحشت دارد که مبادا شریک زندگی‌اش را از دست بدهد و این احساس موجب می‌شود رفتارهای زیان‌باری مرتکب شود؛ مانند حسادت بیش‌ازحد یا اطاعت بی‌چون‌وچرا. به‌این‌ترتیب وابستگی، به‌جای تحکیم رابطه، آن را ویران می‌کند.

جدایی - غلبه بر وابستگی عاطفی

وابستگی عاطفی به محیط اجتماعی

دلیل اصلی بروز وابستگی عاطفی به محیط اجتماعی نیاز بیش‌ازحد به تأییدشدن و شناخته‌شدن در هر محیطی است. اگر نشانه‌های کافی از قدرشناسی حقیقی و مقبولیت وجود نداشته باشد، فرد به‌شدت احساس ترس می‌کند.

در این مواقع، فرد هر کاری که لازم بداند، انجام می‌دهد تا این خلأ روانی را پر کند؛ چون وقتی احساساتش جریحه‌دار می‌شود، گویی بدترین اتفاق ممکن رخ داده است.

فرد برای به‌دست‌آوردن تأیید جمع ممکن است به چاپلوسی روی آورد یا به‌کلی نامرئی شود. در قدم اول، فرد وابسته احساس می‌کند مجبور است دیگران را حتی بیش از خودش راضی نگه دارد.

این افراد حاضرند هرچیزی را فدا کنند؛ اما با عدم تأیید یا مخالفت دیگران مواجه نشوند. در قدم دوم، فرد حتی حاضر می‌شود از عقاید خودش صرف‌نظر کند تا تنش جمع را از بین ببرد. در هر دو مورد، موقعیت بسیار ویرانگر است.

در هر سه نمونه وابستگی عاطفی به خانواده، شریک زندگی و محیط اجتماعی، نداشتن اعتمادبه‌نفس بیشترین نقش را ایفا می‌کند. نکته دیگر، ناآگاهی افراد از میزان توانایی‌ خود در انجام‌دادن امور است. این فکر در ذهن این افراد شکل می‌گیرد که ارزش زیادی ندارند و به‌تنهایی نمی‌توانند به زندگی ادامه دهند.

همه این عقاید اشتباه به ترس و نگرانی تبدیل می‌شوند. بهترین راه غلبه بر ترس هایی که در زندگی تجربه می‌کنید، رویارویی با آنها است. شاید فقط لازم باشد اولین قدم را بردارید. خطر کنید و از منطقه امن خود خارج شوید.

اعتماد‌به‌نفس یک‌شبه ساخته نمی‌شود؛ اما یک نکته، حتمی است: اگر سعی کنید اعتمادبه‌نفستان را به‌دور از وابستگی‌ها بسازید، بسیار پایدارتر خواهد بود.

عوارض وابستگی عاطفی ناسالم

وابستگی عاطفی ناسالم، عوارضی دارد که در پایین به شرح آنها پرداخته شده است.

غمگین بودن

افراد وابسته از نظر عاطفی، همیشه دارای حدی از نگرانی هستند. دلیل این امر نیز این نکته است که فرد وابسته گمان می کند با از دست دادن منبع وابستگی، او نیز نابود می شود و زندگیش نابود می شود. در نتیجه همیشه حدی از اضطراب و نگرانی را متحمل می شود که اثرات مخربی را بر سلامت او، چه جسمی و چه فیزیکی، می گذارد.

کاهش اعتماد به نفس

بزرگترین مشکل روانی افراد وابسته این مسئله است که این افراد به دلیل وابستگی عاطفی بالایی که دارند، احساس ناتوانی در انجام کار ها و فعالیت ها می کنند.

در حقیقت این افراد به دلیل وابستگی بالایی که به دیگران پیدا می کنند، دارای این احساس می شوند که در نبود آن ها از پس هیچ کاری بر نخواهند آمد. در نتیجه این افراد اغلب اعتماد به نفس کمی خواهند داشت و احساس شدیدی از عجز و ناتوانی را تحمل می کنند.

نداشتن جرئت

متاسفانه اغلب افرادی که وابسته هستند، توان و شجاعت لازم را برای مقابله و عدم قبول درخواست طرف مقابل خود ندارند. در نتیجه برای آن که او را از دست ندهند، حاضرند به هر خواسته ای از جانب او تن بدهند.

این افراد جرئت گفتن نه به منبع وابستگی خود را ندارند. این افراد از گرفتن حق خود خجالت می کشنند و اظهار عقیده نمی کنند و به دیگران تا هر جا که لازم باشد، محبت می کنند تا رهایش نکنند. 

کاهش عزت نفس

متاسفانه افراد وابسته بدلیل آن که می خواهند تحت هر شرایطی منبع وابستگی خود را نگه دارند، حاضرند هر کاری را انجام دهند و در بیشتر موارد خودشان و نیاز هایشان را نادیده می گیرند. در نتیجه عزت نفس این اشخاص پایین است. این مسئله می تواند فرد را به سمتی سوق دهد که هرگونه سوءاستفاده ای را از جانب منبع وابستگی، قول کند.

جدا شدن - غلبه بر وابستگی عاطفی

منزوی شدن

با افزایش وابستگی فرد، او به مرور زمان از دیگر افراد دور می شود. نتیجه دوری و انزوایی که فرد وابسته پیدا می کند، چیزی جز افسردگی و کاهش مهارت های اجتماعی نخواهد بود. به همین دلیل است که اغلب افراد وابسته به طور کلی احساس رضایت و خوشحالی ندارند. 

عدم استقلال

زمانی که فردی در همه امور به دیگران وابسته باشد، به تنهایی نمی تواند از پس مشکلات و چالش هایی که برایش رخ می دهد، بر آید. در نتیجه در زندگی اغلب به مشکلات زیادی بر می خورند که به تنهایی نمی توانند آن ها را پشت سر بگذارد. و در نتیجه با شکست های زیادی مواجه می شود.

دلایل وابستگی عاطفی چیست ؟

طبق نظر سکستراپیست برخی از موارد هستند که با وجود آن ها سبب پیدایش روابطی می شود که با وابستگی عاطفی همراه است که عبارت اند از :

افکار نادرست

 افراد وابسته در رابطه خود دارای افکار کنترل کننده هستند و همواره تلاش می کنند که به هر نحوی که شده شرایط را همانگونه نگه دارند . افکار غیر منطقی در مورد محیط اطراف و مقصر دانستن پیوسته اطرافیان باعث ایجاد اضطراب در فرد خواهد شد که هم برای خود و هم برای اطرافیان موجب به وجود آمدن مشکلات و ناراحتی هایی می شود .

نداشتن اعتماد به نفس

بر اساس گفته ی روانشناس مرکز روانی نداشتن اعتماد به نفس و کمبود احساس ارزشمندی می تواند در ایجاد وابستگی نقش داشته باشد فردی که وابسته است احساس لیاقت و شایستگی خود را ار سوی دیگران دریافت می کند و باید فردی باشد که او را تایید و تحسین کند و گمان می برد که بدون حضور آن ها این احساس ها از بین خواهند رفت .

 

ترس و حسادت

همانطور که در قسمت بالا نیز اشاره شد وجود ترس در افراد می تواند وابستگی را به همراه داشته باشد و ترس از تنهایی و طرد شدن و جدایی باعث شود که فرد به اطرافیان خود وابستگی شدیدی پیدا کند اما از سوی دیگر به دلیل وابستگی پیوسته در حال کنترل کردن اطرافیان خود بوده و به آن ها حسادت افراطی می کنند که با ادامه این وضعیت ممکن است که از وابستگی او خسته شده و از او فاصله بگیرند . 

راه های غلبه بر وابستگی عاطفی

روش اول: الگوهای وابستگی عاطفی را بشکنید

 • ترس‌هایتان را شناسایی کنید

اغلب مواقع ریشه نیازمندی و وابستگی در ترس است. تصور کنید اگر فردی که به او وابسته‌اید ترکتان کند، چه احساسی به شما دست خواهد داد؟ از خودتان بپرسید دراین‌صورت چه چیزهایی شما را می‌ترساند؛ مثلا اگر به فردی که در حال آشنایی برای ازدواج هستید وابسته شده‌اید، ممکن است ترس دوست‌داشته‌نشدن را تجربه کنید.

 • به‌تنهایی وقت بگذرانید

زمانی پیدا کنید و مطمئن باشید کسی مزاحمتان نخواهد شد و مدتی تنها بنشینید. توجه کنید که در این تنهایی، ذهنتان به کجا می‌رود و چه تمایلاتی دارد. ممکن است به عادت‌ها و الگوهایی برسید که قبلا اصلا از آنها باخبر نبوده‌اید.

وقتی این تمرین را انجام می‌دهید، حواس خودتان را با بررسی تلفن همراه یا مرتب‌کردن اتاق پرت نکنید. تمام تمرکز خود را روی خودآزمایی بگذارید، حتی اگر سخت به نظر برسد.

 • برای غلبه بر وابستگی عاطفی حس هویت خود را تقویت کنید

به این فکر کنید که وقتی مجبور نیستید دیگران را راضی نگه ‌دارید، درواقع چه کسی هستید؟ ارزش‌های اساسی خود، چیزهایی که می‌خواهید به آنها دست یابید و خصوصیات اخلاقی‌تان را شناسایی کنید.

سعی کنید به یک خود درونی برسید که برای تأیید به دیگران نیازی ندارد. اگر بینش دقیقی از هویت خود ندارید، بهتر است از منطقه امن خود خارج شوید و چیزهای جدید را تجربه کنید. بررسی کنید چه فعالیت‌ها، افراد و ایده‌هایی با روحیه‌تان هماهنگ‌اند.

رابطه سمی - غلبه بر وابستگی عاطفی

 • از کنترل‌کردن دیگران خودداری کنید

وقتی بیش از اندازه به فردی وابستگی عاطفی داشته باشید، درنهایت سعی خواهید کرد او را کنترل کنید و اگر موفق نشوید، احساس بدبختی خواهید کرد. قبول کنید که اطرافیانتان هم حق دارند افکار، احساسات و انتخاب‌های خودشان را داشته باشند و نباید حتما شما را دخالت دهند. سعی کنید انرژی‌تان را برای کنترل‌کردن افکار و انتخاب‌های خودتان صرف کنید.

برای مثال، هنگامی که دوستتان می‌خواهد با دیگران وقت بگذراند و شما احساس حسادت می‌کنید، نباید این احساس بد را به آنها منتقل کنید؛ بلکه باید نفسی عمیق بکشید و به خودتان یادآوری کنید که افراد حق دارند دوستان زیادی داشته باشند و به این فکر کنید که در اوقات فراغت خود چه کارهای دیگری می‌توانید انجام دهید.

 • برای شکستن الگوها کمک بگیرید

اگر احساس می‌کنید در چرخه‌ای از وابستگی عاطفی گیر کرده‌اید و نمی‌توانید به‌تنهایی از آن خارج شوید، از کمک‌گرفتن نترسید. با دوستی صمیمی یا مشاوری صحبت کنید.

روش دوم: به سلامت عاطفی برسید

 • برای غلبه بر وابستگی عاطفی مسئولیت احساساتتان را بپذیرید

بپذیرید که کنارآمدن با احساساتتان وظیفه شخص شماست و نه هیچ‌کس دیگر. درک کنید که وقتی به‌شدت درگیر احساساتتان هستید، این احساسات هویت شما را تعریف نمی‌کنند یا رفتارتان را کنترل نمی‌کنند؛ مثلا نباید از دیگران توقع داشته باشید وقتی روز سختی داشته‌اید یا حال خوبی ندارید، کارهایشان را به‌خاطر شما متوقف کنند؛ بلکه باید راهی بیابید تا بدون کمک دیگران با احساسات منفی خود مقابله کنید. همچنین اگر می‌توانید، قبل از مراجعه به یک دوست سعی کنید خودتان به حال خوب برسید.

 • تلاش کنید با نیازهای خودتان روبه‌رو شوید

وقتی احساس بدی دارید، به راه‌های سالمی فکر کنید که ممکن است حالتان را خوب کند. به پیاده روی بروید یا شروع به نوشتن در دفترچه‌ای کنید. مراقب باشید یک وابستگی را جایگزین دیگری نکنید؛ مثلا اگر اضطراب دارید، نباید برای بهبود آن به مصرف الکل روی بیاورید. اگر دیدید به‌دلایل عاطفی به الکل یا چیزهای زیان‌آور دیگر پناه برده‌اید، باید حتما به دکتر مراجعه کنید.

 • برای غلبه بر وابستگی عاطفی اعتمادبه‌نفستان را تقویت کنید

وقتی درباره خودتان احساس خوبی داشته باشید، کمتر به افراد دیگر برای گرفتن توجه و تأیید وابسته خواهید شد. چیزهایی را که درباره خودتان دوست دارید، به خاطر آورید و اغلب اوقات توانایی‌هایتان را به خودتان یادآوری کنید. با کارهای جدید و کمک به دیگران سعی کنید اعتمادبه‌نفستان را افزایش دهید.

صحبت‌کردن با خود بخش بزرگی از اعتمادبه‌نفس است. به‌جای انتقادکردن از خودتان، بهتر است با لحنی دوستانه و به‌کار بردن جملات انگیزشی با خودتان حرف بزنید؛ مثلا بگویید: من حتما می‌توانم این کار را انجام دهم. من انسان توانمندی هستم. من مسئول سرنوشت خودم هستم. هر اتفاقی بیفتد، من بهترین کار را انجام خواهم داد.

 • محدودیت‌های دیگران را بپذیرید

در دیگر افراد به‌دنبال ویژگی‌های خوب بگردید و سعی کنید توقعاتی منطقی از آنها داشته باشید. اگر کسی ناامیدتان کرد، دچار عصبانیت نشوید. به خودتان یادآوری کنید که هرکسی نقاط ضعف و قوت مخصوص به خودش را دارد. هیچ‌کس بی‌نقص نیست. اگر دوستی برنامه شما را فراموش کرد، به او سخت نگیرید، به‌خصوص وقتی اولین بارَش باشد؛ چون همه حق دارند اشتباه کنند.

روش سوم: برای غلبه بر وابستگی عاطفی امن زندگی کنید

 • بدانید چه می‌خواهید

از خودتان بپرسید چه سبک زندگی را می‌خواهید و برای رسیدن به آن برنامه ریزی کنید. به‌جای راضی‌کردن دیگران سعی کنید به هدف ها و ارزش‌های خودتان اولویت بدهید. کامیابی را با گرفتن توجه زیاد از افرادی که به آنها وابسته‌اید، اشتباه نگیرید. به این فکر کنید که اگر این افراد در زندگی‌تان نباشند، چه چیزی خوش‌حالتان خواهد کرد. به‌جای انجام‌دادن توقعات دیگران، اهداف خودتان را بسازید و دنبال کنید.

 • مسئولیت برنامه‌هایتان را بپذیرید برای غلبه بر وابستگی عاطفی

برنامه‌های خود را براساس نیازها و آرزوهایتان بچینید. برای خودتان و فعالیت‌های موردعلاقه‌تان، مثل دیدن دوستان یا رفتن به سینما، وقت بگذارید. اجازه ندهید برنامه‌های دیگران به زندگی شما تحمیل شود؛ مثلا اگر فردی که به او وابسته‌اید به دیدن خانواده‌اش می‌رود، به‌جای ناراحت‌شدن فکر کنید چطور می‌توانید از وقت آزاد‌ خود لذت ببرید.

تصمیم برای جدایی - غلبه بر وابستگی عاطفی

 • دایره اجتماعی خود را گسترش دهید

با وقت‌گذرانی با افراد بسیار از وابسته‌شدن به فردی خاص جلوگیری کنید. سعی کنید همیشه با خانواده در ارتباط باشید و مرتب به دیدن دوستانتان بروید. اگر دایره اجتماعی‌تان کوچک است، می‌توانید در محل کار یا کلوپ‌های اجتماعی با افراد جدیدی آشنا شوید.

 • به دیگران بخشش کنید برای غلبه بر وابستگی عاطفی

وقتی به دیگران کمک کنید، دیگر احساس وابستگی نخواهید کرد. وقتی دوستان یا خانواده به کمک احتیاج دارند، حاضر باشید یا کارهای داوطلبانه انجام دهید. فقط برای نفس کمک‌کردن به افراد کمک کنید. اگر در قبال کمک توقع چیزی دارید، یعنی همچنان وابسته‌اید.

 • روی اهداف خودتان تمرکز کنید

اگر احساس کردید بیش از اندازه روی دیگران تمرکز کرده‌اید، وقت آن است که به عقب برگردید و روی اهداف خودتان تمرکز کنید. این کار می‌تواند انجام‌دادن کاری ساده مثل رنگ‌کردن دیوار اتاقتان باشد یا پیگیری هدفی بزرگ مثل شرکت در آزمون دانشگاه.

 • وابستگی متقابل ایجاد کنید

وابستگی سالم نیست؛ اما انزوای عاطفی هم خوب نیست. وقتی از شر عادت‌های قبلی خلاص شدید، به‌دنبال افرادی بگردید تا با آنها روابط عاطفی سالم برقرار کنید. روابط فرهنگی مبتنی بر احترام متقابل، صداقت و همدلی، نیازمندی نیست.

 • برای غلبه بر وابستگی عاطفی نیازتان را مطرح کنید

شاید نگران باشید اگر نیاز خود را مطرح کنید، شریکتان احساس کند به نیاز او اهمیت نمی دهید. اما نباید اینطور باشد.

نیاز های هردوی شما مهم است اما همیشه نمیتوان نیاز های یکدیگر را کاملا برطرف کرد. شما میدانید چطور نیاز های خود را برآورده کنید و شریکتان هم باید یاد بگیرد همین کار را انجام دهد.

شما میتوانید با تمرین (و تقویت) رفتار سالم مشوق شریکتان باشید. اگر محترمانه درمورد نیاز هایتان حرف بزنید، اصلا چیز بدی نیست. بهترین روش برای انجام این کار بدون سرزنش یا قضاوت این است که جملات را با «من» شروع کنید.

مثلا: « من بعد از اینکه از سر کار آمدم، نیاز دارم کمی با خودم تنها باشم. بعد، خیلی خوشحال میشوم که راجع به روزمان با هم حرف بزنیم.»

علامت وابستگی عاطفی در مردان

وابستگی عاطفی در مردان می‌تواند نشانه‌های متفاوتی داشته باشد. در ادامه برخی از مهم‌ترین آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

انجام هر کاری برای طرف مقابل

زمانی که یک مرد از لحاظ عاطفی به شما وابسته است، عملاً هر کاری برای شما انجام خواهد داد تا احساسات خود را به شما نشان دهد. او برای دیدنتان حاضر است، ساعت ها رانندگی کند و هرگز از اینکه بخواهد شما را راضی نماید، خسته نخواهد شد. در واقع، او هر لحظه به دنبال زمانی است که بتواند به شما کمک کند.

برای انجام هر کاری با شما تماس می‌گیرد

گاهی پیش می‌آید که شما با وی یک کار کوچک داشته باشید، اما این فرد تنها به یک پیام و یا ویس راضی نخواهد شد و با شما تماس می‌گیرد. چرا؟ چون پیوسته در ذهن او هستید و می خواهد هر چه بیشتر با شما در ارتباط باشد.

چنین فردی از لحاظ احساسی در شما سرمایه‌گذاری کرده است. این به خصوص در مورد مردان صادق است، زیرا مردان به طور طبیعی تمایل دارند روی چیزهایی تمرکز کنند که بیشتر به آن‌ها اهمیت می‌دهند. بر این اساس، همواره به نحوی برنامه ریزی می کنند که شما را ملاقات نمایند.

افسردگی - غلبه بر وابستگی عاطفی

او می‌خواهد شما با دوستان و خانواده او ملاقات کنید

یکی از نشانه‌های خوب در وابستگی عاطفی مردان، این است که آن‌ها می‌خواهند شما را به دوستان و خانواده معرفی نمایند. این بدین معناست که وی برای ارتباط بلندمدت با شما برنامه ریزی کرده است.

او نه تنها دوست دارد زمانی را با شما بگذراند، بلکه واقعاً از ته دل می‌خواهد اوقات زیادی را با شما سپری کند. این یکی از بارزترین علائم است که او از لحاظ عاطفی به شما وابسته است. او از وقت آزادش که متعلق به سایر دوستان و خانواده است، برای ماندن با شما استفاده خواهد کرد. این موارد را می توان از نشانه های عاشق شدن مردان به شمار آورد.

به خاطر سپردن تمامی جزییات

از دیگر نشانه های وابستگی عاطفی در مردان این است که همه جزئیات مربوط به همسر یا دوست دختر خود را به خاطر می سپارد.

کاری که زمانی برایش دشوار بود، اکنون در صدر فهرست او قرار دارد و او نه تنها چیزهای مهم را به یاد می آورد، بلکه بلکه حتی علایق شما را نیز به خوبی می‌داند و به خاطر می‌سپرد. به عنوان مثال، رفتن به رستوران مورد علاقه تان، یا خریدن شکلات یا عطر که دوست دارید، از این موارد محسوب می شود.

خلع سلاح شدن

همه ما می‌دانیم که گاهی نفوذ در مردان بسیار سخت و نشدنی به نظر می‌رسد. اما مردانی که وابستگی عاطفی دارند، نه تنها این گارد را ندارند؛ حتی به راحتی در مقابل شما گارد را پایین آورده و اجازه می‌دهند با او راحت باشید.

او می‌خواهد به شما متعهد باشد

اگر از اکثریت مردم بپرسید، خواهید دید که ترس از تعهد در رابطه در میان خیلی ها دیده می شود. بنابراین، اگر کیس شما، به دنبال تعهد باشد، نشانه آن است که از نظر احساسی به نقطه‌ای می رسد که فکر می‌کند شما تنها برای او هستید.

او به سراغ شما می‌آید

مردی که وابستگی عاطفی دارد، از عشق خود دفاع می‌کند، حتی اگر به معنی از دست دادن افراد نزدیک در زندگی اش مانند دوستان و خانواده باشد. این به آن دلیل است که او از لحاظ احساسی در شما سرمایه‌گذاری کرده و از هیچ کاری برای مراقبت و محافظت از شما انجام می دهد.

مردی که از نظر عاطفی به شما وابسته نیست، تمایل بیشتری به ترک تان در زمان بروز مشکلات دارد. اما مردی که واقعاً به شما اهمیت می‌دهد، حتی در سخت ترین شرایط نیز در کنارتان خواهد ماند.

درمان وابستگی عاطفی

در حال حاضر، روش های مختلفی برای درمان وابستگی عاطفی وجود دارد که بسته به هر مورد، روش‌ های درمانی انتخاب یا ترکیب می شوند. درمان های بالقوهٔ قطع وابستگی عاطفی عبارتند از:

 • درمان EMDR: حساسیت زدایی و پردازش مجدد حرکت چشم
 • هیپنوتیزم بالینی
 • درمان متمرکز بر احساسات
 • زوج درمانی
 • درمان های رشد شخصی

به طور کلی، هدف از درمان، کمک به فرد برای شناختن مشکل، کنار گذاشتن هرگونه رابطه سمی است، شناسایی علل این وابستگی عاطفی و درمان آن برای جلوگیری از تکرار همان الگو در روابط دیگر است.