فرزند باهوش به دنیا آوردن مگر دست ماست؟ باید به شما بگویم بله این امر کاملا به خودتان بر میگردد. پژوهشگران متوجه شدند عواملی در به دنیا آوردن نوزاد باهوش نقش مستقیم دارد. در این مطلب این راهکارها را برایتان می گوییم.

داشتن نوزاد باهوش دست خود شماست

پژوهشگران با مطالعه درباره اندازه مغز نوزادان به دنیا آمده متوجه شدند که صحبت کردن والدین و اطرافیان با جنین در دوران بارداری مادر می تواند باعث بزرگ شدن حجم مغز نوزاد و افزایش سطح هوش او در سالهای آینده و پس از به دنیا آمدن کودک شود.

در این پژوهش مشخص شده است نوزدانی که صدای ضبط شده مادران خود را در دوران جنینی شنیده اند دارای مغزی بزرگ تر از نوزدانی بودند که تنها صدای پس زمینه را در حین جنینی شنیده بودند.

نوزاد زیبا - فرزند باهوش به دنیا آوردن

صحبت با جنین همچنین می تواند باعث افزایش مهارت های گفتاری او در سالهای بعد شود، صدای مادر جزو یکی از اولین تجربیات حسی نوزاد در حین رشد است و او همینطور می تواند صدای ضربان قلب مادر خود را نیز بشنود.

کار شناسان دانشگاه هاروارد که در این تحقیق حضور داشتند معتقد هستند که صدای مادر و اطرافیان جنین باعث افزایش قدرت مرکز پردازش زبان در مغز کودک می شود و در آینده سبب زود به راه افتادن زبان کودک برای برقراری ارتباط با اطرافیان می شود. و مادرانی که با جنین صحبت می کنند معمولا نوزاد باهوش و با استعدادی به دنیا می آورند.

بیشتر بخوانید: تپل شدن کودک به صورت کاملا طبیعی، در سریعترین زمان

راهکارهای فرزند باهوش به دنیا آوردن

با جنین خود صحبت کنید

برای فرزند باهوش به دنیا آوردن به شما توصیه می کنیم که قبل از تولد حتماً صحبت کردن با جنین خود را آغاز کنید. هیچ ضرورتی ندارد که صبر کنید تا او به دنیا بیاید ؛ در همان دوران جنینی نیز به حرف های شما عادت می کند.

سعی کنید در صحبت ها او را مخاطب خود قرار دهید و با او با ملایمت و لطافت صحبت کنید؛ جنین از همان دوران الگوهای زبانی را به خوبی تشخیص می دهد.

درباره تجربه ها اتفاقات و فعالیت‌های روزمره خود برای او صحبت کنید و بیشتر با صدای بلند کتاب بخوانید که با شنیدن تشویق عادت کنند و برای به دنیا آمدن مشتاق باشد.

بیشتر بخوانید: علت تاخیر گفتاری کودک چیست ؟ آیا باید نگران شد ؟

بچه ی زیبا - فرزند باهوش به دنیا آوردن

از میوه‌ها و سبزیجات تازه استفاده کنید برای فرزند باهوش به دنیا آوردن

در دوران بارداری تمام مواد مغذی باید به موقع به بدن برسد که بدن مادر تحلیل نرود و سلامت جنین نیز به خطر نیفتد. مصرف سبزیجات و میوه ها بسیار در این دوران مهم هستند.

یکی از مزیت های استفاده از میوه و سبزیجات این است که در افزایش هوش کودک و کنترل وزن و سلامت خود مادر بسیار تاثیرگذار است.

ویتامین ها و املاح معدنی مورد نیاز بدن را تامین می کند و دیگر نیازی به استفاده از مکمل های غذایی نیست؛ اما اگر نمی توانید به هر دلیلی که مصرف میوه و سبزیجات مختلف را در رژیم غذایی خود داشته باشید؛ به شما توصیه می‌ کنیم که حتماً طبق نظر پزشک خود از مکمل های غذایی استفاده کنید.

برای فرزند باهوش به دنیا آوردن استرس را از خود دور کنید

در پاسخ به چگونه فرزندی زیبا و باهوش به دنیا بیاوریم باید بگوییم که استرس در میزان هوش کودک بسیار تأثیرگذار است، استرس بر روی سلول های مغز جنین تاثیر منفی گذاشته و هوش کودک را کم می کند.

بنابراین قبل از باردار شدن به عوامل کاهش استرس و به دست آوردن آرامش توجه و دقت لازم را داشته باشید. بهتر است در این دوران به طور کلی از محیط های تنش زا دوری کنید.

حتماً ورزش کنید و فعالیت خود را افزایش دهید، این موضوع در کاهش استرس و سلامت جنین بسیار موثر است. حتی می ‌توانید از تمرین های ریلکسیشن برای به دست آوردن آرامش بیشتر کمک بگیرید.

کودکانی که مادران آن ها در دوران بارداری دچار استرس شده اند؛ در ۵ سالگی با مشکل مواجه می‌ شود. مشکلات ان ها به صورت اختلال شناختی ، یادگیری زبان و کم هوش بودن بروز می کند.

کودک باهوش - فرزند باهوش به دنیا آوردن

از دندان های خود مراقبت کنید

برای فرزند باهوش به دنیا آوردن قبل از بارداری حتما به دندان ‌های خود رسیدگی کنید و از عدم مشکل اطمینان حاصل کنید. مشکلات و بیماری هایی که مربوط به دهان و دندان هستند در دوران بارداری اثر مستقیم بر سلامت کودک دارند.

این مشکلات می ‌توانند باعث به وجود آمدن زایمان زودرس است ، کاهش هوش و کاهش وزن کودک شوند.

مادرانی که در دوران بارداری سلامت بهداشت دهان و دندان خود را رعایت نمی کنند، مطمئناً فرزندان آن ها در آینده دچار مشکل در یادگیری می شوند.

یکی دیگر از مشکلاتی که جنین را در معرض خطر قرار می دهد سیگار کشیدن مادر است. سیگار کشیدن در این دوران باعث به وجود آمدن اختلال در یادگیری کودک می شود و همین طور سلامت دندان ها را به طرز چشمگیری کاهش می دهد و برای آینده کودک مشکلات سلامتی جدی را به دنبال خواهد داشت، بنابراین بهتر است که سیگار را کنار بگذارید و در مکان هایی که افراد سیگار می کشند وارد نشویید که بعد ها به داشتن فرزندی باهوش افتخار کنید.

برای فرزند باهوش به دنیا آوردن وزن خود را متعادل کنید

در پاسخ به سوال چگونه فرزندی زیبا و باهوش به دنیا بیاوریم باید بگویم که خیلی از خانم هایی که چاق هستند؛ در دوران بارداری باز هم دچار اضافه وزن می شوند.

بنابراین بهتر است که بسیار مراقب وزن خود باشید که نوزاد با وزن متعادل متولد کنید. جالب است بدانید که مادرانی که اضافه وزن دارند نوزادانی  کم وزن به دنیا می آورند؛ این موضوع تاثیر مستقیم برای یکدیگر دارد و همین طور در نوزادانی که وزن متعادلی دارند نسبت به نوزادانی کم وزن هستند؛ از هوش بالاتری برخوردارند.

طبق تحقیقاتی که محققان در زمینه وزن نوزادان انجام دادند، نتایج ان نشان می دهد که ارتباط بسیار نزدیکی بین کاهش وزن نوزاد و کم شدن ضریب هوشی او نسبت به نوزادانی که وزن طبیعی دارند وجود دارد ؛این نوزادان معمولا نارس متولد می شوند.

زیباترین کودک دنیا - فرزند باهوش به دنیا آوردن

مصرف شکر را محدود کنید

مصرف شکر در دوران بارداری را به طور کلی قطع کنید. شکر ارزش غذایی بسیار کمی دارد و در دسته مواد غذایی ناسالم قرار گرفته است، بنابراین اگر می خواهید فرزندی باهوش به دنیا بیاورید شکر را از رژیم غذایی خود به طور کلی حذف کنید.

مصرف این مواد غذایی؛ تعادل هورمون انسولین را در بدن به هم می ریزد و در نهایت منجر به کاهش عملکرد ذهنی نوزاد می شود.

سعی کنید که برچسب مواد غذایی را قبل از مصرف مطالعه کنید که از مصرف میزان شکر در رژیم غذای خود آگاه باشید. از مصرف نوشابه های گازدار ؛ کیک ها ؛ شیرینی ها و آبمیوه‌های صنعتی به شدت بپرهیزید؛ میزان قند آن ها بالا است.

موسیقی گوش دهید برای فرزند باهوش به دنیا آوردن

در پاسخ به سوال چگونه فرزندی زیبا و باهوش به دنیا بیاوریم باید بگویم که تحقیقاتی که بر روی جنین ها انجام گرفته نشان می‌ دهد که نت های موسیقی بسیار بر سلامت فرزندان تاثیر گذار هستند؛ اما تنها نکته ای که در گوش دادن موسیقی باید به آن توجه کنید این است که به هیچ عنوان برای این کار از هدفون استفاده نکنید.

بهتر است در این زمان اجازه دهید که جنین با آهنگ های مختلف آشنا شود. آهنگ های کلاسیک و آرام بخش بهره ببرید ؛ این موسیقی ها برای پرورش هوش و خلاقیت کودک تاثیر شگفت انگیزی دارند.

موتزارت به تقویت هوش میان شناختی کودک بسیار کمک می کند؛ به علاوه برای آرامش مادر هم موثر واقع می شود.

روغن های سالم مصرف کنید

گاهی اوقات بعضی از مادر ها هستند که از مصرف هر گونه چربی پرهیز می کنند ؛ آن ها بر این باورند که هر نوع چربی باعث افزایش وزن آن ها می شود.

این موضوع درست نیست در پاسخ به سوال چگونه فرزندی زیبا و باهوش به دنیا بیاوریم باید این را بدانید که استفاده از چربی های مفید در رژیم غذایی کودک بسیار تأثیرگذار است.

بهتر است از موادی که دارای روغن های سالم هستند استفاده کنید؛ از این مواد غذایی می ‌توان به بادام ؛ گردو ؛ فندق اسیدهای چربی امگا ۳ که در ماهی و غذاهای دریایی وجود دارد اشاره کرد.

این غذاها باعث بالا رفتن سیستم ایمنی بدن ، سلامت مغز بهبود ساختار عصبی و خون رسانی در بدن می شود.

تربیت کودک - فرزند باهوش به دنیا آوردن

کمی نور آفتاب بگیرید

نور خورشید را از دست ندهید چرا که بسیارحائز اهمیت است البته فقط 20 دقیقه در روز آفتاب بگیرید. در یک بررسی مشخص شد درصد بالایی از مادران باردار، ویتامین د کافی و مورد نیاز بدن خود را در این دوران دریافت نمیکنند. کمبود این ویتامین که ناشی از کمبود دریافت نور خورشید و عدم دریافت کافی ویتامین د از طریق مواد غذایی است، نتیجه ی قابل توجهی را بر رشد استخوان ها و قلب جنین میگذارد. محققان همچنین در حال بررسی رابطه ی بین کمبود ویتامین D در دوران حاملگی با اتیسم هستند.

کلسیم مصرف کنید برای فرزند باهوش به دنیا آوردن

یکی دیگر از مواد معدنی که به سلامت جنین کمک می کند؛ کلسیم است. این ماده باعث سلامت مغز می ‌شود.

کلسیم در لبنیات به وفور پیدا می شود ؛ در کنار آن می توان از ریز مغذی های دیگر مانند آهن ؛ اسید فولیک؛ ویتامین سی و فیبر هم استفاده کرد.

مغزهایی مثل بادام ؛ انجیر؛ کشمش؛ ماهی ‌سالمون؛ سبزیجاتی که برگ سبز تیره دارند مثل اسفناج و کلم بروکلی سرشار از کلسیم هستند. در حبوبات نیز کلسیم یافت می شود حبوباتی مانند نخود و عدس هم کلسیم فراوانی دارند.

جنین خود را لمس کنید

از حدود 20 هفته به بعد جنین شما لمس کردن رحم را حس میکند و نوازش آن می تواند پیام های آرامش بخشی را به سیستم عصبی جنین منتقل کند مطالعات نشان میدهند که جنین حتی میتواند که لمس مادر را از پدر تمیز دهد. از روغن بادام استفاده کنید که بهترین بهانه برای فرستادن ماساژ رحم و پیامی به جنینتان است.

رژیم غذایی سالمی را داشته باشید

چگونه فرزندی زیبا و باهوش به دنیا بیاوریم در پاسخ باید بگویم که سعی کنید از تخم مرغ  و ماهی استفاده کنید.

ترکیباتی که در تخم مرغ و ماهی وجود دارد که باعث رشد سلول های مغزی جنین بسیار موثر است. معمولا پزشکان به خانم های باردار توصیه می کنند که هفته دوبار از گوشت ماهی استفاده کنند.

مصرف گوشت سفید باعث بالا بردن هوش زبان شناختی و مهارت های آتی و کودک می ‌شود. البته باید این نکته را در نظر بگیرید در انتخاب نوع ماهی با پزشک خود مشورت کنید.

توصیه های قبل از از بارداری

از فولیک اسید استفاده کنید

معمولاً پزشکان برای خانم هایی که می خواهند باردار شوند؛ فولیک اسید تجویز می کنند. مصرف فولیک اسید حداقل یک ماه قبل از بارداری بسیار مهم است.

در رژیم غذایی روزانه خانم هایی که می خواهند باردار شوند باید حدوداً ۴۰۰ میکروگرم اسید فولیک وجود داشته باشد. جای دادن فولیک اسید در رژیم غذایی کاری دشوار است.

به شما توصیه می کنیم که از مکمل های غذایی استفاده کنید. اگر یک ماه قبل از بارداری فولیک اسید مصرف کنید، مطمئن باشید ۵۰ تا ۷۰ درصد رشد و توسعه سلول‌ های مغزی جنین افزایش پیدا می‌ کند. خانم‌هایی که وزن متعادلی دارند ضریب هوشی فرزند آن ها نیز بیشتر است.

ورزش را فراموش نکنید

قبل از باردار شدن حتماً ورزش کنید؛ بهتر است برنامه منظمی برای این کار داشته باشید که در طول دوران بارداری برای ورزش کردن با مشکل مواجه نشوید.

بعضی از خانم ها در دوران بارداری ورزش می کنند؛ اما خیلی کم می‌ توانند به این برنامه عادت کنند. مطمئناً خانم های باردار زودتر از ورزش کردن دست می کشند.

سیگار را ترک کنید

سیگار میزان هوش کودک را پایین می آورد و سلامت جنین را به خطر می اندازد. اگر تصمیم به بارداری دارند توصیه مهم دیگر ما به شما این است که سیگار را کنار بگذارید تا هوشنوزاد شما را تحت تاثیر قرار ندهد و بتوانید در آینده به داشتن فرزند باهوش افتخار کنید.