خواص دمنوش به بسیار زیاد است. ما به بخشی از این خواص پرداخته ایم. با خشک کردن میوه به میتوانید مدت زمان نگهداری آن را افزایش دهید، و در طول سال از خواص آن بهره مند شوید.

خواص دمنوش به

خواص دمنوش به برای لاغری و کاهش وزن

به یک میوه کم‌کالری است ، اما سرشار از فیبر غذایی هست.100 گرم از این میوه تازه خام، حاوی حدود 57 کالری است. همچنین دارای چربی اشباع‌شده، سدیم و کلسترول کم است که این ویژگی‌ها باعث می‌شود یک گزینه‌ای مناسب برای کاهش وزن و سلامت کلی باشد.

دمنوش به - خواص دمنوش به

درمان زخم معده

آب این میوه برای افراد مبتلابه زخم معده مفید است و به درمان آن کمک می‌کند، زیرا دستگاه گوارش را آرام می‌کند. 

درمان بیماری‌های معده و همروئید

به درمان مؤثر برای بیماری‌ها و ناراحتی‌های صبحگاهی است. به زمانی که با عسل مخلوط شود، می‌تواند به درمان کولیت، اسهال، یبوست و عفونت‌های روده کمک کند و شربت به برای درمان هموروئید نیز استفاده می شود. 

خواص آنتی‌اکسیدانی میوه به

این میوه به دلیل وجود ترکیبات پلی فنولیک، خواص آنتی‌اکسیدانی شگفت‌انگیزی دارد. این آنتی‌اکسیدان‌ها با رادیکال‌های آزاد موجود در بدن مبارزه کرده و روند پیری را کاهش می‌دهند و همچنین از بروز بیماری‌های قلبی- عروقی و سکته مغزی هم جلوگیری می‌کنند.

خواص به - خواص دمنوش به

خواص دمنوش به برای درمان تهوع و استفراغ

به پخته‌شده یا جوشیده، تهوع و استفراغ را از بین می‌برد و به‌عنوان یک دیورتیک خوب، به حذف سموم و مایعاتی که بدن می‌سازد، کمک می‌کنند.

خواص ضدویروسی میوه به

میوه به غنی از خواص ضدویروسی است. فنول های موجود در این میوه با فعالیت‌های ضدویروسی قوی و خواص آنتی‌اکسیدانی که دارند، در برابر سرماخوردگی و سایر بیماری‌های ویروسی از بدن محافظت می‌کنند. 

کاهش فشارخون از خواص دمنوش به

این میوه به دلیل وجود پتاسیم  فشارخون بالا را  متعادل و باعث کاهش آن می شود.

کاهش میزان و سطح کلسترول

مصرف منظم این میوه، کمک می‌کند تا ال دی ال یا کلسترول بد در خون کاهش یابد و قلب را سالم نگه می‌دارد. 

خواص ضد سرطانی به

خواص آنتی‌اکسیدانی به به بدن کمک می‌کند تا در مقابل رادیکال‌های آزاد و سلول‌های سرطانی مقاومت کنند. همچنین حاوی تانین هست که این تانین ها، از غشاهای مخاطی در برابر سرطان محافظت می‌کنند و مواد شیمیایی و سمومی که باعث سرطان در روده بزرگ می‌شوند را از بین می‌برد. 

 درمان استرس

آنتی‌اکسیدان‌های مختلف در به به کاهش استرس و حفظ ذهنی آرام کمک می‌کنند. 

درمان بیماری‌های کبدی و چشم

مصرف به برای کسانی که به بیماری‌های کبدی و یا چشم مبتلا هستند، مفید هست.

به خشک شده - خواص دمنوش به

طرز تهیه دمنوش به

طرز تهیه به به روش خانگی کمی زمان‌بر است. برای تهیه دمنوش به باید ابتدا به‌ رسیده و شیرین ایرانی تهیه کنید. به‌ها را به خوبی بشویید تا پرز موجود روی آن‌ها پاک شود. سپس به‌های شسته شده را به کمک رنده، رنده کرده و روی یک سینه پخش کنید و اجازه دهید تا خشک شوند.

خشکی نباید به قری زیاد باشد که به‌های خلال‌ شده را بتوان مانند چوب کبریت شکست. در مرحله آخر باید به‌های خشک شده را تفت دهید که برای این کار باید یک تابه فلزی را روی حرارت گذاشته تا ماهیتابه به خوبی داغ شود.

به‌های خلال شده خشک شده را همزمان در تابه بریزید و به سرعت با قاشق چوبی به‌ها را زیر و رو کنید تا حرارت به طور یکسان به همه به‌های خلال شده برسد. این کار را تا وقتی که رنگ به‌های خلال شده به قهوه‌ای پررنگ تغییر کند ادامه دهید.

اگر حین تفت دادن به‌های خلال شده کمی دود بلند شد از  هیچ اشکالی ندارد و حتی این کار  به خوش‌رنگ‌تر شدن دمنوش به شما هم کمک می‌کند، بنابراین از برخاستن کمی دود و دم نترسید و نگران نباشید.

بعد از اینکه رنگ به‌های خلال شده  تغییر کرد تابه را از روی شعله بردارید و اجازه دهید به‌های بو داده شده خنک شوند. سپس آن‌ها را در ظرف دربسته شیشه‌ای و دور از رطوبت نگهداری کنید.

سپس برای تهیه دمنوش به برای هر نفر به اندازه یک قاشق غذاخوری از به‌های بوداده را در یک قوری با یک لیوان آب جوش برای مدت زمان بیست دقیقه روی حرارت غیر مستقیم بگذارید تا به خوبی دم بکشد و سپس بنوشید.

خشک کردن به - خواص دمنوش به

روش خشک کردن به برای دمنوش

گرچه خشک کردن به برای تهیه دمنوش خانگی کمی زمان بر است ولی بسیار خوشمزه اس و میتوانید از خواص دمنوش به بهره مند شوید.

برای تهیه دمنوش به نخست باید به رسیده و شیرین ایرانی بخرید. به های وارداتی با اینکه ظاهر هندسی آراسته تری دارند در بیشتر موارد از بو و مزه لازم بی بهره اند و بیشتر برای تزئین ظرف میوه مناسب اند تا کاربرد و فایده طبی.

۱- به ها را خوب بشویید تا پرزهای روی آن برود. اگر پوست به  کاملا زرد باشد نیازی به گرفتن آن نیست.

۲- پس از شستن به باید آن را با رنده فلزی خلال کنید تا قطعاتی به طول حدوداً ۳ سانتی متر و قطر حدود ۲ میلی متر به دست آورید.

نکته : قطعات ریزتر یا درشت تر ممکن است در مراحل بعدی شما را با مشکل روبرو کنند.

۳- سپس به های رنده شده را در سینی پهن کنید و روی وسیله گرمازایی با گرمای ملایم و پیوسته، مانند شوفاژ، قرار دهید.

بسته به رطوبت هوا و دمای گرم کننده بین ۱ تا ۲ روز طول می کشد تا قطعات به خشک شوند.

نکته : در این مرحله، خشکی نباید آنقدر زیاد باشد که خلالها را بتوان مانند چوب کبریت شکست.

۴- مرحله پایانی در تهیه دمنوش به ، بو دادن آنهاست که نیاز به کمی مهارت دارد وگرنه ممکن است دمنوش به خوب از کار درنیاید.

برای این کار باید یک ماهی تابه فلزی را روی شعله گاز بگذارید تا ظرف خوبِ خوب داغ شود، به قدری که اگر قطره ای آب در آن ریختید به پرش درآید و زود بخار شود.

سپس خلالهای به خشک شده را یکباره در ماهیتابه ریخته و به سرعت با قاشق چوبی زیر و رو کنید تا حرارت به طور یکسان به همه خلالها برسد.

این کار را تا وقتی که رنگ خلالها به قهوه ای پررنگ برسد ادامه بدهید.  مراقب باشید به هایی که خرد تر هستند زود میسوزند و باید مدام هم بزنید.

کمی دود بلندشدن از این خلالها هیچ عیبی ندارد و حتی به خوش رنگتر شدن دمنوش به هم کمک می کند، بنابراین از برخاستن کمی دود و دم نترسید.

۵- پس از تغییر رنگ و بوداده شدن به ها، ماهیتابه را از حرارت دور کنید و بگذارید خنک شود. سپس آن را در ظرف دربسته شیشه ای نگهداری کنید و از رطوبت هم دور نگهدارید.

میوه به - خواص دمنوش به

نکات مهم در تهیه دمنوش به

  • اغلب چون در فصل به بخاری یا شوفاژ روشنه می توان درون سینی روی بخاری یا شوفاژ قرار بدید تا خوب خشک شود.
  • می توان در دمای محیط هم خشک کرد ولی ممکن است چند روز طول بکشد.
  • روزی ۲-۳ بار به رو زیر و رو کنید تا خشک شود.
  • اگر در شهری رطوبتی زندگی می کنید نگذارید که خودش خشک بشه چون کپک میزند.
  • بهتره داخل فر با دمای خیلی کم و مدت زمان زیاد و یا روی بخاری با شعله کم یا پیلوت به رو خشک کنید.
  • پیشنهاد میکنم بیشتر از یکساعت روی حرارت غیر مستقیم نذارید چون دیگه به مزه پخته شده و مزه مربای به رو میگیره.
  • توجه داشته باشید که باید مدام به ها را در موقع تفت خوردن هم بزنید تا زمانی که رنگ‌ به قهوه‌ای تغییر کند.
  • اگر به را خوب تفت ندهید در موقع دم کردن چای به رنگ نمی دهد و عطر کمتری خواهد داشت.

خواص درمانی به

به دارای خواص و فواید فراوانی است و به همین علت بسیاری از بیماری‌ها را تسکین می‌دهد. علاوه بر میوه به دانه به به درمان گلودرد کرده و روغن به نیز از تعریق جلوگیری می‌کند. میوه به غنی از ویتامین‌ها مانند ویتامین A، B و C، فیبر، مس، کلسیم، آهن، پتاسیم، سلنیوم، فسفر، روی و منیزیم است. در ادامه به بررسی برخی از خواص به می‌پردازیم.

خواص به در بارداری

از جمله خواص به می‌توان به مفید بودن این‌ میوه در بارداری برای خانم‌ها اشاره کرد. استفاده از میوه به و دمنوش به برام خانم‌ها در حین دوران بارداری و حاملگی خواص و فواید زیادی به همراه دارد. میوه به حاوی مقادیر بالای ویتامین B6 است و بر روی تهوع و استفراغ بارداری موثر و کمک ‌کننده است از همین رو در بارداری به خصوص بین هفته ششم تا چهاردهم بارداری، مصرف میوه به به خانم‌های باردار توصیه می‌شود.

خواص به برای جنین

تاثیر مثبت و مفید به بر روی جنین از دیگر خواص ناخنک است. میوه به تاثیر مفیدی بر روی میزان IQ نوزاد متولد شده دارد و می‌تواند موجب افزایش هوش کودکان شود‌. برخی از مطالعات از جمله خواص به، به تاثیر به در زیبایی کودکان نیز یاد کرده‌اند.به خوشمزه - خواص دمنوش به

خواص به برای مردان

یکی از خواص به تاثیر این میوه در افزایش انرژی است و به همین دلیل برای آقایانی که کار‌های سخت انجام می‌دهند و به انرژی بالایی احتیاج دارند مفید است. همچنین یکی دیگر از خواص به کمک به تقویت قوای جنسی است.

خواص به به عنوان ضد سرطان

به دارای خاصیت آنتی‌اکسیدانی است و با داشتن این خاصیت از بدن در برابر رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند و موجب از بین رفتن سلول‌های بدخیم سرطانی را از بین سرطانی می‌شود. به با داشتن موادی دارای ترکیبات قابض به نام قابض به نام‌ تانن، کاتچین (catechin) و اپی کاتچین (epicatechin) است، این ماده با حذف سموم شیمیایی و سرطان‌زا از غشاهای مخاطی روده بزرگ در برابر سرطان محافظت می‌کند. بنابراین یکی از خواص به این است که ضدسرطان است.

خواص به برای پوست

یکی دیگر از خواص به تاثیر به در سلامت و شادابی پوست است. به حاوی آنتی‌اکسیدان‌هایی است که موجب حذف بسیاری از عوامل مضر برای سلامت پوست می‌شود و از این طریق موجب بهبود چین و چروک پوست، حذف لکه‌های پوستی می‌شود. میوه به همچنین در محافظت از پوست در برابر اشعه ماوراءبنفش نیز موثر و کمک کننده خواهد بود.

خواص به برای مو

کمک به سلامت و زیبایی مو از دیگر خواص به است. میوه به برای خون سازی بسیار مفید است و تقویت خون‌سازی و تنظیم گردش خون موجب تقویت فولیکول‌های مو شده و به رشد بهتر مو و زیبایی مو‌ها کمک می‌‌کند.

خواص به به عنوان ضد التهاب

یکی از خواص دمنوش به تاثیر این میوه در کاهش علائم بیماری‌هایی که باعث التهاب در بدن می‌شوند است. به حاوی مقادیر بالایی از ویتامین C است و به همین علت دارای خاصیت ضد التهابی و ضد حساسیست است. یکی دیگر از خواص به داشتن خاصیت ضد عفونی کنندگی است و از همین رو میوه به می‌تواند در درمان عفونت مثانه کمک کننده و مفید باشد.

خشک کردن به - خواص دمنوش به

خواص آب به

آب به دارای خواص متفاوتی است. از جمله خواص آب به می‌توان به مواردی مانند درمان سردرد، جلوگیری از خون ریزی، جلوگیری از تهوع و استفراغ و برطرف کردن تشنگی اشاره کرد.

خواص روغن میوه به

خواص روغن میوه به برای سلامتی فراوان است. از جمله خواص روغن میوه به می‌توان به مواردی مانند جلوگیری از عرق کردن، تقویت قلب، تقویت کبد و تقویت معده اشاره کرد.

مضرات برگ به

از برگ درخت به نباید به صورت خام استفاده کرد. مصرف برگ به برای افرادی که دچار یبوست هستند، توصیه نمی‌شود زیرا ممکن است سبب تجدید و تشدید یبوست شود. مصرف دمنوش برگ به ممکن است در برخی افراد موجب بروز حساسیت شود.

خواص به برای لاغری

یکی از خواص دمنوش به، تاثیر آن در لاغری و کاهش وزن است. به یک میوه کم کالری است. به حاوی مقادیر بالای فیبر است و به همین علت موجب احساس سیری شده و از پرخوری جلوگیری می‌کند. همچنین به حاوی چربی اشباع شده، سدیم و کلسترول کم و با داشتن این‌ها تبدیل به یک ماده غذایی مناسب برای کاهش شده است. همچنین به دارای ترکیبات آنتی‌اکسیدانی است که این‌ ترکیبات منتج به افزایش متابولیسم انرژی می‌شود.