۴۰ سالگی سنی است که بسیاری از افراد به سبک زندگی و رژیم غذایی خود نگاه دوباره‌ای می‌اندازند و بسیاری از عادت‌های ناکارآمد را از زندگی خود حذف می‌کنند. شاید یکی از مهمترین تغییراتی که باید در این دوران انجام شود، تغییر فهرست خوراکی‌های مورد استفاده در رژیم غذایی است.

در این گزارش ۵ ماده غذایی را که بیشترین ضرر را برای سلامت زنان بالای ۴۰ سال دارند، به اختصار معرفی می‌کنیم.

۱- نوشیدنی‌های حاوی قند

آب میوه‌های غیرطبیعی، سودای رژیمی یا عادی، چای سرد و لیموناد نمونه‌هایی از نوشیدنی‌های حاوی قند است که برای زنان بالای ۴۰ سال بسیار مضر هستند. در تحقیقات مختلف بین مصرف مستمر نوشیدنی‌های حاوی قند و ابتلا به بیماری‌های قلبی، آرتروز، دیابت نوع ۲ و چاقی ارتباط معناداری کشف شده است.

۲- پروتئین‌های کاهش وزن

تاکنون محصولات مختلفی با عنوان پروتئین کاهش وزن تولید و عرضه شده‌اند. این پروتئین‌ها به شکل قطعات کوچک بسته‌بندی شده و مدعی هستند امکان کاهش وزن و دستیابی وزن ایده‌آل را برای مصرف کننده فراهم می‌کنند، اما اغلب این محصولات حاوی قند مصنوعی و روغن پالم هستند که به اندازه یک تکه شکلات برای سلامتی مضر است.

۳- گوشت فرآوری شده

انواع سوسیس و کالباس حاوی نیترات‌های عامل سرطان و مقادیر زیادی سدیم هستند که موجب افزایش فشار خون می‌شود. بر اساس تحقیقاتی که در نشریه European Cytokine Network  منتشر شده است، نیترات سدیم موجب افزایش استرس اکسیداتیو  در نتیجه تخریب کلاژن و الاستین موجود در پوست می‌شود.

۴- سیب‌زمینی سرخ شده

دوران استفاده از روغن داغ برای پخت و پز به پایان رسیده است. بر اساس تحقیقاتی که در نشریه   Canadian Journal of Dietetic Practice and Research منتشر شده است، داغ کردن روغن می‌تواند موجب کاهش چربی‌های غیراشباع موجود در روغن شود. این نوع چربی‌ها برای قلب مفید هستند و پوست و مفاصل را تغذیه می‌کنند. علاوه بر  این مواد غذایی سرخ شده از جمله سیب زمینی می‌تواند به افزایش وزن منجر شود.

۵- شیرینی‌ها

انواع کلوچه‌، کاپ کیک و مافین حاوی مقادیر زیادی قند هستند که تاثیرات منفی قابل توجهی بر فرایند پیری دارد. به اعتقاد متخصصان، گلوکز و فراکتوز موجود در این خوراکی‌ها می‌تواند کلاژن و الاستین پوست را تخریب کند و موجب تشکیل چین و چروک در پوست شود.

وقت‌گذرانی با افراد منفی‌نگر، مقایسه خود با دیگران، خانه و اتاق خواب نامرتب، بردن تجهیزات الکترونیکی به اتاق خواب، خواب شبانه ناکافی، وابستگی به قرص خواب، روزمرگی،‌ روابط عاطفی سرد با همسر و بی‌توجهی به سلامتی از جمله ‌عادت‌های غلطی است که باید قبل از ورود به چهل‌سالگی ترک شوند.