حتی اگر در بطن یک بیماری همه‌گیر هم نباشیم باز هم اضافه وزن اطفال تنش های فراوانی برای خود کودک و والدین وی به همراه دارد. مساله حائز اهمیت خودپنداری و تصوری است که هر فردی نسبت به درصد چربی های بدن خود دارد. بسیاری از مردم این لحظه را در یاد دارند که پزشک برای نخستین بار اضافه وزن دختر یا پسرش را یک مشکل خواند و آن کودک را از معصومیت و شادی کودکانه خارج کرد. 

 
همه گیری کرونا ، نگرانی ها را در مورد افزایش وزن کودکان تشدید کرده است؛ شاید به دلیل تعطیلی مدارس. نیازی به بیان نیست که در شرایط کنونی ورزش ها و سایر فعالیت هایی که در طول روز به آنها پرداخته میشد و همچنین ساعاتی که هر فرد بدون خوردن غذا سپری می کرد از بین رفته است. بعلاوه مشکلات اقتصادی و محدودیت خرید مواد غذایی ممکن است توانایی برخی از خانواده ها در انتخاب مواد غذایی سالم را محدود کند.
 
دکتر الیانا پرین، پزشک اطفال و مدیر مرکز تحقیقات چاقی کودکان  در این باره گفت:  والدین باید به خود لطف کنند. آنها اوقات سختی را سپری می کنند ، بچه ها نیز همینطور. ناامنی غذایی بیشتر و بیشتر شده، مردم شغل خود را از دست داده اند ، بچه ها ممکن است وعده های غذایی معمول خود را از دست داده باشند. دکتر سندی هاسینک ، متخصص اطفال که کار خود را وقف درمان چاقی کودکان کرده و اکنون با آکادمی اطفال در موسسه وزن کودکان سالم کار می کند ، نیز تصریح کرد: حتی در زمان های قبل از شیوع کرونا ، من به عنوان یک پزشک متوجه شدم که تغذیه و فعالیت در زمان بروز استرس  از بین می رود. 
 
به گفته وی، عوامل متعددی وجود دارد که خانواده در طول یک همه‌گیری نتوانند سبک زندگی سالمی داشته باشند؛ از افزایش بی تحرکی و صرف زمان بیشتر مقابل صفحه نمایش ها گرفته تا افزایش میان وعده ها و خواب نامنظم. در این مدت، ممکن است خانواده دسترسی کمتری به غذای تازه داشته باشند و به این وضعیت، استرس را هم باید اضافه کرد. مسئولیت تفهیم خانواده ها در خصوص اهمیت وزن کودکان بر عهده متخصصین اطفال است. این درک صحیح توسط والدین می تواند شرایط را برای ایجاد یک سبک زندگی سالم در دوران همه گیری برای کودکان فراهم کند. 
 
پزشکان معتقدند پیش از آنکه بخواهید جزئیاتی مانند رژیم غذایی یا زمان خواب و بیداری را در کودکان اصلاح کنیم باید به ذهن، روح و قلب آنها رسیدگی کنیم تا آنها خود را سرزنش نکنند و به دنبال فرصت هایی باشند که رفتارهای سالم و تصمیم گیری های خوب را در خود تقویت نمایند.  برای بهبود وضعیت باید روی رفتارها متمرکز شویم نه وزن. تمام تلاش باید انجام شود که در خانه غذا بخورید و هر زمانی امکان داشت، به فعالیت بدنی بپردازید. همچنین می توان از پیشنهادات ویژه برای پخت و پز غذاهای مخصوص کودکان استفاده نمود. 
 
غلات کامل ، پروتئین ها ، میوه ها و سبزیجات و آب آشامیدنی را چایگزین فست فود یا نوشیدنی های شیرین شده با قند کرده  و اطمینان حاصل کنید که کودکان همچنان فعال هستند. متاسفانه کودکانی که دچار چاقی هستند بیش از سایر کودکان در معرض مرگ در اثر کرونا قرار دارند. بنابراین همین امر نیز لزوم رسیدگی هر چه سریعتر به اضافه وزن کودکان و درمان آن را نشان می دهد .