دکتر عطیه اکبری، متخصص زنان و زایمان گفت:  هدف از نامگذاری ۱۴ تا ۲۸ بهمن به عنوان هفته ارتقای آگاهی درباره بارداری را افزایش آگاهی، حفظ سلامت مادر و تولد نوزادی سالم اعلام کرد و اظهار کرد: خانم ها و آقایان قبل از اقدام به بارداری باید تحت مشاوره های درمانی و غربالگری قرار گیرند تا موارد خطر از لحاظ رفتاری، اجتماعی و زیست پزشکی در این فرآیند فیزیولوژیک، شناسایی و تعدیل شود.

وی در خصوص اقدامات های بهداشتی و تخصصی قبل از بارداری، عنوان کرد: طی مشاوره هایی که با زوجین انجام می شود، گروه خونی و نتایج آزمایشcbc، سابقه بیماری دیابت، فشارخون و میزان ایمنی زایی مادر بررسی می شود. اگر سابقه بیماری دیابت در خانواده وجود نداشته باشد، اندازه گیری قندخون ناشتا کافی است. از طرفی برای خانم هایی که سابقه فشار خون دارند، تعدیل داروها، کنترل داروها و تجویز داروهایی که ضمن کنترل فشار، حداقل زیان را برای مادر داشته باشد، صورت می گیرد.

دکتر اکبری با بیان لزوم تکرار واکسن کزاز هر ۱۰ سال یک بار، تصریح کرد: به طور معمول در جریان آزمایشات پیش از ازدواج، برای خانم ها واکسن کزاز تجویز می شود، تزریق این واکسن برای افزایش ایمنی زایی اهمیت فراوان دارد.

به گفته متخصص زنان و زایمان، غربالگری ویروس سرخجه و واریسلا، بیماری های ژنتیکی، تالاسمی و سابقه تولد نوزاد قبلی در بروز بیماری هایی نظیر نقایص لوله عصبی و فنیل کتونوری، در مداخلات پزشکی پیش از بارداری انجام می شود.

وی همچنین در ادامه به انجام ویزیت دندانپزشکی، پیش از اقدام به بارداری در خانم ها توصیه کرد و گفت: البته اقدامات درمانی دندانپزشکی، حتی انجام تصویربرداری با شیلدهای محافظتی مادران باردار، هیچ مشکلی برای مادر و جنین ایجاد نمی کند و تمام اقدامات در طول بارداری قابل انجام است.

دکتر اکبری مصرف الکل و سیگار را پیش از اقدام به بارداری و در طول حاملگی، مضر اعلام کرد و افزود: مصرف سیگار، احتمال زایمان زودرس، وزن پایین جنین در هنگام تولد، بروز آسم، چاقی و دردهای کولیکی در نوزاد را افزایش می دهد، این موضوع زنگ خطری برای خانم های سیگاری و آنهایی است که در معرض دود سیگار هستند.

عضو هیئت علمی دانشگاه، مصرف الکل توسط مادر و پدر را خطرآفرین دانست و اظهار کرد: مصرف الکل توسط خانم ها، پیش از بارداری و در دوران حاملگی ممکن است موجب تولد جنین با وزن کم، بروز ویژگی های غیرطبیعی در اعضای صورت و اختلالات عصبی شود.

وی همچنین بر ضرورت کنترل وزن در مادران تاکید کرد و ادامه داد: خانم های چاق پیش از بارداری باید به فکر کاهش وزن و پیروی از رژیم غذایی سالم باشند، چراکه وزن بالا در دوران حاملگی پیامدهای متعددی به همراه خواهد داشت.

دکتر اکبری غربالگری روانی و اجتماعی را از دیگر اقدامات حائز اهمیت در دوران پیش از بارداری اعلام و بیان کرد: استرس، اضطراب و خشونت های خانگی از مهمترین مواردی است که منجر به زایمان زودرس و تولد جنین با وزن کم می شود.

متخصص زنان و زایمان در ادامه اظهار کرد: انجام فعالیت های ورزشی از بایدهای بی چون و چرا برای حفظ سلامت و تندرستی در همه افراد از جمله خانم هاست و حتی تمرینات سبک در دوران بارداری هم بسیار توصیه می شود.

دکتر اکبری با اشاره به اهمیت مصرف اسید فولیک در دوران حاملگی، گفت: مصرف اسفناج، کلم بروکلی، زرده تخم مرغ، گوجه فرنگی و موز که غنی از اسید فولیک هستند، برای مادران باردار توصیه می شود. همچنین گوشت و سبزیجات سرشار از آهن نیز منجر به کاهش ۷۰ درصدی پیامدهای عصبی در نوزادان خواهد شد.

وی تصریح کرد: در بحران کرونا، بهتر است تعداد ویزیت ها و مراجعات زنان باردار کاهش یابد و به طور مرتب نکات بهداشتی از جمله آلودگی زدایی و استفاده از ماسک سه لایه مدنظر قرار گیرد.

دکتر اکبری از نبود رابطه مستقیم بین حاملگی و افزایش خطر ابتلا به کرونا خبر داد و گفت: بر اساس مطالعات صورت گرفته، علائم بالینی مبتلایان عادی به کووید-۱۹ نسبت به مبتلایان باردار، شدید تر نیست و به طور معمول ۹۰ درصد خانم های باردار مبتلابه کرونا، بدون عوارض حاملگی بهبود پیدا می کنند.

وی در پایان گفت: اقدام به بارداری به منظور بقای نسل، ارتقای سطح نشاط خانواده و استحکام بنیان خانواده، فرآیندی حساس است که زوجین باید نسبت به تمام ابعاد آن آگاهی داشته باشند و البته بدانند در بحران کرونا هم می توانند برای این مهم تصمیم گیری کنند.