با توجه به پراکندگی اخبار ضد و نقیض در خصوص نحوه مراقبت از کودکان در دوران شیوع ویروس کرونا به گفت و گو با کارشناس مرکز بهداشت پرداختیم.

دکتر محمد جواد سلمی زاده با اشاره به اهمیت رعایت بهداشت کودکان در دوران کرونا بیان کرد: کودکان زیر5 سال نباید از ماسک استفاده کنند ولی این به معنای ناقل نبودن آنها نیست.

کارشناس بهداشت در تصریح ممنوعیت استفاده کودکان زیر6 سال از ماسک تصریح کرد: به دلیل کمبود اکسیژن ناشی از استفاده از ماسک که سبب اختلال تنفسی در کودکان می شود و در نتیجه بر رشد آنها تاثیر منفی می گذار بهتر است کودکان از ماسک استفاده نکنند.

وی با اشاره به اینکه کودکان ناقلان خاموش هستند، گفت: در اکثر اوقات مردم گمان می کنند، چون در دوران کرونا آمار مرگ و میر کمتری نسبت به بزرگسالان داشته اند، پس ناقل هم نیستند و امکان ابتلا شان به ویروس کرونا بسیار ضعیف است در صورتی که اینطوری نیست.

سلمی زاده در ادامه افزود: در موج دوم و سوم شیوع ویروس کرونا آمار ابتلا و مرگ و میر کودکان افزایش یافت و همین امر سبب توجه هرچه بیشتر به بهداشت کودکان است.

این کارشناس با بیان اینکه بازی های کودکان در ایام کرونا صرفا باید در محیط های باز باشد، اظهار کرد: نمی توان کودک را از بازی با هم بازی هایش منع کرد اما باید با تعداد کم و فاصله زیاد همراه باشد.

وی با بیان اینکه استفاده از دستکش برای کودکان مفید تر از ماسک است، افزود: کودکان در بازی های شان عموما از توپ و وسایل مشترک استفاده می کنند و همین سبب انتقال زنجیره ویروس می شود اما اگر از دستکش استفاده شود این زنجیره انتقال قطع می شود.

سلمی زاده در تصریح ناقل بودن کودکان عنوان کرد: عموم مردم از افراد مسن فاصله می گیرند و در این دوران خطرناک به بهانه اینکه کودکان ناقل کرونا نیستند و به کرونا مبتلا نمی شوند، آنها در آغوش می گیرند و بعضا می بوسند.

وی با بیان اینکه کودکان واسطه انتقال بیماری به بدن های سالم بدون هیچ علائمی در خود هستند، افزود: درصد ابتلا کودکان ممکن است، کمتر از سایر افراد باشد اما درصد انتقال بیماری از آنها بسیار بالا است و باید از کودکان بیشتر از سایر افراد فاصله گرفت.

سلمی زاده در خصوص نحوه رفتار مادران نسبت به نوزاد خود بیان کرد: مادران هنگام شیردهی حتما از ماسک استفاده کنند و کودک را از پشت درآغوش بگیرند به گونه ای که نفس شان به کودک نخورد.