لباس‌های دورۀ گرما در سال ویژگی‌های خاص خودش را دارد. مثلا جنس و رنگ پارچه، طرح پارچه و الگوی دوخت لباس‌های تابستانی با لباس‌های بهاره و زمستانه متفاوت است. برای اینکه به هرکدام از این ویژگی‌ها توجه داشته باشیم باید اول درباره هر کدام از آنها اطلاعات مفیدی به دست بیاوریم.

اگر قصد خرید این لباس‌های تابستانی را دارید و فکر می‌کنید جای آنها در کمد لباس شما خالی است، می‌توانید لباس‌ها را با کد تخفیف مدیسه و کد تخفیف دیجی کالا به صورت آنلاین خریداری کنید.

fabric-summer clothing  (8)

رنگ پارچه لباس را روشن انتخاب کنید

ذات فصل تابستان، سرزندگی و پوشیدن لباس‌های رنگی در طیف‌های رنگی مختلف است. رنگ‌های روشن در فصول گرم سال به دلیل جذب نکردن گرما گزینه‌های مناسب‌تری هستند. با همه این تفاصیر، هر رنگی مناسب تابستان نیست.

بنابراین اولین نکته درباره رنگ لباس تابستانی این است که از استفاده از رنگ‌های تیره دوری کنید. رنگ‌های تیره، به ویژه رنگ مشکی، گرما را به خودت جذب می‌کنند. بازتاب این رنگ‌ها کم است و پس از تابش خورشید به لباس، انرژی آن را در خود ذخیره می‌کنند. به همین دلیل باعث می‌شوند گرما را بیشتر احساس کنیم. بنابراین بهتر است از پوشیدن این رنگ‌ها اجتناب کرد. در مقابل هم باید از رنگ‌های روشن بیشتر استفاده کرد. برخلاف رنگ‌های تیره، رنگ‌های روشن انعکاس بالایی دارند. این رنگ‌ها، نور خورشید و انرژی حاصل از آن را بازتاب می‌دهند به همین خاطر از احساس گرما جلوگیری می‌کنند.

fabric-summer clothing  (4)

در عین حال در تابستان بهتر است لباس‌های با طیف رنگ‌های گرم نپوشید. رنگ‌هایی مانند رنگ قرمز، نارنجی و زرد و مانند اینها در دسته رنگ‌های گرم قرار می‌گیرند. این رنگ‌ها احساس گرما را بیشتر به دیگران و حتی خودتان منتقل می‌کنند. بنابراین سعی کنید میزان استفاده از این رنگ‌ها را در تابستان کاهش دهید. اگر هم به رنگ‌های گرم علاقه‌مند هستید، از رنگ‌های ملایم‌تر گرم استفاده کنید. مثلا اگر به رنگ زرد علاقه دارید، به جای استفاده از رنگ زرد پررنگ، می‌توانید از لیمویی استفاده کنید. هرچه رنگ کم رنگ‌تر و به سفید نزدیک‌تر باشد، هم از نظر رنگ‌شناسی رنگ خنک‌تری است و هم از نظر بازتاب نور خورشید.

در مقابل رنگ‌های گرم، رنگ‌های سرد قرار دارند. مثل آبی، فیروزه‌ای، نقره‌ای، سبزهای یخی و شبیه اینها. این رنگ‌ها برخلاف رنگ‌های گرم، احساس سردی و آرامش را منتقل می‌کنند. به همین دلیل هم هست که استفاده از این رنگ‌ها برای فصل تابستان پیشنهاد می‌شود. در این بین رنگ‌هایی مثل خاکستری، سفید، ذغالی و شبیه اینها رنگ‌های خنثی هستند، در واقع بین گرمی و سردی این رنگ‌ها تعادل وجود دارد. به همین خاطر پوشیدن این رنگ‌ها کنار رنگ‌های گرم یا سرد راحت است و کنار هم ترکیب خوبی را تشکیل می‌دهند. رنگ‌های خنثی باعث می‌شوند توجه به رنگ اصلی بیشتر شود. بنابراین توصیه می‌شود که برای فصل تابستان ترکیبی از رنگ‌های سرد و خنثی را بپوشید.

fabric-summer clothing  (2)

جنس‌های پارچه‌ای که برای تابستان مناسب هستند

معمولا بهترین و مناسب‌ترین گزینه برای فصل گرما، انتخاب لباس با پارچه‌ای است که هوا از داخل آن راحت عبور کند. به همین خاطر الیاف طبیعی نسبت به الیاف مصنوعی اولویت دارند چرا که الیاف مصنوعی از مواد شیمیایی تشکیل می‌شود و ممکن است حساسیت‌های پوستی در افراد مستعد ایجاد کند. پس بهتر است باید به دنبال الیاف سبک وزن باشید. بنابراین می‌توان گفت پارچه‌های نخی که درصد پلی استر کمتری دارند و یا اصلا پلی‌استر ندارند گزینة بسیار مناسب‌تری برای پوشیدن در تابستان هستند. در مقابل، مواد مصنوعی هرگز خنک‌کننده نیستند.

اما معرفی چند جنس پارچه که در تابستان و روزهای گرم به کارمان می‌آید و موقع خرید باید به آنها توجه داشته باشیم:

نخ و کتان: پارچة نخی از مناسب‌ترین پارچه ها در آب و هوای گرم و خشک و رطوبتی به شمار می رود. به همین دلیل هم از پرطرفدارترین الیاف در دنیا به ویژه فصل تابستان است. این الیاف که از گیاهان مشتق شده‌ است، قدرت جذب بالایی دارد و به راحتی هوا از بین الیاف آن عبور می کند.

این پارچه ها کش‌سانی کمی و دوام بالایی دارند، شست‌وشوی آنها راحت است و جنس نرم آن از حساسیت جلوگیری می‌کند و در صورت خیس شدن خیلی زود خشک می‌شود. پارچه‌های کتانی، برای مردان و زنان هر دو مناسب است و برای لباس های مختلف مثل مانتو، پیراهن و شلوار مورد استفاده قرار می گیرد. پارچه های پنبه ای برای لباس های سبک، پیراهن و دامن گزینه مناسبی است. بهترین پارچه های کتان در ایرلند و ایتالیا تولید می شود.

از برجسته‌ترین مزایای پارچه های کتان، جذب فوق‌العاده تعریق است. با این اوصاف پارچه های کتان به راحتی چروکیده می‌شوند. اما به مرور زمان، چین و چروک‌ها کمتر و با شستن نرم‌تر می شوند. برای مقاوم تر کردن الیاف پارچه های کتان در مقابل چین و چروک، بهتر است از آن در ترکیب با پارچه های نخی استفاده کرد. در سال‌های اخیر پارچه های نخی با طرح گلدار برای شومیز و مانتو مورد استقبال قرار گرفته است.

fabric-summer clothing  (9)

لاینن یا لنین: لنین پارچه‌ای سبک و راحت است و استفاده از آن در سال‌های اخیر بسیار زیاد شده. این پارچه از الیاف درخت کتان تولید می‌شود و یک جورهایی خودش هم کتان محسوب می‌شود. این جنس لباس برای مانتو و شلوار و شومیز در فصل گرما گزینۀ بسیار مناسبی است.

fabric-summer clothing  (1)

ریون: پارچه ریون از سلولز درختان تولید می‌شود. این پارچه ضخامت کمی دارد و بسیار خوش حالت و لخت است. از این پارچه برای دوخت لباس‌های گشاد استفاده می‌کنند و از آنجایی که لَخت است و به زیبایی روی بدن می‌نشیند در دوخت و طراحی لباس‌های مجلسی هم زیاد استفاده می‌شود.

fabric-summer clothing  (3)

لی کاغذی: این جنس لباس لی از گزینه‌های جذاب و خنکی که سال‌هاست از مد نرفته و همیشه در فصل‌های گرم سال یا در مناطق گرمسیر طرفدار دارد، پارچه لی کاغذی است. جنس این پارچه به کتان شباهت زیادی دارد و مناسب افرادی است که سبک پوشش آنها اسپرت است. در روزهای گرم پوشیدن شلوار جین، یک اشتباه محض است و در عین اینکه حسابی گرمتان می‌شود، جین به پوست شما می‌چسبد و حرکت و فعالیت را محدود می‌کند. بنابراین این لب‌های کاغذی که معمولا در تابستان گشاد و رهاتر پوشیده می‌شوند، گزینه جایگزین بهتری است.

fabric-summer clothing  (5)

از لباس‌هایی با وزن سبک استفاده کنید

جنس پارچه‌هایی که پیش از این معرفی شد و برای تابستان مناسب بودند، همگی سبک هستند که برای پوشش تابستانی مناب است. اما باید در نظر داشته باشید که استفاده از چند لباس روی هم یا استفاده از همین جنس لباس‌ها در طرحی که چند لایه دارد، می‌تواند از خنکی آنها بکاهد و باعث تعریق بیشتر ‌شود. بنابراین از پوشیدن لایه‌های اضافی لباس اجتناب کنید و تا حد ممکن لباس را گشاد انتخاب کنید تا هوا بیشتر در آن جریان داشته باشد. یعنی  به دنبال لباس هایی باشید که وزن آنها بیشتر از صد گرم نباشد و کمترین تماس را با پوست شما برقرار کند.

fabric-summer clothing  (6)

بیش‌تر بخوانید: A comparison of suit dresses and summer clothes in the terms of thermal comfort

 

ویژگی کفش‌های تابستانی

به شکل کلی کفش های بندی و جلو باز و صندل برای تابستان گزینه‌های شیک و مناسبی هستند برای کامل کردن دست لباس تابستانی هستند. در بین کفش‌های خود سعی کنید حتما یک جفت صندل داشته باشید. اگر بیشتر رنگی می‌پوشید رنگ صندل خود را از بین رنگ‌های شاد و پرانرژی تابستانه انتخاب کنید؛ اما اگر می‌خواهید صندل‌های شما با همه لباس‌هایتان ست شوند و به هر طرح و شکل لباسی بیایند، پیشنهاد می‌کنیم از صندلی به رنگ سفید کرم یا مشکی استفاده کنید. این رنگ‌ها چون خنثی هستند، به راحتی با اکثر لباس‌ها ست می‌شوند.

fabric-summer clothing  (7)

   کیف‌های حصیری و بافته شده در چند سال اخیر جزو بهترین و جذاب‌ترین ترندهای امسال قرار گرفتند. کیف‌های حصیری با همه لباس‌ها به راحتی ست می‌شوند پس نگران رنگ آن‌ها نباشید. این کیف‌های جذاب را به راحتی می‌توان در بازارهای محلی پیدا کرد و همگی طرح‌های زیبا و متنوعی دارند.