آیا این را می‌دانستید که کارشناسان بهداشت توصیه می‌کنند که شستن بالش هم باید در برنامه خانه تکانی ماهانه قرار بگیرد؟

به منظور جلوگیری از شیوع میکروارگانیسم‌ها و باکتری‌های خانگی در بالش‌ها با شست شوی مداوم آن‌ها را از بین ببرید و سلامت و بهداشت خود را تضمین نمایید.

بسیاری از افراد به بهداشت رختخواب بسیار اهمیت می‌دهند و با شستشوی بالش‌ها و ملحفه‌ها از انتقال گرد و غبار، آلودگی‌ها و باکتری به پوست و سیستم تنفسی پیشگیری می‌کنند و در چنین شرایطی می‌توانید از ابتلا به بسیاری از بیماری‌های پوستی و تنفسی جلوگیری کنید.

با این وجود اکثر افراد به منظور تمیز کردن بالش، تنها روبالشتی‌ها را می‌شویند و شستن خود آن‌ها را کاملا فراموش می‌کنند. این یک اشتباه بزرگ است، زیرا که بالش‌ها بیشتر از ملحفه و پتو گرد و غبار و آلودگی را در خود ذخیره می‌کنند.

هنگامی که در و پنجره‌ها باز است امکان انباشت گرد و غبار بر روی رختخواب همچنین بالش‌ها افزایش پیدا می‌کند. هنگام شب این آلودگی و گرد و غبار بر روی الیاف بالش بیشتر اجتماع پیدا می‌کنند. با این وجود چرا برای شست شوی آن‌ها اقدامی نمی‌کنیم؟

 

نحوه شستشو و ضد عفونی کردن بالش‌ها

در این مطلب به شما خواهیم گفت که چگونه در زمانی محدود و سریع بالش خود را شستشو دهید و ضد عفونی نمایید. می‌توانید انواع روش‌های تمیز کردن بالش را فرا بگیرید و بهترین آن را برای خود بر گزینید.

۱. ماشین لباسشویی‌

می‌توانید بدون بروز هیچگونه مشکلی بالش خود را درون ماشین لباسشویی بشویید. با این حال، همیشه در ابتدا باید برچسب روی آن را به خوبی بررسی کنید و یکسری نکات را را نیز در نظر بگیرید:

• به جای پودر ماشین لباس شویی از مایع شوینده لباس استفاده کنید. در چنین شرایطی می‌توانید اطمینان حاصل نمایید که تمامی مواد شوینده از بالش شسته و آبکشی می‌شود.

• همراه بالش، لباس‌های سبک دیگری را نیز درون ماشین لباسشویی قرار دهید. این کار سبب می‌شود تعادل ماشین لباسشویی حفظ شود و دستگاه آسیب نبیند.

• آبکشی بالش را دو بار انجام دهید تا اطمینان پیدا کنید که تمامی مواد شوینده از درون الیاف خارج شده اند.

هنگامی که تمامی این برنامه شستشوی درماشین لباسشویی به پایان رسید، بالش‌ها را به مدت یک روز کامل در معرض نور خورشید قرار دهید تا کاملا خشک شوند. این مرحله بسیار اهمیت دارد، زیرا در صورتی که الیاف درون بالش به خوبی خشک نشود، امکان ایجاد قارچ و کپک بالا می‌رود.

 

۲. شستشوی سریع

در برخی مواقع الیاف و متریا موجود درون بالش‌ها تحمل شست و شوی پیوسته را ندارند. بنا براین بهتر است که رو بالشی‌ها را دائما بشویید و شست و شوی کامل بالش را در فاصله‌های زمانی طولانی تری انجام دهید.

در برخی از نمونه بالش‌ها می‌توانید الیاف را به سادگی خارج نمایید و به صورت جداگانه آن‌ها را بشویید.

مزیت این امر آن است که به سادگی می‌توانید زیپ یا دکمه بالش را باز کنید و الیاف را خارج کنید. این الیاف معمولا به راحتی با سایر ملحفه‌ها شسته می‌شوند و بدون اینکه هیچگونه آسیبی به آن‌ها وارد کنند، پس از خشک شدن دوباره می‌توانند درون روبالشی مخصوص خود قرار گیرند.

در این روش این امکان فراهم می‌آید تا الیاف درون بالش به خوبی پاکیزه و ضدعفونی شود و آثار هیچگونه آلودگی یا جانداران ریزی درون آن‌ها باقی نماند.

 
۴ روش برای شستشو و ضد عفونی کردن بالش‌ها

۳. شستشوی موثر و کامل با سرکه و جوش شیرین

در صورتی که تا کنون بالش‌های خود را نشسته اید یا به هر علتی تصور می‌کنید این الزام وجود دارد که آن‌ها را کاملا تمیز کنید، می‌توانید از محلول جوش شیرین و سرکه استفاده کنید.

مراحل ضد عفونی کردن بالش‌ها شامل موارد زیر می‌شود که عبارتند از:

• ابتدا نصف پیمانه جوش شیرین را با نصف پیمانه سرکه مخلوط کنید.

• بالش‌ها را درون ماشین لباسشویی قرار دهید.

• بعد از خیس شدن کامل آنها، مخلوط آماده شده را اضافه کنید.

• در نهایت بالش‌ها را آبکشی کنید و مطابق روش اول، برای خشک کردن آن‌ها اقدام کنید.

استفاده از جوش شیرین و سرکه علاوه بر اینکه سبب تمیزی و ضد عفونی شدن بالش‌ها می‌شوند، روبالشی را براق می‌کند.

اگر چه می‌توانید به جای سرکه و جوش شیرین از بوراکس نیز استفاده کنید که نتیجه دقیقا مشابه است.


۴.پاک کردن لکه‌ها با آب اکسیژنه

اگرچه ممکن است عجیب به نظر برسد، اما برای شستن بالش‌ها آب اکسیژنه می‌تواند موثر و نتیجه بخش باشد. البته این روش در مقایسه با روش‌های قبلی محدودیت‌هایی دارد.

اولا، در این روش تنها برای بالش‌های سفید موثر و کار آمد است. از آنجایی که این ماده خواص سفید کنندگی فراوانی دارد، پیشنهاد می‌شود برای پارچه‌های رنگی و تیره از آن استفاده نشود.

دوما، آب اکسیژنه اکثر مواقع برای پاک کردن لکه‌ها به کار برده می‌شود و کافی است مقدار کمی از این ماده را روی قسمت مورد نظر بریزید.

 
۴ روش برای شستشو و ضد عفونی کردن بالش‌ها

با وجود این، بسیاری از مواقع لکه‌های لوازم آرایشی و کرم ها، چربی، خون و حتی لکه‌های زرد حاصل از تعریق روی بالش باقی می‌ماند. با بهره وری از خواص پاک کنندگی آب اکسیژنه آب اکسیژنه می‌توانید به سادگی از شر این لکه‌ها خلاص شوید.

با برگزیدن ساده‌ترین روش شست و شوی بالش می‌توانید اتاق خود را آراسته و تمیز کنید. به یاد داشته باشید که حداقل یک چهارم از زمان روزانه خود را در رختخواب به سر می‌برید. در نتیجه بهداشت و ضد عفونی کردن بالش‌ها یکی از ضرورت‌های زندگی است.