این دانش رایج است که دوقلو‌های یکسان دارای DNA مشابه هستند. اما این لزوماً به این معنا نیست که آن‌ها از نظر بیولوژیکی به هم شباهت دارند. از بدو تولد، دوقلو‌های یکسان دارای اثر انگشت و ناف متفاوت هستند. اما با افزایش سن، بدن آن‌ها به طور مستقل از یکدیگر تغییر می‌کند.

یک نمونه از این موارد، رایحه طبیعی است که توسط هر دوقلو تولید می‌شود. در یک مطالعه انجام شده در جمهوری چک از ۱۲ سگ پلیس با بالاترین کالیبر استفاده شده است تا ببینند آیا سگ‌ها می‌توانند تفاوت بین دوقلو‌های یکسان را بیان کنند. دانشمندان نمونه‌های رایحه را از دو مجموعه دوقلو‌های یکسان و غیرهمسان گرفته اند. آن‌ها نتیجه گرفتند که رایحه ذاتی دوقلو‌های همسان، یکسان نیست که این مساله ممکن است در نتیجه عوامل محیطی مانند عفونت باشد که می‌تواند رایحه فرد را تغییر دهد.

دوقلو‌های نیمه همسان

دوقلو‌های یکسان نتیجه شکاف تخمک بارور شده به دو نیمه هستند. با این حال، در موارد نادر، یک تخم می‌تواند قبل از لقاح تقسیم شود. اگر اسپرم جداگانه تخم‌ها را بارور کند، نوزادان حاصل به عنوان دوقلو‌های نیمه همسان شناخته می‌شوند. دوقلو‌های نیمه همسان تقریبا ۷۵ درصد شباهت دارند و کاملاً یکسان نیستند.

دوقلو‌های تصویر آینه‌ای

حدود یک چهارم از همه دوقلو‌های یکسان به صورت تصاویر آینه‌ای یکدیگر شکل می‌گیرند. در این نوع، تقسیم دیرتر از حد معمول یعنی حدود ۱-۲ هفته پس از لقاح است و روبرو یکدیگر قرار می‌گیرند. در نتیجه، ممکن است یکی از افراد راست دست باشد، در حالی که دیگری چپ دست است و جهت موهایشان در جهات مخالف است. در بعضی موارد نادر و شدید، اندام‌ها و ساختار‌های اسکلتی دوقلو‌های آینه ممکن است یکدیگر را منعکس کنند. دانشمندان دریافته اند که DNA در دوقلو‌های آینه‌ای یکسان است.

جمعیت دوقلو‌ها رو به افزایش است

تولد دوقلو‌ها در قرن بیست و یکم بسیار متداول شده است، به گونه‌ای که بین سال‌های ۱۹۸۰ و ۲۰۰۳، میزان تولد دوقلو‌ها ۷۵ درصد افزایش یافته است. در حالی که در ابتدا تصور می‌شد افزایش استفاده از دارو‌های باروری باعث ایجاد چنین افزایش شدید باشد، یک مطالعه مقدماتی که در سال ۲۰۰۶ انجام شد، نشان داد زنانی که شیر گاو می‌نوشند، این احتمال در آن‌ها پنج برابر بیشتر می‌شود.

علا اینکه روی مصرف لبنی تمرکز شده است این است که محققان پیشنهاد می‌کنند که افزایش فاکتور IGF باعث آزاد شدن دو تخم در هم زمان می‌شود بنابراین شانس بیشتری برای دوقلوزایی وجود دارد.

زندگی طولانی مادران دوقلوها

محققان دریافتند زنانی که می‌توانند دوقلو داشته باشند،‌ طول عمر بیشتری دارند،‌ در مدت زمان کم‌تر می‌توانند فرزندان بیشتری به دنیا بیاورند و زندگی سالم‌تری دارند. آنها این فرضیه را مطرح کردند که مادرانی که دوقلوها به دنیا می آورند، به طور طبیعی ژنهای قوی تری دارند که به طول عمر بیشتر آنها کمک می کند. گرچه داشتن دوقلوها به طور مستقیم طول عمر مادر را افزایش نمی دهد، اما مطمئناً می تواند به عنوان یک نشانگر برای ژن های قوی باشد.

دوقلوها از ابتدای تولد، اجتماعی تر هستند

طبق مطالعه ای که در ژورنال علمی PLOS One منتشر شده است ، دوقلوها تقریباً در حدود ۱۴ هفته در رحم با یکدیگر در تعامل هستند. این دوقلوها برای راحتی به یکدیگر تکیه می دهند، به طور موثری سر خود را در مقابل دیگری قرار می دهند و در مواجهه با مناطق حساس مانند چشم فوق العاده آرام هستند. این تعاملات تنها به منظور آسایش یکدیگر نیست بلکه به دوقلوها کمک می کند تا ارتباط غیر کلامی خود را  توسعه دهند. . این تماس نزدیک، همچنین پایه و اساس محکمی را برای آن ارتباط ناپایدار ایجاد می کند که به نظر می رسد همه دوقلوها در این مورد با هم مشترک هستند.

زبان مخفی بین دوقلوها

همانطور که دوقلوها ارتباط غیر کلامی را در رحم می آموزند ، آنها قبل از اینکه بتوانند با جهان گسترده تر ارتباط برقرار کنند، ارتباط کلامی با یکدیگر را درک می کنند. همه کودکان یاد می گیرند برای تعامل با اطرافیان خود صحبت کنند، اما دوقلوها مزیت دیگری برای یادگیری و برقراری ارتباط با گوش دادن و تکرار حرف های یکدیگر دارند. در نتیجه ، فقط دوقلوها می توانند به طور شهودی معنی کلمات خود را درک کنند، به نظر می رسد که آنها در حال ایجاد یک زبان مخفی در بین خود هستند.