کمبود بارندگی باعث پدیدار شدن نمای خارجی معبد آپوستول سانتیاگو در دریاچه نازاهل کویوتل در رودخانه جریالاوا می شود. "کلیسای مستغرق" که به قرن هفدهم باز می گردد، در دریاچه نازاهل کویوتل در جنوب مکزیک دیده می شود ؛ این عبادتگاه 50 سال پیش در آب فرورفته است , اما بار دیگر به خاطر خشکسالی پدیدار شد. مکزیک هم اکنون به دلیل خشکسالی به شدت آسیب دیده و سطح آب در دریاچه به شدت افت پیدا کرده است. این کلیسا که تصاویرش را در بخش سرگرمی نمناک مشاهده می کنید در اواسط دهه 1600 میلادی توسط راهبان فرقه دومینیکیان در شهر کوچولا ساخته شد ، اما هنگامی که سد نازاهل کویوتل در سال 1966 در آن قسمت ساخته شد، به طور کامل در آب فرو رفت.

کلیسا در دریاچه

ظاهر شدن کلیسایی در وسط دریاچه مکزیک

پس از سیل در تعدادی از روستاها , ساکنان مجبور به نقل مکان شدند و گفته می شود که در چنین زمانی، جواهرات ثروتمندان زیر شن و خاک دفن می شود.از زمانی که سد ساخته شده است، این سومین باری است که معبد از اعماق آب بیرون آمده است .با وجود اینکه در حال حاضر زیر آب است، اما نمای ساختمان هنوز در شرایط خوبی قرار دارد اما برخی از دیوارها این در زمین لرزه ای به بزرگی 8/9 که در ماه سپتامبر رخ داد , فرو ریخت.

یکی از ساکنان محلی آنتونیو گونزالز هرناندز به خبرگزاری نیوز گفت :" اکنون تکه تکه شده است .پنج سال پیش [ ساختمان] سالم بود و برج ناقوس هنوز در شرایط مطلوبی بود .آنتونیو می گوید فصل های بارانی باعث می شود که کلیسا دوباره ناپدید شود ، آخرین بار این معبد در دوران خشکسالی شدید ظاهر شد.

کلیسا در مکزیک

کلیسا در وسط دریاچه مکزیک