انشعاب گیری از لوله های کاروگیت به معنای اجرای یک روش اصولی برای هدایت حجم معینی از سیال در مسیرهای مختلف است. انشعاب گیری یکی از اجزای لاینفک سیستم های لوله کشی و تأسیسات است. این روش به ویژه برای لوله های انتقال دهنده آب و فاضلاب، اهمیت بیشتری پیدا می کند. در حال حاضر، لوله های پلی اتیلن دوجداره، لوله کاروگیت، پرمصرف ترین لوله هایی هستند که در شبکه های انتقال آب و فاضلاب به کار برده می شوند. این لوله ها کاربردهای مختلفی در بسیاری صنایع دیگر نظیر انتقال گاز و مواد شیمیایی دارند.

انواع لوله کاروگیت دوجداره در مصارف انتقال آب آشامیدنی، آبیاری کشاورزی، زهکشی و انتقال فاضلاب ها کاربرد دارند. لوله کاروگیت فاضلابی، اصلی ترین لوله های پروژه های ساخت و ساز شهری و روستایی است. این لوله ها در ابعاد و قطرهای مختلف در خطوط لوله نصب می شوند.

در برخی مسیرهای عبور لوله های کاروگیت، حجم سیال متغیر است، در این موارد لازم است از تجهیزاتی استفاده شود که بتواند حجم سیال را کنترل کند؛ این تجهیزات، نقش انتقال یک سیال از یک لوله به لوله دیگر را نیز بر عهده دارند. تجهیزات ذکر شده معمولاً در بازار با عنوان انشعاب گیر شناخته می شوند و انواع مختلفی دارند.

یکی از مهم ترین انشعاب گیرها که برای لوله های کاروگیت در شبکه های انتقال آب و فاضلاب به کار می رود، انشعاب گیرهای رزوه ای هستند. این تجهیزات از جنس پلی اتیلن ساخته شده اند و از نظر قطر و اندازه، استاندارد هستند. انشعاب گیرهای رزوه ای لوله کاروگیت عبارتند از یک جسم لوله مانند با طول کوتاه و قطر معین که به واسطه اتصالات رزوه ای بر روی لوله نصب می شود. در قسمت بعدی مطلب، بیشتر با این اتصالات آشنا خواهید شد.

انشعاب گیر لوله کاروگیت چه خصوصیاتی دارد؟

انشعاب گیر لوله کاروگیت در خطوط انتقال فاضلاب برای انتقال مایع فاضلاب از ساختمان یا محل تولید به سمت خطوط اصلی دفع فاضلاب به کار می روند. ابعاد این انشعاب گیرها حداکثر حدود 400 میلی متر است. یک انشعاب گیر لوله کاروگیت در حقیقت، رابط میان لوله کاروگیت فاضلابی و شبکه دفع فاضلاب محسوب می شود.

انشعاب گیرهای لوله کاروگیت، همانند انواع لوله های کاروگیت از مقاومت و دوام بالایی برخوردار هستند. این اتصالات در برابر ضربه، فرسایش، خوردگی و رسوب گرفتگی مقاومت بالایی دارند. مهم ترین ویژگی این تجهیزات پلی اتیلن، سادگی مراحل نصب آن ها است. در ادامه مطلب با روش نصب انشعابات رزوه ای آشنا می شوید.

نصب انشعاب گیر رزوه ای برای لوله های کاروگیت

انشعاب گیر رزوه ای، پرکاربردترین انشعاب گیر برای لوله های کاروگیت است. نصب این تجهیزات به سادگی بر روی لوله های دوجداره پلی اتیلن قابل اجرا می باشد. این اتصالات، جزئی از کیت فاضلابی هستند و معمولاً به صورت دو تکه، سه تکه و چهار تکه تولید می شوند که با اِعمال فشار و رزوه در محل مورد نظر نصب می گردند.

برای نصب انشعاب گیر رزوه ای بر روی لوله کاروگیت، ابتدا محل نصب انشعاب گیر را به دقت علامت گذاری کنید. توسط ابزار سوراخ کننده، محل مورد نظر را به شکل دایره و با قطر مشخص برش دهید. لبه های حفره ایجاد شده را توسط سمباده صاف کنید تا ناهمواری های موجود در لبه به طور کامل برطرف شوند.

در مرحله بعد، پایه انشعاب گیر رزوه ای را داخل سوراخ، محکم کنید و سپس لوله انشعاب گیر را با پرس و پیچ در محل نصب کنید. مهم ترین ویژگی کاربردی انشعاب گیر رزوه ای، عدم تحرک در هنگام محکم کردن اتصالات است. این نوع انشعاب ها بسیار محکم هستند و هیچ گونه نشتی از محل، رخ نمی دهد.

سایر اتصالات پلی اتیلن برای انشعاب گیری از لوله های کاروگیت

علاوه بر انشعاب گیر رزوه ای، سایر اتصالات پلی اتیلن می توانند برای نصب در خطوط لوله های کاروگیت به کار روند. سه راهی و چهارراهی ها و اتصالات کوپلینگ، مهم ترین نوع این تجهیزات هستند. آنچه در مورد اتصالات لوله کاروگیت اهمیت دارد این است که نصب آن ها به سادگی انجام می شود و از هر نظر مقرون به صرفه است.

شرکت "کاروگیت پایپ" نمایندگی فروش لوله کاروگیت با آگاهی بر نیاز پروژه های لوله کشی به نصب انشعاب گیر و انواع لوله های پلی اتیلن دوجداره کاروگیت، این تجهیزات را با قیمت مناسب و کیفیت عالی برای مشتریان فراهم نموده است. لوله کاروگیت قیمت، انشعاب گیر رزوه ای و سایر اتصالات پلی اتیلن را که برای راه اندازی خطوط انتقال سیالات مورد نیاز است، می توانید از طریق این شرکت اطلاع یابید.