با وجود معضل بزرگ کمبود آب در جهان، کم آبی و خشکسالی یکی از بزرگترین تهدیدات امروز جوامع مختلف است و همچنین یکی از اهداف اصلی توسعه هزاره سازمان ملل متحد محسوب میشود. به همین دلیل، دولت ها شروع به توسعه پروژه ها و فن آوری های جدید برای کاهش اثرات آن در جهان کرده اند. چنین پروژه ها و فن آوری هایی شامل برداشت آب باران، انتقال آب، گندزدایی و تصفیه فاضلاب می باشد.

بر خلاف باقی راه حلها، تصفیه فاضلاب یک راه حل کوتاه مدت و بلند مدت برای کمبود آب ارائه می دهد. فاضلاب در واقع آب استفاده شده توسط خانه ها و موسسات تجاری / صنعتی است که برای استفاده مجدد بسیار آلوده شده است. ترکیب انواع مختلف این فاضلاب ها و پساب ها سبب می شود فاضلاب حاصل حاوی مواد آلی و غیر آلی معلق مانند کربوهیدرات ها، چربی ها، صابون ها، مواد شوینده و شیمیایی مختلف طبیعی و مصنوعی باشد. استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب یک روش مدرن و مقرون به صرفه برای بازیافت پساب و فاضلاب تولیدی در صنایع گوناگون و همچنین اماکن مسکونی محسوب میشود.

راه حلی برای بازیافت و جلوگیری از هدر رفتن آب

با توجه به تمام مطالب ذکر شده در بالا، و اینکه کشور ایران نیز در دوره ی بلند مدت خشکسالی قرار گرفته و بحران کم آبی بیش از پیش گریبانگیر کشور شده است، بکارگیری انواع روشهای نوین استفاده مجدد از پساب و بازیافت فاضلاب اهمیت بسیار بیشتری پیدا کرده است. یکی از این روشها که بسیار مقرون به صرفه نیز خواهد بود استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب در انواع صنایع ، اماکن مسکونی و تجاری میباشد.

پکیج تصفیه فاضلاب در واقع یک تصفیه خانه کامل با تمام مراحل تصفیه استاندارد و در ابعاد متنوع میباشد که مزایای متعددی را نیز به همراه خود دارا میباشد که نمونه هایی از آن در زیر آمده است.

 • سرعت در ساخت، نصب و راه اندازی
 •  ابعاد کوچک
 •  بهینه سازی برای انواع فضا ها مطابق درخواست خریدار
 •  قابلیت جابجایی در صورت نیاز حتی پس از نصب
 •  راندمان بسیار بالا در تصفیه انواع فاضلاب ها
 •  قابلیت تصفیه انواع فاضلاب های صنعتی و بهداشتی مطابق با استانداردهای سازمان حفاظت از محیط زیست
 • عدم تولید و انتشار بوی نامطبوع در محیط
 • مصرف حداقل انرژی
 • تولید لجن مازاد بسیار پایین
 •  اتوماسیون کامل و عدم نیاز به اپراتور متخصص و سهولت راهبری
 • استهلاک بسیار پایین به دلیل استفاده از تجهیزات مرغوب

این سیستمهای تصفیه فاضلاب قابلیت نصب و اجرا و جابجایی بسیار بالایی داشته و در هر مکانی قابل نصب و استفاده میباشند:

۱- شهرک ها و مجتمع های مسکونی و انواع مجتمع اداری

۲- بیمارستان ها و کلینیکها ، مراکز بهداشتی و درمانی

۳- صنایع ، کارخانه ها و کارگاههای تولیدی در صنایع مختلف

۴- انواع مراکز تفریحی ، آموزشی و نظامی

۵- ترمینال های مسافری ، بنادر و فرودگاهها

۶- هتل ها ، مسافرخانه ها و اقامتگاه های مسافری و گردشگری، استراحتگاههای بین شهری

۷- تأسیسات و کارگاههای مجاور سدها ، رودخانه ها و چاههای آب و...

 

تصفیه و بازچرخانی آب ، نیازی پر رنگ تر از قبل   

تخمین زده شده است که تنها 3 درصد از آب های جهان برای مصرف انسان مناسب است و حدود 2 درصد از آن در کوههای یخ و یخچال های طبیعی یافت می شود. همچنین براساس برآوردها در سراسر جهان دو میلیون تن فاضلاب به آبهای کره زمین تخلیه شده و تقریبا دو میلیون کودک زیر 5 سال به علت بیماری های منتقل شده توسط آب آلوده از بین رفته اند. در نتیجه، دستگاههای تصفیه فاضلاب تبدیل به یک اولویت اصلی در سراسر جهان تبدیل شده است.

به طور خلاصه تصفیه فاضلاب به فرآیند حذف آلاینده های مضر از پسابهای غیر قابل استفاده و تبدیل آن به آبی برای مصرف ایمن است. انجام چنین فرایند مهمی می تواند به عنوان انگیزه اصلی در تولید آب سالم برای افرادی باشد که قبلا از چنین حق اساسی انسانی برخوردار نبوده اند. علاوه بر این، دلایل دیگری نیز برای مزایای استفاده از سیستم های تصفیه فاضلاب وجود دارد که اکثر آنها به طور مستقیم محیط زیست و انسان را از مزایای خود بهره مند میکند.

مزایای سیستمهای تصفیه فاضلاب و پساب  

1 - پیشگیری از بیماری ها

آب به طور بالقوه می تواند حاوی باکتری ها و مواد شیمیایی باشد که موجب بیماری و مرگ انسانها می شود. موجودات میکروسکوپی موجود در آب دلیل بیماری هایی مانند دیستروژن، گاستروانتریت و وبا هستند. بنابراین، مدیریت فاضلاب می تواند نقشی اساسی را در این مورد بازی کند، زیرا تا 97 درصد آلودگی از آب را حذف می کند که در صورت مصرف آن بسیار مضر خواهد بود. در این فرآیند، آب از طریق فیلترهایی عبور داده میشود که آلاینده ها و موجودات خطرناک و مضر آن را از بین میبرد. این تضمین می کند که هیچ باکتری قادر به وارد شدن به منابع دیگر آب نخواهد بود که در نهایت به انسان، گیاهان و حیوانات آسیب وارد کند.

2 - تولید آب پاک و قابل استفاده

همانطور که ذکر شد، مقدار بسیار کمی از کل آب موجود در جهان قابل شرب است و این در حالی است که جمعیت زمین به طور چشمگیری افزایش یافته و تا سال 2025 برآورد شده است. با وجود ذخایر آبی موجود در حال حاضر که قادر به تامین آب مورد نیاز جمعیت فعلی نیست، لازم است برای تضمین تامین آب تصفیه شده و قابل استفاده برای همه افراد فرآیند تولید آن بیشتر شود.

تحقق این امر فقط با مدیریت و استفاده از سیستمهای تصفیه فاضلاب و پساب مانند پکیج تصفیه فاضلاب میتواند به دست آید: کنترل و جمع کردن پساب یا آب مازاد، فیلتر کردن آلودگی های مضر آن، و تولید یک منبع آب پاک و مطمئن برای همه. این باعث می شود که ترس از خشکسالی، کمبود آب و همچنین منابع آب مضر از بین برود، زیرا آب می تواند مجددا مورد استفاده قرار گیرد.

3 - کمک به محیط زیست

22222222

تخمین زده شده است که یک لیتر فاضلاب تصفیه نشده 8 لیتر آب شیرین را آلوده می کند. از آنجا که مدیریت فاضلاب ضایعات را کاهش می دهد و باکتری ها و مواد شیمیایی مضر را در تامین آب از بین میبرد، با تخلیه آب تمیز به رودخانه ها و یا جریان های محلی آب ، از آسیب رساندن به آبزیان و دیگر موجودات زنده جلوگیری میشود.

آب  پاکیزه تولید شده توسط یک سیستم تصفیه فاضلاب بهداشتی می تواند برای استفاده در مناطقی که شرایط خشکی را تجربه می کنند، استفاده شود. این فرایند با محیط زیست نیز سازگار است زیرا در غیر اینصورت فاضلاب و پساب مورد نظر به عنوان یک منبع غیر بهداشتی محسوب شده و بدون استفاده دفع خواهد شد. دفع فاضلاب تصفیه نشده منجر به تخریب و آلودگی بسیاری از زیستگاه های مختلف شده و آب های آلوده منجر به از بین رفتن بسیاری از گیاهان و حیوانات مختلف شده است.

4 - زباله ای که به هدر نمیرود

3333333

مقدار قابل توجهی از مواد قابل تجزیه در فرایند تصفیه از آب حذف می شود. این مواد پس از آن می توانند برای تولید گازهای متان و به عنوان منبع تولید برق استفاده شوند. گاز متان اغلب برای تأمین نیروی خود کارخانه تصفیه فاضلاب میتواند مورد استفاده قرار گرفته و منجر به عرضه یک انرژی تجدیدپذیر شود. همچنین مواد زیستی قابل تجزیه در این فرایند می تواند در بخش کشاورزی مورد استفاده قرار بگیرد. این مواد می توانند به عنوان نوعی کود طبیعی در مزارع محلی مورد استفاده قرار گیرد و میزان استفاده از محصولاتی که برای مردم و محیط زیست زیان آور است را کاهش دهد.