” برومند شکری ” زاده اردیبهشت ۱۳۶۲ کرمانشاه، محقق و داستانویس اهل ایران است. ذوق هنری وی در پنجم ابتدایی جرقه زد که معلم او ” طاهره خجسته تبار” دل نوشته ها و ترانه هایش را در تابلوی اعلانات دبستان برای تشویقش در معرض دید می گذاشت. با این وجود بعد از دوران ابتدایی و راهنمایی نوشتن را جدی نگرفت اما طبیعت پر از احساسی که نشان از روح آزادگی یک هنرمند است در او می خروشید.

بعدها وقتی تحصیلات دبیرستان را پشت سر گذاشت در سن ۲۰ سالگی به طور اتفاقی سالنامه ای به دست او رسید که در پاراگراف آن داستان ” دآش آکل ” قهرمان یکی از نوشته های ” صادق هدایت ” به صورت مختصر درج شده بود که با خواندن آن چنان علاقه ای به هدایت پیدا کرده که همه کتابهای او را تهیه و مطالعه می کند. به گفته خودش: ” بوف کور را بیش از صدبار خواندم و در هر بار منظره وسیعی از واقعیت های زندگی به رویم باز می کرد ”

شاید تا حدودی روح رئالیسم ادبیات هدایت در قلم او به واسطه همین علاقه و ارادت باشد که در نوشته هایش تاثیر داشته است.

اینجا بود که با کتاب های صادق هدایت ذوق نهفته هنری او بیدار شد و با پیروی از قصه جوانمردی داش آکل و با شناختی که از یک جوانمرد معروف دهه پنجاه در کرمانشاه به نام “حمید ” دارد اولین مجموعه داستان خود را به طبعیت و اقتباس از سه قطره خون صادق هدایت ، تحت عنوان ” عاقبت چه خواهد شد؟! ” به رشته تحریردرآورده و توسط انتشارات طاق بستان منتشر می شود.

داستان‌های این مجموعه و وقایع آن مربوط به قبل از انقلاب ایران است که در آن سرگذشت جوانی بازگو می‌شود که دوره‌ی زندگی خود را با غیرت و جوانمردی پشت سر گذاشته است. او عاشق دختری می‌شود و به دلایلی صلاح نمی‌بیند که به خواستگاری برود. سرانجام روز موعود فرا می‌رسد و درست قبل از خواستگاری به زندان می‌افتد و …

 

 

چون این قصه نخستین کتابی بود که به سرگذشت یکی از ” جوانمردان کرمانشاه” پرداخته بود با استقبال بی نظیری مواجه شد اما از طرفی چون کرمانشاه یکی از پرمنازعه ترین شهرهای ایران است و شاید تب و تاب این جریانات روحیه جاعلی و لاتی را در جوانان برمی انگیخت کتاب با انتقاد فراوانی روبه رو شد. اولین نقد توسط یکی از هفته نامه های کرمانشاه صورت گرفت که منتقد در مقاله ای با کنایه نوشته بود : ” این جام پر است و به اندازه کافی ظرفیت جاعل پروری را داریم! چنین کتابهایی مته به خشخاش گذاشتن است ”

برومند شکری در پاسخ این منتقد نوشت: ” جوانمردی با شرارت دو مقوله جدا با یک ورطه هولناک هستند. اینکه شما فکر می کنید چنین قصه هایی مته به خشخاش گذاشتن است در واقع تصورات ذهنی جنابتان را تحلیل فرموده اید نه جریانی که در قصه وجود دارد. جوانمردی سرمایه کهن کرمانشاهیان است. شما اگر درد شیوع جاعل پروری را دارید برای جوانانی که عشق جاعلی دارند چگونه مرد بودن را تحلیل بفرمایید”

در هر صورت انتقادات چنان شدت گرفت که رغبت چاپ دوم را به او نداد. شاید قضاوت های غلط و تحلیل های نا بجا از وضعیت شهری چون کرمانشاه در مقایسه با دو مقوله ای ای که هیچ سنخیتی با هم نداشتند باعث شد که موج انتقادها در او تاثیر بگذارد و برای همیشه دور چنین سوژهایی را خط بکشد. البته این اتفاقات ختم به این موضوع نشد و با روحیه شکننده ای که در وی بود برای مدتها نوشتن را کنار گذاشت.

هفت سال به طول انجامید تا دوباره مسیر جدیدی را پیدا کند. به همین خاطر با سرمایه خودش کتابی را تحت عنوان دیوار منتشر کرد که با نوشته سابق او متفاوت بود! حال اینکه چرا و چگونه چنین مسیری را انتخاب کرده بود چیزی است که باید از درون اسرار آمیز نویسنده پرسید. اما چون ایده ها برای قصه پردازی تحت برخورد قصه پرداز با جریانی شکل می گیرد به قطع یقین چنین موضوعی نیز برای وی اتفاق افتاده بود! در هرحال دیوار به مهمترین و بحرانی ترین موضوع قرن یعنی اسرائیل و فلسطین پرداخته بود. راوی قصه یک جوانی یهودی است که از بی هویتی خود عذاب می کشد. قصه پر از پرسش، معما و نقدهایی است که در ذهن راوی می گذرد. روح کنجکاو و پرسشگر او می کوشد دیواری که با تلقینات نادرست دور او کشیده شده است را بشکند و آزاد فکر کند. همچنان که نویسنده در کتاب عنوان می کند: ” زندان آنی نیست که در تجسم عامه مردم شکل گرفته ، بلکه هر وسیله ای که بتواند مانع از پرورش روح خدا بشود زندان است ”

در مقدمه کتاب آمده است: “قبل از پیدایش دولت صهیونیستی، یهودی های افراط گرا مبادرت به ایجاد یکسری کمپ های زیر زمینی نمودند که فعالیت این کمپ ها فقط در زمینه تولید فرزند بود!

 

 

جوانان پسر و دختری که به هر دلیلی در این کمپ ها انتخاب می شدند از افراد لاابالی بودند که از نقاط مختلف جهان گرد آوری می شدند. مدیران این کمپ ها برای اینکه احساس مادری در این دختران برانگیخته نشود به محض وضع حمل، کودک را در محلی که خانه های کودکان نام داشت منتقل می کردند. هدف طراحان این سیستم پیچیده پرورش سرباز جنگی برای یک جنگ بزرگ بود!

البته بعد از سالها تحقیق و پژوهش چنین کمپ هائی را به شکل مدرن تر و به نام کیبوتص یعنی دهکده اشتراکی پیاده نمودند و هم اکنون نیز با گستردگی بیشتری ادامه پیدا کرده است. دولت صهیونیستی برای ازدیاد جمعیت و با هدف یکسری مقاصد سیاسی مبتکر چنین اقدامی شد ولی متفکران این کار غیر انسانی هیچ وقت به احساسات این کودکان که روزی بیدار خواهند شد نیندیشیده بودند. این متن یادداشتی برای یکی از این فرزندان نامشروع است. او می کوشد دیواری که صهیونیست دور او کشیده را بشکند تا هویت گم شده خود را بازیافت و جستجو نماید…

نگاه باز و بی طرفانه نویسنده به یک موضوع حقوقی و انسانی اهمیت و ارزش کتاب را دو چندان می کند. ولی مهمتر از این موضوع این بود که آن نتیجه ای که بعد از تحقیق و نگارش دیوار به آن دست یافته بود درلابلای کتاب به این مضمون آورده است:

صهیونیست منوط و محدود به یهودیت نیست. این عقیده نژاد پرستانه می تواند به هر مکتب و ایدئولوژی رخنه کند. می تواند در قالب یک کشیش، خاخام  و یا یک روحانی. در کلیسا، معبد، مسجد و هر جای از دنیا پیاده شود…

او در این فاصله حدود ۳۰ طرح سینمایی از بیص قصه شهدای شاخص کرمانشاه را تبدیل به فیلمنامه نمود که دو عنوان آن را به صورت کتاب در سال ۱۳۹۵ با کمک انتشارات نظری تحت عناوین  ” آزاد ” و ” فاطمه ناهید ” منتشر نمود.

 

 

وی همچنین نقد بلندی به رمان تاریخی تگرگ نوشته محمود رضاخانی دارد.

آخرین نوشته او که در سال ۱۳۹۶ توسط انتشارات نظری از وی منتشر شده است فیلمنامه ای بلند تحت عنوان ” پهلوان گل نوروز ” است. این فیلمنامه برای تولید انیمشن با مخاطب عام نوشته شده است و به زندگی مردی می پردازد که با وجود هیکل و قدرت جسمانی به شدت ترسو و بزدل است. او تحت جریانی که بیشتر از توهماتی است که در نتیجه همین ترس به سراغ او می آید با همسرش گلپری روستای خود را به قصد کرمانشاه ترک می کنند. که آمدن آنها مصادف با هجوم قوای عثمانی به کرمانشاه در زمان صفی شاه می شود. گل نوروز با حمایت و دلگرمی همسرش یعنی گلپری، وارد این جریان تاریخی شده و سرنوشت جنگ را تغییر می دهد.

این فیلمنامه قصد دارد بگوید که زن سازنده مرد و مرد سازنده تاریخ است…

 

 

برومند شکری نویسندگی را به صورت تجربی آموخته است و چون غریزه نوشتن در او وجود داشته بی شک علاقه و تلاش او نیز در این امر بی تاثیر نبوده است. اما چیزی که در لابلای فعالیت های هنری او پررنگ و با اهمیت دیده می شود گوناگونی و متفاوت بودن سوژه هایی است که انتخاب کرده است. وی هم اکنون مشاور تبلیغات در امور سینما و مدیر مسئول پایگاه خبری نمانامه است.