کیک یزدی یکی از کیک های خوشمزه و محبوب ایرانیان می باشد. کیک یزدی طرفداران زیادی دارد. کیک یزدی معمولا در انواع میهمانی ها و مجالس استفاده می شود.

مواد لازم کیک یزدی
آرد ۲٫۵ لیوان
شکر ۱ لیوان
تخم مرغ ۳ عدد
ماست ۱ لیوان سرخالی
روغن مایع ۱ لیوان سرخالی
پودر هل ۱ قاشق چایخوری
بکینگ پودر ۱ قاشق غذاخوری
گلاب ۳ قاشق غذاخوری
عسل ۱ قاشق غذاخوری
جوش شیرین ½ قاشق چایخوری
کنجد به مقدار دلخواه

طرز تهیه کیک یزدی

کیک یزدی

مرحله اول

برای تهیه کیک یزدی بازاری ابتدا تخم مرغ ها را به همراه شکر درون یک کاسه مناسب می ریزیم، سپس با همزن برقی حدودا به مدت ۵ دقیقه مواد را مخلوط می کنیم تا بافت شان کشدار و رنگشان تقریبا کرمی شود. همچنین اگر مقاله دارید میتوانید مقاله ترفندهای جایگزین کردن شکر در رژیم غذایی را مشاهده نمایید.

مرحله دوم

پس از اینکه تخم مرغ و شکر را به خوبی مخلوط کردیم، روغن مایع را به کاسه اضافه می کنیم و کمی هم می زنیم تا روغن با دیگر مواد یکدست شود. در ادامه جوش شیرین را به صورت جداگانه با ماست ترکیب می کنیم.

مرحله سوم تهیه کیک یزدی

حالا ترکیب ماست و جوش شیرین را به مواد درون کاسه اضافه می کنیم و با همزن ۱ دقیقه مخلوط می کنیم تا با دیگر مواد یکدست شوند. در ادامه پودر هل را به همراه گلاب و عسل اضافه کرده و آنها را نیز ۱ دقیقه مخلوط می کنیم. همچنین اگر علاقه دارید میتوانید مقاله خواص عسل را مشاهده نمایید.

کیک یزدی

مرحله چهارم

در این مرحله فر را با دمای ۲۰۰ درجه سانتیگراد روشن می کنیم تا به خوبی گرم شود، سپس آرد را با بکینگ پودر ترکیب می کنیم و یک مرتبه الک می کنیم. در ادامه ترکیب آرد و بکینگ پودر را مجددا درون الک می ریزیم.

مرحله پنجم

حالا آرد و بکینگ پودر را روی مواد درون کاسه الک می کنیم و با لیسک مواد را از یک سمت به آرامی مخلوط می کنیم تا مایه کیک کاملا یکدست شود. در ادامه برای راحتی بیشتر مایه کیک را درون قیف یک بار مصرف می ریزیم.

کیک یزدی

مرحله ششم تهیه کیک یزدی

حالا کپسول های مخصوص این کیک را درون قالب مافین قرار می دهیم. در ادامه مایه کیک را درون کپسول ها می ریزیم. توجه داشته باشید که چون پف این کیک خیلی زیاد است باید قالب ها را تا نیمه پر کنیم.

مرحله هفتم

در این مرحله قالب مافین را در طبقه وسط فر قرار می دهیم و اجازه می دهیم به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه بپزند. در پایان قالب را از فر خارج می کنیم و اجازه می دهیم کیک ها خنک شوند، سپس آنها را درون ظرف مورد نظرمان می چینیم.

کیک یزدی

فوت و فهای دستور پخت کیک یزدی 

  1.  اگر مشاهده کردید که اطراف کیک ها پف کرده و پخته شده است ولی وسط آن ها پف نکرده است دلیل آن یا این است که مایه کیک پس از آماده شدن زمان زیادی منتظر مانده تا داخل فر برود(باید سریعا پس از افزودن مواد و مخلوط شدن آن ها مایه کیک را در قالب بریزید و داخل فر قرار دهید)
  2. نمک میوه اختیاری می باشد ولی باعث ترک دار شدن سطح کیک یزدی می شود.
  3. می توانید در فر دست ساز به روی گاز نیز کیک یزدی را تهیه کنید.
  4. برای فرهای برقی و توستر دما را ۲۰ درجه کمتر تنطیم کنید.
  5. با این دستور حدود ۲۲ تا ۲۴ عدد کیک یزدی خواهید داشت.
  6. اگر نتوانستید همه قالب ها را باهم داخل فر قرار دهید روی باقی مانده مواد رو بپوشانید و در دمای محیط بذارید و قالب اول رو که از فر درآوردید دوباره با مواد باقی مانده پر کنید و در فر بذارید.
  7. عسل باعث خوش رنگ تر شدن کیک یزدی می شود.
  8. دما فر باید از فقط پایین باشد.
  9. ماست حتما باید چکیده و یا غلیظ باشد ماست سون بسیار مناسب است.
  10. برای اینکه کیک یزدی ترک دار و بازاری داشته باشید حتما پخت دو مرحله ای یعنی ابتدا دمای زیاد و بعد کاهش دما را رعایت کنید.