قرابیه چرخ فلکی یکی از شیرینی های خوشمزه و محبوب می باشد. قرابیه چرخ فلکی طرفداران زیای دارد. قرابیه چرخ فلکی متعلق به کشور ترکیه می باشد و بافتی سبک و ترد دارد.

مواد لازم برای قرابیه چرخ و فلکی
آرد ۲ لیوان
کره ۲۵۰ گرم
پودر قند ۱ لیوان سر خالی
نشاسته ذرت یا گندم ۱ لیوان
وانیل نصف قاشق چایخوری
پودر کاکائو ۱ و نیم قاشق غذا خوری

طرز تهیه قرابیه چرخ فلکی

قرابیه چرخ فلکی

مرحله اول

برای تهیه قرابیه چرخ و فلکی خوشمزه ابتدا کره را که از قبل به دمای محیط رسیده و نرم شده است در ظرفی بریزید و پودر قند را به آن اضافه کنید و با لیسک یا قاشق هم بزنید تا با هم مخلوط شوند.

مرحله دوم

بعد نشاسته ذرت یا گندم را اضافه کنید و هم بزنید تا با مواد ترکیب شود و بافت یکدستی تشکیل شود، سپس وانیل را روی مواد بریزید و مخلوط کنید تا عطر وانیل آزاد شود. همچنین اگر علاقه دارید میتوانید مقاله تاثیر خوردن نشاسته در بزرگ شدن مغز انسان را مشاهده نماییید.

نکته: اگر از وانیل شکری استفاده می‌کنید یک بسته از وانیل معادل ۵ گرم را به مواد اضافه کنید. همچنین اگر علاقه دارید میتوانید مقاله چیز کیک وانیل و توت فرنگی از نوع یخچالی! را مشاهده نمایید.

قرابیه چرخ فلکی

مرحله سوم تهیه قرابیه چرخ فلکی

سپس آرد را در ظرف دیگری الک کنید تا سبک و یکدست شود بعد آرد را کم‌کم و در چند مرحله به مخلوط مواد اضافه کنید و با دست ورز دهید تا خمیر تشکیل شده نرم و لطیف شود.

نکته: در این مرحله خمیر هنوز چسبنده است و باید آرد یا پودر کاکائو به آن اضافه کنید.

مرحله چهارم

بعد خمیر را به دو قسمت تقسیم کنید و به یکی از قسمت‌ها مقداری پودر کاکائو اضافه کنید و با دست ورز دهید تا جایی که خمیر یکدست و صاف شود و به دست نچسبد.

مرحله پنجم

سپس قسمت سفید خمیر هم اگر هنوز حالت چسبندگی دارد مقداری آرد را کم‌کم و کنترل شده روی آن بپاشید و ورز دهید تا خمیر تشکیل شده یکدست شود و به دست نچسبد.

قرابیه چرخ فلکی

مرحله ششم تهیه قرابیه چرخ فلکی

حالا هر کدام از خمیر‌ها را در ظرفی قرار دهید و روی ظرف‌ها را سلفون بکشید و در یخچال قرار دهید تا برای یک ساعت استراحت کنند و بافت آن‌ها منسجم و سفت شود.

مرحله هفتم

بعد مقداری از هر دو خمیر را به اندازه یک فندق جدا کنید و با دست فرم دهید و گرد کنید تا خمیرها تمام شوند، سپس ۳ عدد توپک سفید و ۳ عدد توپک کاکائویی را بردارید.

مرحله هشتم

توپک‌ها را در کف دستتان در کنار هم و یک در میان از هر رنگ به شکل دایره قرار دهید و سپس با نوک انگشت کمی روی آن‌ها فشار دهید تا کمی پهن شوند.

مرحله نهم تهیه قرابیه چرخ فلکی

بعد در حالی که توپک‌ها در بین دو دست قرار دارند، کف دو دست را روی هم قرار دهید و در یک جهت بچرخانید و گرد کنید تا قسمتی از خمیر رنگ سفید وارد رنگ شکلاتی و برعکس شود.

مرحله دهم

سپس کف سینی فر یا قالب کاغذ روغنی قرار دهید و شیرینی‌ها را با فاصله روی آن بچینید و در فر که از ده دقیقه قبل گرم شده است قرار دهید و دمای فر را روی ۱۷۰ درجه تنطیم کنید.

مرحله یازدهم

بعد به مدت ۳۰ تا ۳۵ دقیقه اجازه دهید تا قرابیه‌ها خوب بپزند و سپس از فر در بیاورید و اجازه دهید تا در دمای محیط خنک شوند و بعد از کاغذ روغنی جدا کنید و در ظرف قرار دهید.

قرابیه چرخ فلکی

مرحله دوازدهم

سپس مقداری قرابیه چرخ فلکی را در ظرف مناسب بچینید و کمی عسل یا شکلات صبحانه روی آن‌ها بریزید و با شکلات چیپسی یا ترافل رنگی تزئین کنید و همراه چای یا قهوه سرو کنید. همچنین اگر علاقه دارید میتوانید مقاله خواص عسل برای پوست صورت و بدن را مشاهده نماید.

نکات تکمیلی قرابیه چرخ و فلکی

  • دقت نمایید مواد لازم برای 4 نفر می باشد.
  •  قرابیه چرخ و فلکی داخل فر نرم است و بعد از سرد شدن سفت تر می شود دقت کنید خیلی در فر نماند.