نوروز یکی از اعیاد مهم ما ایرانی ها به حساب می آید که با فرا رسیدن آن سال شمسی جدید به وجود می آید. هر ساله ما با فراسیدن عید نوروز سفره هفت سین آماده می نماییم. در ادامه قصد داریم درباره ایده هایی جذاب برای چیدن سفره هفت سین صحبت نماییم.

چیدن سفره هفت سین

تاریخچه سفره هفت سین

هفت‌سین مجموعه‌ای از هفت چیزِ نمادین است که نام آن‌ها با حرف «سین» شروع می‌شود و به‌طور سنتی در نوروز، سال نو ایرانی، گسترانده می‌شود. هفت‌سین از مشهورترین مراسم نوروز است که روی زمین، میز یا سفره گذاشته می‌شود و معمولاً اعضای خانواده در زمان گردش سال، در کنار آن می‌نشینند. این سفره از گردهم آوردن و انتخابِ هفت چیز از موارد مقابل است: سیب، سنجد، سماق، سیر، سرکه، سبزه (دانه‌های گندم و امثال آن که قبلاً در بشقابی کاشته و سبز کرده‌اند)، سکه، سمنو و سنبل. بر حسب عادت، چیزهای دیگری نیز برای تکمیلِ مفاهیم روحانی و نمادین سین‌ها بر این سفره قرار می‌گیرند؛ از جمله آینه، کتاب، شمعدان، تخم مرغ رنگی، ماهی قرمز، گل،فال حافظ،شیرینی و نظایر آن که بنا به عرف و سنت و اعتقاد مردمان مختلف است، بر سفره هفت‌سین جای می‌گیرند. سفرهٔ هفت‌سین معمولاً تا پایانِ نوروز در خانه‌ها می‌ماند، و برخی در روز سیزدهمِ نوروز، سبزه را به آب می‌سپارند. همچنین اگر علاقه دارید میتوانید مقاله سیر و پیاز جوانه زده سرطان زا هستند ؟ بهترین روش نگهداری را مشاهده نمایید.

به شکل تاریخی، هر چیزی در این سفره می‌تواند نمادی از آرزوهای سال نو باشد؛ آرزوهایی همچون سلامتی، باروری، بردباری، برکت، پیروزی، خردورزی و مواردی دیگر. انداختن سفره‌ای ویژه برای نوروز، در گذشته در بخش‌هایی از ایران‌زمین، و امروزه در ایران و برخی از کشورهای اطرافِ آن گرامی داشته می‌شود. سفره هفت‌سین ویژه نوروز نیست و گروهی این سفره یا مانندش را برای جشن زناشویی یا شب چله آماده می‌کنند.

سفره هفت سین زیباترین و مهم‌ترین نماد عید نوروز ایرانیان است که تا آخرین روز عید نوروز یعنی ۱۳ بدر روی زمین یا میز که قدیمی‌ها به آن خوان می‌گفتند گسترده است. سفره هفت سین امروز در محدوده جغرافیایی ایران باستان که علاوه بر ایران شامل کشورهای تاجیکستان، آذربایجان، افغانستان، ترکمنستان، قرقیزستان، قزاقستان و بخش‌های کردنشین عراق، ترکیه و سوریه هنوز هم برگزار می‌شود.

جالب است بدانید برگزاری جشن نوروز در «زنگبار» آفریقا که زمانی سکونتگاه ایرانیان مهاجر به این منطقه بوده هم مرسوم است. هفت سین که به قول عده‌ای زمانی هفت شین یا هفت چین بوده نماد زندگی و حیات است.

اگر چه به نظر می‌رسد تاریخچه هفت سین قدمتی به اندازه تاریخ ایران باستان دارد، اما حقیقت این است که سفره هفت سین ایده‌ی مدرن شده آیین‌های قدیمی ایران باستان یعنی هفت امشاسپند است.

تاریخچهٔ این رسم، مبهم است. برخی پژوهشگران ذکر می‌کنند که در گذشته برای ارج نهادن به برکات زمینی، سفره‌ای با هفت نماد برای نوروز یا جشن مهرگان می‌آراستند که می‌توانستند با حرف‌های مختلفی آغاز شوند؛ در واقع ضرورتی برای شروع آنها با حرف «س» نبوده‌است. در کتابِ المحاسن و الاضداد منسوب به جاحظ و آثار الباقیه از ابوریحان بیرونی، اشاره می‌شود به سبز کردنِ هفت نوع غلهٔ مختلف برای نوروز در بین ایرانیان. بیرونی در این مورد می‌گوید: «در این روز هر چوبی که خشک شده بود سبز شد و مردم گفتند (روز نو) یعنی روزی نوین و هر شخص از راه تبرک به‌این روز در طشتی جو کاشت سپس، این رسم در ایرانیان پایدار ماند که روز نوروز در کنار خانه هفت صنف از غلات در هفت استوانه بکارد.

چیدن سفره هفت سین

اصول چیدن و تزیین سفره هفت سین ۱۴۰۲ 

یک سفره هفت سین ساده، زینت بخش روزهای ابتدای بهار و بهانه‌ای برای جمع شدن همه اعضای خانواده دور هم است. سفره‌ای که از ۷ نشانه تشکیل شده و هر کدام از سین‌های آن فلسفه‌ای جذاب دارد.

توجه به چیدمان عناصر روی سفره هفت سین و هماهنگی رنگ‌ها و سبک‌‌های ظروف مورد استفاده در سفره هفت سین در زیبایی آن تأثیر زیادی دارد. در ادامه می‌توانید با مهم‌ترین اصول چیدن سفر هفت سین آشنا شوید.

برای سفره هفت سین رنگ مناسبی انتخاب کنید

اولین موضوعی که باید در مورد تزیین سفره هفت سین شیک بدانید این است که یک رنگ مناسب و هماهنگ برای آن انتخاب کنید. سعی کنید ظروف، تزئینات و هر آن چیزی که قرار است در سفره هفت سین از آن استفاده کنید را هماهنگ با همین رنگ انتخاب نمایید.

استفاده از رنگ‌های مکمل و هماهنگ نیز در کنار هم می‌تواند جلوه بی‌نظیری به سفره هفت سین شما بدهد. برای تزیین یک سفره هفت سین ساده می‌توانید از ظروف تک رنگ و بدون نقش استفاده کنید و اگر به رنگ‌ها علاقه دارید، می‌توانید رنگ‌های تند را برای ظروف و تزئینات سفره هفت سین به کار ببرید.

چیدن سفره هفت سین

سبک سفره هفت سین خود را انتخاب کنید

قبل از چیدن سفره هفت سین بهتر است انتخاب کنید که دوست دارید سفره هفت سین شما به سبک مدرن چیدمان شود یا کلاسیک. سبک سفره‌ای که برای زیر کار انتخاب می‌کنید، آینه و شمعدان و ظروف شما باید همگی با سبک کلی سفره‌تان هماهنگ باشد.

برای سفره هفت سین مدرن می‌توانید از ایده‌هایی خلاقانه‌تر کمک بگیرید و برای چیدن یک سفره هفت سین ساده و سنتی بهتر است این موضوع را در مورد انتخاب تمام عناصر رعایت کنید.

برای چیدن سفره هفت سین از ظروف هماهنگ استفاده کنید

برای چیدمان مدل سفره هفت سین به هر سبکی، بهتر است از ظروف هماهنگ و ست استفاده کنید. قرار دادن هر یک از سین‌های سفره داخل یک ظرف متفاوت می‌تواند جلوه و مدل سفره هفت سین شما را زشت و ناهماهنگ کند.

به منظور چیدمان سفره هفت سین مدرن می‌توانید از ایده‌های چندگانه برای قرار دادن سین‌ها استفاده کنید. اما توجه داشته باشید که هماهنگ بودن سبک و مدل ظروف به شما کمک می‌کند تا در نهایت سفره‌ای زیباتر داشته باشید.

چیدن سفره هفت سین

برای چیدن سفره هفت سین از آینه و شمع غافل نشوید

شاید آینه و شمع از اجزای اصلی هفت سین نباشند، اما باید بدانید که هیچ سفره هفت سینی بدون شمع و آینه کامل نخواهد شد. زیبایی آینه و شمعدان را دست کم نگیرید و در صورتی که به آینه و شمعدان دسترسی ندارید، خودتان دست به کار شوید و با استفاده از یک ایده جذاب یک ست آینه و شمعدان ساده درست کنید. برای این کار می‌توانید از آینه شمعدان عروسی‌تان نیز استفاده کنید.

میز مناسبی را برای چیدمان سفره هفت سین انتخاب کنید

سفره هفت سین شما باید روی یک میز مناسب قرار بگیرد که هم جلوه زیبایی داشته باشد و هم اینکه روی میزی نباشد که برای پذیرایی از مهمان یا غذا خوردن به آن نیاز دارید. سعی کنید سفره هفت سین را روی میزی بچینید که تا پایان ۱۳ روز عید سفره هفت سین شیک شما جلوه‌گر خانه‌تان باشد.

استفاده از میزهایی که کمی بزرگ‌تر هستند برای این کار مناسب‌تر است. اگر به میز بزرگ دسترسی ندارید، می‌توانید از دو یا سه میز در کنار هم استفاده کنید. بهتر است در کنار چیدن سین‌های سفره، برای زیباتر شدن میز هفت سینتان از گلدان گل، ظرف آجیل، میوه و شیرینی نیز استفاده کنید.

برای چیدن سفره این خلاقیت ها را به خرج دهید

برای سفره هفت سین ۱۴۰۲ بهتر است کمی خلاقانه فکر کنید. همیشه لازم نیست برای داشتن یک سفره هفت سین شیک هزینه زیادی کنید. گاهی می‌توانید تنها با به کار بردن ایده‌هایی جدید، تنوعی باورنکردنی در دکوراسیون و چیدمان سفره هفت سین ایجاد کنید.

به نحوه قرار دادن ظروف توجه کنید و سعی کنید تزیین سبزه عید و تزیین تخم مرغ‌های رنگی سفره هفت سین ۱۴۰۲ را با خلاقیت بیشتری انجام دهید. برای تزیین سماق می‌توانید آن را روی توپک‌های یونولیتی بچسبانید و داخل ظرف قرار دهید. یا در میان سکه‌های سفره هفت سین چند گوی رنگی قرار دهید. همچنین اگر علاقه دارید میتوانید مقاله ایده های جدید و جذاب برای رنگ کردن تخم مرغ هفت سین را مشاهده نمایید.

سفره هفت سین مدرن خودتان را با هر وسیله‌ای که در دست دارید تزئین کنید و برای تزئین سفره هفت سین ۱۴۰۲ کمی از هنر دستانتان کمک بگیرید.

ایده سفره هفت سین سال خرگوش

اگر به فکر تزیین سفره هفت سین ۱۴۰۲ هستید، باید بدانید که امسال سال خرگوش است و از همین رو قرار دادن تزئیناتی به شکل خرگوش و یا تزیین تخم مرغ عید به شکل خرگوش می‌تواند ایده جذابی برای هفت سین شما باشد.

امسال می‌توانید برای تزیین سفره هفت سین از ظروفی به شکل خرگوش استفاده کنید و یا با قرار دادن مجسمه‌هایی به شکل خرگوش و یا درست کردن تخم مرغ به شکل خرگوش جلوه بی‌نظیری به سفره هفت سین ببخشید.

چیدن سفره هفت سین

برای تزیین سفره هفت سین از ظروف چند طبقه کمک بگیرید

یک ایده ساده و در عین حال شیک و مدرن استفاده از ظروف شیرینی خوری چند طبقه برای چیدمان سفره هفت سین ۱۴۰۲ است. اگر دوست دارید سفره هفت سین امسال شما کاملاً متفاوت و جمع و جور باشد، می‌توانید یک ظرف سه طرفه شیرینی خوری را انتخاب کنید و سین‌های سفره هفت سین را به هر شکلی که دوست دارید داخل این ظرف بچینید.

برای جلوه بخشیدن بیشتر می‌توانید از گل و برگ‌های طبیعی نیز لابه‌لای ظرف استفاده کنید و جلوه‌ای خاص و منحصر به فرد به سفره هفت سینتان ببخشید. یکی از مهم‌ترین مزیت‌های این سبک سفره هفت سین است که می‌توانید آن را در هر قسمتی از خانه که دوست دارید قرار دهید و از تماشای آن لذت ببرید.

تزئین سفره هفت سین شب عید نوروز روی چوب

یک ایده متفاوت دیگر برای تزیین هفت سین نوروز امسال استفاده از یک تکه برش چوب است. برای این تزیینات شب عید نوروز می‌توانید یک تکه چوب برش خورده با اندازه متوسط تهیه کنید. سپس سبزه عید را در میان آن قرار دهید و طرح سفره جدیدتان را روی آن پیاده کنید.

برای زیباتر شدن این سفره برای هفت سین ۱۴۰۲ می‌توانید از چندین تخم مرغ رنگی استفاده کنید و سین‌های سفره ۷سین را به شکل‌های خلاقانه داخل آن بچینید. این ایده هفت سین فوق‌العاده زیبا و جمع و جور است و شما می‌توانید آن را مثل یک وسیله دکوری در هر قسمتی از خانه که دوست دارید قرار دهید.

اگر هم برای هدیه عروس می‌خواهید هفت سین ببرید این یک ایده عالی برای تزیین هفت سین عیدی عروس است.

برای تزیین ظروف سفره هفت سین از گندم استفاده کنید

یکی دیگر از بهترین تزیینات شب عید نوروز استفاده از «گندم خشک» است. شما می‌توانید با خرید یک دسته گندم خشک برای هفت سین خاص‌ترین سفره را طراحی کنید. برای تزیین سفره شب عید نوروز با گندم می‌توانید ظروف ساده شیشه‌ای را انتخاب کنید و سپس دور تا دور ظروف شیشه‌ای را با گندم بپوشانید و زیر گندم‌ها را با چسب محکم کنید.

سپس برای این که چسب مشخص نشود، می‌توانید دور آن را با کنف بپوشانید تا جلوه زیباتری پیدا کند.

قرار دادن دسته‌های گندم به صورت تزیینی برای سفره هفت سین نیز ایده فوق‌العاده‌ای است. می‌توانید دسته‌های گندم را روی میز هفت سین یا داخل گلدان قرار دهید و با این کار جلوه‌ای خاص به سفره هفتسین امسالتان ببخشید.

تزیین هفت سین نوروز با ظروف خاص و قدیمی

برای تزیینات شب عید نوروز همیشه نباید به دنبال ظروف گرانقیمت و مدرن باشید. گاهی اوقات می‌توانید با استفاده از ظروف قدیمی فلزی یا سرامیکی زیباترین سفره ۷سین را بچینید و از تماشای آن لذت ببرید.

برای این کار می‌توانید سبزه عید را داخل یک قوری سرامیکی قدیمی سبز کنید و برای قرار دادن سین‌های هفت سین و تزیین شب عید نوروز از ظروف قدیمی که در دسترس دارید، استفاده کنید. قرار دادن شمع‌های رنگی و گل‌های طبیعی در کنار کمی خلاقیت می‌تواند ایده هفت سین شما را به خاص‌ترین سفره‌ای که تا به حال دیده‌اید تبدیل کند.

تزئین سفره هفت سین با تکه‌‌های چوب

یک ایده جالب و کم هزینه برای تزیین سفره هفت سین این است که به جای استفاده از ظروف مختلف و گرانقیت از تکه‌های چوب یا کنده درخت تزیینی برای چیدمان هفت سین استفاده کنید. برای این کار می‌توانید قطعات چوب را در اندازه‌های مختلف تهیه کنید.

سپس سین‌های هفت سین را روی آن قرار دهید. برای فرم دادن بیشتر به سین‌های هفت سین می‌توانید آن‌ها را با چسب گرمایی روی چوب بچسبانید. برای این کار هم می‌توانید از قطعات بزرگ چوب استفاده کنید و هم چند قطعه کوچک‌تر تهیه کنید و هر یک از سین‌های هفت سین را روی آن قرار دهید.

چیدن سفره هفت سین

استفاده از ظروف شیشه‌ای برای تزیین سفره هفت سین

یکی از روش‌های ساده و شیک برای تزیین هفت سین نوروز، استفاده از ظروف شیشه‌ای استوانه‌ای شکل است. برای این کار می‌توانید از ظروف شیشه‌ای با اندازه یکسان استفاده کنید و یا چند ظرف شیشه‌ای استوانه‌ای با اندازه‌های مختلف را برای سفره۷سین به کار ببرید. داخل هر یک ظروف شیشه‌ای یکی از سین‌های هفت سین را قرار دهید.حتی می‌توانید از این ظروف شیشه‌ای به عنوان شمعدان نیز استفاده کنید. در صورتی که به ظروف شیشه‌ای دسترسی ندارید، می‌توانید از لیوان‌های بلند و باریک برای این کار استفاده کنید و برای جلوه بخشیدن به سفره هفت سین زیر هر کدام از شیشه‌ها یک زیر لیوانی چوبی یا رنگی قرار دهید.