شیرینی پنجره ای یکی از شیرینی های خوشمزه و محبوب ایرانی می باشد. شیرینی پنجره ای طرفداران زیادی دارد. شیرینی پنجره ای طرز تهیه آسان و راحتی دارد.

مواد لازم شیرینی پنجره ای
آرد ۱ پیمانه
شیر ۱ پیمانه
نشاسته نصف پیمانه
تخم مرغ ۳ عدد
وانیل نصف قاشق چایخوری
پودر قند به میزان لازم
گلاب ۲ قاشق غذاخوری

طرز تهیه شیرینی پنجره ای

شیرینی پنجره ای

مرحله اول

برای تهیه شیرینی پنجره ای خوشمزه ابتدا نشاسته را داخل یک ظرف مناسب بریزید و شیر را به آن اضافه کنید و خوب هم بزنید تا نشاسته در شیر حل شود و بافتی غلیظ و یکدست تشکیل شود.

نکته: اگر می‌خواهید بافت شیرینی نرم‌تر شود به جای شیر می توانید از ماست استفاده کنید.

مرحله دوم

بعد گلاب را به مخلوط اضافه کنید و هم بزنید تا عطر گلاب پخش شود و به خورد مواد برود، سپس تخم مرغ‌ها را یکی‌ یکی به مخلوط اضافه کنید و هم بزنید تا از لختگی خارج شوند.

مرحله سوم تهیه شیرینی پنجره ای

وقتی تخم مرغ‌ها را کامل با مواد مخلوط کردید و بافت یکدستی تشکیل شد، وانیل را به مواد اضافه کنید و هم بزنید تا عطر وانیل در مخلوط پخش شود و بوی زهم تخم مرغ‌ها از بین برود.

شیرینی پنجره ای

مرحله چهارم

سپس آرد را در یک ظرف دیگر الک کنید تا بافت آرد سبک و یکدست شود بعد کم‌کم و طی چند مرحله به مخلوط اضافه کنید و با لیسک در یک جهت و به شکل دورانی هم بزنید.

مرحله پنجم

وقتی خمیر شیرینی شکل گرفت و همه مواد با هم ترکیب شدند، آن را از صافی رد کنید تا گلوله‌های آرد در آن باقی نماند و بافت یکدست و صافی تشکیل شود.

مرحله ششم تهیه شیرینی پنجره ای

سپس در یک تابه مناسب مقداری روغن بریزید و روی حرارت متوسط قرار دهید تا داغ شود، مقدار روغن باید به اندازه ای باشد که خمیر شیرینی‌ها کاملا در آن غوطه‌ور شود.

شیرینی پنجره ای

مرحله هفتم

وقتی روغن داغ شد قالب مخصوص شیرینی پنجره‌ای را در روغن فرو کنید و تقریبا ۱۰ ثانیه نگه دارید تا گرم شود بعد قالب را تا لبه در خمیر شیرینی فرو کنید و در بیاورید.

مرحله هشتم

حالا قالب را که با خمیر شیرینی پوشیده شده است در روغن فرو کنید و به آرامی تکان دهید تا شیرینی از قالب خارج شود، چند ثانیه صبر کنید تا رنگ شیرینی طلایی شود.

مرحله نهم تهیه شیرینی پنجره ای

بعد از این‌که شیرینی سرخ شد، آن را با قاشق از روغن در بیاورید و روی پارچه حوله‌ای قرار دهید تا روغن اضافی آن خارج شود و در دمای محیط کمی خنک شود.

مرحله دهم

سپس مایه شیرینی را به دلیل این که نشاسته درون آن ته‌نشین می‌شود هم بزنید، این کار را هر چند دقیقه یکبار انجام دهید تا نشاسته کامل با مواد ترکیب شود و سپس شیرینی بعدی را درست کنید. همچنین اگر علاقه دارید میتوانید مقاله تاثیر خوردن نشاسته در بزرگ شدن مغز انسان را مشاهده نمایید.

شیرینی پنجره ای

مرحله یازدهم

بعد از این‌که همه شیرینی‌ها آماده و خنک شدند روی آن‌ها پودر قند بپاشید تا همه جای آن‌ها را بپوشاند، سپس شیرینی‌ها را در یک ظرف مناسب قرار دهید. در آخر شیرینی پنجره‌ای را با کمی پودر پسته و پودر نارگیل تزئین کنید و همراه چای سرو کنید. همچنین اگر علاقه دارید میتوانید مقاله آب نارگیل؛ خواص، روش نگهداری و نکات احتیاطی مصرف را مشاهده نمایید

نکات طلائی در مورد تهیه شیرینی پنجره ای

  1. دقت کنید قالب به کف قابلمه برخورد نکند.
  2. وقتی شرینی ها سرخ شدند، آنها را بر روی هم قرار ندهید.
  3. در هنگام سرخ کردن بعد از کمی ضربه کوچک شیرینی از قالب جدا میشود.
  4. حتما بعد از اینکه چند تا از شیرینی ها را که آماده کردید، مواد مایع را هم بزنید تا ته نشین نشود.
  5. برای تزئین میتوانید از پودر هل و پودر پسته کمک بگیرید.
  6. شیرینی پنجره ای اصلا ماندگاری بالایی ندارد. بهتر است تازه به تازه آماده شود.
  7. حتما بعد از سرد شدن شیرینی پنجره ای روی آن را بپوشانید.
  8. اگر مایع بعد از هم زدن سفت بود، مخلوط آب و گلاب تهیه بفرمائید.
  9. قالب را کامل داخل مایع نبرید زیرا وقتی در روغن ببرید دیگر از قالب جدا نخواد شد.
  10. نیازی نیست روغن خیلی زیاد بریزید در حدی که روی قالب را روغن بگیرد کافی می باشد.